Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Pays de la Loire Tour
UCI, 8th -11th April 2003, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Bulgaria
Colombia
France
Germany
Great Britain
Italy
Latvia
Norway
Poland
Russia
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Uzbekistan
Teams
Ag2r Prévoyance
Alessio
BigMat - Auber 93
Brioches La Boulangère
CCC Polsat
Crédit Agricole
Domina Vacanze - Elitron
Euskaltel-Euskadi
Fdjeux.com
Gerolsteiner
Jean Delatour
MBK - Oktos - St. Quentin
ONCE - Eroski
Phonak Hearing Systems
Quick Step - Davitamon
Team Bianchi
US Postal p/b Berry Floor
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Da Cruz
Carlos
1974
Fdjeux.com
16:35:51
02
Sivakov
Alexei
1972
BigMat - Auber 93
+ 56
03
Brochard
Laurent
1968
Ag2r Prévoyance
+ 04:46
04
Rogers
Michael
1979
Quick Step - Davitamon
+ 05:11
05
Chavanel
Sylvain
1979
Brioches La Boulangère
+ 05:45
06
Voigt
Jens
1971
Crédit Agricole
+ 05:55
07
Seigneur
Eddy
1969
Jean Delatour
+ 05:57
08
McGee
Bradley
1976
Fdjeux.com
+ 05:58
09
Zberg
Markus
1974
Gerolsteiner
+ 05:58
10
Rous
Didier
1970
Brioches La Boulangère
+ 06:00
11
Kjærgaard
Steffen
1973
US Postal p/b Berry Floor
+ 06:10
12
Krivtsov
Yuriy
1979
Jean Delatour
+ 06:10
13
Diaz Justo
Rafael
1972
ONCE - Eroski
+ 06:11
14
Moreau
Christophe
1971
Crédit Agricole
+ 06:11
15
Bouyer
Franck
1974
Brioches La Boulangère
+ 06:12
16
Noè
Andrea
1969
Alessio
+ 06:17
17
Bénéteau
Walter
1972
Brioches La Boulangère
+ 06:17
18
Auger
Guillaume
1976
BigMat - Auber 93
+ 06:18
19
Herrero
David
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 06:19
20
Ullrich
Jan
1973
Team Bianchi
+ 06:21
21
Pospyeyev
Kyrlyo
1975
Domina Vacanze - Elitron
+ 06:22
22
Rund
Thorsten
1976
Team Bianchi
+ 06:26
23
Halgand
Patrice
1974
Jean Delatour
+ 06:27
24
González de Galdeano
Álvaro
1970
ONCE - Eroski
+ 06:28
25
Giunti
Massimo
1974
Domina Vacanze - Elitron
+ 06:30
26
Turpin
Ludovic
1975
Ag2r Prévoyance
+ 06:31
27
Robin
Denis
1979
-
+ 06:33
28
Landaluze
Iñigo
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 06:34
29
Strazzer
Massimo
1969
Phonak Hearing Systems
+ 06:36
30
Virenque
Richard
1969
Quick Step - Davitamon
+ 06:37
31
Pellizotti
Franco
1978
Alessio
+ 06:39
32
Pradera
Mikel
1975
ONCE - Eroski
+ 06:45
33
Barthe
Stéphane
1972
MBK - Oktos - St. Quentin
+ 06:50
34
Talabardon
Sebastien
1978
BigMat - Auber 93
+ 06:53
35
Saugrain
Cyril
1973
BigMat - Auber 93
+ 09:29
36
Davis
Allan
1980
ONCE - Eroski
+ 12:26
37
Pena
Victor Hugo
1974
US Postal p/b Berry Floor
+ 13:09
38
Florencio
Xavier
1979
ONCE - Eroski
+ 13:11
39
Van de Wouwer
Kurt
1971
Quick Step - Davitamon
+ 13:15
40
Portal
Nicolas
1979
Ag2r Prévoyance
+ 13:23
41
Tonkov
Pavel
1969
CCC Polsat
+ 13:25
42
Usov
Alexandre
1977
Phonak Hearing Systems
+ 13:30
43
Trampusch
Gerhard
1978
Gerolsteiner
+ 13:32
44
Heras
Roberto
1974
US Postal p/b Berry Floor
+ 13:34
45
Fernandez Vijandi
Julen
