Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Vuelta a España
ProTour, Grand Tour, 26th August-17th September 2006, Spain
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Stage: 10
Stage: 11
Stage: 12
Stage: 13
Stage: 14
Stage: 15
Stage: 16
Stage: 17
Stage: 18
Stage: 19
Stage: 20
Stage: 21
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
AG2R Prévoyance
Astana - Würth Team
Bouygues Telecom
Caisse d'Epargne - Illes Balears
Cofidis
Crédit Agricole
Davitamon - Lotto
Discovery Channel
Euskaltel-Euskadi
Française des Jeux
Gerolsteiner
Lampre-Fondital
Liquigas
Phonak Hearing Systems
Quick Step - Innergetic
Rabobank
Relax - GAM
Saunier Duval - Prodir
T-Mobile Team
Team CSC
Team Milram
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Vinokourov
Alexandre
1973
Astana - Würth Team
81:23:07
02
Valverde
Alejandro
1980
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 01:12
03
Kashechkin
Andrey
1980
Astana - Würth Team
+ 03:12
04
Sastre
Carlos
1975
Team CSC
+ 03:35
05
Gomez
José
1980
Saunier Duval - Prodir
+ 06:51
06
Danielson
Tom
1978
Discovery Channel
+ 08:09
07
Sánchez
Samuel
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 08:26
08
Beltrán
Manuel
1971
Discovery Channel
+ 10:36
09
Karpets
Vladimir
1980
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 10:47
10
Pérez Rodríguez
Luis
1974
Cofidis
+ 11:32
11
Devolder
Stijn
1979
Discovery Channel
+ 12:52
12
Martinez
Egoi
1978
Discovery Channel
+ 15:10
13
Piepoli
Leonardo
1971
Saunier Duval - Prodir
+ 17:23
14
Szmyd
Sylwester
1978
Lampre-Fondital
+ 18:40
15
Anton
Igor
1983
Euskaltel-Euskadi
+ 18:56
16
Paulinho
Sergio
1980
Astana - Würth Team
+ 19:44
17
Rodríguez
Joaquim
1979
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 24:00
18
Petrov
Evgeni
1978
Lampre-Fondital
+ 27:51
19
Arroyo
David
1980
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 28:04
20
Horner
Chris
1971
Davitamon - Lotto
+ 29:04
21
Bak
Lars
1980
Team CSC
+ 30:36
22
Zandio
Xabier
1977
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 32:09
23
Gusev
Vladimir
1982
Discovery Channel
+ 34:45
24
Eltink
Theo
1981
Rabobank
+ 42:46
25
Galindo
Jose Miguel
1977
Relax - GAM
+ 43:20
26
Chaurreau
Inigo
1973
AG2R Prévoyance
+ 45:03
27
Cuesta
Íñigo
1969
Team CSC
+ 46:21
28
Sørensen
Nicki
1975
Team CSC
+ 46:30
29
Goubert
Stéphane
1970
AG2R Prévoyance
+ 50:47
30
Brajkovic
Janez
1983
Discovery Channel
+ 50:49
31
Yakovlev
Sergei
1976
Astana - Würth Team
+ 50:50
32
Fofonov
Dmitriy
1976
Crédit Agricole
+ 51:57
33
Leblacher
Eric
1978
Française des Jeux
+ 55:05
34
Zubeldia
Haimar
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 56:12
35
Mayo
Iban
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 56:48
36
Moreno
Daniel
1981
Relax - GAM
+ 01:02:23
37
Caucchioli
Pietro
1975
Crédit Agricole
+ 01:02:55
38
Cioni
Dario
1974
Liquigas
+ 01:04:33
39
Van Goolen
Jurgen
1980
Discovery Channel
+ 01:06:40
40
Dupont
Hubert
1980
AG2R Prévoyance
+ 01:08:18
41
Bessy
Frederic
1972
Cofidis
+ 01:14:34
42
Barredo
Carlos
1981
Astana - Würth Team
+ 01:16:47
43
Minard
Sébastien
1982
Cofidis
+ 01:19:25
44
Arrieta
José Luis
1971
AG2R Prévoyance
+ 01:24:48
45
Marichal
Thierry
1973
Cofidis
+ 01:25:18
46
Arvesen
Kurt Asle
1975
Team CSC
+ 01:29:24
47
Redondo
Jose Antonio
1985
Astana - Würth Team
+ 01:29:48
48
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 01:30:24
49
Pereiro
Óscar
1977
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 01:30:54
50
Nardello
