Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Route d'Occitanie
UCI, Stage race, 3rd stage, 23rd June 2007, France
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
France
Germany
Italy
Kazakhstan
Netherlands
Poland
Russia
Slovakia
Spain
Sweden
Ukraine
USA
Teams
AG2R Prévoyance
Agritubel
Andalucia - Cajasur
Auber 93
Bouygues Telecom
Bretagne - Armor Lux
Ceramica Flaminia
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
Cofidis
Crédit Agricole
Elk Haus - Simplon
Française des Jeux
Miche
Relax - GAM
Roubaix - Lille Metropole
Team Slipstream
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Moinard
Amaël
1982
Cofidis
04:34:07
02
Giunti
Massimo
1974
Miche
+ 00
03
Sevilla
Oscar
1976
Relax - GAM
+ 00
04
Eibegger
Markus
1984
Elk Haus - Simplon
+ 15
05
Mancebo
Francisco
1976
Relax - GAM
+ 15
06
Botcharov
Alexandre
1975
Crédit Agricole
+ 15
07
Dueñas
Moisés
1981
Agritubel
+ 18
08
Muto
Pasquale
1980
Miche
+ 42
09
Marczynski
Tomasz
1984
Ceramica Flaminia
+ 43
10
Hartmann
Nicolas
1985
Cofidis
+ 57
11
Stubbe
Tom
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 01:43
12
Coenen
Johan
1979
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 02:34
13
Euser
Lucas
1983
Team Slipstream
+ 02:34
14
Hernández
Jesús
1981
Relax - GAM
+ 02:34
15
Gonzalo Ramirez
Eduardo
1983
Agritubel
+ 02:34
16
Naibo
Carl
1982
AG2R Prévoyance
+ 02:51
17
Pauwels
Serge
1983
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 03:15
18
Chérel
Mikaël
1986
Française des Jeux
+ 03:15
19
Le Lay
David
1979
Bretagne - Armor Lux
+ 03:15
20
Brousse
Paul
1983
Roubaix - Lille Metropole
+ 03:15
21
Sonnery
Blaise
1985
AG2R Prévoyance
+ 03:15
22
Mespoulede
Jean
1980
Auber 93
+ 03:15
23
Fofonov
Dmitriy
1976
Crédit Agricole
+ 04:44
24
Totschnig
Harald
1974
Elk Haus - Simplon
+ 05:28
25
Carrasco Gamiz
José Luis
1982
Andalucia - Cajasur
+ 05:53
26
Jegou
Lilian
1976
Française des Jeux
+ 08:36
27
Le Boulanger
Yoann
1975
Bouygues Telecom
+ 08:45
28
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
+ 09:37
29
Peterson
Thomas
1986
Team Slipstream
+ 10:40
30
Salmon
Benoît
1974
Agritubel
+ 14:48
31
Jalabert
Nicolas
1973
Agritubel
+ 14:48
32
Morizot
Florian
1985
Auber 93
+ 14:48
33
Valach
Jan
1973
Elk Haus - Simplon
+ 14:48
34
Coutouly
Cedric
1980
Agritubel
+ 14:48
35
Belgy
Julien
1983
Bouygues Telecom
+ 14:48
36
Ortega
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 14:48
37
Lange
Michael
1983
Team Slipstream
+ 14:48
38
McCarty
Jonathan Patrick
1982
Team Slipstream
+ 14:48
39
Mourey
Francis
1980
Française des Jeux
+ 14:48
40
Fernández Bustinza
Bingen
1972
Cofidis
+ 14:48
41
Perez Romero
Luis
1980
Andalucia - Cajasur
+ 14:48
42
Lesvenan
Arnaud
1982
Roubaix - Lille Metropole
+ 14:48
43
Mercado
Juan Miguel
1978
Agritubel
+ 14:48
44
Finot
Frederic
1977
Roubaix - Lille Metropole
+ 14:48
45
Voeckler
Thomas
1979
Bouygues Telecom
+ 14:48
46
Charteau
Anthony
1979
Crédit Agricole
+ 14:48
47
Bessy
Frederic
1972
Cofidis
+ 14:48
48
Moreno
Daniel
1981
Relax - GAM
+ 17:11
49
Mondory
Lloyd
1982
AG2R Prévoyance
+ 20:32
50
Mederel
Maxime
1980
Auber 93
+ 20:32
51
Renders
Sven
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 22:50
52
Duma
Vladimir
1972
Ceramica Flaminia
+ 22:50
53
Bonnaire
Olivier
1983
Bouygues Telecom
+ 22:50
54
