Next manager: Adriatica Ionica Race (20/06)

1998 Paris - Nice

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08

Stage results: 05.stage

Pos Name Born Team Time
01 Frank Vandenbroucke 1974 Mapei - Bricobi 02:42:08
02 Marcelino Garcia 1971 ONCE + 02
03 Alex Zülle 1968 Festina - Lotus + 22
04 Rodolfo Massi 1965 Casino - Ag2R + 22
05 Roberto Heras 1974 Kelme - Costa Blanca + 22
06 Laurent Jalabert 1968 ONCE + 27
07 Christophe Moreau 1971 Festina - Lotus + 27
08 Peter Luttenberger 1972 Rabobank + 27
09 Peter Farazijn 1969 Lotto - Mobistar + 29
10 Íñigo Cuesta 1969 ONCE + 31
11 Mikel Zarrabeitia 1970 ONCE + 31
12 Patrick Jonker 1969 Rabobank + 53
13 Pascal Lino 1966 BigMat - Auber 93 + 53
14 Laurent Dufaux 1969 Festina - Lotus + 53
15 David Etxebarria 1973 ONCE + 53
16 Francisco Mancebo 1976 Banesto + 01:10
17 Thierry Bourguignon 1962 BigMat - Auber 93 + 01:10
18 Jens Voigt 1971 Gan - Crédit Agricole + 01:10
19 Emmanuel Magnien 1971 La Française des Jeux + 01:10
20 Gilles Bouvard 1969 Casino - Ag2R + 01:10
21 Richard Virenque 1969 Festina - Lotus + 01:10
22 Francisco Cabello 1969 Kelme - Costa Blanca + 01:10
23 Óscar Sevilla 1976 Kelme - Costa Blanca + 01:10
24 Enrico Cassani 1972 Team Polti + 01:27
25 José Luis Arrieta 1971 Banesto + 01:27
26 Eugeni Berzin 1970 La Française des Jeux + 01:27
27 Aitor Osa 1973 Banesto + 01:27
28 Bobby Julich 1971 Cofidis + 01:27
29 Lauri Aus 1970 Casino - Ag2R + 01:27
30 Dirk Baldinger 1971 Team Deutsche Telekom + 01:39
31 Miguel Ángel Perdiguero 1972 Kelme - Costa Blanca + 01:39
32 Mario Aerts 1974 Lotto - Mobistar + 01:39
33 Laurent Madouas 1967 Lotto - Mobistar + 01:39
34 Cédric Vasseur 1970 Gan - Crédit Agricole + 01:39
35 Viatcheslav Ekimov 1966 US Postal Service + 01:39
36 Roberto Sierra Aguerro 1967 ONCE + 01:39
37 Frederic Bessy 1972 Casino - Ag2R + 01:39
38 Joona Laukka 1972 Lotto - Mobistar + 01:39
39 Christophe Bassons 1974 Festina - Lotus + 01:39
40 Jose Javier Gomez Gonzalo 1974 Kelme - Costa Blanca + 01:39
41 Massimiliano Mori 1974 Saeco - Cannondale + 01:39
42 Frankie Andreu 1966 US Postal Service + 01:39
43 Pascal Chanteur 1968 Casino - Ag2R + 01:39
44 Bruno Boscardin 1970 Festina - Lotus + 01:39
45 Beat Zberg 1971 Rabobank + 01:39
46 Paolo Savoldelli 1973 Saeco - Cannondale + 01:39
47 Rafael Diaz Justo 1972 ONCE + 01:39
48 Anthony Morin 1974 La Française des Jeux + 02:12
49 Stéphane Barthe 1972 Casino - Ag2R + 02:12
50 Francisque Teyssier 1969 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 02:12
51 Luis Pérez Rodríguez 1974 ONCE + 02:12
52 Stephane Goubert 1970 Cofidis + 02:12
53 Christophe Mengin 1968 La Française des Jeux + 02:12
54 Viatscheslav Djavanin 1969 BigMat - Auber 93 + 02:12
55 Axel Merckx 1972 Team Polti + 02:12
56 François Simon 1968 Gan - Crédit Agricole + 02:12
57 Henk Vogels 1973 Gan - Crédit Agricole + 02:19
58 Ludo Dierckxsens 1964 Lotto - Mobistar + 03:02
59 Thierry Gouvenou 1969 BigMat - Auber 93 + 03:02
60 Nicolas Jalabert 1973 Cofidis + 03:28
61 Chris Peers 1970 Lotto - Mobistar + 03:54
62 Frédéric Guesdon 1971 La Française des Jeux + 03:54
63 Gilles Maignan 1968 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 03:54
64 Jon Odriozola Mugarza 1970 Banesto + 03:54
65 Bert Dietz 1969 Team Deutsche Telekom + 03:54
66 Nicolas Vogondy 1977 La Française des Jeux + 03:54
67 Stuart O'Grady 1973 Gan - Crédit Agricole + 03:54
68 Alexei Sivakov 1972 BigMat - Auber 93 + 03:54
69 Marty Jemison 1965 US Postal Service + 03:54
70 Ludovic Auger 1971 BigMat - Auber 93 + 03:54
