2000 Paris - Nice

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08

Stage results: 06.stage

Pos Name Born Team Time
01 François Simon 1968 Bonjour - Toupargel 04:43:09
02 Alessandro Petacchi 1974 Fassa Bortolo + 00
03 Andrei Tchmil 1963 Lotto - Adecco + 00
04 George Hincapie 1973 US Postal Service + 00
05 Bradley McGee 1976 La Française des Jeux + 00
06 Salvatore Commesso 1975 Saeco - Valli & Valli + 00
07 Mario Aerts 1974 Lotto - Adecco + 00
08 Laurent Brochard 1968 Jean Delatour + 00
09 Francesco Casagrande 1970 Vini Caldirola - Sidermec + 00
10 Viatcheslav Ekimov 1966 US Postal Service + 00
11 Francisco Mancebo 1976 Banesto + 00
12 Luca Mazzanti 1974 Fassa Bortolo + 00
13 Niki Aeborsold 1972 Rabobank + 00
14 Beat Zberg 1971 Rabobank + 00
15 Bo Hamburger 1970 Memory Card-Jack&Jones + 00
16 Wladimir Belli 1970 Fassa Bortolo + 00
17 Andreas Klöden 1975 Team Deutsche Telekom + 00
18 Geert Verheyen 1973 Lotto - Adecco + 00
19 Chris Peers 1970 Cofidis + 00
20 Andrei Kivilev 1973 Ag2r - Décathlon + 00
21 Peter Farazijn 1969 Cofidis + 00
22 Rik Verbrugghe 1974 Lotto - Adecco + 00
23 Fabrice Gougot 1971 Crédit Agricole + 00
24 Frankie Andreu 1966 US Postal Service + 00
25 Javier Rodriguez 1971 Kelme - Costa Blanca + 00
26 Aitor Garmendia 1968 Banesto + 00
27 Giuliano Figueras 1976 Mapei - Quick Step + 00
28 Unai Osa 1975 Banesto + 00
29 Stéphane Heulot 1971 La Française des Jeux + 00
30 Kai Hundertmarck 1969 Team Deutsche Telekom + 00
31 Axel Merckx 1972 Mapei - Quick Step + 00
32 Gilles Bouvard 1969 Jean Delatour + 00
33 Martin Rittsel 1971 Memory Card-Jack&Jones + 00
34 Grischa Niermann 1975 Rabobank + 00
35 Tomasz Brozyna 1970 Banesto + 00
36 Alexandre Vinokourov 1973 Team Deutsche Telekom + 00
37 Dario Frigo 1973 Fassa Bortolo + 00
38 Steve De Wolf 1975 Cofidis + 00
39 Jonathan Vaughters 1973 Crédit Agricole + 00
40 Matteo Tosatto 1974 Fassa Bortolo + 00
41 Rinaldo Nocentini 1977 Mapei - Quick Step + 01:47
42 Richard Virenque 1969 Team Polti + 02:36
43 Pascal Lino 1966 Festina - Lotus + 02:36
44 Damien Nazon 1974 Bonjour - Toupargel + 02:36
45 Ralf Grabsch 1973 Team Deutsche Telekom + 02:36
46 Christian Vande Velde 1976 US Postal Service + 02:36
47 Bobby Julich 1971 Crédit Agricole + 02:36
48 Patrick Jonker 1969 US Postal Service + 02:36
49 Addy Engels 1977 Rabobank + 02:36
50 Udo Bölts 1966 Team Deutsche Telekom + 02:36
51 Philippe Gaumont 1973 Cofidis + 04:39
52 Tom Steels 1971 Mapei - Quick Step + 04:39
53 Frederic Bessy 1972 Jean Delatour + 04:39
54 Pascal Chanteur 1968 Ag2r - Décathlon + 05:25
55 Christophe Bassons 1974 Jean Delatour + 06:46
56 Cédric Vasseur 1970 US Postal Service + 06:46
57 David Navas Chica 1974 Banesto + 06:46
58 Paul Van Hyfte 1972 Lotto - Adecco + 06:46
59 Dominique Rault 1971 BigMat - Auber 93 + 06:46
60 Kurt Van Lancker 1971 Lotto - Adecco + 06:46
61 Laurent Madouas 1967 Festina - Lotus + 06:46
62 Matthé Pronk 1974 Rabobank + 06:46
63 Thierry Marichal 1973 Lotto - Adecco + 06:46
64 Dariusz Baranowski 1972 Banesto + 06:46
65 Anthony Morin 1974 Crédit Agricole + 06:46
66 Paolo Fornaciari 1971 Mapei - Quick Step + 06:46
67 Ricardo Otxoa Palacios 1974 Kelme - Costa Blanca + 06:46
68 Ruben Galvañ Manchon 1974 Kelme - Costa Blanca + 06:46
69 Benoît Salmon 1974 Ag2r - Décathlon + 06:46
70 Eddy Seigneur 1969 Jean Delatour + 06:46
71 Cyril Saugrain 1973 La Française des Jeux + 15:03
72 Chris Boardman 1968 Crédit Agricole + 15:03
73 Nicolas Fritsch 1978 La Française des Jeux + 15:03
74 Franck Renier 1974 Bonjour - Toupargel + 15:03
75 Nicola Loda 1971 Fassa Bortolo + 15:03
76 Pascal Derame 1970 Bonjour - Toupargel + 15:03
