Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Renewi Tour
WorldTour, Stage race, 13th -19th August 2018, Netherlands
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
GC
Points
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
UAE
Ukraine
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Astana Pro Team
Bahrain - Merida
BMC Racing Team
Bora - Hansgrohe
Dimension Data
Groupama - FDJ
Katusha - Alpecin
Lotto - Soudal
Mitchelton - Scott
Movistar Team
Quick-Step Floors
Roompot - Ned.Loterij
Sport Vlaanderen - Baloise
Team EF Education First
Team LottoNL-Jumbo
Team Sky
Team Sunweb
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
Verandas Willems - Crelan
Wanty - Groupe Gobert
WB Veranclassic Aqua Protect
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Mohoric
Matej
1994
Bahrain - Merida
25:13:01
400
02
Matthews
Michael
1990
Team Sunweb
+ 05
320
03
Wellens
Tim
1991
Lotto - Soudal
+ 20
260
04
Schachmann
Max
1994
Quick-Step Floors
+ 25
220
05
van Baarle
Dylan
1992
Team Sky
+ 34
180
06
Van Avermaet
Greg
1985
BMC Racing Team
+ 37
140
07
Kragh Andersen
Søren
1994
Team Sunweb
+ 39
120
08
Mühlberger
Gregor
1994
Bora - Hansgrohe
+ 43
100
09
Terpstra
Niki
1984
Quick-Step Floors
+ 43
80
10
Stuyven
Jasper
1992
Trek-Segafredo
+ 50
68
11
van der Hoorn
Taco
1993
Roompot - Ned.Loterij
+ 55
56
12
Polanc
Jan
1992
UAE Team Emirates
+ 57
48
13
Stybar
Zdenek
1985
Quick-Step Floors
+ 59
40
14
Lampaert
Yves
1991
Quick-Step Floors
+ 01:06
32
15
Campenaerts
Victor
1991
Lotto - Soudal
+ 01:08
28
16
Ulissi
Diego
1989
UAE Team Emirates
+ 01:10
24
17
Bodnar
Maciej
1985
Bora - Hansgrohe
+ 01:17
24
18
Van Hoecke
Gijs
1991
Team LottoNL-Jumbo
+ 01:22
24
19
Naesen
Oliver
1990
AG2R La Mondiale
+ 01:24
24
20
Smith
Dion
1993
Wanty - Groupe Gobert
+ 01:26
24
21
Sütterlin
Jasha
1992
Movistar Team
+ 01:29
16
22
Van Emden
Jos
1985
Team LottoNL-Jumbo
+ 01:32
16
23
Juul-Jensen
Christopher
1989
Mitchelton - Scott
+ 01:45
16
24
Meurisse
Xandro
1992
Wanty - Groupe Gobert
+ 01:48
16
25
Madouas
Valentin
1996
Groupama - FDJ
+ 01:48
16
26
Van Asbroeck
Tom
1990
Team EF Education First
+ 01:51
16
27
Selig
Rüdiger
1989
Bora - Hansgrohe
+ 03:26
16
28
van der Lijke
Nick
1991
Roompot - Ned.Loterij
+ 03:47
16
29
Küng
Stefan
1993
BMC Racing Team
+ 04:12
16
30
Backaert
Frederik
1990
Wanty - Groupe Gobert
+ 04:39
16
31
Grivko
Andriy
1983
Astana Pro Team
+ 05:57
8
32
McCarthy
Jay
1992
Bora - Hansgrohe
+ 06:14
8
33
Roosen
Timo
1993
Team LottoNL-Jumbo
+ 06:18
8
34
Theuns
Edward
1991
Team Sunweb
+ 06:22
8
35
Langeveld
Sebastian
1985
Team EF Education First
+ 06:26
8
36
Boom
Lars
1985
Team LottoNL-Jumbo
+ 07:23
8
37
Van Ginneken
Sjoerd
1992
Roompot - Ned.Loterij
+ 08:14
8
38
Allegaert
Piet
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 09:26
8
39
Slagter
Tom-Jelte
1989
Dimension Data
+ 09:54
8
40
Dupont
Timothy
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 11:50
