2003 Cyclassics Hamburg

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Paolo Bettini 1974 Italy Quick Step - Davitamon 5t 58' 20''
02 Davide Rebellin 1971 Italy Gerolsteiner + 0''
03 Jan Ullrich 1973 Germany Team Bianchi + 0''
04 Igor Astarloa 1976 Spain Saeco + 0''
05 Mirko Celestino 1974 Italy Saeco + 0''
06 Erik Zabel 1970 Germany Team Telekom + 3''
07 Fabio Baldato 1968 Italy Alessio + 3''
08 Giovanni Lombardi 1969 Italy Domina Vacanze - Elitron + 3''
09 Stefano Zanini 1969 Italy Saeco + 3''
10 Andrea Ferrigato 1969 Italy Alessio + 3''
11 Marco Zanotti 1974 Italy Fassa Bortolo + 3''
12 Carlos Da Cruz 1974 France Fdjeux.com + 3''
13 Luca Paolini 1977 Italy Quick Step - Davitamon + 3''
14 Steven De Jongh 1973 Netherlands Rabobank + 3''
15 Stuart O'Grady 1973 Australia Crédit Agricole + 3''
16 Andy Flickinger 1978 France Ag2r Prévoyance 03"
17 Gabriele Missaglia 1970 Italy Lampre 03"
18 René Haselbacher 1977 Austria Gerolsteiner 03"
19 Julian Dean 1975 New Zealand Team CSC 03"
20 Magnus Bäckstedt 1975 Sweden Team Fakta 03"
21 Stefan Kupfernagel 1977 Germany Phonak Hearing Systems 03"
22 Franck Renier 1974 France Brioches La Boulangère 03"
23 Peter Van Petegem 1970 Belgium Lotto - Domo 03"
24 Michael Skelde 1973 Denmark Team Fakta 03"
25 Mathew Hayman 1978 Australia Rabobank 03"
26 Javier Rodriguez 1971 Spain iBanesto.com 03"
27 Martin Elmiger 1978 Switzerland Phonak Hearing Systems 03"
28 Sébastien Hinault 1974 France Crédit Agricole 03"
29 Rubén Plaza 1980 Spain iBanesto.com 03"
30 Bert Grabsch 1975 Germany Phonak Hearing Systems 03"
31 Kurt Asle Arvesen 1975 Norway Team Fakta 03"
32 Davide Casarotto 1971 Italy Alessio 03"
33 Nico Mattan 1971 Belgium Cofidis 03"
34 Fabrizio Guidi 1972 Italy Team Bianchi 03"
35 Fabio Sacchi 1974 Italy Saeco 03"
36 Gerhard Trampusch 1978 Austria Gerolsteiner 03"
37 Emmanuel Magnien 1971 France Brioches La Boulangère 03"
38 Marek Rutkiewicz 1981 Poland Cofidis 03"
39 Paolo Bossoni 1976 Italy Vini Caldirola - So.Di 03"
40 Oscar Camenzind 1971 Switzerland Phonak Hearing Systems 03"
41 Christophe Agnolutto 1969 France Ag2r Prévoyance 03"
42 Enrico Poitschke 1969 Germany Team Wiesenhof - Leipzig 03"
43 Frank Høj 1973 Denmark Team Fakta 03"
44 Peter Farazijn 1969 Belgium Cofidis 03"
45 Daniel Schnider 1973 Switzerland Phonak Hearing Systems 03"
46 Marco Serpellini 1972 Italy Lampre 03"
47 Patrik Sinkewitz 1980 Germany Quick Step - Davitamon 03"
48 Michael Barry 1975 Canada US Postal p/b Berry Floor 03"
49 George Hincapie 1973 USA US Postal p/b Berry Floor 03"
50 Tom Boonen 1980 Belgium Quick Step - Davitamon 03"
51 Alexandre Moos 1972 Switzerland Phonak Hearing Systems 03"
52 Ruslan Ivanov 1973 Moldova Alessio 03"
