Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Paris-Nice
UCI, 4th -14th March 1959, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1946
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Stage: 10
Stage: 11
Stage: 12
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
France
Ireland
Italy
Luxembourg
Spain
Teams
Atala
Carpano
EMI - Guerra
Flandria - Dr. Mann
Helyett - Fynsec
Ignis
Liberia - Hutchinson
Mercier
Peugeot - BP - Dunlop
St. Raphael
Torpado
Urago
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Graczyk
Jean
1933
Helyett - Fynsec
53:36:04
02
Saint
Gerard
1935
St. Raphael
+ 15
03
Baffi
Pierino
1930
Ignis
+ 04:15
04
Anglade
Henry
1933
Liberia - Hutchinson
+ 04:44
05
Everaert
Pierre
1933
St. Raphael
+ 05:13
06
Nencini
Gastone
1930
Carpano
+ 05:50
07
Riviere
Roger
1936
St. Raphael
+ 06:24
08
Barone
Nicolas
1931
St. Raphael
+ 06:26
09
Van Aerde
Michel
1933
Carpano
+ 08:10
10
Dotto
Jean
1928
Liberia - Hutchinson
+ 09:32
11
Anquetil
Jacques
1934
Helyett - Fynsec
+ 09:35
12
Brankart
Jean
1930
St. Raphael
+ 10:59
13
Monti
Bruno
1930
Atala
+ 12:23
14
Thomin
Joseph
1931
Liberia - Hutchinson
+ 14:05
15
Derycke
Germain
1929
Carpano
+ 14:10
16
Fornara
Pasquale
1925
EMI - Guerra
+ 15:25
17
Maule
Cleto
1931
Carpano
+ 16:30
18
Cestari
Aurelio
1934
Atala
+ 16:59
19
Annaert
Jean-Claude
1935
St. Raphael
+ 21:38
20
Guarguaglini
Carlo
1933
EMI - Guerra
+ 23:03
21
Gainche
Jean
1932
Mercier
+ 24:54
22
Dante
Giuseppe
1931
Ignis
+ 25:54
23
Christian
Adolf
1934
Ignis
+ 28:21
24
Milesi
Gianbattista
1932
Ignis
+ 28:46
25
Pellegrini
Armando
1933
EMI - Guerra
+ 31:35
26
Geminiani
Raphael
1925
St. Raphael
+ 31:42
27
Aerenhouts
Frans
1937
Mercier
+ 34:59
28
Pauwels
Eddy
1935
Flandria - Dr. Mann
+ 36:43
29
Guerini
Loris
1937
Torpado
+ 40:57
30
Tosato
Mario
1930
Torpado
+ 41:07
31
Oellibrandt
Petrus
1935
Flandria - Dr. Mann
+ 41:43
32
Pintarelli
Giuseppe
1931
EMI - Guerra
+ 43:17
33
Truye
Willy
1934
Mercier
+ 43:49
34
Schotte
Alberic
1919
Flandria - Dr. Mann
+ 46:56
35
Milesi
Jean
1935
Liberia - Hutchinson
+ 47:22
36
Darrigade
André
1929
Helyett - Fynsec
+ 48:14
37
Delberghe
Edouard
1935
Helyett - Fynsec
+ 52:23
38
Falaschi
Roberto
1931
Ignis
+ 53:46
39
Segu
Jose
1935
Liberia - Hutchinson
+ 56:47
40
Tognacci
Bruno
1932
Ignis
+ 59:45
41
Chiti
Marcello
1934
EMI - Guerra
+ 59:58
42
Zamboni
Adriano
1933
Torpado
+ 01:10:07
43
Bartolozzi
Waldemaro
1927
Ignis
+ 01:11:57
44
Loustalot
Gerard
1933
Liberia - Hutchinson
+ 01:13:58
45
Bonariva
Alfredo
1934
Ignis
+ 01:25:30
46
Brandolini
Fernando
1932
Carpano
+ 01:40:13
DNF
Brenioli
Rizzardo
1930
Atala
DNF
Fantini
Alessandro
1932
Atala
DNF
Favero
Vito
1932
Atala
DNF
Padovan
Arrigo
1927
Atala
DNF
Pettinati
Giovanni
1926
Atala
DNF
Sabbadin
Alfredo
1936
Atala
DNF
Defilippis
Nino
1932
Carpano
DNF
Keteleer
Désiré
1920
Carpano
DNF
Planckaert
Joseph
1934
Carpano
DNF
Bolzan
Aldo
1932
EMI - Guerra
DNF
Guazzini
Paolo
1935
EMI - Guerra
DNF
Metra
Giovanni
1933
EMI - Guerra
DNF
Decock
Roger
1927
Flandria - Dr. Mann
DNF
Janssens
Marcel
1931
Flandria - Dr. Mann
DNF
van Daele
Leon
1933
Flandria - Dr. Mann
DNF
Van den Brande
Alfons
1928
Flandria - Dr. Mann
DNF
Vrancken
Raymond
1932
Flandria - Dr. Mann
DNF
Elliott
Seamus
1934
Helyett - Fynsec
DNF
Forestier
Jean
1930
Helyett - Fynsec
DNF
Groussard
Joseph
1934
Helyett - Fynsec
DNF
Stablinski
Jean
1932
Helyett - Fynsec
DNF
Ferri
Marcel
1932
Liberia - Hutchinson
DNF
Salvador
Gilbert
1933
Liberia - Hutchinson
DNF
Bobet
Jean
1930
Mercier
DNF
Bobet
Louison
1925
Mercier
DNF
Picot
Fernand
1930
Mercier
DNF
Privat
René
1930
Mercier
DNF
Ricou
Jean
1933
Mercier
DNF
Adriaensens
Jan
1932
Peugeot - BP - Dunlop
DNF
Colette
Claude
1929
Peugeot - BP - Dunlop
DNF
De Bruyne
Alfred
1930
Peugeot - BP - Dunlop
DNF
Impanis
Raymond
1925
Peugeot - BP - Dunlop
DNF
Rohrbach
Marcel
1933
Peugeot - BP - Dunlop
DNF
Ruby
Pierre
1932
Peugeot - BP - Dunlop
DNF
Schoubben
Frans
1933
Peugeot - BP - Dunlop
DNF
Vlayen
André
1931
Peugeot - BP - Dunlop
DNF
Scodeller
Gilbert
1931
St. Raphael
DNF
Bernardele
Giuliano
1937
Torpado
DNF
Dal Col
Antonio
1932
Torpado
DNF
Grassi
Lino
1931
Torpado
DNF
Pinarello
Cesare
1932
Torpado
DNF
Scudellaro
Tranquillo
1930
Torpado
DNF
Bourlès
Jean
1930
Urago
DNF
Carpentier
Maurice
1921
Urago
DNF
Michel
Pierre
1929
Urago
DNF
Morn
Nicolas
1932
Urago
DNF
Moxhet
Jean
1932
Urago
DNF
Van Geneugden
Martin
1932
Urago
DNF
Vannitsen
Willy
1935
Urago
DNF
Vidaurreta
Hortencio
1928
Urago
Information
Paris-Nice
France
4th -14th March 1959
SPP