Daniele
1972
T-Mobile Team
+ 01:30:58
51
Garcia de Mateos
Raul
1982
Relax - GAM
+ 01:35:57
52
Pena Iza
Axetza
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 01:37:01
53
Ljungqvist
Marcus
1974
Team CSC
+ 01:37:05
54
Gustov
Volodymir
1977
Team CSC
+ 01:37:59
55
Poilvet
Benoît
1976
Crédit Agricole
+ 01:38:39
56
Astarloza
Mikel
1979
AG2R Prévoyance
+ 01:39:33
57
Hiekmann
Torsten
1980
Gerolsteiner
+ 01:40:19
58
Vallejo Dominquez
Angel
1981
Relax - GAM
+ 01:40:24
59
Garrido
Jose Antonio
1975
Quick Step - Innergetic
+ 01:41:37
60
Landaluze
Iñigo
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 01:42:03
61
Weening
Pieter
1981
Rabobank
+ 01:43:19
62
Zabel
Erik
1970
Team Milram
+ 01:45:00
63
Loosli
David
1980
Lampre-Fondital
+ 01:45:53
64
Millar
David
1977
Saunier Duval - Prodir
+ 01:45:54
65
O'Grady
Stuart
1973
Team CSC
+ 01:45:55
66
Joachim
Benoit
1976
Discovery Channel
+ 01:46:03
67
Ardila
Mauricio
1979
Rabobank
+ 01:47:15
68
Joly
Sébastien
1979
Française des Jeux
+ 01:47:52
69
Pérez Moreno
Rubén
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 01:49:21
70
George
David
1976
Relax - GAM
+ 01:50:19
71
De la Fuente
David
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 01:50:42
72
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 01:51:49
73
Stalder
Florian
1982
Phonak Hearing Systems
+ 01:52:53
74
De Weert
Kevin
1982
Quick Step - Innergetic
+ 01:54:28
75
Mertens
Pieter
1980
Davitamon - Lotto
+ 01:58:08
76
Bodrogi
László
1976
Crédit Agricole
+ 01:59:57
77
Barry
Michael
1975
Discovery Channel
+ 02:02:32
78
Ventoso
Francisco
1982
Saunier Duval - Prodir
+ 02:02:59
79
Horrach
Joan
1974
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 02:03:10
80
Duque
Leonardo
1980
Cofidis
+ 02:04:11
81
Schreck
Stephan
1978
T-Mobile Team
+ 02:05:03
82
Hushovd
Thor
1978
Crédit Agricole
+ 02:05:03
83
Bénéteau
Walter
1972
Bouygues Telecom
+ 02:09:04
84
Morabito
Steve
1983
Phonak Hearing Systems
+ 02:09:29
85
Fernández Bustinza
Bingen
1972
Cofidis
+ 02:09:37
86
Scheirlinckx
Staf
1979
Cofidis
+ 02:10:14
87
García Marín
Jorge
1980
Relax - GAM
+ 02:10:30
88
Canada
David
1975
Saunier Duval - Prodir
+ 02:14:29
89
Usov
Alexandre
1977
AG2R Prévoyance
+ 02:16:00
90
Fernandez Oliveira
Luis
1980
Phonak Hearing Systems
+ 02:16:33
91
Davis
Scott
1979
T-Mobile Team
+ 02:17:09
92
Haussler
Heinrich
1984
Gerolsteiner
+ 02:20:53
93
Leukemans
Björn
1977
Davitamon - Lotto
+ 02:21:25
94
Irizar
Markel
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 02:22:35
95
Hulsmans
Kevin
1978
Quick Step - Innergetic
+ 02:22:46
96
Sacchi
Fabio
1974
Team Milram
+ 02:26:39
97
Franzoi
Enrico
1982
Lampre-Fondital
+ 02:26:59
98
Bazayev
Assan
1981
Astana - Würth Team
+ 02:27:42
99
McLeod
Ian
1980
Française des Jeux
+ 02:30:12
100
Spezialetti
Alessandro
1975
Liquigas
+ 02:30:12
101
Benitez
Jose Alberto
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 02:30:28
102
De Sarraga Orviz
Mario
1980
Relax - GAM
+ 02:31:27
103
Lequatre
Geoffroy
1981
Cofidis
+ 02:32:02
104
García
José Vicente
1972
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 02:25:16
105
Nazon
Jean-Patrick
1977
AG2R Prévoyance
+ 02:35:38
106
Horrillo
Pedro
1974
Rabobank
+ 02:36:24
107
Corioni
Claudio
1982
Lampre-Fondital
+ 02:36:43
108
Drancourt
Pierre
1985
Bouygues Telecom
+ 02:37:58
109
Rodriguez
Fred
1973
Davitamon - Lotto
+ 02:38:40
110
Kaisen
Olivier
1983
Davitamon - Lotto
+ 02:39:11
111
Bäckstedt
Magnus
1975
Liquigas
+ 02:41:06
