2012 Coppa Bernocchi - GP BPM

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Sacha Modolo 1987 Italy Colnago - CSF Inox 4t 39' 17"
02 Sonny Colbrelli 1990 Italy Colnago - CSF Inox 00"
03 Maximiliano Richeze 1983 Argentina Team Nippo 00"
04 Roberto Ferrari 1983 Italy Androni Giocattoli - Venezuela 00"
05 Andrea Palini 1989 Italy Team Idea 00"
06 Tim Declercq 1989 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 00"
07 Enrique Sanz Unzue 1989 Spain Movistar Team 00"
08 Giovanni Visconti 1983 Italy Movistar Team 00"
09 Elia Favilli 1989 Italy Farnese Vini - Selle Italia 00"
10 Claudio Corioni 1982 Italy Acqua e Sapone 00"
11 Oscar Gatto 1985 Italy Farnese Vini - Selle Italia 00"
12 Paolo Bailetti 1980 Italy Utensilnord - Named 00"
13 Eugenio Alafaci 1990 Italy Leopard - Trek CT 00"
14 Miguel Angel Rubiano 1984 Colombia Androni Giocattoli - Venezuela 00"
15 Alexander Zdanov 1985 Russia Team Nippo 00"
16 Jeffry Romero 1989 Colombia Colombia - Coldeportes 00"
17 Guillaume Boivin 1989 Canada Team Spidertech p/b C10 00"
18 James Vanlandschoot 1978 Belgium Accent.jobs - Willems Verandas 00"
19 Francesco Di Paolo 1982 Italy Acqua e Sapone 00"
20 Jesus Ezquerra Muela 1990 Spain Leopard - Trek CT 00"
21 Andrea Masciarelli 1982 Italy Acqua e Sapone 00"
22 Valery Kaykov 1988 Russia RusVelo 00"
23 David López 1981 Spain Movistar Team 00"
24 David Veilleux 1987 Canada Team Europcar 00"
25 Kevyn Ista 1984 Belgium Accent.jobs - Willems Verandas 00"
26 Bert De Waele 1975 Belgium Landbouwkrediet - Euphony 00"
27 Davy Commeyne 1980 Belgium Landbouwkrediet - Euphony 00"
28 Danilo Hondo 1974 Germany Lampre - ISD 00"
29 Luca Wackermann 1992 Italy Lampre - ISD 00"
30 Fabio Felline 1990 Italy Androni Giocattoli - Venezuela 00"
31 Junya Sano 1982 Japan Team Nippo 00"
32 Grega Bole 1985 Slovenia Lampre - ISD 00"
33 Robert Vrecer 1980 Slovenia Team Vorarlberg 00"
34 Preben Van Hecke 1982 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 00"
35 Francois Parisien 1982 Canada Team Spidertech p/b C10 00"
36 Jackson Rodriguez 1985 Venezuela Androni Giocattoli - Venezuela 00"
37 Giario Ermeti 1981 Italy Androni Giocattoli - Venezuela 00"
38 Bjorn Selander 1988 USA Team Spidertech p/b C10 00"
39 Julian Kern 1989 Germany Leopard - Trek CT 00"
40 Yonathan Monsalve 1989 Venezuela Androni Giocattoli - Venezuela 00"
41 Tomas Gil Martinez 1977 Venezuela Androni Giocattoli - Venezuela 00"
42 Andrea Pasqualon 1988 Italy Colnago - CSF Inox 00"
43 Francesco Failli 1983 Italy Farnese Vini - Selle Italia 00"
44 Oleg Berdos 1987 Romania Utensilnord - Named 00"
45 Davide Rebellin 1971 Italy Meridiana - Kamen Team 00"
46 Viesturs Luksevics 1987 Latvia Amore & Vita 00"
47 Fortunato Baliani 1974 Italy Team Nippo 00"
48 Christoph Springer 1985 Germany Team Specialized Concept Store 00"
49 Alexandre Pliuschin 1987 Moldova Leopard - Trek CT 00"
50 Marco Frapporti 1985 Italy Team Idea 00"
51 Luca Mazzanti 1974 Italy Farnese Vini - Selle Italia 00"
52 Alessandro Proni 1982 Italy Farnese Vini - Selle Italia 00"
53 Stefano Garzelli 1973 Italy Acqua e Sapone 00"
