Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Route d'Occitanie
UCI, 4th stage, 25th June 2001, France
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Bulgaria
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Lithuania
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Russia
Spain
Sweden
USA
Teams
Ag2r Prevoyance - Decathlon
BigMat - Auber 93
Bonjour
Cofidis
Crédit Agricole
Euskaltel-Euskadi
Fassa Bortolo
Festina - Lotus
iBanesto.com
Jean Delatour
Kelme - Costa Blanca
La Française des Jeux
Lotto - Adecco
Mercury - Viatel
Rabobank
Team CSC - Tiscali
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Roux
Laurent
1972
Jean Delatour
04:54:13
02
Kivilev
Andrei
1973
Cofidis
+ 35
03
Mancebo
Francisco
1976
iBanesto.com
+ 35
04
Voigt
Jens
1971
Crédit Agricole
+ 35
05
Salmon
Benoît
1974
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 35
06
Piil
Jakob
1973
Team CSC - Tiscali
+ 38
07
Brozyna
Tomasz
1970
iBanesto.com
+ 41
08
Baguet
Serge
1969
Lotto - Adecco
+ 45
09
Lelli
Massimiliano
1967
Cofidis
+ 45
10
Botcharov
Alexandre
1975
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 49
11
Menchov
Denis
1978
iBanesto.com
+ 49
12
Casagrande
Francesco
1970
Fassa Bortolo
+ 52
13
Rinero
Christophe
1973
Cofidis
+ 57
14
Bessy
Frederic
1972
Crédit Agricole
+ 59
15
Bouvard
Gilles
1969
Jean Delatour
+ 59
16
Solaun Solana
Cesar
1970
iBanesto.com
+ 59
17
Etxebarria
David
1973
Euskaltel-Euskadi
+ 59
18
Jan
Xavier
1970
BigMat - Auber 93
+ 59
19
Casar
Sandy
1979
La Française des Jeux
+ 59
20
del Olmo
Txema
1973
Euskaltel-Euskadi
+ 59
21
Chaurreau
Inigo
1973
Euskaltel-Euskadi
+ 59
22
Rumsas
Raimondas
1972
Fassa Bortolo
+ 59
23
Saugrain
Cyril
1973
BigMat - Auber 93
+ 02:13
24
Da Cruz
Carlos
1974
Festina - Lotus
+ 02:13
25
Stoyanov
Plamen
1971
Mercury - Viatel
+ 02:13
26
Lebreton
Lylian
1972
BigMat - Auber 93
+ 02:13
27
Pretot
Arnaud
1971
Festina - Lotus
+ 02:13
28
Agnolutto
Christophe
1969
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 02:13
29
Morin
Anthony
1974
Crédit Agricole
+ 02:13
30
Poilvet
Benoît
1976
Crédit Agricole
+ 02:13
31
Loda
Nicola
1971
Fassa Bortolo
+ 02:13
32
Zaballa
Constantino
1978
Kelme - Costa Blanca
+ 02:13
33
Asmaker
Olivier
1973
Team CSC - Tiscali
+ 02:13
34
Tchmil
Andrei
1963
Lotto - Adecco
+ 02:13
35
De Los Angeles
Juan Jose
1973
Kelme - Costa Blanca
+ 02:13
36
Aerts
Mario
1974
Lotto - Adecco
+ 02:13
37
Chavanel
Sylvain
1979
Bonjour
+ 02:13
38
Barbosa
Candido
1974
iBanesto.com
+ 02:13
39
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 02:13
40
de Groot
Bram
1974
Rabobank
+ 02:13
41
Peron
Andrea
1971
Fassa Bortolo
+ 02:13
42
Perraudeau
Olivier
1972
Bonjour
+ 07:23
43
Petacchi
Alessandro
1974
Fassa Bortolo
+ 07:39
44
Gerrikagoitia
Gorka
1973
Euskaltel-Euskadi
+ 07:39
45
Landaluze
Iñigo
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 07:39
46
Basso
Ivan
1977
Fassa Bortolo
+ 07:39
47
Usano Martinez
Julian
1975
Kelme - Costa Blanca
+ 07:39
48
Flores
Iker
1976
Euskaltel-Euskadi
+ 07:39
49
Vogondy
Nicolas
1977
La Française des Jeux
+ 07:39
50
Trentin
Guido
1975
Cofidis
+ 07:39
51
de Jongh
Steven
1973
Rabobank
+ 11:39
52
Lhuillier
Regis
1980
La Française des Jeux
+ 11:39
53
Blaudzun
Michael
1973
Team CSC - Tiscali
+ 11:39
54
Vierhouten
Aart
1970
Rabobank
+ 11:39
55
Reynaud
Nicolas
1977
Festina - Lotus
+ 11:39
56
Larsen
Nicolaj Bo
1971
Team CSC - Tiscali
+ 11:39
57
Jeune
Raphael
1975
Team CSC - Tiscali
+ 11:39
58
Augé
Stephane
1974
Festina - Lotus
+ 11:39
