Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
ZLM Tour
UCI, Stage race, 16th -20th June 2010, Netherlands
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2019
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Belgium
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Italy
Netherlands
New Zealand
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Teams
Carmiooro NGC
Cyclingteam Jo Piels
Landbouwkrediet
Omega Pharma-Lotto
Quick Step
Rabobank
Skil - Shimano
Sky Professional Cycling Team
Team HTC - Columbia
Team Katusha
Team Milram
Team Saxo Bank
Topsport Vlaanderen - Mercator
Vacansoleil
Van Vliet - EBH - Elshof
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Hansen
Adam
1981
Team HTC - Columbia
16:33:43
02
Coenen
Johan
1979
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 15
03
De Gendt
Thomas
1986
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 16
04
Schmitz
Bram
1977
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 16
05
Weening
Pieter
1981
Rabobank
+ 20
06
Bellemakers
Dirk
1984
Landbouwkrediet
+ 21
07
Leukemans
Björn
1977
Vacansoleil
+ 24
08
Ovechkin
Artem
1986
Team Katusha
+ 35
09
Beuret
Laurent
1986
Carmiooro NGC
+ 43
10
Neirynck
Kevin
1982
Landbouwkrediet
+ 45
11
Keisse
Iljo
1982
Quick Step
+ 48
12
Haedo
Lucas Sebastian
1983
Team Saxo Bank
+ 56
13
Vigano
Davide
1984
Sky Professional Cycling Team
+ 01:00
14
Sella
Emanuele
1981
Carmiooro NGC
+ 01:39
15
De Jonge
Maarten
1985
Cyclingteam Jo Piels
+ 02:28
16
Curvers
Roy
1979
Skil - Shimano
+ 02:58
17
Veuchelen
Fredrik
1978
Vacansoleil
+ 03:00
18
Kruijswijk
Steven
1987
Rabobank
+ 06:35
19
Stubbe
Tom
1981
Omega Pharma-Lotto
+ 08:14
20
Dijkxhoorn
Rikke
1986
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 09:01
21
Tonti
Andrea
1976
Carmiooro NGC
+ 15:56
22
Henderson
Greg
1976
Sky Professional Cycling Team
+ 16:09
23
Van Emden
Jos
1985
Rabobank
+ 16:10
24
Greipel
André
1982
Team HTC - Columbia
+ 16:13
25
Eichler
Markus
1982
Team Milram
+ 16:19
26
Boeckmans
Kris
1987
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 16:21
27
Pinotti
Marco
1976
Team HTC - Columbia
+ 16:24
28
Ventoso
Francisco
1982
Carmiooro NGC
+ 16:24
29
Pfingsten
Christoph
1987
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 16:24
30
Cooke
Baden
1978
Team Saxo Bank
+ 16:26
31
Oostlander
Sander
1984
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 16:29
32
Cornu
Dominique
1985
Skil - Shimano
+ 16:30
33
Schulting
Peter
1987
Cyclingteam Jo Piels
+ 16:30
34
Mørkøv
Michael
1985
Team Saxo Bank
+ 16:31
35
Veelers
Tom
1984
Skil - Shimano
+ 16:31
36
Knaven
Servais
1971
Team Milram
+ 16:33
37
Commeyne
Davy
1980
Landbouwkrediet
+ 16:35
38
Sentjens
Roy
1980
Team Milram
+ 16:36
39
Van Groen
Arnoud
1983
Vacansoleil
+ 16:36
40
Maes
Nikolas
1986
Quick Step
+ 16:37
41
Berkhout
Thomas
1984
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 16:38
42
Sieberg
Marcel
1982
Team HTC - Columbia
+ 16:40
43
Petrov
Evgeni
1978
Team Katusha
+ 16:40
44
Weylandt
Wouter
1984
Quick Step
+ 16:41
45
Stannard
Ian
1987
Sky Professional Cycling Team
+ 16:42
46
Galimzyanov
Denis
1987
Team Katusha
+ 16:42
47
Velits
Martin
1985
Team HTC - Columbia
+ 16:42
48
Feillu
Romain
1984
Vacansoleil
+ 16:46
49
Dehaes
Kenny
1984
Omega Pharma-Lotto
+ 16:46
50
Howard
Leigh
1989
Team HTC - Columbia
+ 16:46
51
