2004 Volta a Portugal em Bicicleta Santander Totta

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10

Stage results: 07.stage

Pos Name Born Team Time
01 Sergio Paulinho 1980 LA Pecol 03:49:59
02 Candido Barbosa 1974 LA Pecol + 00
03 Nuno Silva Alves 1974 Barbot - Gaia + 00
04 David Bernabeu 1975 Milaneza - Maia + 00
05 Rui Lavarinhas 1971 Milaneza - Maia + 00
06 Nuno Ribeiro 1977 LA Pecol + 00
07 Adolfo Garcia Quesada 1979 Comunidad Valenciana - Kelme + 00
08 Txema Del Olmo 1973 Milaneza - Maia + 00
09 Julio Perez Cuapio 1977 Ceramica Panaria - Marges + 08
10 Ezequiel Mosquera 1975 Carvalhelhos - Boavista + 10
11 Francesco Bellotti 1979 Team Barloworld - Androni Giocatall + 13
12 David de la Fuente 1981 Saunier Duval - Prodir + 13
13 Rui Sousa 1976 Milaneza - Maia + 16
14 David Plaza Romero 1970 Cafe Baque + 17
15 Andrei Zintchenko 1972 Milaneza - Maia + 17
16 David Arroyo 1980 LA Pecol + 17
17 Paolo Lanfranchi 1968 Ceramica Panaria - Marges + 17
18 Piotr Przydzial 1974 Hoop CCC - Polsat + 17
19 Victoriano Fernandez 1973 ASC - Vila do Conde + 17
20 David George 1976 Team Barloworld - Androni Giocatall + 17
21 Romans Vainsteins 1973 Lampre + 17
22 Hugo Manuel Vitor Izidoro 1977 Wurth - Bom Petisco + 22
23 Jose Miguel Galindo 1977 Relax - Bodysol + 22
24 Pedro Fernandez 1976 Beppi - Ovarense + 22
25 Pedro Soeiro 1975 Carvalhelhos - Boavista + 22
26 Carlos Manuel Pinho Olivera 1970 Barbot - Gaia + 22
27 Pavel Brutt 1982 Lokomotiv + 45
28 Roman Troncoso Sobrino 1981 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 45
29 Claudio Miguel Faria Estevao 1977 ASC - Vila do Conde + 45
30 Oscar Laguna 1978 Relax - Bodysol + 49
31 Vicente Fernandez Roig 1983 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 53
32 Marco Pinotti 1976 Lampre + 57
33 Celio Sousa 1977 Carvalhelhos - Boavista + 57
34 Danail Petrov 1978 Carvalhelhos - Boavista + 57
35 Pedro Cardoso 1974 Milaneza - Maia + 57
36 Luis Pasamontes 1979 Relax - Bodysol + 01:00
37 Bruno Ricardo Fernan Neves 1981 ASC - Vila do Conde + 01:00
38 Joaquim Sampaio 1970 Carvalhelhos - Boavista + 01:00
39 Quinto Rodrigues 1971 Hoop CCC - Polsat + 01:00
40 Renato Manuel Gomes Silva 1976 Milaneza - Maia + 01:00
41 Jose Felipe Santos Oliveira 1978 Beppi - Ovarense + 01:00
42 Oscar Romero Moya 1977 Beppi - Ovarense + 01:21
43 Fabio Sacchi 1974 Fassa Bortolo + 01:21
44 Pedro Miguel Fernand Costa 1977 ASC - Vila do Conde + 01:21
45 Jose Carlos Silva Rodriques 1978 Carvalhelhos - Boavista + 01:21
46 Rui Filipe Felgueiras Pinto 1978 Barbot - Gaia + 01:21
47 Cesar Miguel Marques Pinto 1980 ASC - Vila do Conde + 01:21
48 Nuno Duarte Silva Marta 1976 Wurth - Bom Petisco + 01:27
49 Hector Guerra Garcia 1978 Relax - Bodysol + 01:27
50 Francisco Tomas García 1975 Cafe Baque + 01:27
51 Nikita Eskov 1983 Lokomotiv + 01:27
52 Jacek Morajko 1981 Antarte - Rota dos Moveis + 01:27
53 Vergilio Santos 1976 Antarte - Rota dos Moveis + 01:27
54 Xavier Tondó 1978 Barbot - Gaia + 01:47
55 Paulo Jorge Moura Ferreira 1970 Antarte - Rota dos Moveis + 01:49
56 Dario Frigo 1973 Fassa Bortolo + 01:50
57 Julian Sanchez 1980 Fassa Bortolo + 01:50
58 Isidro Cerrato Lopez 1981 Barbot - Gaia + 01:56
59 Iván Ramiro Parra 1975 Cafe Baque + 01:56
60 Tim Johnson 1977 Saunier Duval - Prodir + 02:02
61 Krassimir Koev Vassiliev 1974 Wurth - Bom Petisco + 02:15
62 José Cayetano Juliá 1971 Comunidad Valenciana - Kelme + 02:18
63 Gustavo Dominguez Lemos 1980 Relax - Bodysol + 02:18
64 Goncalo Amorim 1972 Milaneza - Maia + 02:21
65 Radoslaw Romanik 1967 Hoop CCC - Polsat + 02:33
66 Plamen Stoyanov 1971 Hoop CCC - Polsat + 02:33
67 Fernando Jimenez Rodriguez 1979 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 02:35
68 Gustav Erik Larsson 1980 Fassa Bortolo + 02:50
