You feel it's gonna be a long time until the cycling season starts again? Why don't you head over to Skisport365 and play our Winter Fantasy game in the mean time?

2006 Paris - Nice

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Floyd Landis 1975 USA Phonak Hearing Systems 31t 54' 41''
02 Patxi Vila 1975 Spain Lampre + 9''
03 Antonio Colom 1978 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears + 1' 05''
04 Samuel Sánchez 1978 Spain Euskaltel-Euskadi + 1' 13''
05 Fränk Schleck 1980 Luxembourg Team CSC + 1' 13''
06 José Azevedo 1973 Portugal Discovery Channel + 1' 35''
07 Erik Dekker 1970 Netherlands Rabobank + 1' 38''
08 Pietro Caucchioli 1975 Italy Crédit Agricole + 1' 39''
09 José Luis Rubiera 1973 Spain Discovery Channel + 1' 40''
10 Chris Horner 1971 USA Davitamon - Lotto + 1' 43''
11 Evgeni Petrov 1978 Russia Lampre + 3' 16''
12 Sandy Casar 1979 France Française des Jeux + 3' 25''
13 Luis León Sánchez 1983 Spain Astana - Würth Team + 3' 30''
14 Joost Posthuma 1981 Netherlands Rabobank + 3' 51''
15 Sylvain Chavanel 1979 France Cofidis + 3' 56''
16 Matteo Carrara 1979 Italy Lampre + 4' 00''
17 Haimar Zubeldia 1977 Spain Euskaltel-Euskadi + 4' 08''
18 Cyril Dessel 1974 France AG2R Prévoyance + 4' 13''
19 Thomas Löfkvist 1984 Sweden Française des Jeux + 4' 22''
20 Dmitry Fofonov 1976 Kazakhstan Crédit Agricole + 4' 30''
21 Linus Gerdemann 1982 Germany T-Mobile Team 5' 21"
22 Alexandre Botcharov 1975 Russia Crédit Agricole 5' 46"
23 José Alberto Martinez 1975 Spain Agritubel 5' 50"
24 Alberto Contador 1982 Spain Astana - Würth Team 7' 00"
25 Andrey Kashechkin 1980 Kazakhstan Astana - Würth Team 7' 03"
26 Aitor Osa 1973 Spain Astana - Würth Team 7' 05"
27 Hubert Dupont 1980 France AG2R Prévoyance 7' 51"
28 Cédric Vasseur 1970 France Quick Step - Innergetic 8' 42"
29 David Moncoutié 1975 France Cofidis 9' 23"
30 Johan Vansummeren 1981 Belgium Davitamon - Lotto 9' 49"
31 Koos Moerenhout 1973 Netherlands Phonak Hearing Systems 9' 59"
32 Juan José Cobo 1981 Spain Saunier Duval - Prodir 10' 20"
33 Andriy Grivko 1983 Ukraine Team Milram 10' 54"
34 Yaroslav Popovych 1980 Ukraine Discovery Channel 11' 12"
35 Axel Merckx 1972 Belgium Phonak Hearing Systems 13' 26"
36 Nicolas Portal 1979 France Caisse d'Epargne - Illes Balears 14' 00"
37 Daniel Navarro 1983 Spain Astana - Würth Team 14' 33"
38 Markus Zberg 1974 Switzerland Gerolsteiner 14' 36"
39 Ángel Gómez 1981 Spain Saunier Duval - Prodir 14' 57"
40 Jurgen Van De Walle 1974 Belgium Quick Step - Innergetic 14' 58"
41 Patrik Sinkewitz 1980 Germany T-Mobile Team 15' 04"
42 Joaquim Rodríguez 1979 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears 15' 15"
43 Mario Aerts 1974 Belgium Davitamon - Lotto 16' 47"
44 Xavier Florencio 1979 Spain Bouygues Telecom 17' 11"
45 Ronny Scholz 1978 Germany Gerolsteiner 20' 52"
46 Aitor Perez Arrieta 1977 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears 21' 46"
47 José Luis Arrieta 1971 Spain AG2R Prévoyance 21' 50"
48 Rik Verbrugghe 1974 Belgium Cofidis 23' 01"
49 Didier Rous 1970 France Bouygues Telecom 23' 10"
50 Aivaras Baranauskas 1980 Lithuania Agritubel 24' 22"