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 13:37
46
Astarloza
Mikel
1979
Ag2r Prévoyance
+ 13:40
47
Bodrogi
László
1976
Quick Step - Davitamon
+ 13:40
48
Rubiera
José Luis
1973
US Postal p/b Berry Floor
+ 13:48
49
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 13:50
50
Steinhauser
Tobias
1972
Team Bianchi
+ 13:50
51
Gougot
Fabrice
1971
Phonak Hearing Systems
+ 13:55
52
Dufaux
Laurent
1969
Alessio
+ 13:56
53
Kolobnev
Alexandr
1981
Domina Vacanze - Elitron
+ 13:58
54
Wadecki
Piotr
1973
Quick Step - Davitamon
+ 14:06
55
Vande Velde
Christian
1976
US Postal p/b Berry Floor
+ 14:11
56
Moreni
Cristian
1972
Alessio
+ 14:15
57
Galparsoro
Dionisio
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 14:21
58
Bertolini
Alessandro
1971
Alessio
+ 14:32
59
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
+ 14:36
60
Loder
Thierry
1975
Ag2r Prévoyance
+ 14:38
61
Naudzus
Andris
1975
CCC Polsat
+ 14:47
62
Stoyanov
Plamen
1971
BigMat - Auber 93
+ 14:48
63
Vogondy
Nicolas
1977
Fdjeux.com
+ 14:52
64
Wojtas
Arkadiusz
1977
CCC Polsat
+ 15:10
65
Radochla
Steffen
1978
Team Bianchi
+ 15:21
66
Chmielewski
Piotr
1970
CCC Polsat
+ 15:47
67
Zubeldia
Joseba
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 15:57
68
Beloki
Gorka
1978
ONCE - Eroski
+ 16:24
69
Trastour
Olivier
1971
Ag2r Prévoyance
+ 16:37
70
Hervé
Cedric
1979
Crédit Agricole
+ 16:47
71
Schmidt
Torsten
1972
Gerolsteiner
+ 16:54
72
Dessel
Cyril
1974
Phonak Hearing Systems
+ 17:00
73
Furlan
Angelo
1977
Alessio
+ 17:14
74
Cardellini
Lorenzo
1978
Domina Vacanze - Elitron
+ 17:22
75
Bertolini
Denis
1977
Phonak Hearing Systems
+ 17:27
76
Bondariev
Bogdan
1974
CCC Polsat
+ 17:48
77
Förster
Robert
1978
Gerolsteiner
+ 18:12
78
Gabrovski
Ivailo
1978
MBK - Oktos - St. Quentin
+ 18:14
79
Nazon
Jean-Patrick
1977
Jean Delatour
+ 18:14
80
Secchiari
Francesco
1972
Domina Vacanze - Elitron
+ 18:31
81
Hunt
Jeremy
1974
MBK - Oktos - St. Quentin
+ 18:41
82
Hardter
Uwe
1977
Gerolsteiner
+ 18:42
83
Olivier
Lenaic
1977
MBK - Oktos - St. Quentin
+ 20:53
84
Lobato
Ruben
1978
Domina Vacanze - Elitron
+ 23:36
85
Augé
Stephane
1974
Crédit Agricole
+ 33:58
DNF
Liboreau
Nicolas
1977
BigMat - Auber 93
DNF
Nazon
Damien
1974
Brioches La Boulangère
DNF
Perraudeau
Olivier
1972
Brioches La Boulangère
DNF
Brozyna
Tomasz
1970
CCC Polsat
DNF
Fragniere
Cédric
1976
Crédit Agricole
DNF
Casar
Sandy
1979
Fdjeux.com
DNF
Casper
Jimmy
1978
Fdjeux.com
DNF
Rich
Michael
1969
Gerolsteiner
DNF
Joly
Sébastien
1979
Jean Delatour
DNF
Thibout
Bruno
1969
Jean Delatour
DNF
Gabriel
Frédéric
1970
MBK - Oktos - St. Quentin
DNF
Krushevskiy
Sergei
1976
MBK - Oktos - St. Quentin
DNF
Elmiger
Martin
1978
Phonak Hearing Systems
DNF
Clerc
Aurelien
1979
Quick Step - Davitamon
DNF
Aebersold
Niki
1972
Team Bianchi
DNF
Teutenberg
Sven
1972
Team Bianchi
DNF
Armstrong
Lance
[*]
1971
US Postal p/b Berry Floor
Information
Pays de la Loire Tour
France
8th -11th April 2003
2.3