Next manager: CN ES (24/06 08:55)

2018 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire

Race mainpage Results Stages Startlist ManagerComments (12) Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Guillaume Martin 1993 Wanty - Groupe Gobert 05:25:010114:51:36
02 Xandro Meurisse 1992 Wanty - Groupe Gobert + 1202+ 16
03 Andrea Vendrame 1994 Androni Giocattoli + 2406+ 30
04 Clement Venturini 1993 AG2R La Mondiale + 2409+ 34
05 Lilian Calmejane 1992 Direct Energie + 2413+ 34
06 Quentin Pacher 1992 Vital Concept + 2421+ 34
07 Thomas Degand 1986 Wanty - Groupe Gobert + 2417+ 34
08 Mathieu Ladagnous 1984 Groupama - FDJ + 2411+ 34
09 Pierre Rolland 1986 Team EF Education First - Drapac + 2420+ 34
10 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 2415+ 34
11 Wilmar Paredes 1996 Manzana - Postobon Team + 2410+ 34
12 Kevin Deltombe 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 2412+ 34
13 Julien Simon 1985 Cofidis, Solutions Credits + 2414+ 34
14 Laurent Pichon 1986 Fortuneo-Samsic + 2418+ 34
15 Oscar Riesebeek 1992 Roompot - Nederlandse Loterij + 2419+ 34
16 Thomas Sprengers 1990 Sport Vlaanderen - Baloise + 2408+ 33
17 Anthony Delaplace 1989 Fortuneo-Samsic + 2416+ 34
18 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 2404+ 28
19 Quentin Jauregui 1994 AG2R La Mondiale + 2407+ 32
20 François Bidard 1992 AG2R La Mondiale + 2405+ 29
21 Mathias Le Turnier 1995 Cofidis, Solutions Credits + 2422+ 34
22 Justin Jules 1986 WB Veranclassic Aqua Protect + 2403+ 24
23 Sergio Higuita 1997 Manzana - Postobon Team + 3023+ 40
24 Dries Van Gestel 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:0024+ 01:10
25 Julien Bernard 1992 Trek - Segafredo + 01:0225+ 01:12
26 Silvan Dillier 1990 AG2R La Mondiale + 02:0927+ 02:19
27 Dmitriy Kozontchuk 1984 Gazprom - RusVelo + 02:1028+ 02:20
28 Romain Hardy 1988 Fortuneo-Samsic + 02:1026+ 02:16
29 Pim Ligthart 1988 Roompot - Nederlandse Loterij + 02:3829+ 02:48
30 Hector Saez Benito 1993 Euskadi - Murias + 02:4133+ 04:33
31 Julien Mortier 1997 WB Veranclassic Aqua Protect + 02:5930+ 03:09
32 Sergey Lagutin 1981 Gazprom - RusVelo + 03:0231+ 03:12
33 Stéphane Rossetto 1987 Cofidis, Solutions Credits + 03:0232+ 04:13
34 Lucas De Rossi 1995 Delko Marseille - Provence + 03:0235+ 06:27
35 Bernardo Suaza Arango 1992 Manzana - Postobon Team + 04:5034+ 05:00
36 Sergey Shilov 1988 Gazprom - RusVelo + 05:1936+ 06:55
37 Tobias Ludvigsson 1991 Groupama - FDJ + 05:1943+ 08:00
38 Fabien Doubey 1993 Wanty - Groupe Gobert + 07:1738+ 07:27
39 Marco Minnaard 1989 Wanty - Groupe Gobert + 07:1737+ 07:27
40 Kevin Reza 1988 Vital Concept + 07:1744+ 08:28
41 Guillaume Bonnafond 1987 Cofidis, Solutions Credits + 07:1739+ 07:27
42 Javier Moreno 1984 Delko Marseille - Provence + 07:1742+ 07:27
43 Benoit Jarrier 1989 Fortuneo-Samsic + 07:1740+ 07:27
44 Raffaello Bonusi 1992 Androni Giocattoli + 07:1741+ 07:27
45 Bryan Nauleau 1988 Direct Energie + 08:1045+ 09:21
46 Loic Chetout 1992 Cofidis, Solutions Credits + 09:3963+ 18:12
47 Benjamin Thomas 1995 Groupama - FDJ + 09:3946+ 09:44
48 Mattia Frapporti 1994 Androni Giocattoli + 10:1747+ 10:19
49 Manuel Belletti 1985 Androni Giocattoli + 10:1748+ 10:23
50 Antonie Warnier 1993 WB Veranclassic Aqua Protect + 10:1749+ 10:27
