Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Paris-Nice
UCI, 9th -16th March 2008, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1946
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Czechia
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
Netherlands Antilles
Norway
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Agritubel
Bouygues Telecom
Caisse d'Epargne
Cofidis
Crédit Agricole
Euskaltel-Euskadi
Française des Jeux
Garmin-Chipotle p/b H30
Gerolsteiner
Lampre
Liquigas
Quick Step
Rabobank
Scott - American Beef
Silence - Lotto
Skil - Shimano
Team Columbia
Team CSC - Saxo Bank
Team Milram
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Rebellin
Davide
1971
Gerolsteiner
29:02:48
02
Nocentini
Rinaldo
1977
AG2R La Mondiale
+ 03
03
Popovych
Yaroslav
1980
Silence - Lotto
+ 48
04
Gesink
Robert
1986
Rabobank
+ 51
05
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
+ 01:09
06
Garate
Juan Manuel
1976
Quick Step
+ 01:12
07
Verdugo
Gorka
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 02:17
08
Barredo
Carlos
[*]
1981
Quick Step
+ 02:24
09
Chavanel
Sylvain
1979
Cofidis
+ 02:39
10
Efimkin
Alexander
1981
Quick Step
+ 03:21
11
Lhotellerie
Clément
1986
Skil - Shimano
+ 04:11
12
Spilak
Simon
1986
Lampre
+ 04:23
13
Rolland
Pierre
1986
Crédit Agricole
+ 04:42
14
Monfort
Maxime
1983
Cofidis
+ 05:24
15
Moreau
Christophe
1971
Agritubel
+ 07:22
16
Evans
Cadel
1977
Silence - Lotto
+ 07:31
17
Cunego
Damiano
1981
Lampre
+ 07:48
18
Pineau
Jérôme
1980
Bouygues Telecom
+ 10:00
19
Botcharov
Alexandre
1975
Crédit Agricole
+ 13:08
20
Lowe
Trent
1984
Garmin-Chipotle p/b H30
+ 13:53
21
Huguet
Yann
1984
Cofidis
+ 16:37
22
Losada
Alberto
1982
Caisse d'Epargne
+ 19:05
23
Albasini
Michael
1980
Liquigas
+ 19:36
24
Fofonov
Dmitriy
1976
Crédit Agricole
+ 25:55
25
Kroon
Karsten
1976
Team CSC - Saxo Bank
+ 26:50
26
Julich
Bobby
1971
Team CSC - Saxo Bank
+ 27:33
27
Arroyo
David
1980
Caisse d'Epargne
+ 28:02
28
Anton
Igor
1983
Euskaltel-Euskadi
+ 29:54
29
Arrieta
José Luis
1971
AG2R La Mondiale
+ 30:39
30
Zubeldia
Haimar
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 32:15
31
Gilbert
Philippe
1982
Française des Jeux
+ 33:07
32
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
+ 33:18
33
Tosatto
Matteo
1974
Quick Step
+ 34:44
34
Passeron
Aurélien
1984
Scott - American Beef
+ 36:13
35
Van den Broeck
Jurgen
1983
Silence - Lotto
+ 36:33
36
Goubert
Stéphane
1970
AG2R La Mondiale
+ 37:25
37
Lloyd
Matthew
1983
Silence - Lotto
+ 37:44
38
Carlström
Kjell
1976
Liquigas
+ 38:08
39
Kohl
Bernhard
1982
Gerolsteiner
+ 38:43
40
Sørensen
Chris Anker
1984
Team CSC - Saxo Bank
+ 38:55
41
Zaugg
Oliver
1981