69 Jon Bru 1977 LA Pecol + 02:59
70 Sergio Ribeiro 1980 ASC - Vila do Conde + 03:20
71 Manuel Quinziato 1979 Lampre + 03:43
72 Eddy Serri 1974 Team Barloworld - Androni Giocatall + 03:45
73 Anton Mindlin 1985 Lokomotiv + 03:45
74 Filippo Perfetto 1976 Ceramica Panaria - Marges + 03:49
75 Paolo Tiralongo 1977 Ceramica Panaria - Marges + 03:49
76 Marco Alexandre Pere Silvestre 1979 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 03:49
77 Luis Pinheiro 1980 LA Pecol + 04:20
78 Juan Manuel Garate 1976 Lampre + 04:20
79 Joaquin Adrego Andrade 1969 Wurth - Bom Petisco + 04:37
80 Gerardo Fernandez 1977 Antarte - Rota dos Moveis + 04:37
81 Tom Danielson 1978 Fassa Bortolo + 04:44
82 Stefan Adamsson 1978 Team Barloworld - Androni Giocatall + 04:44
83 Luis Perez Romero 1980 Relax - Bodysol + 04:47
84 David García Dapena 1977 LA Pecol + 04:59
85 Pedro Manuel Oliveir Andrade 1977 LA Pecol + 04:59
86 Ruben Oarbeascoa Ispizua 1975 LA Pecol + 04:59
87 Luis Miguel Sarreira Paulo 1972 Beppi - Ovarense + 04:59
88 Paolo Barroso 1972 Milaneza - Maia + 04:59
89 Hugo Manuel Filipe Lucio 1978 Barbot - Gaia + 04:59
90 David Blanco 1975 Comunidad Valenciana - Kelme + 04:59
91 Eladio Jiménez 1976 Comunidad Valenciana - Kelme + 04:59
92 Mauro Facci 1982 Fassa Bortolo + 04:59
93 Sergej Matveyev 1975 Ceramica Panaria - Marges + 04:59
94 Ángel Gómez 1981 Saunier Duval - Prodir + 04:59
95 Alessandro Cortinovis 1977 Lampre + 04:59
96 Andrea Moletta 1979 Team Barloworld - Androni Giocatall + 04:59
97 Nelson Vitorino 1975 Wurth - Bom Petisco + 04:59
98 Helder Antonio Duarte Miranda 1979 Wurth - Bom Petisco + 04:59
99 Ivan Ravaioli 1980 Team Barloworld - Androni Giocatall + 04:59
100 Alexis Rodriguez 1977 Beppi - Ovarense + 04:59
101 Juan Olmo Menacho 1978 Barbot - Gaia + 04:59
102 Martin Garrido 1974 Barbot - Gaia + 05:48
103 Israel Nunez Baticon 1979 ASC - Vila do Conde + 06:16
104 Juan Gomis Lopez 1978 Saunier Duval - Prodir + 06:16
105 Simone Bertoletti 1974 Lampre + 06:16
106 Alberto Ongarato 1975 Fassa Bortolo + 06:32
107 Gustavo César Veloso 1980 Relax - Bodysol + 07:14
108 Julio Lopez de la Torre 1978 Relax - Bodysol + 07:15
109 Jose Manuel Cunha Sousa 1980 Beppi - Ovarense + 11:42
110 Miguel Angel Tabanera Martinez 1981 Beppi - Ovarense + 11:42
111 Jose Rafael Martinez Castillo 1976 Comunidad Valenciana - Kelme (am) + 11:42
112 Jose Antonio Jimenez Diaz 1977 Wurth - Bom Petisco + 13:45
113 Jorge Miguel Alemao Goncalves Costa 1980 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 13:45
114 Ricardo Jorge Silva Costa 1977 Wurth - Bom Petisco + 13:45
115 Adrian Palomares 1976 Carvalhelhos - Boavista + 15:28
116 Alejandro Marque Porto 1981 Carvalhelhos - Boavista + 15:28
117 Iban Mayoz 1981 Relax - Bodysol + 18:30
118 Javier Cherro Molina 1980 Comunidad Valenciana - Kelme + 18:30
119 Andre Moreira Vital 1982 Carvalhelhos - Boavista + 18:30
120 Ramon Zaragoza Cucala 1978 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 23:45
121 Serguei Klimov 1980 Lokomotiv + 23:45
122 Rui Miguel Matias Madeira 1979 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 23:45
123 Alexander Serov 1982 Lokomotiv + 23:45
DNF Fernando Da Silva Sousa 1979 Antarte - Rota dos Moveis
DNF Alejandro Borrajo 1980 Ceramica Panaria - Marges
DNF Marek Galinski 1974 Hoop CCC - Polsat
DNF Slawomir Kohut 1977 Hoop CCC - Polsat
DNF Ján Svorada 1968 Lampre
DNF Matteo Carrara 1979 Lampre
DNF Maksym Averin 1985 Lokomotiv
DNF Rubens Bertogliati 1979 Saunier Duval - Prodir

Info

Race Volta a Portugal em Bicicleta Santander Totta
Nation Portugal
Stage 07.stage
Type Mountain
Distance 152 km
StartSao Joao de Madeira
FinishGouveia
DateAugust 5th (2004)
Leader J.Galindo
Youth D.Arroyo
Points C.Barbosa
Mountain A.Garcia Quesada

Sergio Paulinho