77 Lylian Lebreton 1972 BigMat - Auber 93 + 15:03
78 Danilo Hondo 1974 Team Deutsche Telekom + 15:03
79 David Tani 1969 Mapei - Quick Step + 15:03
80 Pablo Lastras 1976 Banesto + 15:03
81 Giovanni Lombardi 1969 Team Deutsche Telekom + 15:03
82 Fabio Baldato 1968 Fassa Bortolo + 15:03
83 Charles Guilbert 1972 Bonjour - Toupargel + 15:03
84 Ludovic Auger 1971 BigMat - Auber 93 + 15:03
85 Jakob Piil 1973 Memory Card-Jack&Jones + 15:03
86 Nico Mattan 1971 Cofidis + 15:03
87 Lauri Aus 1970 Ag2r - Décathlon + 15:03
88 Marc Lotz 1973 Rabobank + 15:03
89 Tristan Hoffman 1970 Memory Card-Jack&Jones + 15:03
90 Laurent Dufaux 1969 Saeco - Valli & Valli + 15:03
91 Francesco Secchiari 1972 Saeco - Valli & Valli + 15:03
92 Rossano Brasi 1972 Team Polti + 15:03
93 Daniel Atienza 1974 Saeco - Valli & Valli + 15:03
94 José Luis Rubiera 1973 Kelme - Costa Blanca + 15:03
95 Bart Leysen 1969 Mapei - Quick Step + 15:03
96 Stephan Schreck 1978 Team Deutsche Telekom + 15:03
97 Stephane Augé 1974 Festina - Lotus + 15:03
98 Torsten Nitsche 1977 Saeco - Valli & Valli + 15:03
99 Patrice Halgand 1974 Jean Delatour + 15:03
100 Stéphane Barthe 1972 Ag2r - Décathlon + 15:03
101 Julian Dean 1975 US Postal Service + 17:22
102 Michael Blaudzun 1973 Memory Card-Jack&Jones + 17:22
103 Mauro Gianetti 1964 Vini Caldirola - Sidermec + 17:22
104 Pietro Zucconi 1975 Vini Caldirola - Sidermec + 17:22
105 Igor Pugaci 1975 Saeco - Valli & Valli + 17:22
106 Bruno Thibout 1969 Jean Delatour + 17:22
107 Anthony Langella 1974 Crédit Agricole + 17:22
108 Florent Brard 1976 Festina - Lotus + 17:22
109 Loic Lamouller 1978 BigMat - Auber 93 + 17:22
110 Angel Vicioso 1977 Kelme - Costa Blanca + 17:22
111 Alvaro Forner Munoz 1972 Kelme - Costa Blanca + 17:22
112 Nicolas Vogondy 1977 La Française des Jeux + 17:22
113 Nicolaj Bo Larsen 1971 Memory Card-Jack&Jones + 17:22
114 Benoit Joachim 1976 US Postal Service + 17:22
115 Pascal Hervé 1964 Team Polti + 17:22
116 Léon van Bon 1972 Rabobank + 17:22
117 Stuart O'Grady 1973 Crédit Agricole + 17:22
118 Mirko Crepaldi 1972 Team Polti + 17:22
119 Jose Javier Gomez Gonzalo 1974 Kelme - Costa Blanca + 17:22
120 Sandro Giacomelli 1975 Vini Caldirola - Sidermec + 17:22
121 Arturas Kasputis 1967 Ag2r - Décathlon + 17:22
122 Roberto Conti 1964 Vini Caldirola - Sidermec + 17:22
123 Gilles Maignan 1968 Ag2r - Décathlon + 17:22
124 Jose Manuel Uria Gonzalez 1969 Team Polti + 17:22
125 Christophe Oriol 1973 Jean Delatour + 17:22
126 Andy Flickinger 1978 Festina - Lotus + 17:22
127 Rafael Mateos Perez 1976 Team Polti + 17:22
128 Magnus Bäckstedt 1975 Crédit Agricole + 28:46
129 Michael Steen Nielsen 1972 Memory Card-Jack&Jones + 28:46
130 Jacky Durand 1967 Lotto - Adecco + 28:46
131 Stéphane Bergès 1975 BigMat - Auber 93 + 28:46
132 Jean-Patrick Nazon 1977 La Française des Jeux + 28:46
133 Thierry Bourguignon 1962 BigMat - Auber 93 + 28:46
134 Damien Nazon 1974 Bonjour - Toupargel + 28:46
135 Matthew White 1974 Vini Caldirola - Sidermec + 28:46
136 David Clinger 1977 Festina - Lotus + 28:46
137 Guillaume Auger 1976 BigMat - Auber 93 + 28:46
138 Didier Rous 1970 Bonjour - Toupargel + 02:36
DNS Walter Bénéteau 1972 Bonjour - Toupargel
DNS Angel Vicioso 1977 Kelme - Costa Blanca
DNS Daniele Nardello 1972 Mapei - Quick Step
DNF Jo Planckaert 1970 Cofidis
DNF Tadej Valjavec 1977 Fassa Bortolo
DNF Javier Otxoa 1974 Kelme - Costa Blanca
DNF Emmanuel Magnien 1971 La Française des Jeux

Info

Race Paris - Nice
Nation France
Stage 06.stage
Type Hills
Distance 192 km
StartSisteron
FinishVilleneuve Loubet
DateMarch 10th (2000)
Leader L.Brochard
Points F.Simon
Mountain F.Casagrande

François Simon