Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Trofeo Matteotti
UCI, One-day race, 19th July 2015, Italy
Race info
Results
History
2024
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
Results
Embed Results
Nations
Albania
Argentina
Azerbaijan
Brazil
Colombia
Croatia
Italy
Japan
Poland
Romania
Russia
Switzerland
Ukraine
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Shalunov
Evgeny
1992
Lokosphinx
04:54:43
02
Pasqualon
Andrea
1988
Roth - Skoda
+ 30
03
Vigano
Davide
1984
Team Idea 2010 ASD
+ 30
04
Parrinello
Antonino
1988
D'Amico - Bottecchia
+ 30
05
Battaglin
Enrico
1989
Bardiani - CSF
+ 30
06
Ulissi
Diego
1989
Lampre-Merida
+ 30
07
Scartezzini
Michele
1992
MG Kvis - Vega
+ 30
08
Troia
Oliviero
1994
Team Colpack
+ 30
09
Shilov
Sergey
1988
Lokosphinx
+ 30
10
Gatto
Oscar
1985
Androni Giocattoli
+ 30
11
Firsanov
Sergey
1982
RusVelo
+ 30
12
Vdovin
Alexander
1993
Lokosphinx
+ 30
13
Vdovin
Sergey
1993
Lokosphinx
+ 30
14
Belykh
Sergey
1990
Itera - Katusha
+ 30
15
Barbin
Enrico
1990
Bardiani - CSF
+ 30
16
Favilli
Elia
1989
Southeast - Yellow Fluo
+ 30
17
Halilaj
Redi
1989
Amore & Vita-Selle SMP
+ 30
18
Fedi
Andrea
1991
Southeast - Yellow Fluo
+ 30
19
Ponzi
Simone
1987
Southeast - Yellow Fluo
+ 30
20
Stüssi
Colin
1993
Roth - Skoda
+ 30
21
Cacciotti
Andrea
1996
GM Cycling Team
+ 30
22
Gaffurini
Nicola
1989
MG Kvis - Vega
+ 30
23
Taborre
Fabio
[*]
1985
Androni Giocattoli
+ 30
24
Graziano Di Leo
Manuel
1995
Futura Team -Rosini
+ 30
25
Tvetcov
Serghei
1988
Androni Giocattoli
+ 30
26
Ciavatta
Paolo
1984
D'Amico - Bottecchia
+ 30
27
Rybalkin
Aleksey
1993
Lokosphinx
+ 30
28
Brogi
Adriano
1991
D'Amico - Bottecchia
+ 30
29
Foliforov
Alexander
1992
RusVelo
+ 30
30
Tizza
Marco
1992
Team Idea 2010 ASD
+ 30
31
Giorni
Silvio
1992
D'Amico - Bottecchia
+ 30
32
Gazzara
Michele
1990
MG Kvis - Vega
+ 30
33
Chirico
Luca
1992
Bardiani - CSF
+ 30
34
Taliani
Alessio
1990
Androni Giocattoli
+ 30
35
Benedetti
Cesare
1987
Bora - Argon 18
+ 30
36
Tecchio
Marco
1994
Unieuro - Willier
+ 30
37
Vendrame
Andrea
1994
Zalf Euromobil Desiree
+ 30
38
Natali
Matteo
1994
G.S. Mastromarco
+ 30
39
De Negri
Pierpaolo
1986
Nippo - Vini Fantini
+ 30
40
Santoro
Antonio
1989
MG Kvis - Vega
+ 30
41
Neustroev
Vasily
1990
Lokosphinx
+ 30
42
Giampaolo
Moreno
1991
MG Kvis - Vega
+ 30
43
Gavazzi
Francesco
1984
Southeast - Yellow Fluo
+ 30
DNF
Hishinuma
Yukinori
1992
Amore & Vita-Selle SMP
DNF
Movchan
Sergii
1993
Amore & Vita-Selle SMP
DNF
Zampilli
Rino
1984
Amore & Vita-Selle SMP
DNF
Zhukovskyy
Rostyslav
1990
Amore & Vita-Selle SMP
DNF
Bandiera
Marco
1984
Androni Giocattoli
DNF
Dall'Antonia
Tiziano
1983
Androni Giocattoli
DNF
Sella
Emanuele
1981
Androni Giocattoli
DNF
Zilioli
Gianfranco
1990
Androni Giocattoli
DNF
Onesti
Emanuele
1995
Aran Cucine
DNF
Andreetta
Simone