112
Walker
William
1985
Rabobank
+ 02:41:17
113
Murn
Uros
1975
Phonak Hearing Systems
+ 02:41:52
114
Clerc
Aurelien
1979
Phonak Hearing Systems
+ 02:42:15
115
Andriotto
Dario
1972
Liquigas
+ 02:42:17
116
Rosseler
Sebastien
1981
Quick Step - Innergetic
+ 02:42:30
117
Vigano
Davide
1984
Quick Step - Innergetic
+ 02:42:51
118
Velo
Marco
1974
Team Milram
+ 02:43:37
119
Kemps
Aaron
1983
Astana - Würth Team
+ 02:44:51
120
Carlström
Kjell
1976
Liquigas
+ 02:45:40
121
Renier
Franck
1974
Bouygues Telecom
+ 02:45:45
122
Roy
Jérémy
1983
Française des Jeux
+ 02:45:48
123
Failli
Francesco
1983
Liquigas
+ 02:47:04
124
Engels
Addy
1977
Quick Step - Innergetic
+ 02:47:17
125
Giling
Bastiaan
1982
T-Mobile Team
+ 02:48:44
126
Navas Chica
David
1974
AG2R Prévoyance
+ 02:52:29
127
Siedler
Sebastien
1978
Team Milram
+ 02:56:11
128
Patanchon
Fabien
1983
Française des Jeux
+ 02:57:52
129
van Impe
Kevin
1981
Quick Step - Innergetic
+ 02:57:58
130
Förster
Robert
1978
Gerolsteiner
+ 02:58:24
131
Ongarato
Alberto
1975
Team Milram
+ 02:59:32
132
Kaggestad
Mads
1977
Crédit Agricole
+ 03:11:10
133
Poitschke
Enrico
1969
Team Milram
+ 03:20:10
134
Lemoine
Cyril
1983
Crédit Agricole
+ 03:23:05
DNF
Dessel
Cyril
1974
AG2R Prévoyance
DNF
Sánchez
Luis León
1983
Astana - Würth Team
DNF
Claude
Mathieu
1983
Bouygues Telecom
DNF
Florencio
Xavier
1979
Bouygues Telecom
DNF
Geslin
Anthony
1980
Bouygues Telecom
DNF
Kern
Christophe
1981
Bouygues Telecom
DNF
Martias
Rony
1980
Bouygues Telecom
DNF
Pineau
Jérôme
1980
Bouygues Telecom
DNF
Duclos-Lassalle
Hervé
1979
Cofidis
DNF
Charteau
Anthony
1979
Crédit Agricole
DNF
Renshaw
Mark
1982
Crédit Agricole
DNF
De Vocht
Wim
1982
Davitamon - Lotto
DNF
Dockx
Bart
1981
Davitamon - Lotto
DNF
Jufré
Josep
1975
Davitamon - Lotto
DNF
McEwen
Robbie
1972
Davitamon - Lotto
DNF
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
DNF
Bichot
Freddy
1979
Française des Jeux
DNF
Detilloux
Christophe
1974
Française des Jeux
DNF
Eisel
Bernhard
1981
Française des Jeux
DNF
Finot
Frederic
1977
Française des Jeux
DNF
Fothen
Markus
1981
Gerolsteiner
DNF
Haselbacher
René
1977
Gerolsteiner
DNF
Moletta
Andrea
1979
Gerolsteiner
DNF
Montgomery
Sven
1976
Gerolsteiner
DNF
Rebellin
Davide
1971
Gerolsteiner
DNF
Strauss
Marcel
1976
Gerolsteiner
DNF
Carrara
Matteo
1979
Lampre-Fondital
DNF
Marzano
Marco
1980
Lampre-Fondital
DNF
Napolitano
Danilo
1981
Lampre-Fondital
DNF
Di Luca
Danilo
1976
Liquigas
DNF
Paolini
Luca
1977
Liquigas
DNF
Wegelius
Charles
1978
Liquigas
DNF
Hesjedal
Ryder
1980
Phonak Hearing Systems
DNF
Jalabert
Nicolas
1973
Phonak Hearing Systems
DNF
Martin
Miguel Ángel
1972
Phonak Hearing Systems
DNF
Zamperi
Steve
1977
Phonak Hearing Systems
DNF
Bettini
Paolo
1974
Quick Step - Innergetic
DNF
Tosatto
Matteo
1974
Quick Step - Innergetic
DNF
Boogerd
Michael
[*]
1972
Rabobank
DNF
Menchov
Denis
1978
Rabobank
DNF
Rasmussen
Michael
1974
Rabobank
DNF
Burgos
Nacor
1977
Relax - GAM
DNF
Hernández
Jesús
1981
Relax - GAM
DNF
Cobo
Juan José
1981
Saunier Duval - Prodir
DNF
Gómez
Ángel
1981
Saunier Duval - Prodir
DNF
Bernucci
Lorenzo
1979
T-Mobile Team
DNF
Greipel
André
1982
T-Mobile Team
DNF
Kohl
Bernhard
1982
T-Mobile Team
DNF
Korff
Andre
1973
T-Mobile Team
DNF
Ziegler
Thomas
1980
T-Mobile Team
DNF
Cancellara
Fabian
1981
Team CSC
DNF
Becke
Daniel
1978
Team Milram
DNF
Dyudya
Volodymyr
1983
Team Milram
DNF
Petacchi
Alessandro
1974
Team Milram
Information
Vuelta a España
Spain
26th August-17th September 2006
GT2