2004 Volta a Portugal em Bicicleta Santander Totta

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10

Stage results: 05.stage

Pos Name Born Team Time
01 Adolfo Garcia Quesada 1979 Comunidad Valenciana - Kelme 03:19:47
02 Juan Gomis Lopez 1978 Saunier Duval - Prodir + 02:03
03 Andrei Zintchenko 1972 Milaneza - Maia + 02:07
04 Julio Perez Cuapio 1977 Ceramica Panaria - Marges + 02:28
05 Pedro Soeiro 1975 Carvalhelhos - Boavista + 02:32
06 Nuno Ribeiro 1977 LA Pecol + 02:32
07 Pedro Cardoso 1974 Milaneza - Maia + 02:32
08 Claudio Miguel Faria Estevao 1977 ASC - Vila do Conde + 02:32
09 David Bernabeu 1975 Milaneza - Maia + 02:32
10 Nuno Silva Alves 1974 Barbot - Gaia + 02:32
11 Paolo Lanfranchi 1968 Ceramica Panaria - Marges + 02:32
12 Txema Del Olmo 1973 Milaneza - Maia + 02:32
13 Victoriano Fernandez 1973 ASC - Vila do Conde + 02:32
14 Rui Lavarinhas 1971 Milaneza - Maia + 02:32
15 Vergilio Santos 1976 Antarte - Rota dos Moveis + 02:32
16 Joaquin Adrego Andrade 1969 Wurth - Bom Petisco + 02:32
17 David Plaza Romero 1970 Cafe Baque + 02:32
18 David Arroyo 1980 LA Pecol + 02:32
19 Hugo Manuel Vitor Izidoro 1977 Wurth - Bom Petisco + 02:32
20 Jose Miguel Galindo 1977 Relax - Bodysol + 02:32
21 Paolo Tiralongo 1977 Ceramica Panaria - Marges + 02:32
22 Celio Sousa 1977 Carvalhelhos - Boavista + 02:32
23 Nelson Vitorino 1975 Wurth - Bom Petisco + 02:32
24 Juan Manuel Garate 1976 Lampre + 02:32
25 Rui Sousa 1976 Milaneza - Maia + 02:32
26 Ezequiel Mosquera 1975 Carvalhelhos - Boavista + 02:32
27 Hector Guerra Garcia 1978 Relax - Bodysol + 02:32
28 David de la Fuente 1981 Saunier Duval - Prodir + 02:32
29 Tom Danielson 1978 Fassa Bortolo + 02:32
30 Carlos Manuel Pinho Olivera 1970 Barbot - Gaia + 02:32
31 Danail Petrov 1978 Carvalhelhos - Boavista + 02:32
32 Sergio Paulinho 1980 LA Pecol + 02:32
33 Romans Vainsteins 1973 Lampre + 02:32
34 Oscar Laguna 1978 Relax - Bodysol + 02:32
35 Jose Carlos Silva Rodriques 1978 Carvalhelhos - Boavista + 02:32
36 Dario Frigo 1973 Fassa Bortolo + 02:41
37 Candido Barbosa 1974 LA Pecol + 02:46
38 Goncalo Amorim 1972 Milaneza - Maia + 02:46
39 Iván Ramiro Parra 1975 Cafe Baque + 03:06
40 Isidro Cerrato Lopez 1981 Barbot - Gaia + 03:08
41 Jon Bru 1977 LA Pecol + 03:08
42 Pavel Brutt 1982 Lokomotiv + 05:54
43 Jacek Morajko 1981 Antarte - Rota dos Moveis + 05:54
44 Roman Troncoso Sobrino 1981 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 05:54
45 Vicente Fernandez Roig 1983 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 05:54
46 Jose Rafael Martinez Castillo 1976 Comunidad Valenciana - Kelme (am) + 05:54
47 Pedro Miguel Fernand Costa 1977 ASC - Vila do Conde + 05:54
48 Jose Felipe Santos Oliveira 1978 Beppi - Ovarense + 05:54
