2007 Bretagne Classic - Ouest-France

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Thomas Voeckler 1979 France Bouygues Telecom 5t 32' 47''
02 Thor Hushovd 1978 Norway Crédit Agricole + 2''
03 Danilo Di Luca 1976 Italy Liquigas + 2''
04 Filippo Pozzato 1981 Italy Liquigas + 2''
05 Steven De Jongh 1973 Netherlands Quick Step - Innergetic + 2''
06 Matthieu Sprick 1981 France Bouygues Telecom + 2''
07 Rinaldo Nocentini 1977 Italy AG2R Prévoyance + 2''
08 Carlo Scognamiglio 1983 Italy Team Milram + 2''
09 Manuele Mori 1980 Italy Saunier Duval - Prodir + 2''
10 Arnaud Gérard 1984 France Française des Jeux + 2''
11 Romain Feillu 1984 France Agritubel + 2''
12 Staf Scheirlinckx 1979 Belgium Cofidis + 2''
13 Francesco Gavazzi 1984 Italy Lampre - Fondital + 2''
14 Lilian Jegou 1976 France Française des Jeux + 2''
15 Martin Elmiger 1978 Switzerland AG2R Prévoyance + 2''
16 Gerald Ciolek 1986 Germany T-Mobile Team 02"
17 Fumiyuki Beppu 1983 Japan Discovery Channel 02"
18 Björn Leukemans 1977 Belgium Predictor - Lotto 02"
19 Chris Sutton 1984 Australia Cofidis 02"
20 Volodymyr Bileka 1979 Ukraine Discovery Channel 02"
21 Geert Steurs 1981 Belgium Predictor - Lotto 02"
22 Maarten Wynants 1982 Belgium Quick Step - Innergetic 02"
23 Jan Kuyckx 1979 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 02"
24 Anthony Geslin 1980 France Bouygues Telecom 02"
25 José Joaquin Rojas 1985 Spain Caisse d'Epargne 02"
26 Saïd Haddou 1982 France Bouygues Telecom 02"
27 Jens Voigt 1971 Germany Team CSC 02"
28 Hubert Schwab 1982 Switzerland Quick Step - Innergetic 02"
29 Mirko Celestino 1974 Italy Team Milram 02"
30 Daniele Righi 1976 Italy Lampre - Fondital 02"
31 Vladimir Gusev 1982 Russia Discovery Channel 02"
32 Iban Mayoz 1981 Spain Euskaltel-Euskadi 02"
33 Gregory Rast 1980 Switzerland Astana 02"
34 David Kopp 1979 Germany Gerolsteiner 02"
35 Benjamin Johnson 1983 Australia Team Slipstream 02"
36 Matthew Lloyd 1983 Australia Predictor - Lotto 02"
37 Benat Albizuri Aransono 1981 Spain Euskaltel-Euskadi 02"
38 Jon Bru 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 02"
39 Bert De Waele 1975 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 02"
40 Pieter Weening 1981 Netherlands Rabobank 02"
41 William Walker 1985 Australia Rabobank 02"
42 Allan Johansen 1971 Denmark Team CSC 02"
43 Beat Zberg 1971 Switzerland Gerolsteiner 02"
44 Juan Antonio Flecha 1977 Spain Rabobank 02"
45 Peter Stetina 1987 USA Team Slipstream 02"
46 Marcus Burghardt 1983 Germany T-Mobile Team 02"
47 Koen De Kort 1982 Netherlands Astana 02"
48 Francesco Bellotti 1979 Italy Crédit Agricole 02"
49 Matteo Bono 1983 Italy Lampre - Fondital 02"
50 Andy Cappelle 1979 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 02"
51 Preben Van Hecke 1982 Belgium Predictor - Lotto 02"
52 Pablo Lastras 1976 Spain Caisse d'Epargne 02"
53 Emilien Berges 1983 France Agritubel 02"
54 Andriy Grivko 1983 Ukraine Team Milram 02"
55 Nicolas Portal 1979 France Caisse d'Epargne 02"
56 Cédric Vasseur 1970 France Quick Step - Innergetic 02"
57 Giovanni Visconti 1983 Italy Quick Step - Innergetic 02"
58 Robert Gesink 1986 Netherlands Rabobank 02"
59 Sébastien Chavanel 1981 France Française des Jeux 02"
60 Huub Duyn 1984 Netherlands Team Slipstream 02"
