2006 Paris - Correze

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Didier Rous 1970 France Bouygues Telecom 09:57:49
02 Rémi Pauriol 1982 France Crédit Agricole 09:59:55
03 Noan Lelarge 1975 France Bretagne - Jean Floch 10:01:02
04 Nicolas Roche 1984 Ireland Cofidis 10:01:21
05 Alberto Rodriguez 1982 Spain Massi 10:01:24
06 Cyrille Monnerais 1983 France Française des Jeux 10:01:30
07 Sylvain Chavanel 1979 France Cofidis 10:01:34
08 Thomas Voeckler 1979 France Bouygues Telecom 10:02:25
09 Bert Scheirlinckx 1974 Belgium Jartazi - 7Mobile 10:02:57
10 Yann Pivois 1976 France Bretagne - Jean Floch 10:03:00
11 Jean Mespoulede 1980 France Auber 93 10:03:00
12 Eduard Vorganov 1982 Russia Omnibike Dynamo Moscow 10:04:46
13 Igor Abakoumov 1981 Belgium Jartazi - 7Mobile 10:04:46
14 William Bonnet 1982 France Crédit Agricole 10:04:50
15 Benjamin Johnson 1983 Australia Agritubel 10:04:50
16 Steven Caethoven 1981 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 10:04:50
17 John Gadret 1979 France AG2R Prévoyance 10:04:50
18 Pierrick Fedrigo 1978 France Bouygues Telecom 10:04:50
19 David Le Lay 1979 France Bretagne - Jean Floch 10:04:57
20 David Navas Chica 1974 Spain AG2R Prévoyance 10:04:57
21 Charles Guilbert 1972 France Bretagne - Jean Floch 10:04:57
22 Volodymir Gustov 1977 Ukraine Team CSC 10:05:03
23 Amaël Moinard 1982 France Cofidis 10:05:07
24 Denis Robin 1979 France Agritubel 10:05:07
25 Antoine Dalibard 1983 France Bretagne - Jean Floch 10:05:07
26 Michael Lange 1983 USA Team TIAA - CREF 10:05:07
27 Frederic Bessy 1972 France Cofidis 10:05:14
28 Maxime Mederel 1980 France Auber 93 10:05:18
29 René Mandri 1984 Estonia Auber 93 10:05:28
30 Mathieu Drujon 1983 France Auber 93 10:06:22
31 Dmitriy Muravyev 1979 Kazakhstan Jartazi - 7Mobile 10:06:37
32 Walter Bénéteau 1972 France Bouygues Telecom 10:07:37
33 Saïd Haddou 1982 France Auber 93 10:11:11
34 Renaud Dion 1978 France AG2R Prévoyance 10:13:47
35 Freddy Bichot 1979 France Française des Jeux 10:13:47
36 Mickaël Delage 1985 France Française des Jeux 10:14:09
37 Arnaud Labbe 1976 France Bouygues Telecom 10:16:34
38 Cyril Lemoine 1983 France Crédit Agricole 10:19:38
39 Mickaël Cherel 1986 France Française des Jeux 10:21:25
40 Marcus Ljungqvist 1974 Sweden Team CSC 10:24:45
41 Wesley Van der Linden 1982 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 10:24:46
42 Sjef De Wilde 1981 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 10:24:46
43 Alexandre Kareev 1978 Russia Flanders 10:24:50
44 José Alberto Martinez 1975 Spain Agritubel 10:24:50
45 Vladislav Borisov 1978 Russia Omnibike Dynamo Moscow 10:24:50
46 John Nilsson 1978 Sweden Auber 93 10:24:50
47 James Vanlandschoot 1978 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 10:24:50
48 Jean-Luc Delpech 1979 France Bretagne - Jean Floch 10:24:50
49 Viacheslav Vilkov 1985 Russia Omnibike Dynamo Moscow 10:24:57
50 Martin Pedersen 1983 Denmark Team CSC 10:24:57
51 Inigo Chaurreau 1973 Spain AG2R Prévoyance 10:24:57
52 Stèphane Bonsergent 1977 France Bretagne - Jean Floch 10:24:57
53 William Frischkorn 1981 USA Team TIAA - CREF 10:24:57
54 Arnaud Godet 1986 France Cofidis 10:25:03
55 Alexey Shmidt 1983 Russia Omnibike Dynamo Moscow 10:25:03
56 Sven Renders 1981 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 10:25:07
57 Lenaic Olivier 1977 France Agritubel 10:25:07
58 Andrea Peron 1971 Italy Team CSC 10:25:07