8
41
Van Keirsbulck
Guillaume
1991
Wanty - Groupe Gobert
+ 11:51
8
42
Janse van Rensburg
Reinardt
1989
Dimension Data
+ 12:12
8
43
Mori
Manuele
1980
UAE Team Emirates
+ 12:31
8
44
Seigle
Romain
1994
Groupama - FDJ
+ 12:47
8
45
Martens
Paul
1983
Team LottoNL-Jumbo
+ 14:40
8
46
Vantomme
Maxime
1986
WB Veranclassic Aqua Protect
+ 14:57
8
47
Peyskens
Dimitri
1991
WB Veranclassic Aqua Protect
+ 15:32
8
48
Menten
Milan
1996
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 15:45
8
49
Bagdonas
Gediminas
1985
AG2R La Mondiale
+ 16:12
8
50
Valgren
Michael
1992
Astana Pro Team
+ 16:15
8
51
Pibernik
Luka
1993
Bahrain - Merida
+ 17:18
4
52
Vandenbergh
Stijn
1984
AG2R La Mondiale
+ 17:22
4
53
Tusveld
Martijn
1993
Team Sunweb
+ 17:27
4
54
Thwaites
Scott
1990
Dimension Data
+ 17:36
4
55
De Gendt
Aimé
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 18:54
4
56
Waeytens
Zico
1991
Verandas Willems - Crelan
+ 19:03
2
57
Ludvigsson
Tobias
1991
Groupama - FDJ
+ 19:32
2
58
Rickaert
Jonas
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 19:41
2
59
Van Hooydonck
Nathan
1995
BMC Racing Team
+ 20:01
2
60
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 20:13
2
61
Durbridge
Luke
1991
Mitchelton - Scott
+ 20:15
62
Sprengers
Thomas
1990
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 20:35
63
Kirsch
Alex
1992
WB Veranclassic Aqua Protect
+ 21:17
64
Planckaert
Edward
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 22:18
65
Scotson
Miles
1994
BMC Racing Team
+ 24:40
66
De La Parte
Victor
1986
Movistar Team
+ 24:55
67
Mullen
Ryan
1994
Trek-Segafredo
+ 25:05
68
Leysen
Senne
1996
Verandas Willems - Crelan
+ 25:14
69
Swift
Ben
1987
UAE Team Emirates
+ 25:21
70
Zabel
Rick
1993
Katusha - Alpecin
+ 25:21
71
Ista
Kevyn
1984
WB Veranclassic Aqua Protect
+ 25:47
72
Mertz
Remy
1995
Lotto - Soudal
+ 25:49
73
Maes
Nikolas
1986
Lotto - Soudal
+ 25:51
74
Irizar
Markel
1980
Trek-Segafredo
+ 25:54
75
Cort
Magnus
1993
Astana Pro Team
+ 27:05
76
Hamilton
Chris
1995
Team Sunweb
+ 29:38
77
Devriendt
Tom
1991
Wanty - Groupe Gobert
+ 29:41
78
Bico
Nuno
1994
Movistar Team
+ 31:13
79
Quintana
Dayer
1992
Movistar Team
+ 31:28
80
Denz
Nico
1994
AG2R La Mondiale
+ 31:49
81
Walscheid
Max
1993
Team Sunweb
+ 33:09
82
Reinders
Elmar
1992
Roompot - Ned.Loterij
+ 33:10
83
Basso
Leonardo
1993
Team Sky
+ 33:54
84
Gruzdev
Dmitriy
1986
Astana Pro Team
+ 34:25
85
Dlamini
Nicholas
1995
Dimension Data
+ 34:32
86
Sepulveda
Eduardo
1991
Movistar Team
+ 34:57
87
Ewan
Caleb
1994
Mitchelton - Scott
+ 35:14
88
De Vreese
Laurens
1988
Astana Pro Team
+ 36:35
89
Kluge
Roger
1986
Mitchelton - Scott
+ 37:36
90
De Winter
Ludwig
1992
WB Veranclassic Aqua Protect
+ 43:34
DNF
Barbier
Rudy
1992
AG2R La Mondiale
DNF
Duval
Julien
1990
AG2R La Mondiale
DNF
Gougeard
Alexis
1993
AG2R La Mondiale
DNF
Gatto
Oscar
1985
Astana Pro Team
DNF
Minali
Riccardo
1995
Astana Pro Team
DNF