1993
Bardiani - CSF
DNF
Piechele
Andrea
1987
Bardiani - CSF
DNF
Pirazzi
Stefano
1987
Bardiani - CSF
DNF
Sterbini
Luca
1992
Bardiani - CSF
DNF
Sterbini
Simone
1993
Bardiani - CSF
DNF
Bocchiola
Giorgio
1989
D'Amico - Bottecchia
DNF
Capocchi
Thomas
1993
D'Amico - Bottecchia
DNF
Leone
Davide
1996
D'Amico - Bottecchia
DNF
Nika
Iltjan
1995
D'Amico - Bottecchia
DNF
Cavasin
Daniele
1988
GM Cycling Team
DNF
D'Urbano
Marco
1991
GM Cycling Team
DNF
Di Sante
Antonio
1993
GM Cycling Team
DNF
Fortin
Filippo
1989
GM Cycling Team
DNF
Hernandez
Jose
1994
GM Cycling Team
DNF
Rotondi
Matteo
1996
GM Cycling Team
DNF
Stamegna
Sebastian
1989
GM Cycling Team
DNF
Frolov
Igor
1990
Itera - Katusha
DNF
Krivosheev
Evgeniy
1988
Itera - Katusha
DNF
Pomoshnikov
Sergei
1990
Itera - Katusha
DNF
Rozin
Sergey
1995
Itera - Katusha
DNF
Zhuykov
Denis
1993
Itera - Katusha
DNF
Sokolov
Dmitry
1988
Lokosphinx
DNF
Svesnikov
Kirill
1992
Lokosphinx
DNF
Frankovic
Mateo
1994
Meridiana - Kamen Team
DNF
Giorgilli
Gianluca
1992
Meridiana - Kamen Team
DNF
Ivancic
Marko
1989
Meridiana - Kamen Team
DNF
Kozlovic
Peter
1995
Meridiana - Kamen Team
DNF
Sirol
Endi
1992
Meridiana - Kamen Team
DNF
Di Francesco
Gianmarco
1989
MG Kvis - Vega
DNF
Faieta
Emiliano
1993
MG Kvis - Vega
DNF
Muffolini
Luca
1992
MG Kvis - Vega
DNF
Berlato
Giacomo
1992
Nippo - Vini Fantini
DNF
Bisolti
Alessandro
1985
Nippo - Vini Fantini
DNF
Chaparro
Didier
1987
Nippo - Vini Fantini
DNF
Filosi
Iuri
1992
Nippo - Vini Fantini
DNF
Grosu
Eduard Michael
1992
Nippo - Vini Fantini
DNF
Nibali
Antonio
1992
Nippo - Vini Fantini
DNF
Stacchiotti
Riccardo
1991
Nippo - Vini Fantini
DNF
Bottura
Alessio
1995
Roth - Skoda
DNF
Bresciani
Michael
1994
Roth - Skoda
DNF
Brüngger
Nico
1988
Roth - Skoda
DNF
Cecchin
Alberto
1989
Roth - Skoda
DNF
Tomio
Giacomo
1995
Roth - Skoda
DNF
Vaccher
Andrea
1988
Roth - Skoda
DNF
Balykin
Ivan
1990
RusVelo
DNF
Maikin
Roman
1990
RusVelo
DNF
Pozdnyakov
Kirill
1989
RusVelo
DNF
Rybakov
Alexander
1988
RusVelo
DNF
Solomennikov
Andrey
1987
RusVelo
DNF
Basso
Leonardo
1993
Selle Italia - Cieffe
DNF
Andriato
Rafael
1987
Southeast - Yellow Fluo
DNF
Conti
Samuele
1991
Southeast - Yellow Fluo
DNF
Dal Col
Andrea
1991
Southeast - Yellow Fluo
DNF
Zhupa
Eugert
1990
Southeast - Yellow Fluo
DNF
Cappelli
Luca
1993
Team Idea 2010 ASD
DNF
Damiano
Maurizio
1992
Team Idea 2010 ASD
DNF
Malucelli
Matteo
1993
Team Idea 2010 ASD
DNF
Pettiti
Alessandro
1990
Team Idea 2010 ASD
DNF
Spreafico
Matteo
1993
Team Idea 2010 ASD
DNF
Torta
Mirko
1995
Team Idea 2010 ASD
DNF
Carboni
Giovanni
1995
Unieuro - Willier
DNF
Chinello
Fabio
1989
Unieuro - Willier
DNF
Frapporti
Mattia
1994
Unieuro - Willier
DNF
Gaday
Lucas
1993
Unieuro - Willier
DNF
Gasparrini
Rino
1992
Unieuro - Willier
Information
Trofeo Matteotti
Italy
19th July 2015
1.1 | 188.5 km