Gerolsteiner
+ 41:48
42
Ten Dam
Laurens
1980
Rabobank
+ 42:15
43
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
+ 42:49
44
Santaromita
Ivan
1984
Liquigas
+ 43:17
45
Casar
Sandy
1979
Française des Jeux
+ 43:34
46
López
David
1981
Caisse d'Epargne
+ 43:35
47
Lequatre
Geoffroy
1981
Agritubel
+ 43:39
48
Jalabert
Nicolas
1973
Agritubel
+ 44:30
49
Jufré
Josep
1975
Scott - American Beef
+ 45:47
50
Lorenzetto
Mirco
1981
Lampre
+ 45:53
51
Hushovd
Thor
1978
Crédit Agricole
+ 46:00
52
Voigt
Jens
1971
Team CSC - Saxo Bank
+ 47:10
53
Tiralongo
Paolo
1977
Lampre
+ 48:37
54
Portal
Nicolas
1979
Caisse d'Epargne
+ 50:30
55
Kolobnev
Alexandr
1981
Team CSC - Saxo Bank
+ 52:15
56
Vande Velde
Christian
1976
Garmin-Chipotle p/b H30
+ 52:16
57
Schumacher
Stefan
1981
Gerolsteiner
+ 53:07
58
Pate
Danny
1979
Garmin-Chipotle p/b H30
+ 53:33
59
Benitez
Jose Alberto
1981
Scott - American Beef
+ 53:48
60
Possoni
Morris
1984
Team Columbia
+ 54:03
61
Pauriol
Rémi
1982
Crédit Agricole
+ 54:08
62
Velits
Peter
1985
Team Milram
+ 55:52
63
Florencio
Xavier
1979
Bouygues Telecom
+ 57:00
64
Corioni
Claudio
1982
Liquigas
+ 58:01
65
Perget
Mathieu
1984
Caisse d'Epargne
+ 01:03:34
66
Cretskens
Wilfried
1976
Quick Step
+ 01:03:43
67
Laurent
Christophe
1977
Garmin-Chipotle p/b H30
+ 01:05:12
68
Vaugrenard
Benoît
1982
Française des Jeux
+ 01:06:57
69
Intxausti
Benat
1986
Scott - American Beef
+ 01:08:25
70
De Maar
Marc
1984
Rabobank
+ 01:10:19
71
Minard
Sébastien
1982
Cofidis
+ 01:11:52
72
Fernández Bustinza
Bingen
1972
Cofidis
+ 01:12:24
73
Le Boulanger
Yoann
1975
Française des Jeux
+ 01:13:21
74
Moinard
Amaël
1982
Cofidis
+ 01:13:44
75
Dessel
Cyril
1974
AG2R La Mondiale
+ 01:15:30
76
Hupond
Thierry
1984
Skil - Shimano
+ 01:18:25
77
Moerenhout
Koos
1973
Rabobank
+ 01:25:49
78
Charteau
Anthony
1979
Caisse d'Epargne
+ 01:25:56
79
Terpstra
Niki
1984
Team Milram
+ 01:28:50
80
Goesinnen
Floris
1983
Skil - Shimano
+ 01:29:30
81
Grabsch
Ralf
1973
Team Milram
+ 01:29:39
82
Vogondy
Nicolas
1977
Agritubel
+ 01:32:12
83
Euser
Lucas
1983
Garmin-Chipotle p/b H30
+ 01:34:22
84
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 01:35:36
85
Schröder
Björn
1980
Team Milram
+ 01:38:19
86
Edaleine
Christophe
1979
AG2R La Mondiale
+ 01:51:45
DNF
Calzati
Sylvain
1979
AG2R La Mondiale
DNF
Deignan
Philip
1983
AG2R La Mondiale
DNF
Bichot
Freddy
1979
Agritubel
DNF
Gonzalo Ramirez
Eduardo
1983
Agritubel
DNF
Ista
Kevyn
1984
Agritubel
DNF
Rinero
Christophe
1973
Agritubel
DNF
Clement
Stef
1982
Bouygues Telecom
DNF
Fedrigo
Pierrick
1978
Bouygues Telecom
DNF
Geslin
Anthony
1980
Bouygues Telecom
DNF
Sprick
Matthieu
1981
Bouygues Telecom
DNF
Trofimov
Yury