51 Mikel Iturria 1992 Euskadi - Murias + 10:1754+ 13:44
52 Arnaud Gérard 1984 Fortuneo-Samsic + 10:1750+ 10:27
53 Jeremy Leveau 1992 Delko Marseille - Provence + 12:3451+ 12:41
54 Benoit Cosnefroy 1995 AG2R La Mondiale + 12:5052+ 13:00
55 Thomas Boudat 1994 Direct Energie + 12:5053+ 13:00
56 Jerome Cousin 1989 Direct Energie + 13:4655+ 13:56
57 Thomas Deruette 1995 WB Veranclassic Aqua Protect + 14:4283+ 23:11
58 Sergio Samitier 1995 Euskadi - Murias + 15:3058+ 16:39
59 Jetse Bol 1989 Manzana - Postobon Team + 15:5157+ 16:01
60 Jeroen Meijers 1993 Roompot - Nederlandse Loterij + 15:5156+ 16:01
61 William Clarke 1985 Team EF Education First - Drapac + 17:1172+ 18:22
62 Logan Owen 1995 Team EF Education First - Drapac + 17:1173+ 19:03
63 Alex Frame 1993 Trek - Segafredo + 17:1160+ 17:15
64 Juan Felipe Osorio 1995 Manzana - Postobon Team + 17:1188+ 31:58
65 Bryan Coquard 1992 Vital Concept + 17:1159+ 17:12
66 Lorrenzo Manzin 1994 Vital Concept + 18:0486+ 29:28
67 Marc Sarreau 1993 Groupama - FDJ + 18:0461+ 17:58
68 Daniel Hoelgaard 1993 Groupama - FDJ + 18:0490+ 37:11
69 Aaron Verwilst 1997 Sport Vlaanderen - Baloise + 18:0467+ 18:14
70 Armindo Fonseca 1989 Fortuneo-Samsic + 18:0466+ 18:14
71 Giacomo Nizzolo 1989 Trek - Segafredo + 18:0475+ 20:14
72 Boris Vallee 1993 Wanty - Groupe Gobert + 18:0465+ 18:14
73 Jon Aberasturi Izaga 1989 Euskadi - Murias + 18:0464+ 18:14
74 Jordan Arley Parra 1994 Manzana - Postobon Team + 18:0480+ 21:29
75 Robbert De Greef 1991 Roompot - Nederlandse Loterij + 18:0468+ 18:14
76 Fumiyuki Beppu 1983 Trek - Segafredo + 18:0474+ 19:15
77 Nikolai Trusov 1985 Gazprom - RusVelo + 18:0469+ 18:14
78 Gregory Daniel 1994 Trek - Segafredo + 18:0482+ 21:33
79 Christophe Noppe 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 18:0462+ 18:10
80 Ludwig De Winter 1992 WB Veranclassic Aqua Protect + 18:0484+ 24:52
81 Samuel Dumoulin 1980 AG2R La Mondiale + 18:0471+ 18:14
82 Julian Cardona 1997 Team EF Education First - Drapac + 18:0494+ 54:14
83 Evgeny Shalunov 1992 Gazprom - RusVelo + 18:0481+ 21:33
84 Perrig Quemeneur 1984 Direct Energie + 18:0479+ 21:29
85 Nikolay Mihaylov 1988 Delko Marseille - Provence + 18:0492+ 42:44
86 Angelo Tulik 1990 Direct Energie + 18:0470+ 18:14
87 Christophe Masson 1985 WB Veranclassic Aqua Protect + 18:0489+ 34:18
88 Mathias Van Gompel 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 21:1887+ 29:51
89 Marc Fournier 1994 Vital Concept + 21:1893+ 48:48
90 Eugenio Alafaci 1990 Trek - Segafredo + 21:1885+ 27:51
91 Daniel McLay 1992 Team EF Education First - Drapac + 21:1876+ 21:28
92 Matteo Malucelli 1993 Androni Giocattoli + 21:1878+ 21:28
93 Wouter Wippert 1990 Roompot - Nederlandse Loterij + 21:1877+ 21:28
94 Marco Benfatto 1988 Androni Giocattoli + 24:3291+ 38:00
DNF Mikel Aristi Gardoki 1993 Euskadi - Murias 999
DNF Ander Barrenetxea 1992 Euskadi - Murias 999
DNF Joe Dombrowski 1991 Team EF Education First - Drapac 999

Info

Race Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire
Nation France
Stage 03.stage
Type Hilly MF
Distance 199 km
StartLe Mans
FinishPré-en-Pail-Saint-Samson
DateApril 5th (2018)
Leader G.Martin
Youth W.Paredes
Points M.Sarreau
Mountain T.Deruette

Guillaume Martin

Manager results

1 60956
2 Fantastico
3 CATMAPEI
4 ObiFujiTeam
5 Nek