49 Pedro Fernandez 1976 Beppi - Ovarense + 05:54
50 Rui Filipe Felgueiras Pinto 1978 Barbot - Gaia + 05:54
51 Cesar Miguel Marques Pinto 1980 ASC - Vila do Conde + 05:54
52 Krassimir Koev Vassiliev 1974 Wurth - Bom Petisco + 05:54
53 Fernando Da Silva Sousa 1979 Antarte - Rota dos Moveis + 07:38
54 Piotr Przydzial 1974 Hoop CCC - Polsat + 07:38
55 Marek Galinski 1974 Hoop CCC - Polsat + 07:38
56 Luis Pasamontes 1979 Relax - Bodysol + 07:38
57 Bruno Ricardo Fernan Neves 1981 ASC - Vila do Conde + 07:38
58 Renato Manuel Gomes Silva 1976 Milaneza - Maia + 07:38
59 Andre Moreira Vital 1982 Carvalhelhos - Boavista + 07:38
60 Fabio Sacchi 1974 Fassa Bortolo + 07:38
61 Quinto Rodrigues 1971 Hoop CCC - Polsat + 07:38
62 Gustav Erik Larsson 1980 Fassa Bortolo + 07:38
63 Gerardo Fernandez 1977 Antarte - Rota dos Moveis + 07:38
64 Helder Antonio Duarte Miranda 1979 Wurth - Bom Petisco + 07:38
65 Oscar Romero Moya 1977 Beppi - Ovarense + 07:38
66 Ángel Gómez 1981 Saunier Duval - Prodir + 07:38
67 Francesco Bellotti 1979 Team Barloworld - Androni Giocatall + 07:38
68 Luis Perez Romero 1980 Relax - Bodysol + 07:38
69 Eladio Jiménez 1976 Comunidad Valenciana - Kelme + 07:38
70 David George 1976 Team Barloworld - Androni Giocatall + 07:38
71 Alberto Benito Guerrero 1975 Antarte - Rota dos Moveis + 07:38
72 Paulo Jorge Moura Ferreira 1970 Antarte - Rota dos Moveis + 07:38
73 Joaquim Sampaio 1970 Carvalhelhos - Boavista + 07:38
74 Jorge Miguel Alemao Goncalves Costa 1980 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 07:38
75 Fernando Fernandez Ungria 1977 Beppi - Ovarense + 15:21
76 Marco Pinotti 1976 Lampre + 15:21
77 Nuno Duarte Silva Marta 1976 Wurth - Bom Petisco + 15:21
78 Slawomir Kohut 1977 Hoop CCC - Polsat + 15:21
79 Paolo Barroso 1972 Milaneza - Maia + 15:21
80 Alejandro Marque Porto 1981 Carvalhelhos - Boavista + 15:21
81 José Cayetano Juliá 1971 Comunidad Valenciana - Kelme + 15:21
82 Mauro Facci 1982 Fassa Bortolo + 15:21
83 Serguei Klimov 1980 Lokomotiv + 15:21
84 Gustavo Dominguez Lemos 1980 Relax - Bodysol + 15:21
85 Jose Antonio Jimenez Diaz 1977 Wurth - Bom Petisco + 15:21
86 Pedro Manuel Oliveir Andrade 1977 LA Pecol + 15:21
87 Jose Manuel Cunha Sousa 1980 Beppi - Ovarense + 15:21
88 Alexander Serov 1982 Lokomotiv + 15:21
89 Ruben Oarbeascoa Ispizua 1975 LA Pecol + 15:21
90 Luis Pinheiro 1980 LA Pecol + 15:21
91 Francisco Tomas García 1975 Cafe Baque + 15:21
92 Israel Nunez Baticon 1979 ASC - Vila do Conde + 15:21
93 David Blanco 1975 Comunidad Valenciana - Kelme + 15:21
94 David García Dapena 1977 LA Pecol + 15:21
95 Hugo Manuel Filipe Lucio 1978 Barbot - Gaia + 15:21
96 Plamen Stoyanov 1971 Hoop CCC - Polsat + 15:21
97 Nikita Eskov 1983 Lokomotiv + 15:21
