Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Paris - Corrèze
UCI, Stage race, 1st -2nd August 2012, France
Race info
Results
History
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Belgium
Denmark
Estonia
France
Great Britain
Italy
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Poland
Russia
Slovenia
Spain
Switzerland
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Garcia
Egoitz
1986
Cofidis
08:26:14
02
Bonnafond
Guillaume
1987
AG2R La Mondiale
+ 09
03
Tschopp
Johann
1982
BMC Racing Team
+ 09
04
Klostergaard
Kasper
1983
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 15
05
Lemoine
Cyril
1983
Saur - Sojasun
+ 20
06
Jérôme
Vincent
1984
Team Europcar
+ 01:25
07
Habeaux
Gregory
1982
Accent.jobs - Willems Verandas
+ 01:25
08
Jørgensen
Jonas Aaen
1986
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 01:53
09
Vachon
Florian
1985
Bretagne - Schuller
+ 01:53
10
Bodrogi
László
1976
Team Type 1 - Sanofi
+ 01:59
11
Champion
Dimitri
1983
Bretagne - Schuller
+ 02:08
12
Feillu
Brice
1985
Saur - Sojasun
+ 03:51
13
Bazzana
Alessandro
1984
Team Type 1 - Sanofi
+ 03:53
14
Degand
Thomas
1986
Accent.jobs - Willems Verandas
+ 03:53
15
Vinther
Troels
1987
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 03:53
16
Juul-Jensen
Christopher
1989
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 04:02
17
Malle
Guillaume
1985
Veranda Rideau - Super U
+ 04:04
18
Cantwell
Jonathan
1982
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 04:34
19
Skujins
Toms
1991
La Pomme Marseille
+ 04:34
20
Tulik
Angelo
1990
Team Europcar
+ 04:40
21
Delage
Mickaël
1985
FDJ - BigMat
+ 05:22
22
Koretzky
Clément
1990
La Pomme Marseille
+ 05:22
23
Kocjan
Jure
[*]
1984
Team Type 1 - Sanofi
+ 05:22
24
Schmidt
Fabien
1989
Roubaix - Lille Metropole
+ 05:22
25
Ista
Kevyn
1984
Accent.jobs - Willems Verandas
+ 05:22
26
Eskov
Nikita
1983
RusVelo
+ 05:22
27
Houanard
Steve
1986
AG2R La Mondiale
+ 05:22
28
Matheou
Romain
1988
Veranda Rideau - Super U
+ 05:22
29
Tanner
David
1984
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 05:22
30
Lodewyck
Klaas
1988
BMC Racing Team
+ 05:22
31
El Fares
Julien
1985
Team Type 1 - Sanofi
+ 05:22
32
Gadret
John
1979
AG2R La Mondiale
+ 05:22
33
Labbe
Arnaud
1976
Cofidis
+ 05:22
34
Bardet
Romain
1990
AG2R La Mondiale
+ 05:22
35
Ovechkin
Artem
1986
RusVelo
+ 05:22
36
Santambrogio
Mauro
1984
BMC Racing Team
+ 05:22
37
Wyss
Danilo
1985
BMC Racing Team
+ 05:22
38
Perget
Mathieu
1984
AG2R La Mondiale
+ 05:22
39
Mombaerts
Johan
1984
Auber 93
+ 05:22
40
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
+ 05:22
41
Cumont
Gaylord
1981
Veranda Rideau - Super U
+ 05:22
42
Tronet
Steven
1986
Auber 93
+ 05:22
43
Trautmanis
Martins
1988
Latvia
+ 05:22
44
Eijssen
Yannick
1989
BMC Racing Team
+ 05:22
45
Van Goolen
Jurgen
1980
Accent.jobs - Willems Verandas
+ 05:22
46
Valentin
Tristan
1982
Cofidis
+ 05:22
47
Tiernan-Locke
Jonathan
1984
Endura Racing
+ 05:22
48
Bideau
Jean-Marc
1984
Bretagne - Schuller
+ 05:22
49
Cusin
Rémy
1986
Team Type 1 - Sanofi
+ 05:22
50
Hurel
Tony
1987
Team Europcar
+ 05:22
51
Le Corre
Florian
1985
Roubaix - Lille Metropole
+ 05:22
52
Guay
Julien
1986
Roubaix - Lille Metropole
+ 05:22
53
Flaksis
Andzs
1991
Latvia
+ 05:22
54
Sepulveda
Eduardo
1991
FDJ - BigMat
+ 05:22
55
Cousin
Jérôme
1989
Team Europcar
+ 05:22
56
Mejias
Javier
1983
Team Type 1 - Sanofi
+ 05:22
57
Antomarchi
Julien
1984
Team Type 1 - Sanofi
+ 05:22
58
Caethoven
Steven
1981