71 Unai Osa 1975 Banesto + 03:54
72 George Hincapie 1973 US Postal Service + 03:54
73 José Luis Rubiera 1973 Kelme - Costa Blanca + 03:54
74 Udo Bölts 1966 Team Deutsche Telekom + 03:54
75 Luc Leblanc 1966 Team Polti + 03:54
76 Benoît Salmon 1974 Casino - Ag2R + 03:54
77 Bruno Cenghialta 1962 Riso Scotti - MG Boys Maglificio + 03:54
78 Rossano Brasi 1972 Team Polti + 04:25
79 Arturas Kasputis 1967 Casino - Ag2R + 04:25
80 Lylian Lebreton 1972 BigMat - Auber 93 + 04:47
81 Léon van Bon 1972 Rabobank + 05:17
82 Johan Museeuw 1965 Mapei - Bricobi + 05:26
83 Frédéric Moncassin 1968 Gan - Crédit Agricole + 05:26
84 Charles Guilbert 1972 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 05:26
85 Magnus Bäckstedt 1975 Gan - Crédit Agricole + 05:26
86 Arsenio González 1960 Kelme - Costa Blanca + 05:58
87 Nico Mattan 1971 Mapei - Bricobi + 06:05
88 Wilfried Peeters 1964 Mapei - Bricobi + 06:05
89 Francis Moreau 1965 Cofidis + 06:05
90 Christophe Capelle 1967 Cofidis + 06:05
91 Fabio Baldato 1968 Riso Scotti - MG Boys Maglificio + 06:05
92 Vladislav Bobrik 1971 Riso Scotti - MG Boys Maglificio + 07:34
93 Christian Henn 1964 Team Deutsche Telekom + 07:34
94 Georg Totschnig 1971 Team Deutsche Telekom + 07:34
95 Roland Meier 1967 Cofidis + 07:34
96 Andre Korff 1973 Festina - Lotus + 07:34
97 Stefano Casagranda 1973 Riso Scotti - MG Boys Maglificio + 07:34
98 Robbie McEwen 1972 Rabobank + 07:34
99 Bert Hiemstra 1973 Rabobank + 07:34
100 Pascal Hervé 1964 Festina - Lotus + 07:34
101 Jörg Jaksche 1976 Team Polti + 07:34
102 Jean-Philippe Dojwa 1967 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 07:34
103 Fabrizio Guidi 1972 Team Polti + 07:34
104 Eros Poli 1963 Gan - Crédit Agricole + 07:34
105 Gian Matteo Fagnini 1970 Saeco - Cannondale + 07:34
106 Paolo Fornaciari 1971 Saeco - Cannondale + 07:34
107 Andrei Tchmil 1963 Lotto - Mobistar + 07:34
108 Jean-Cyril Robin 1969 US Postal Service + 07:34
109 Ludwig Willems 1966 Lotto - Mobistar + 07:34
110 Stefano Zanini 1969 Mapei - Bricobi + 07:34
111 Jay Sweet 1975 BigMat - Auber 93 + 08:35
112 David Latasa Lasa 1974 Banesto + 08:50
113 Alexandre Moos 1972 Saeco - Cannondale + 08:50
114 Peter Meinert Nielsen 1966 US Postal Service + 08:50
115 Bart Leysen 1969 Mapei - Bricobi + 09:31
116 Stéphane Cueff 1969 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 09:31
117 Jose Rodriguez Garcia 1966 Kelme - Costa Blanca + 09:31
118 Davide Bramati 1968 Mapei - Bricobi + 09:31
119 Andrea Peron 1971 La Française des Jeux + 09:31
120 Riccardo Faverio 1969 Saeco - Cannondale + 09:31
121 Christophe Rinero 1973 Cofidis + 09:31
122 Rolf Aldag 1968 Team Deutsche Telekom + 09:31
123 Tom Steels 1971 Mapei - Bricobi + 09:31
124 Bradley McGee 1976 La Française des Jeux + 09:31
125 Dirk Müller 1973 Team Deutsche Telekom + 09:31
126 Michele Rezzani 1975 Riso Scotti - MG Boys Maglificio + 09:31
127 Anthony Rokia 1972 Team Polti + 09:31
128 Jeremy Hunt 1974 Banesto + 09:31
129 Riccardo Ferrari 1972 Riso Scotti - MG Boys Maglificio + 09:31
130 Jan Koerts 1969 Rabobank + 09:31
131 Armand de Las Cuevas 1968 Banesto + 09:31
132 Laurent Pillon 1964 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 11:14
133 Gilles Talmant 1970 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 11:14
134 Erik Dekker 1970 Rabobank + 11:39
DNS Daniel Atienza 1974 Team Polti

Info

Race Paris - Nice
Nation France
Stage 05.stage
Type Mountain
Distance 151 km
StartCusset
FinishCol de la Republi
DateMarch 12th (1998)
Leader F.Vandenbroucke

Frank Vandenbroucke