51 Iker Camaño 1979 Spain Euskaltel-Euskadi 25' 03"
52 Benoît Poilvet 1976 France Crédit Agricole 25' 10"
53 Jerome Pineau 1980 France Bouygues Telecom 25' 24"
54 Wilfried Cretskens 1976 Belgium Quick Step - Innergetic 25' 59"
55 Gustav Erik Larsson 1980 Sweden Française des Jeux 27' 15"
56 Lilian Jegou 1976 France Française des Jeux 29' 29"
57 Eric Leblacher 1978 France Française des Jeux 29' 30"
58 Alexandre Moos 1972 Switzerland Phonak Hearing Systems 30' 13"
59 Yannick Talabardon 1981 France Crédit Agricole 30' 18"
60 Jens Voigt 1971 Germany Team CSC 30' 18"
61 Maxime Monfort 1983 Belgium Cofidis 30' 57"
62 Alexandr Kolobnev 1981 Russia Rabobank 31' 12"
63 Grischa Niermann 1975 Germany Rabobank 31' 54"
64 Wim Van Huffel 1979 Belgium Davitamon - Lotto 32' 21"
65 Thomas Voeckler 1979 France Bouygues Telecom 34' 25"
66 Vincenzo Nibali 1984 Italy Liquigas 34' 53"
67 Volker Ordowski 1973 Germany Gerolsteiner 36' 18"
68 Kjell Carlström 1976 Finland Liquigas 39' 17"
69 Matteo Tosatto 1974 Italy Quick Step - Innergetic 39' 52"
70 Nick Nuyens 1980 Belgium Quick Step - Innergetic 40' 28"
71 Bradley Wiggins 1980 Great Britain Cofidis 40' 33"
72 Christophe Rinero 1973 France Saunier Duval - Prodir 40' 33"
73 Iker Flores 1976 Spain Euskaltel-Euskadi 41' 44"
74 Francis Mourey 1980 France Française des Jeux 41' 44"
75 Benoit Vaugrenard 1982 France Française des Jeux 42' 31"
76 Thierry Marichal 1973 France Cofidis 42' 41"
77 Tomas Vaitkus 1982 Lithuania AG2R Prévoyance 43' 27"
78 Benoit Joachim 1976 Luxembourg Discovery Channel 43' 38"
79 Christophe Laurent 1977 France Agritubel 44' 03"
80 Matej Mugerli 1981 Slovenia Liquigas 44' 18"
81 Benoît Salmon 1974 France Agritubel 47' 10"
82 Sergio Paulinho 1980 Portugal Astana - Würth Team 48' 32"
83 Samuel Dumoulin 1980 France AG2R Prévoyance 49' 51"
84 Marcus Burghardt 1983 Germany T-Mobile Team 51' 31"
85 Carlos Sastre 1975 Spain Team CSC 52' 47"
86 Javier Mejias 1983 Spain Saunier Duval - Prodir 52' 58"
87 Maarten Den Bakker 1969 Netherlands Team Milram 53' 58"
88 Enrico Franzoi 1982 Italy Lampre 54' 31"
89 Aitor Hernández 1982 Spain Euskaltel-Euskadi 54' 53"
90 Sebastien Siedler 1978 Germany Team Milram 55' 30"
91 Eric Berthou 1980 France Caisse d'Epargne - Illes Balears 55' 35"
92 Nicolas Jalabert 1973 France Phonak Hearing Systems 56' 20"
93 Nicolas Crosbie 1980 France Agritubel 56' 36"
94 Martin Elmiger 1978 Switzerland Phonak Hearing Systems 57' 40"
95 Andrea Peron 1971 Italy Team CSC 1t 00' 16"
96 Renaud Dion 1978 France AG2R Prévoyance 1t 07' 57"
97 Andoni Aranaga Akzune 1979 Spain Euskaltel-Euskadi 1t 10' 28"
98 Arkaitz Durán 1986 Spain Saunier Duval - Prodir 1t 10' 44"
DNF Mikel Astarloza 1979 Spain AG2R Prévoyance
DNF Christophe Moreau 1971 France AG2R Prévoyance
DNF Manuel Calvente 1976 Spain Agritubel
DNF Hans Dekkers 1981 Netherlands Agritubel
DNF Juan Miguel Mercado 1978 Spain Agritubel
DNF Allan Davis 1980 Australia Astana - Würth Team
DNF Jose Antonio Redondo 1985 Spain Astana - Würth Team
DNF Stef Clement 1982 Netherlands Bouygues Telecom
DNF Pierrick Fedrigo 1978 France Bouygues Telecom
DNF Christophe Kern 1981 France Bouygues Telecom