53 Fabian Wegmann 1980 Germany Gerolsteiner 03"
54 Xavier Florencio 1979 Spain ONCE - Eroski 03"
55 Jörg Ludewig 1975 Germany Saeco 03"
56 Gianluca Sironi 1974 Italy Vini Caldirola - So.Di 03"
57 Tristan Hoffman 1970 Netherlands Team CSC 03"
58 Rene Jørgensen 1975 Denmark Team Fakta 03"
59 Martin Derganc 1977 Slovenia Domina Vacanze - Elitron 03"
60 Eladio Jiménez 1976 Spain iBanesto.com 03"
61 Christophe Moreau 1971 France Crédit Agricole 03"
62 Thomas Ziegler 1980 Germany Team Wiesenhof - Leipzig 03"
63 Paolo Valoti 1971 Italy Domina Vacanze - Elitron 03"
64 Ludovic Turpin 1975 France Ag2r Prévoyance 03"
65 Mark Scanlon 1980 Ireland Ag2r Prévoyance 03"
66 Michael Boogerd 1972 Netherlands Rabobank 03"
67 Manuel Quinziato 1979 Italy Lampre 03"
68 Geert Van Bondt 1970 Belgium Team CSC 03"
69 Marco Milesi 1970 Italy Vini Caldirola - So.Di 03"
70 Ruggero Marzoli 1976 Italy Alessio 03"
71 Filippo Pozzato 1981 Italy Fassa Bortolo 03"
72 Igor González de G. 1973 Spain ONCE - Eroski 03"
73 Danilo Di Luca 1976 Italy Saeco 03"
74 Roberto Petito 1971 Italy Fassa Bortolo 03"
75 Johan Museeuw 1965 Belgium Quick Step - Davitamon 03"
76 Jan Hruska 1975 Czech Republic ONCE - Eroski 03"
77 Benoit Joachim 1976 Luxembourg US Postal p/b Berry Floor 03"
78 Francesco Casagrande 1970 Italy Lampre 03"
79 Kyrlyo Pospyeyev 1975 Ukraine Domina Vacanze - Elitron 03"
80 Raphael Schweda 1976 Germany Team Bianchi 03"
81 Sergio Barbero 1969 Italy Lampre 03"
82 Daniele Bennati 1980 Italy Domina Vacanze - Elitron 03"
83 Michele Bartoli 1970 Italy Fassa Bortolo 03"
84 Denis Lunghi 1976 Italy Alessio 03"
85 Steffen Wesemann 1971 Switzerland Team Telekom 03"
86 Matthew White 1974 Australia US Postal p/b Berry Floor 03"
87 Fred Rodriguez 1973 USA Vini Caldirola - So.Di 15"
88 Cristian Moreni 1972 Italy Alessio 19"
89 Mario Aerts 1974 Belgium Team Telekom 1' 34"
90 Olaf Pollack 1973 Germany Gerolsteiner 3' 39"
91 Marcus Ljungqvist 1974 Sweden Crédit Agricole 3' 39"
92 Alessandro Cortinovis 1977 Italy Lampre 3' 39"
93 Eric Baumann 1980 Germany Team Wiesenhof - Leipzig 3' 39"
94 Christophe Mengin 1968 France Fdjeux.com 3' 39"
95 Cyril Dessel 1974 France Phonak Hearing Systems 3' 39"
96 Bram de Groot 1974 Netherlands Rabobank 3' 39"
97 Mikel Pradera 1975 Spain ONCE - Eroski 3' 39"
98 Bernhard Eisel 1981 Austria Fdjeux.com 3' 39"
99 Jo Planckaert 1970 Belgium Cofidis 3' 39"
100 Benoît Salmon 1974 France Phonak Hearing Systems 3' 39"
101 Allan Davis 1980 Australia ONCE - Eroski 3' 39"
102 Thorsten Rund 1976 Germany Team Bianchi 3' 39"
103 Matteo Tosatto 1974 Italy Fassa Bortolo 3' 39"
104 Max van Heeswijk 1973 Netherlands US Postal p/b Berry Floor 3' 39"