1984
Bouygues Telecom
DNF
Tschopp
Johann
1982
Bouygues Telecom
DNF
Pereiro
Óscar
1977
Caisse d'Epargne
DNF
Dumoulin
Samuel
1980
Cofidis
DNF
Moncoutié
David
1975
Cofidis
DNF
Bonnet
William
1982
Crédit Agricole
DNF
Gerrans
Simon
1980
Crédit Agricole
DNF
Albizuri Aransono
Benat
1981
Euskaltel-Euskadi
DNF
Aperribay Aranda
Lander
1982
Euskaltel-Euskadi
DNF
Galparsoro
Dionisio
1978
Euskaltel-Euskadi
DNF
Irizar
Markel
1980
Euskaltel-Euskadi
DNF
Chérel
Mikaël
1986
Française des Jeux
DNF
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
DNF
Jegou
Lilian
1976
Française des Jeux
DNF
Vanendert
Jelle
1985
Française des Jeux
DNF
Farrar
Tyler
1984
Garmin-Chipotle p/b H30
DNF
Millar
David
1977
Garmin-Chipotle p/b H30
DNF
Peterson
Thomas
1986
Garmin-Chipotle p/b H30
DNF
Moletta
Andrea
1979
Gerolsteiner
DNF
Russ
Matthias
1983
Gerolsteiner
DNF
Stamsnijder
Tom
1985
Gerolsteiner
DNF
Westphal
Carlo
1985
Gerolsteiner
DNF
Bono
Matteo
1983
Lampre
DNF
Bossoni
Paolo
1976
Lampre
DNF
Gavazzi
Francesco
1984
Lampre
DNF
Mori
Massimiliano
1974
Lampre
DNF
Bertagnolli
Leonardo
[*]
1978
Liquigas
DNF
Franzoi
Enrico
1982
Liquigas
DNF
Kreuziger
Roman
1986
Liquigas
DNF
Kreuziger
Roman
1986
Liquigas
DNF
Kuschynski
Aleksandr
1979
Liquigas
DNF
Carrara
Matteo
1979
Quick Step
DNF
Hulsmans
Kevin
1978
Quick Step
DNF
Steegmans
Gert
1980
Quick Step
DNF
Elijzen
Michiel
1982
Rabobank
DNF
Flecha
Juan Antonio
1977
Rabobank
DNF
Hayman
Mathew
1978
Rabobank
DNF
Tankink
Bram
1978
Rabobank
DNF
Cobo
Juan José
1981
Scott - American Beef
DNF
Durán
Arkaitz
1986
Scott - American Beef
DNF
Gomez
José
1980
Scott - American Beef
DNF
Mori
Manuele
1980
Scott - American Beef
DNF
Aerts
Mario
1974
Silence - Lotto
DNF
Brandt
Christophe
1977
Silence - Lotto
DNF
Cioni
Dario
1974
Silence - Lotto
DNF
Vansummeren
Johan
1981
Silence - Lotto
DNF
Beppu
Fumiyuki
1983
Skil - Shimano
DNF
Curvers
Roy
1979
Skil - Shimano
DNF
Timmer
Albert
1985
Skil - Shimano
DNF
Veelers
Tom
1984
Skil - Shimano
DNF
Wagner
Robert
1983
Skil - Shimano
DNF
Eisel
Bernhard
1981
Team Columbia
DNF
Greipel
André
1982
Team Columbia
DNF
Klier
Andreas
1976
Team Columbia
DNF
Knaven
Servais
1971
Team Columbia
DNF
Lewis
Craig
1985
Team Columbia
DNF
Reynès
Vicente
1981
Team Columbia
DNF
Sieberg
Marcel
1982
Team Columbia
DNF
McCartney
Jason
1973
Team CSC - Saxo Bank
DNF
McGee
Bradley
1976
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Schleck
Fränk
1980
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Eichler
Markus
1982
Team Milram
DNF
Ghisalberti
Sergio
1979
Team Milram
DNF
Grivko
Andriy
1983
Team Milram
DNF
Knees
Christian
1981
Team Milram
Information
Paris-Nice
France
9th -16th March 2008
2.XPT