FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Paris - Corrèze
UCI, 1st stage, 28th September 2001, France
Race info
Results
Startlist
History
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Italy
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Russia
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Uzbekistan
Teams
Ag2r Prevoyance - Decathlon
BigMat - Auber 93
Bonjour
Cofidis
Collstrop - Palmans
Crédit Agricole
Festina - Lotus
Gerolsteiner
Jean Delatour
La Française des Jeux
Lotto - Adecco
Nurnberger Versicherung
ONCE - Eroski - Würth
Phonak
St. Quentin - Oktos
Team CSC - Tiscali
Team Fakta
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Ruskys
Saulius
1974
Gerolsteiner
04:38:03
02
Hushovd
Thor
1978
Crédit Agricole
+ 00
03
Sunderland
Scott
1966
Team Fakta
+ 00
04
Aus
Lauri
1970
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 00
05
Piziks
Arvis
1969
Team CSC - Tiscali
+ 00
06
Guilbert
Charles
1972
Bonjour
+ 00
07
Heulot
Stéphane
1971
BigMat - Auber 93
+ 00
08
Thibout
Bruno
1969
Jean Delatour
+ 00
09
Balciunas
Linas
1978
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 00
10
Trumpauskas
Arturas
1972
St. Quentin - Oktos
+ 00
11
Brochard
Laurent
1968
Jean Delatour
+ 00
12
Grabsch
Bert
1975
Phonak
+ 00
13
Moos
Alexandre
1972
Phonak
+ 00
14
Gutiérrez
Iván
1978
ONCE - Eroski - Würth
+ 00
15
Nozal Vega
Isidro
1977
ONCE - Eroski - Würth
+ 00
16
Zumsteg
Lukas
1972
Phonak
+ 00
17
Calzati
Sylvain
1979
Jean Delatour
+ 00
18
Kasputis
Arturas
1967
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 00
19
Wrolich
Peter
1974
Gerolsteiner
+ 00
20
Voigt
Jens
1971
Crédit Agricole
+ 00
21
Bessy
Frederic
1972
Crédit Agricole
+ 00
22
Florencio
Xavier
1979
ONCE - Eroski - Würth
+ 00
23
Bergès
Stéphane
1975
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 00
24
Dumont
Nicolas
1973
Phonak
+ 00
25
Hruska
Jan
1975
ONCE - Eroski - Würth
+ 00
26
Haselbacher
René
1977
Gerolsteiner
+ 00
27
Saugrain
Cyril
1973
BigMat - Auber 93
+ 02:41
28
Schnider
Daniel
1973
La Française des Jeux
+ 02:41
29
Augé
Stephane
1974
Festina - Lotus
+ 02:41
30
Derepas
David
1978
Phonak
+ 02:41
31
Flickinger
Andy
1978
Festina - Lotus
+ 02:41
32
Talabardon
Sebastien
1978
BigMat - Auber 93
+ 02:41
33
Leblacher
Eric
1978
Crédit Agricole
+ 02:41
34
Nilsson
John
1978
St. Quentin - Oktos
+ 02:41
35
Bak
Lars
1980
Team Fakta
+ 02:41
36
Rutkiewicz
Marek
1981
Cofidis
+ 02:41
37
Scheirlinckx
Bert
1974
Collstrop - Palmans
+ 02:41
38
De Groote
Thierry
1975
Collstrop - Palmans
+ 02:41
39
Ingeby
Kristoffer
1979
Team Fakta
+ 02:41
40
Bruun Eriksen
Thomas
1979
Team CSC - Tiscali
+ 02:41
41
Werner
Christian
1979
Nurnberger Versicherung
+ 02:41
42
Skelde
Michael
1973
Team Fakta
+ 02:41
43
Gabriel
Frédéric
1970
Bonjour
+ 02:41
44
Edaleine
Christophe
1979
Jean Delatour
+ 02:41
45
Hary
Maryan
1980
Bonjour
+ 02:41
46
Goubert