105 Lars Michaelsen 1969 Denmark Team CSC 3' 39"
106 Gianpaolo Mondini 1972 Italy Domina Vacanze - Elitron 3' 39"
107 Viatcheslav Ekimov 1966 Russia US Postal p/b Berry Floor 3' 39"
108 Scott Sunderland 1966 Australia Team Fakta 3' 39"
109 Allan Johansen 1971 Denmark Team Fakta 3' 39"
110 Thierry Marichal 1973 France Lotto - Domo 3' 39"
111 Rolf Aldag 1968 Germany Team Telekom 3' 39"
112 Andreas Klier 1976 Germany Team Telekom 3' 39"
113 Chris Peers 1970 Belgium Cofidis 3' 39"
114 Eddy Ratti 1977 Italy Lampre 3' 39"
115 Davide Bramati 1968 Italy Quick Step - Davitamon 3' 39"
116 Salvatore Commesso 1975 Italy Saeco 3' 39"
117 Lilian Jegou 1976 France Crédit Agricole 4' 55"
118 Thor Hushovd 1978 Norway Crédit Agricole 4' 55"
119 Maarten Den Bakker 1969 Netherlands Rabobank 7' 13"
120 Robert Hunter 1977 South Africa Rabobank 7' 13"
121 Fabian Cancellara 1981 Switzerland Fassa Bortolo 7' 13"
122 Jan Boven 1972 Netherlands Rabobank 7' 13"
123 Aitor Osa 1973 Spain iBanesto.com 7' 13"
124 Unai Osa 1975 Spain iBanesto.com 7' 13"
125 Marc Wauters 1969 Belgium Rabobank 7' 13"
126 Jan Schaffrath 1971 Germany Team Telekom 7' 13"
127 Erki Pütsep 1976 Estonia Ag2r Prévoyance 7' 13"
128 Jens Voigt 1971 Germany Crédit Agricole 7' 13"
129 Thomas Liese 1968 Germany Team Bianchi 7' 13"
130 Matthew Wilson 1977 Australia Fdjeux.com 7' 13"
131 Matthias Kessler 1979 Germany Team Telekom 7' 13"
132 Massimo Apollonio 1970 Italy Vini Caldirola - So.Di 7' 13"
133 Kim Kirchen 1978 Luxembourg Fassa Bortolo 7' 13"
134 Alberto Ongarato 1975 Italy Domina Vacanze - Elitron 7' 13"
135 Maximilian Sciandri 1967 Great Britain Lampre 7' 13"
136 Thomas Bruun Eriksen 1979 Denmark Team CSC 7' 13"
137 Anthony Charteau 1979 France Brioches La Boulangère 7' 13"
138 Hans De Clercq 1969 Belgium Lotto - Domo 7' 13"
139 Leif Hoste 1977 Belgium Lotto - Domo 7' 13"
140 Wim Vansevenant 1971 Belgium Lotto - Domo 9' 20"
141 Mederic Clain 1976 France Cofidis 13' 55"
142 Andrea Tafi 1966 Italy Team CSC 13' 55"
143 Jimmy Engoulvent 1979 France Brioches La Boulangère 13' 55"
144 Michael Sandstød 1968 Denmark Team CSC 13' 55"
145 Ralf Grabsch 1973 Germany Team Wiesenhof - Leipzig 13' 55"
146 Jon Odriozola Mugarza 1970 Spain iBanesto.com 13' 55"
147 Iván Gutiérrez 1978 Spain iBanesto.com 13' 55"
148 Angel Castresana del Val 1972 Spain ONCE - Eroski 13' 55"
149 Jose Antonio Lopez Gil 1976 Spain iBanesto.com 13' 55"
150 Mauro Gerosa 1974 Italy Vini Caldirola - So.Di 13' 55"
151 Stefan van Dijk 1976 Netherlands Lotto - Domo 13' 55"
152 Stefano Casagranda 1973 Italy Alessio 13' 55"
153 Allan Bo Andresen 1973 Denmark Team Fakta 13' 55"
154 Christophe Kern 1981 France Brioches La Boulangère 13' 55"