59 Kilian Patour 1982 France Crédit Agricole 10:25:07
60 Danny Pate 1979 USA Team TIAA - CREF 10:25:07
61 Aivaras Baranauskas 1980 Lithuania Agritubel 10:25:10
62 Lars Michaelsen 1969 Denmark Team CSC 10:25:12
63 Kasper Klostergaard 1983 Denmark Team CSC 10:25:12
64 Piotr Zielinski 1984 Poland Bretagne - Jean Floch 10:25:17
65 Timothy Gudsell 1984 New Zealand Française des Jeux 10:25:18
66 Arnaud Gérard 1984 France Française des Jeux 10:25:25
67 Jaan Kirsipuu 1969 Estonia Crédit Agricole 10:25:48
68 Dani Vancells Pons 1980 Spain Team TIAA - CREF 10:26:04
69 Julien Mazet 1981 France Auber 93 10:26:22
70 Sven Nevens 1983 Belgium Jartazi - 7Mobile 10:26:22
71 Gilles Canouet 1976 France Agritubel 10:27:37
72 Arnaud Coyot 1980 France Cofidis 10:27:37
73 Carl Naibo 1982 France AG2R Prévoyance 10:31:41
74 Luis Maldonado Cano 1983 Spain Massi 10:33:42
75 Hans Dekkers 1981 Netherlands Agritubel 10:37:21
76 Mathieu Criquielion 1981 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 10:39:27
DNF Julien Loubet 1985 France AG2R Prévoyance
DNF Laurent Mangel 1981 France AG2R Prévoyance
DNF Stephane Poulhies 1985 France AG2R Prévoyance
DNF Linas Balciunas 1978 Lithuania Agritubel
DNF Emilien Berges 1983 France Auber 93
DNF Giovanni Bernaudeau 1983 France Bouygues Telecom
DNF Olivier Bonnaire 1983 France Bouygues Telecom
DNF Yohann Gène 1981 France Bouygues Telecom
DNF Dimitri De Fauw 1981 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Aron Huysmans 1980 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Jens Renders 1981 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Maarten Wynants 1982 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Damien Monier 1982 France Cofidis
DNF Bradley Wiggins 1980 Great Britain Cofidis
DNF Jonathan Hivert 1985 France Crédit Agricole
DNF Jean-Marc Marino 1983 France Crédit Agricole
DNF Sebastian Portal 1982 France Crédit Agricole
DNF Jonas Dedecker 1985 Belgium Flanders
DNF Stijn Dedecker 1981 Belgium Flanders
DNF Denis Flahaut 1978 France Flanders
DNF Ronny Poelvoorde 1969 Belgium Flanders
DNF Mart Van Zandbeek 1982 Netherlands Flanders
DNF Francis Mourey 1980 France Française des Jeux
DNF Thierry De Groote 1975 Belgium Jartazi - 7Mobile
DNF Hamish Haynes 1974 Great Britain Jartazi - 7Mobile
DNF Vytautas Kaupas 1982 Lithuania Jartazi - 7Mobile
DNF Robby Meul 1981 Belgium Jartazi - 7Mobile
DNF Gregory Habeaux 1982 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Jean-Claude Lebeau 1979 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Paul Manning 1974 Great Britain Landbouwkrediet - Colnago
DNF Wilson Fernando Cepeda 1980 Colombia Massi
DNF Francisco Javier Garcia Espejo 1982 Spain Massi
DNF Antonio Garcia Gonzalez 1982 Spain Massi
DNF Antonio Miguel Parra 1982 Spain Massi
DNF Joaquin Jorge Soler Iturralde 1975 Spain Massi
DNF Jordi Vila Camps 1986 Spain Massi
DNF Konstantin Ponomarev 1981 Russia Omnibike Dynamo Moscow
DNF Ivan Terenine 1982 Russia Omnibike Dynamo Moscow
DNF Michael Blaudzun 1973 Denmark Team CSC
DNF Christian Vande Velde 1976 USA Team CSC
DNF Lucas Euser 1983 USA Team TIAA - CREF
DNF Craig Lewis 1985 USA Team TIAA - CREF
DNF Francois Parisien 1982 Canada Team TIAA - CREF
DNF Peter Stetina 1987 USA Team TIAA - CREF

Info

RaceParis - Correze
Nation France
DateAugust 2nd-3rd
Edition2006
Classification2.1
Extra Compare top four

Didier Rous