61 Rubens Bertogliati 1979 Switzerland Saunier Duval - Prodir 02"
62 Simon Gerrans 1980 Australia AG2R Prévoyance 02"
63 Fränk Schleck 1980 Luxembourg Team CSC 02"
64 John Gadret 1979 France AG2R Prévoyance 02"
65 Alejandro Valverde 1980 Spain Caisse d'Epargne 02"
66 Joaquim Rodríguez 1979 Spain Caisse d'Epargne 02"
67 Pierrick Fedrigo 1978 France Bouygues Telecom 10"
68 Amaël Moinard 1982 France Cofidis 12"
69 Bradley Wiggins 1980 Great Britain Cofidis 16"
70 Denis Robin 1979 France Agritubel 38"
71 Volker Ordowski 1973 Germany Gerolsteiner 43"
72 Fabian Wegmann 1980 Germany Gerolsteiner 43"
73 Peter Wrolich 1974 Austria Gerolsteiner 1' 31"
74 Vincenzo Nibali 1984 Italy Liquigas 1' 31"
75 Christian Knees 1981 Germany Team Milram 1' 31"
76 Marco Pinotti 1976 Italy T-Mobile Team 1' 31"
77 Steve Morabito 1983 Switzerland Astana 1' 31"
78 Jurgen Van De Walle 1974 Belgium Quick Step - Innergetic 1' 31"
79 Patrice Halgand 1974 France Crédit Agricole 1' 31"
80 Arnaud Labbe 1976 France Bouygues Telecom 1' 31"
81 Jerome Pineau 1980 France Bouygues Telecom 1' 31"
82 Dmitry Fofonov 1976 Kazakhstan Crédit Agricole 1' 31"
83 Paolo Fornaciari 1971 Italy Lampre - Fondital 1' 31"
84 Andrey Mizurov 1973 Kazakhstan Astana 1' 31"
85 Roger Hammond 1974 Great Britain T-Mobile Team 1' 31"
86 Yaroslav Popovych 1980 Ukraine Discovery Channel 1' 31"
87 Andy Schleck 1985 Luxembourg Team CSC 1' 31"
88 Dries Devenyns 1983 Belgium Predictor - Lotto 1' 31"
89 Gerben Löwik 1977 Netherlands Rabobank 1' 31"
90 Matteo Carrara 1979 Italy Unibet.com 1' 31"
91 Baden Cooke 1978 Australia Unibet.com 1' 31"
92 Patxi Vila 1975 Spain Lampre - Fondital 1' 31"
93 Mirco Lorenzetto 1981 Italy Team Milram 1' 31"
94 Sergio Ghisalberti 1979 Italy Team Milram 1' 31"
95 Guido Trentin 1975 Italy Saunier Duval - Prodir 1' 31"
96 Carl Naibo 1982 France AG2R Prévoyance 1' 31"
97 Nicolas Jalabert 1973 France Agritubel 1' 31"
98 Freddy Bichot 1979 France Agritubel 1' 31"
99 Christophe Mengin 1968 France Française des Jeux 2' 09"
100 Sandy Casar 1979 France Française des Jeux 2' 09"
101 David Canada 1975 Spain Saunier Duval - Prodir 2' 09"
102 Paolo Bossoni 1976 Italy Lampre - Fondital 3' 35"
103 Christophe Rinero 1973 France Saunier Duval - Prodir 3' 35"
104 Murilo Fischer 1979 Brazil Liquigas 3' 35"
105 Eros Capecchi 1986 Italy Liquigas 3' 35"
106 Cedric Coutouly 1980 France Agritubel 3' 35"
107 Nicolas Vogondy 1977 France Agritubel 3' 35"
108 Mickaël Buffaz 1979 France Cofidis 3' 35"
109 Benoît Poilvet 1976 France Crédit Agricole 4' 25"
110 Sébastien Hinault 1974 France Crédit Agricole 4' 25"
111 Tyler Farrar 1984 USA Cofidis 5' 06"
112 Stijn Vandenbergh 1984 Belgium Unibet.com 6' 05"
113 Jeremy Hunt 1974 Great Britain Unibet.com 6' 30"
114 Mauro Facci 1982 Italy Quick Step - Innergetic 6' 30"
115 Vicente Reynès 1981 Spain Caisse d'Epargne 6' 30"
116 Leonardo Scarselli 1975 Italy Quick Step - Innergetic 6' 30"
117 Francisco Pérez 1978 Spain Caisse d'Epargne 6' 30"
118 Frédéric Gabriel 1970 France Landbouwkrediet - Tönissteiner 6' 30"
119 Fuyu Li 1978 China Discovery Channel 6' 30"
120 Cedric Herve 1979 France Agritubel 6' 30"
121 Unai Etxebarria Arana 1972 Venezuela Euskaltel-Euskadi 6' 30"