98 Alessandro Cortinovis 1977 Lampre + 15:21
99 Simone Bertoletti 1974 Lampre + 15:21
100 Ján Svorada 1968 Lampre + 15:21
101 Fernando Jimenez Rodriguez 1979 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 15:21
102 Sergio Ribeiro 1980 ASC - Vila do Conde + 15:21
103 Luis Miguel Sarreira Paulo 1972 Beppi - Ovarense + 15:21
104 Manuel Quinziato 1979 Lampre + 15:21
105 Matteo Carrara 1979 Lampre + 15:21
106 Xavier Tondó 1978 Barbot - Gaia + 15:21
107 Ivan Ravaioli 1980 Team Barloworld - Androni Giocatall + 15:21
108 Andrea Moletta 1979 Team Barloworld - Androni Giocatall + 15:21
109 Radoslaw Romanik 1967 Hoop CCC - Polsat + 15:21
110 Eddy Serri 1974 Team Barloworld - Androni Giocatall + 15:21
111 Rubens Bertogliati 1979 Saunier Duval - Prodir + 15:21
112 Ricardo Jorge Silva Costa 1977 Wurth - Bom Petisco + 15:21
113 Julian Sanchez 1980 Fassa Bortolo + 15:21
114 Miguel Angel Tabanera Martinez 1981 Beppi - Ovarense + 17:00
115 Sergej Matveyev 1975 Ceramica Panaria - Marges + 17:00
116 Tim Johnson 1977 Saunier Duval - Prodir + 19:31
117 Maksym Averin 1985 Lokomotiv + 19:31
118 Alexis Rodriguez 1977 Beppi - Ovarense + 19:31
119 Anton Mindlin 1985 Lokomotiv + 19:31
120 Alexey Markov 1979 Hoop CCC - Polsat + 19:31
121 Marco Alexandre Pere Silvestre 1979 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 19:31
122 Alberto Ongarato 1975 Fassa Bortolo + 19:31
123 Juan Olmo Menacho 1978 Barbot - Gaia + 19:31
124 Ramon Zaragoza Cucala 1978 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 19:31
125 Javier Cherro Molina 1980 Comunidad Valenciana - Kelme + 19:31
126 Gustavo César Veloso 1980 Relax - Bodysol + 19:31
127 Julio Lopez de la Torre 1978 Relax - Bodysol + 19:31
128 Adrian Palomares 1976 Carvalhelhos - Boavista + 19:31
129 Rui Miguel Matias Madeira 1979 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 19:31
130 Brett Lancaster 1979 Ceramica Panaria - Marges + 19:31
131 Stefan Adamsson 1978 Team Barloworld - Androni Giocatall + 19:31
132 Alejandro Borrajo 1980 Ceramica Panaria - Marges + 19:31
133 Martin Garrido 1974 Barbot - Gaia + 19:31
134 Iban Mayoz 1981 Relax - Bodysol + 19:31
135 Filippo Perfetto 1976 Ceramica Panaria - Marges + 19:31
136 Vidal Pereira Fitas 1969 Wurth - Bom Petisco + 22:14
OOT Antonio Olmo 1982 Comunidad Valenciana - Kelme
DNF Pedro Lourenco Martins 1975 Barbot - Gaia
DNF Nikolai Trusov 1985 Lokomotiv
DNF Mikhail Ignatiev 1985 Lokomotiv
DNF Rodney Jock Green 1974 Team Barloworld - Androni Giocatall

Info

Race Volta a Portugal em Bicicleta Santander Totta
Nation Portugal
Stage 05.stage
Type Hills
Distance 138 km
StartSanto Tirso
FinishFafe
DateAugust 2nd (2004)
Leader J.Galindo
Youth D.Arroyo
Points C.Barbosa
Mountain P.Cardoso

Adolfo Garcia Quesada