Accent.jobs - Willems Verandas
+ 06:42
59
Geslin
Anthony
1980
FDJ - BigMat
+ 06:42
60
Roberts
Luke
1977
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 06:42
61
Pichon
Laurent
1986
Bretagne - Schuller
+ 06:42
62
Renault
Maxime
1990
Saur - Sojasun
+ 06:42
63
Trusov
Nikolai
1985
RusVelo
+ 07:46
64
Racault
Ronan
1988
Auber 93
+ 07:46
65
Rousseau
Nicolas
1983
Auber 93
+ 07:46
66
Desriac
Loïc
1989
Roubaix - Lille Metropole
+ 07:46
67
Quemeneur
Perrig
1984
Team Europcar
+ 07:46
68
Démare
Arnaud
1991
FDJ - BigMat
+ 07:52
69
Bonnet
William
1982
FDJ - BigMat
+ 07:52
70
Tarride
Grégoire
1991
La Pomme Marseille
+ 09:39
71
Turgot
Sébastien
1984
Team Europcar
+ 09:59
72
Mironov
Alexander
1984
RusVelo
+ 10:01
73
Kohler
Martin
1985
BMC Racing Team
+ 10:01
74
Elissonde
Kenny
1991
FDJ - BigMat
+ 10:05
75
Downing
Russell
1978
Endura Racing
+ 11:26
76
Duque
Leonardo
1980
Cofidis
+ 11:50
77
Klimov
Serguei
1980
RusVelo
+ 12:31
78
Georges
Sylvain
1984
AG2R La Mondiale
+ 14:03
79
Denis
Kevin
1987
Veranda Rideau - Super U
+ 15:27
80
Santaromita
Ivan
1984
BMC Racing Team
+ 15:27
81
Lalouette
Kevin
1984
Roubaix - Lille Metropole
+ 15:27
82
Laborie
Christophe
1986
Saur - Sojasun
+ 17:51
83
Mangel
Laurent
1981
Saur - Sojasun
+ 19:36
DNF
Bekmanis
Indulis
1989
Latvia
DNF
Bogdanovics
Maris
1991
Latvia
DNF
Liepins
Emils
1992
Latvia
DNF
Pujats
Artis
1991
Latvia
DNF
Smirnovs
Andris
1990
Latvia
DNF
Vosekalns
Andris
1992
Latvia
DNF
Gilbert
Jerome
1984
Accent.jobs - Willems Verandas
DNF
Scheirlinckx
Staf
1979
Accent.jobs - Willems Verandas
DNF
Bérard
Julien
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Bacquet
Fabien
1986
Auber 93
DNF
Drujon
Benoit
1985
Auber 93
DNF
Drujon
Mathieu
1983
Auber 93
DNF
Thiré
Jonathan
1986
Auber 93
DNF
Blythe
Adam
1989
BMC Racing Team
DNF
Blot
Guillaume
1985
Bretagne - Schuller
DNF
Delpech
Jean-Luc
1979
Bretagne - Schuller
DNF
Dion
Renaud
1978
Bretagne - Schuller
DNF
Lequatre
Geoffroy
1981
Bretagne - Schuller
DNF
Monier
Damien
1982
Cofidis
DNF
Petit
Adrien
1990
Cofidis
DNF
Saramotins
Aleksejs
1982
Cofidis
DNF
Turgis
Jimmy
1991
Cofidis
DNF
Anderson
Jack
1987
Endura Racing
DNF
Blain
Alexandre
1981
Endura Racing
DNF
Camaño
Iker
1979
Endura Racing
DNF
Dempster
Zakkari
1987
Endura Racing
DNF
Mandri
René
1984
Endura Racing
DNF
Windsor
Dean
1986
Endura Racing
DNF
Bergeret
Sébastien
1992
FDJ - BigMat
DNF
Mourey
Francis
1980
FDJ - BigMat
DNF
Cauquil
Yohan
1985
La Pomme Marseille
DNF
Martinez
Yannick
1988
La Pomme Marseille
DNF
Périchon
Pierre-Luc
1987
La Pomme Marseille
DNF
Siskevicius
Evaldas
1988
La Pomme Marseille
DNF
Vaubourzeix
Thomas
1989
La Pomme Marseille
DNF
Boulo
Matthieu
1989
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Kneisky
Morgan
1987
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Zimine
Boris
1990
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Manakov
Viktor
1992
RusVelo
DNF
Rovny
Ivan
1987
RusVelo
DNF
Savitsky
Ivan
1992
RusVelo
DNF
Hivert
Jonathan
1985
Saur - Sojasun
DNF
Martias
Rony
1980
Saur - Sojasun
DNF
Tortelier
Etienne
1990
Saur - Sojasun
DNF
Charteau
Anthony
1979
Team Europcar
DNF
Pelucchi
Matteo
1989
Team Europcar
DNF
Boaro
Manuele
1987
Saxo Bank - Tinkoff Bank
DNF
Colli
Daniele
1982
Team Type 1 - Sanofi
DNF
Bichot
Freddy
1979
Veranda Rideau - Super U
DNF
Jarrier
Benoît
1989
Veranda Rideau - Super U
DNF
Olejnik
Tomasz
1985
Veranda Rideau - Super U
DNF
Vermeulen
Franck
1976
Veranda Rideau - Super U
Information
Paris - Corrèze
France
1st -2nd August 2012
2.1