Vanheule
Bart
1983
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 25:24
55
De Schrooder
Benny
1980
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 25:24
56
Lemoine
Cyril
1983
Crédit Agricole
+ 25:26
57
Huguet
Yann
1984
Cofidis
+ 25:34
58
Duclos-Lassalle
Hervé
1979
Cofidis
+ 30:12
59
Murer
Wolfgang
1979
Elk Haus - Simplon
+ 30:12
60
Ferrio Luque
Jorge
1976
Andalucia - Cajasur
+ 30:12
61
Loubet
Julien
1985
AG2R Prévoyance
+ 30:12
62
Ghyllebert
Pieter
1982
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 30:12
63
Caethoven
Steven
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 33:44
64
Vallejo Dominquez
Angel
1981
Relax - GAM
+ 33:56
65
Garcia-Casarrubios
Oscar
1984
Relax - GAM
+ 33:56
66
Martinez Castillo
Jose Rafael
1976
Relax - GAM
+ 36:36
67
Boggia
Stefano
1980
Ceramica Flaminia
+ 36:36
68
Patanchon
Fabien
1983
Française des Jeux
+ 36:36
69
Vicioso
Angel
1977
Relax - GAM
+ 36:36
70
Lopez Gil
Jose Antonio
1976
Andalucia - Cajasur
+ 36:36
71
Vazquez
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 36:36
72
Poulhiès
Stéphane
1985
AG2R Prévoyance
+ 36:36
73
Drujon
Mathieu
1983
Auber 93
+ 36:36
74
Spadi
Manuele
1981
Ceramica Flaminia
+ 36:36
75
Marino
Jean-Marc
1983
Crédit Agricole
+ 36:36
76
Zielinski
Piotr
1984
Bretagne - Armor Lux
+ 36:36
77
Duggan
Timothy
1982
Team Slipstream
+ 36:36
78
Lewis
Craig
1985
Team Slipstream
+ 36:36
79
Varini
Maurizio
1978
Ceramica Flaminia
+ 36:36
80
Gérard
Arnaud
1984
Française des Jeux
+ 36:36
81
Hivert
Jonathan
1985
Crédit Agricole
+ 36:36
82
Navas Chica
David
1974
AG2R Prévoyance
+ 36:36
83
Wadecki
Adam
1977
Ceramica Flaminia
+ 39:19
84
Khalilov
Mikhaylo
1975
Ceramica Flaminia
+ 39:19
85
Gautier
Cyril
1987
Bretagne - Armor Lux
+ 39:19
86
Berges
Emilien
1983
Agritubel
+ 39:19
87
Galland
Jérémie
1983
Auber 93
+ 39:19
88
Larpe
Mickaël
1985
Roubaix - Lille Metropole
+ 39:19
89
Honkisz
Adrian
1988
Miche
+ 39:19
90
Brouzes
Niels
1981
Auber 93
+ 39:19
91
Grundlinger
Hannes
1977
Elk Haus - Simplon
+ 39:19
92
Mengin
Christophe
1968
Française des Jeux
+ 39:19
93
Szczawinski
Krzysztof
1979
Miche
+ 39:19
94
Zen
Jean
1981
Roubaix - Lille Metropole
+ 39:19
95
Gène
Yohann
1981
Bouygues Telecom
+ 39:19
96
Le Floch
Guillaume
1985
Bretagne - Armor Lux
+ 39:19
97
Auger
Ludovic
1971
Française des Jeux
+ 39:19
98
Nazon
Jean-Patrick
1977
AG2R Prévoyance
+ 39:19
99
Lindgren
Johan
1986
Française des Jeux
+ 39:19
100
Pineau
Cédric
1985
Roubaix - Lille Metropole
+ 39:19
101
Plouhinec
Samuel
1976
Agritubel
+ 39:19
102
Diguet
Christophe
1978
Auber 93
+ 39:19
103
Serri
Eddy
1974
Miche
+ 39:19
104
Martínez
Francisco José
1983
Andalucia - Cajasur
+ 39:19
DNF
Fedrigo
Pierrick
1978
Bouygues Telecom
DNF
Lefèvre
Laurent
1976
Bouygues Telecom
DNF
Renier
Franck
1974
Bouygues Telecom
DNF
Levarlet
Guillaume
1985
Auber 93
DNF
Geremia
Gianluca
1981
Ceramica Flaminia
DNF
Pichler
Michael
1982
Elk Haus - Simplon
DNF
Weisshaupt
Marc
1970
Elk Haus - Simplon
DNF
Lelarge
Noan
1975
Bretagne - Armor Lux
DNF
Petilleau
Stephane
1971
Bretagne - Armor Lux
DNF
Patour
Kilian
1982
Team Slipstream
DNF
Duyn
Huub
1984
Team Slipstream
DNF
Colin
Anthony
1985
Roubaix - Lille Metropole
Information
Route d'Occitanie
France
3rd stage | 155.0 km
Cierp
->
St. Lary Soulan
2.1
O.Sevilla
| Leader