Stéphane
1970
Jean Delatour
+ 02:41
47
Halgand
Patrice
1974
Jean Delatour
+ 02:41
48
Morini
Federico
1976
Gerolsteiner
+ 02:41
49
Jan
Xavier
1970
BigMat - Auber 93
+ 02:41
50
Bouyer
Franck
1974
Bonjour
+ 02:41
51
Robin
Jean-Cyril
1969
Bonjour
+ 02:41
52
Maignan
Gilles
1968
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 02:41
53
Mengin
Christophe
1968
La Française des Jeux
+ 02:41
54
Poilvet
Benoît
1976
Crédit Agricole
+ 02:41
55
Beuchat
Roger
1972
Phonak
+ 02:41
56
Arroyo
David
1980
ONCE - Eroski - Würth
+ 02:41
57
Kivilev
Andrei
1973
Cofidis
+ 02:41
58
Virbickas
Donatas
1974
Collstrop - Palmans
+ 02:41
59
Mainguenaud
Frederic
1974
Bonjour
+ 02:41
60
Cali
Vincent
1970
Collstrop - Palmans
+ 30:52
61
Casper
Jimmy
1978
La Française des Jeux
+ 30:52
62
Capelle
Ludovic
1976
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 30:52
63
Pretot
Arnaud
1971
Festina - Lotus
+ 30:52
64
Vaughters
Jonathan
1973
Crédit Agricole
+ 30:52
65
Martin
Ludovic
1976
Crédit Agricole
+ 30:52
66
Van Gulik
Fulco
1979
Lotto - Adecco
+ 30:52
67
Fedrigo
Pierrick
1978
Crédit Agricole
+ 30:52
68
Van Huffel
Wim
1979
Lotto - Adecco
+ 30:52
69
Van Speybroeck
Wesley
1978
Lotto - Adecco
+ 30:52
70
Van Houdt
Andy
1979
Collstrop - Palmans
+ 30:52
71
Lebreton
Lylian
1972
BigMat - Auber 93
+ 30:52
72
Becker
Max
1978
Collstrop - Palmans
+ 30:52
73
Detilloux
Christophe
1974
Collstrop - Palmans
+ 30:52
74
Rodríguez
Joaquim
1979
ONCE - Eroski - Würth
+ 30:52
75
Petersen
Jørgen Bo
1970
Team Fakta
+ 30:52
76
Verbrugghe
Ief
1975
Lotto - Adecco
+ 30:52
77
Scheirlinckx
Staf
1979
Collstrop - Palmans
+ 30:52
78
Estadieu
Laurent
1975
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 30:52
79
Andrle
Rene
1974
ONCE - Eroski - Würth
+ 30:52
80
Arvesen
Kurt Asle
1975
Team Fakta
+ 30:52
81
Ljungqvist
Marcus
1974
Team Fakta
+ 30:52
82
Beloussov
Sergey
1976
Cofidis
+ 30:52
83
Krushevskiy
Sergei
1976
St. Quentin - Oktos
+ 30:52
84
Beloki
Gorka
1978
ONCE - Eroski - Würth
+ 30:52
85
Smirnov
Maxim
1976
St. Quentin - Oktos
+ 30:52
86
Andre
Nicolas
1977
Cofidis
+ 30:52
87
Peschel
Uwe
1968
Gerolsteiner
+ 30:52
88
Johansen
Allan
1971
Team Fakta
+ 30:52
89
Fritsch
Nicolas
1978
La Française des Jeux
+ 30:52
90
Schmidt
Torsten
1972
Gerolsteiner
+ 30:52
91
Jeune
Raphael
1975
Team CSC - Tiscali
+ 30:52
92
Sievers
Holger
1968
Nurnberger Versicherung
+ 30:52
93
Morscher
Harald
1972
Nurnberger Versicherung
+ 30:52
94
Brard
Florent
1976
Festina - Lotus
+ 30:52
95
Liboreau
Nicolas
1977
BigMat - Auber 93
+ 30:52
96
Dumoulin
Samuel
1980
La Française des Jeux
+ 30:52
97
Casar
Sandy
1979
La Française des Jeux
+ 30:52
98
Tessier
Jean-Michel
1977
Cofidis
+ 30:52
99
De Waele
Fabien
1975
Lotto - Adecco
+ 30:52
100
Riebenbauer
Werner
1974
Nurnberger Versicherung
+ 30:52
Information
Paris - Corrèze
France
1st stage | 187.0 km
St. Maurice
->
Ormes
2.4
S.Ruskys
| Leader