Dockx
Bart
1981
Landbouwkrediet
+ 16:46
52
Brandt
Christophe
1977
Omega Pharma-Lotto
+ 16:47
53
De Kort
Koen
1982
Skil - Shimano
+ 16:47
54
Geschke
Simon
1986
Skil - Shimano
+ 16:49
55
Ivanov
Sergei
1975
Team Katusha
+ 16:49
56
Boom
Lars
1985
Rabobank
+ 16:49
57
Jacobs
Pieter
1986
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 16:50
58
Haedo
Juan José
1981
Team Saxo Bank
+ 16:52
59
Hayman
Mathew
1978
Sky Professional Cycling Team
+ 16:54
60
Verheyen
Geert
1973
Landbouwkrediet
+ 16:54
61
Langeveld
Sebastian
1985
Rabobank
+ 16:56
62
De Beer
Pim
1987
Cyclingteam Jo Piels
+ 17:01
63
Van Haaren
Bart
1984
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 17:03
64
Scheirlinckx
Bert
1974
Landbouwkrediet
+ 17:05
65
Armee
Sander
1985
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 17:08
66
Downing
Russell
1978
Sky Professional Cycling Team
+ 17:15
67
Ghyselinck
Jan
1988
Team HTC - Columbia
+ 17:18
68
Klemme
Dominic
1986
Team Saxo Bank
+ 17:18
69
Pineau
Jérôme
1980
Quick Step
+ 17:24
70
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 17:29
71
Klostergaard
Kasper
1983
Team Saxo Bank
+ 17:30
72
Terpstra
Niki
1984
Team Milram
+ 17:30
73
Timmer
Albert
1985
Skil - Shimano
+ 17:46
74
Neirynck
Stijn
1985
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 18:00
75
van Impe
Kevin
1981
Quick Step
+ 18:22
76
Van Goolen
Jurgen
1980
Omega Pharma-Lotto
+ 18:33
77
Van der Meijden
Rune
1991
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 18:40
78
Ruijgh
Rob
1986
Vacansoleil
+ 19:43
79
Kennaugh
Peter
1989
Sky Professional Cycling Team
+ 20:50
80
Bandiera
Marco
1984
Team Katusha
+ 24:30
81
Napolitano
Danilo
1981
Team Katusha
+ 24:42
82
Posthuma
Joost
1981
Rabobank
+ 26:59
83
Mouris
Jens
1980
Vacansoleil
+ 27:22
84
Engels
Addy
1977
Quick Step
+ 27:29
85
D'Hollander
Glenn
1974
Omega Pharma-Lotto
+ 28:34
86
Augustyn
John-Lee
1986
Sky Professional Cycling Team
+ 29:04
87
Peruffo
Enrico
1985
Carmiooro NGC
+ 29:39
88
Tizza
Francesco
1981
Carmiooro NGC
+ 29:43
89
Posthuma
Jelle
1990
Cyclingteam Jo Piels
+ 30:06
90
Van Dulmen
Thom
1985
Cyclingteam Jo Piels
+ 32:19
91
Malacarne
Davide
1987
Quick Step
+ 32:22
92
Van Ooijen
Cornelius
1986
Cyclingteam Jo Piels
+ 42:24
DNF
Berthou
Eric
1980
Carmiooro NGC
DNF
Kocjan
Jure
1984
Carmiooro NGC
DNF
De Haan
Sierk-Jan
1981
Cyclingteam Jo Piels
DNF
Lindeman
Bert-Jan
1989
Cyclingteam Jo Piels
DNF
Delfosse
Sébastien
1982
Landbouwkrediet
DNF
Ricci-Poggi
Martial
1980
Landbouwkrediet
DNF
Blythe
Adam
1989
Omega Pharma-Lotto
DNF
Scheirlinckx
Staf
1979
Omega Pharma-Lotto
DNF
Hovelynck
Kurt
1981
Quick Step
DNF
Brown
Graeme
1979
Rabobank
DNF
Reus
Kai
1985
Rabobank
DNF
Rooijakkers
Piet
1980
Skil - Shimano
DNF
van Hummel
Kenny
1982
Skil - Shimano
DNF
Sutton
Chris
1984
Sky Professional Cycling Team
DNF
Rabon
Frantisek
1983
Team HTC - Columbia
DNF
Vandenbergh
Stijn
1984
Team Katusha
DNF
Vantomme
Maxime
1986
Team Katusha
DNF
De Vocht
Wim
1982
Team Milram
DNF
Förster
Robert
1978
Team Milram
DNF
Nerz
Dominik
1989
Team Milram
DNF
Stroetinga
Wim
1985
Team Milram
DNF
Jørgensen
Jonas Aaen
1986
Team Saxo Bank
DNF
Rasmussen
Alex
1984
Team Saxo Bank
DNF
Mol
Wouter
1982
Vacansoleil
DNF
Traksel
Bobbie
1981
Vacansoleil
DNF
Vermeulen
Jack
1990
Van Vliet - EBH - Elshof
Information
ZLM Tour
Netherlands
16th -20th June 2010
2.1