Arashiro
Yukiya
1984
Bahrain - Merida
DNF
Boaro
Manuele
1987
Bahrain - Merida
DNF
Bozic
Borut
1980
Bahrain - Merida
DNF
Navardauskas
Ramunas
1988
Bahrain - Merida
DNF
Per
David
1995
Bahrain - Merida
DNF
Drucker
Jempy
1986
BMC Racing Team
DNF
Ventoso
Francisco
1982
BMC Racing Team
DNF
Vliegen
Loic
1993
BMC Racing Team
DNF
Oss
Daniel
1987
Bora - Hansgrohe
DNF
Pelucchi
Matteo
1989
Bora - Hansgrohe
DNF
Sagan
Juraj
1988
Bora - Hansgrohe
DNF
Cimolai
Davide
1989
Groupama - FDJ
DNF
Hoelgaard
Daniel
1993
Groupama - FDJ
DNF
Konovalovas
Ignatas
1985
Groupama - FDJ
DNF
Ladagnous
Matthieu
1984
Groupama - FDJ
DNF
Debusschere
Jens
1989
Lotto - Soudal
DNF
Frison
Frederik
1992
Lotto - Soudal
DNF
Wouters
Enzo
1996
Lotto - Soudal
DNF
Edmondson
Alex
1993
Mitchelton - Scott
DNF
Hayman
Mathew
1978
Mitchelton - Scott
DNF
Tuft
Svein
1977
Mitchelton - Scott
DNF
Arcas
Jorge
1992
Movistar Team
DNF
Carretero
Hector
1995
Movistar Team
DNF
Declercq
Tim
1989
Quick-Step Floors
DNF
Jakobsen
Fabio
1996
Quick-Step Floors
DNF
Sénéchal
Florian
1993
Quick-Step Floors
DNF
Asselman
Jesper
1990
Roompot - Ned.Loterij
DNF
van Schip
Jan-Willem
1994
Roompot - Ned.Loterij
DNF
Vermeltfoort
Coen
1988
Roompot - Ned.Loterij
DNF
van Gestel
Dries
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Dougall
Nicholas
1992
Dimension Data
DNF
Gibbons
Ryan
1994
Dimension Data
DNF
Vermote
Julien
1989
Dimension Data
DNF
Breschel
Matti
1984
Team EF Education First
DNF
Owen
Logan
1995
Team EF Education First
DNF
Scully
Thomas
1990
Team EF Education First
DNF
van den Berg
Julius
1996
Team EF Education First
DNF
Vanmarcke
Sep
1988
Team EF Education First
DNF
Dowsett
Alex
1988
Katusha - Alpecin
DNF
Kittel
Marcel
1988
Katusha - Alpecin
DNF
Kuznetsov
Vyacheslav
1989
Katusha - Alpecin
DNF
Mathis
Marco
1994
Katusha - Alpecin
DNF
Planckaert
Baptiste
1988
Katusha - Alpecin
DNF
Würtz Schmidt
Mads
1994
Katusha - Alpecin
DNF
Groenewegen
Dylan
1993
Team LottoNL-Jumbo
DNF
Jansen
Amund Grøndahl
1994
Team LottoNL-Jumbo
DNF
Doull
Owain
1993
Team Sky
DNF
Halvorsen
Kristoffer
1996
Team Sky
DNF
Lawless
Christopher
1995
Team Sky
DNF
Rosa
Diego
1989
Team Sky
DNF
Wisniowski
Lukasz
1991
Team Sky
DNF
Curvers
Roy
1979
Team Sunweb
DNF
Brändle
Matthias
1989
Trek-Segafredo
DNF
Guerreiro
Ruben
1994
Trek-Segafredo
DNF
Pedersen
Mads
1995
Trek-Segafredo
DNF
van Poppel
Boy
1988
Trek-Segafredo
DNF
Ganna
Filippo
1996
UAE Team Emirates
DNF
Mirza
Yousif
1988
UAE Team Emirates
DNF
Riabushenko
Alexandr
1995
UAE Team Emirates
DNF
De Bie
Sean
1991
Verandas Willems - Crelan
DNF
De Bondt
Dries
1991
Verandas Willems - Crelan
DNF
Devolder
Stijn
1979
Verandas Willems - Crelan
DNF
Kruopis
Aidis
1986
Verandas Willems - Crelan
DNF
Steels
Stijn
1989
Verandas Willems - Crelan
DNF
Dehaes
Kenny
1984
WB Veranclassic Aqua Protect
DNF
Spengler
Lucas
1994
WB Veranclassic Aqua Protect
Information
Renewi Tour
Netherlands
13th -19th August 2018
2.UWT