155 Sven Teutenberg 1972 Germany Team Bianchi 14' 01"
156 Mikel Zarrabeitia 1970 Spain ONCE - Eroski 14' 01"
157 Daniele Contrini 1974 Italy Gerolsteiner 14' 01"
158 Arvis Piziks 1969 Latvia Team CSC 14' 01"
159 Laurent Brochard 1968 France Ag2r Prévoyance 14' 01"
DNF Thierry Loder 1975 France Ag2r Prévoyance
DNF Andrea Brognara 1971 Italy Alessio
DNF Angelo Furlan 1977 Italy Alessio
DNF Franco Pellizotti 1978 Italy Alessio
DNF Franck Bouyer 1974 France Brioches La Boulangère
DNF Sébastien Chavanel 1981 France Brioches La Boulangère
DNF Olivier Perraudeau 1972 France Brioches La Boulangère
DNF Tom Flammang 1978 Luxembourg Cofidis
DNF Janek Tombak 1976 Estonia Cofidis
DNF Stephane Augé 1974 France Crédit Agricole
DNF Santos Gonzalez 1973 Spain Domina Vacanze - Elitron
DNF Nicola Loda 1971 Italy Fassa Bortolo
DNF Alessandro Petacchi 1974 Italy Fassa Bortolo
DNF Baden Cooke 1978 Australia Fdjeux.com
DNF Frédéric Guesdon 1971 France Fdjeux.com
DNF Bradley McGee 1976 Australia Fdjeux.com
DNF Sebastian Lang 1979 Germany Gerolsteiner
DNF Ellis Rastelli 1975 Italy Gerolsteiner
DNF Wladimir Belli 1970 Italy Lampre
DNF Nico Eeckhout 1970 Belgium Lotto - Domo
DNF Léon van Bon 1972 Netherlands Lotto - Domo
DNF Jörg Jaksche 1976 Germany ONCE - Eroski
DNF Niki Aeborsold 1972 Switzerland Phonak Hearing Systems
DNF Kevin Hulsmans 1978 Belgium Quick Step - Davitamon
DNF Servais Knaven 1971 Netherlands Quick Step - Davitamon
DNF Robert Bartko 1975 Germany Rabobank
DNF Óscar Freire 1976 Spain Rabobank
DNF Karsten Kroon 1976 Netherlands Rabobank
DNF Dario Pieri 1975 Italy Saeco
DNF Andre Korff 1973 Germany Team Bianchi
DNF Steffen Radochla 1978 Germany Team Bianchi
DNF Malte Urban 1974 Germany Team Bianchi
DNF Thorsten Wilhelms 1969 Germany Team Bianchi
DNF Lars Bak 1980 Denmark Team Fakta
DNF Werner Riebenbauer 1974 Austria Team Fakta
DNF Andreas Klöden 1975 Germany Team Telekom
DNF Daniele Nardello 1972 Italy Team Telekom
DNF Jens Heppner 1964 Germany Team Wiesenhof - Leipzig
DNF Roberto Lochowski 1976 Germany Team Wiesenhof - Leipzig
DNF Martin Müller 1974 Germany Team Wiesenhof - Leipzig
DNF Timo Scholz 1972 Germany Team Wiesenhof - Leipzig
DNF Lars Wackernagel 1975 Germany Team Wiesenhof - Leipzig
DNF Steffen Kjærgaard 1973 Norway US Postal p/b Berry Floor
DNF Guinnadi Mikhailov 1974 Russia US Postal p/b Berry Floor
DNF Gabriele Balducci 1975 Italy Vini Caldirola - So.Di
DNF Andrej Hauptman 1975 Slovenia Vini Caldirola - So.Di
DNF Mauro Radaelli 1967 Italy Vini Caldirola - So.Di
DNF Romans Vainsteins 1973 Latvia Vini Caldirola - So.Di

Info

RaceCyclassics Hamburg
Nation Germany
Distance 253.2 km
DateAugust 3rd
Edition2003
ClassificationCDM
Extra Compare top four

Paolo Bettini