DNF Laurent Lefèvre 1976 France Bouygues Telecom
DNF José Vicente García 1972 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Alexey Markov 1979 Russia Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Vicente Reynès 1981 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Stephane Augé 1974 France Cofidis
DNF Iván Ramiro Parra 1975 Colombia Cofidis
DNF Anthony Charteau 1979 France Crédit Agricole
DNF Jimmy Engoulvent 1979 France Crédit Agricole
DNF Mark Renshaw 1982 Australia Crédit Agricole
DNF Christophe Brandt 1977 Belgium Davitamon - Lotto
DNF Nico Mattan 1971 Belgium Davitamon - Lotto
DNF Gert Steegmans 1980 Belgium Davitamon - Lotto
DNF Tom Steels 1971 Belgium Davitamon - Lotto
DNF Vladimir Gusev 1982 Russia Discovery Channel
DNF Roger Hammond 1974 Great Britain Discovery Channel
DNF Jason McCartney 1973 USA Discovery Channel
DNF Benjamin Noval 1979 Spain Discovery Channel
DNF Koldo Fernandez 1981 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Markel Irizar 1980 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Bradley McGee 1976 Australia Française des Jeux
DNF Robert Förster 1978 Germany Gerolsteiner
DNF Torsten Hiekmann 1980 Germany Gerolsteiner
DNF Sebastian Lang 1979 Germany Gerolsteiner
DNF Sven Montgomery 1976 Switzerland Gerolsteiner
DNF Stefan Schumacher 1981 Germany Gerolsteiner
DNF David Loosli 1980 Switzerland Lampre
DNF Danilo Napolitano 1981 Italy Lampre
DNF Marius Sabaliauskas 1978 Lithuania Lampre
DNF Mauro Santambrogio 1984 Italy Lampre
DNF Michael Albasini 1980 Switzerland Liquigas
DNF Dario Cioni 1974 Italy Liquigas
DNF Daniele Colli 1982 Italy Liquigas
DNF Francesco Failli 1983 Italy Liquigas
DNF Nicola Loda 1971 Italy Liquigas
DNF Aurelien Clerc 1979 Switzerland Phonak Hearing Systems
DNF Robert Hunter 1977 South Africa Phonak Hearing Systems
DNF Tom Boonen 1980 Belgium Quick Step - Innergetic
DNF Kevin Hulsmans 1978 Belgium Quick Step - Innergetic
DNF Guido Trenti 1972 USA Quick Step - Innergetic
DNF Jan Boven 1972 Netherlands Rabobank
DNF Graeme Brown 1979 Australia Rabobank
DNF Mathew Hayman 1978 Australia Rabobank
DNF Gerben Löwik 1977 Netherlands Rabobank
DNF David de la Fuente 1981 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Alberto Fernandez Puebla 1984 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Francisco Ventoso 1982 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Bastiaan Giling 1982 Netherlands T-Mobile Team
DNF Kim Kirchen 1978 Luxembourg T-Mobile Team
DNF Jörg Ludewig 1975 Germany T-Mobile Team
DNF Eddy Mazzoleni 1973 Italy T-Mobile Team
DNF Thomas Ziegler 1980 Germany T-Mobile Team
DNF Michael Blaudzun 1973 Denmark Team CSC
DNF Bobby Julich 1971 USA Team CSC
DNF Christian Vande Velde 1976 USA Team CSC
DNF David Zabriskie 1979 USA Team CSC
DNF Simone Cadamuro 1976 Italy Team Milram
DNF Mirko Celestino 1974 Italy Team Milram
DNF Mirco Lorenzetto 1981 Italy Team Milram
DNF Elia Rigotto 1982 Italy Team Milram
DNF Björn Schröder 1980 Germany Team Milram

Info

RaceParis - Nice
Nation France
DateMarch 5th-12th
Edition2006
Classification2.PT
Extra Compare top four

Floyd Landis