122 Frantisek Rabon 1983 Czech Republic T-Mobile Team 6' 30"
123 Frederik Willems 1979 Belgium Liquigas 6' 30"
124 Matthew Wilson 1977 Australia Unibet.com 6' 30"
125 Tristan Valentin 1982 France Cofidis 6' 30"
126 Arnaud Coyot 1980 France Unibet.com 6' 30"
127 Christophe Riblon 1981 France AG2R Prévoyance 6' 30"
128 Mathieu Ladagnous 1984 France Française des Jeux 6' 30"
129 Benoit Vaugrenard 1982 France Française des Jeux 6' 30"
130 Anthony Charteau 1979 France Crédit Agricole 6' 30"
131 Nicolas Rousseau 1983 France AG2R Prévoyance 8' 30"
DNF Assan Bazayev 1981 Kazakhstan Astana
DNF Thomas Frei 1985 Switzerland Astana
DNF Maxim Iglinskiy 1981 Kazakhstan Astana
DNF Laurent Lefèvre 1976 France Bouygues Telecom
DNF Aitor Perez Arrieta 1977 Spain Caisse d'Epargne
DNF Rik Verbrugghe 1974 Belgium Cofidis
DNF Jimmy Engoulvent 1979 France Crédit Agricole
DNF Steve Cummings 1981 Great Britain Discovery Channel
DNF Trent Lowe 1984 Australia Discovery Channel
DNF Tomas Vaitkus 1982 Lithuania Discovery Channel
DNF Andoni Aranaga Akzune 1979 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Iban Iriondo Uranga 1984 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Andoni Lafuente 1985 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Joseba Zubeldia 1979 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Frédéric Guesdon 1971 France Française des Jeux
DNF Heinrich Haussler 1984 Australia Gerolsteiner
DNF Ronny Scholz 1978 Germany Gerolsteiner
DNF Markus Zberg 1974 Switzerland Gerolsteiner
DNF Fabio Baldato 1968 Italy Lampre - Fondital
DNF David Boucher 1980 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Steven Kleynen 1977 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Jean-Claude Lebeau 1979 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Kevin Neirynck 1982 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Enrico Gasparotto 1982 Italy Liquigas
DNF Manuel Quinziato 1979 Italy Liquigas
DNF Dario Cioni 1974 Italy Predictor - Lotto
DNF Dominique Cornu 1985 Belgium Predictor - Lotto
DNF Nick Gates 1972 Australia Predictor - Lotto
DNF Jan Boven 1972 Netherlands Rabobank
DNF Léon van Bon 1972 Netherlands Rabobank
DNF Thorwald Veneberg 1977 Netherlands Rabobank
DNF Raul Alarcon 1986 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Raivis Belohvosciks 1976 Latvia Saunier Duval - Prodir
DNF Remmert Wielinga 1978 Netherlands Saunier Duval - Prodir
DNF Greg Henderson 1976 New Zealand T-Mobile Team
DNF Jakob Piil 1973 Denmark T-Mobile Team
DNF Thomas Ziegler 1980 Germany T-Mobile Team
DNF Kurt Asle Arvesen 1975 Norway Team CSC
DNF Lars Bak 1980 Denmark Team CSC
DNF Fabian Cancellara 1981 Switzerland Team CSC
DNF Matthew Goss 1986 Australia Team CSC
DNF Alessandro Cortinovis 1977 Italy Team Milram
DNF Brett Lancaster 1979 Australia Team Milram
DNF Tyler Barbour Butterfield 1983 Bermuda Team Slipstream
DNF Alex Howes 1988 USA Team Slipstream
DNF Craig Lewis 1985 USA Team Slipstream
DNF Kilian Patour 1982 France Team Slipstream
DNF Jimmy Casper 1978 France Unibet.com
DNF Victor Hugo Pena 1974 Colombia Unibet.com

Info

RaceBretagne Classic - Ouest-France
Nation France
Distance210.1 km
DateSeptember 2nd
Edition2007
Classification1.PT2
Extra Compare top four

Thomas Voeckler