59
Jørgensen
Rene
1975
Team CSC - Tiscali
+ 11:39
60
Brochard
Laurent
1968
Jean Delatour
+ 11:39
61
Halgand
Patrice
1974
Jean Delatour
+ 11:39
62
Chanteur
Pascal
1968
Festina - Lotus
+ 11:39
63
Sivakov
Alexei
1972
BigMat - Auber 93
+ 11:39
64
Trastour
Olivier
1971
Jean Delatour
+ 11:39
65
Flickinger
Andy
1978
Festina - Lotus
+ 11:39
66
Rault
Dominique
1971
BigMat - Auber 93
+ 11:39
67
Bergès
Stéphane
1975
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 11:39
68
Gouvenou
Thierry
1969
BigMat - Auber 93
+ 11:39
69
Turpin
Ludovic
1975
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 11:39
70
Capelle
Christophe
1967
BigMat - Auber 93
+ 11:39
71
Gomez Gonzalo
Jose Javier
1974
Kelme - Costa Blanca
+ 11:39
72
Navas Chica
David
1974
iBanesto.com
+ 11:39
73
Gil
Koldo
1978
iBanesto.com
+ 11:39
74
Baranowski
Dariusz
1972
iBanesto.com
+ 11:39
75
Bordenave
Philippe
1969
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 11:39
76
Landis
Floyd
1975
Mercury - Viatel
+ 11:39
77
Oriol
Christophe
1973
Jean Delatour
+ 11:39
78
Goubert
Stéphane
1970
Jean Delatour
+ 11:39
79
Lozano Montero
Roberto
1977
Kelme - Costa Blanca
+ 11:39
80
Arrizabalaga Agirre
Gorka
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 11:39
81
Bernard
Jerome
1971
Jean Delatour
+ 11:39
82
Blijlevens
Jeroen
1971
Lotto - Adecco
+ 11:39
83
Van de Wouwer
Kurt
1971
Lotto - Adecco
+ 11:39
84
Axelsson
Niklas
1972
Mercury - Viatel
+ 11:39
85
Bouyer
Franck
1974
Bonjour
+ 11:39
86
Navarette
Leandro
1977
Kelme - Costa Blanca
+ 11:39
87
Pronk
Matthé
1974
Rabobank
+ 11:39
88
Mainguenaud
Frederic
1974
Bonjour
+ 11:39
89
Desbiens
Laurent
1969
Kelme - Costa Blanca
+ 11:39
90
Millar
David
1977
Cofidis
+ 11:39
91
Sánchez
Samuel
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 11:39
92
Lefèvre
Laurent
1976
Cofidis
+ 11:39
93
Marichal
Thierry
1973
Lotto - Adecco
+ 11:39
94
Mattan
Nico
1971
Cofidis
+ 11:39
95
van Bon
Léon
1972
Mercury - Viatel
+ 11:39
96
Vansevenant
Wim
1971
Mercury - Viatel
+ 11:39
97
Verbrugghe
Rik
1974
Lotto - Adecco
+ 11:39
98
Dekker
Erik
1970
Rabobank
+ 11:39
99
Pichon
Mickael
1973
Bonjour
+ 11:39
100
Robin
Jean-Cyril
1969
Bonjour
+ 11:39
101
Van Petegem
Peter
1970
Mercury - Viatel
+ 11:39
102
Kroon
Karsten
1976
Rabobank
+ 11:39
103
Casagrande
Filippo
1973
Fassa Bortolo
+ 11:39
104
Engels
Addy
1977
Rabobank
+ 11:39
105
Nazon
Damien
1974
Bonjour
+ 11:39
106
Deramé
Pascal
1970
Bonjour
+ 14:50
107
Tosatto
Matteo
1974
Fassa Bortolo
+ 14:50
108
Korff
Andre
1973
Festina - Lotus
+ 14:50
109
Kirsipuu
Jaan
1969
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 15:16
110
McGee
Bradley
1976
La Française des Jeux
+ 15:16
111
Muñoz
David
1979
Kelme - Costa Blanca
+ 15:16
112
Finot
Frederic
1977
Crédit Agricole
+ 15:16
113
Beeckman
Koen
1973
Team CSC - Tiscali
+ 16:18
114
D'Hondt
Patrick
1975
La Française des Jeux
+ 16:18
115
Lara
Francisco José
1977
Festina - Lotus
+ 16:18
116
Hinault
Sébastien
1974
Crédit Agricole
+ 18:36
117
Jenner
Christopher
1974
Crédit Agricole
+ 18:36
118
Hoffman
Tristan
1970
Team CSC - Tiscali
+ 18:36
119
Hushovd
Thor
1978
Crédit Agricole
+ 18:43
DNF
Maignan
Gilles
1968
Ag2r Prevoyance - Decathlon
DNF
Mikhailov
Gennady
1974
Lotto - Adecco
DNF
Casper
Jimmy
1978
La Française des Jeux
DNF
Auger
Ludovic
1971
BigMat - Auber 93
DNF
Zajicek
Phil
1979
Mercury - Viatel
DNF
Bodo
Thomas
1980
La Française des Jeux
Information
Route d'Occitanie
France
4th stage | 206.0 km
St. Salvy
->
St. Gaudens
2.3
J.Voigt
| Leader