54 Sander Armee 1985 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 00"
55 Marino Palandri 1985 Italy Amore & Vita 00"
56 Esteban Chaves 1990 Colombia Colombia - Coldeportes 00"
57 Luis Felipe Laverde 1979 Colombia Colombia - Coldeportes 00"
58 Florian Gaugl 1991 Austria Team Vorarlberg 00"
59 Thomas Voeckler 1979 France Team Europcar 00"
60 Pierpaolo De Negri 1986 Italy Farnese Vini - Selle Italia 00"
61 Angel Madrazo 1988 Spain Movistar Team 00"
62 Omar Lombardi 1989 Italy Colnago - CSF Inox 00"
63 Pierre Rolland 1986 France Team Europcar 00"
64 Sergio Lagana 1982 Italy Utensilnord - Named 00"
65 Matteo Busato 1987 Italy Team Idea 00"
66 Leonardo Giordani 1977 Italy Farnese Vini - Selle Italia 00"
67 Fabio Duarte 1986 Colombia Colombia - Coldeportes 00"
68 Frédéric Amorison 1978 Belgium Landbouwkrediet - Euphony 00"
69 Adriano Malori 1988 Italy Lampre - ISD 00"
70 Marzio Bruseghin 1974 Italy Movistar Team 00"
71 Stiven Fanelli 1987 Italy Utensilnord - Named 00"
72 Cyril Gautier 1987 France Team Europcar 00"
73 Arnoud Van Groen 1983 Netherlands Accent.jobs - Willems Verandas 00"
74 Nikodemus Holler 1991 Germany Team Specialized Concept Store 00"
75 Francesco Ginanni 1985 Italy Acqua e Sapone 00"
76 Fabio Nappa 1992 Germany Team Specialized Concept Store 00"
77 Matteo Rabottini 1987 Italy Farnese Vini - Selle Italia 00"
78 Luca Dodi 1987 Italy Team Idea 00"
79 Vincenzo Garofalo 1982 Italy Team Nippo 00"
80 Andrea Di Corrado 1988 Italy Colnago - CSF Inox 00"
81 Mattia Cattaneo 1990 Italy Lampre - ISD 00"
82 Giuseppe De Maria 1984 Italy Team Idea 00"
83 Henry Frusto 1986 Italy Team Nippo 00"
84 Vitaliy Buts 1986 Ukraine Lampre - ISD 00"
85 Jarlinson Pantano 1988 Colombia Colombia - Coldeportes 00"
86 Anthony Charteau 1979 France Team Europcar 00"
DNF Sjef De Wilde 1981 Belgium Accent.jobs - Willems Verandas
DNF Staf Scheirlinckx 1979 Belgium Accent.jobs - Willems Verandas
DNF Stefan van Dijk [*] 1976 Netherlands Accent.jobs - Willems Verandas
DNF Paolo Ciavatta 1984 Italy Acqua e Sapone
DNF Simone Masciarelli 1980 Italy Acqua e Sapone
DNF Danilo Napolitano 1981 Italy Acqua e Sapone
DNF Maksym Averin 1985 Azerbaijan Amore & Vita
DNF Jaroslaw Dabrowski 1983 Poland Amore & Vita
DNF Anton Storchous 1992 Ukraine Amore & Vita
DNF Amedeo Tabini 1990 Italy Amore & Vita
DNF Miguel Ubeto Aponte 1976 Venezuela Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Clinton Avery 1987 New Zealand Champion System Pro Cycling Team
DNF Joris Boillat 1983 Switzerland Champion System Pro Cycling Team
DNF Gorik Gardeyn 1980 Belgium Champion System Pro Cycling Team
DNF Kun Jiang 1986 China Champion System Pro Cycling Team
DNF Mart Ojavee 1981 Estonia Champion System Pro Cycling Team
DNF Kin San Wu 1985 Hong Kong Champion System Pro Cycling Team
DNF Marco Coledan 1988 Italy Colnago - CSF Inox
DNF Christian Delle Stelle 1989 Italy Colnago - CSF Inox
DNF Paolo Locatelli 1989 Italy Colnago - CSF Inox
DNF Robinson Chalapud 1984 Colombia Colombia - Coldeportes
DNF Frank Osorio 1988 Colombia Colombia - Coldeportes
DNF Michael Rodriguez 1989 Colombia Colombia - Coldeportes
DNF Mikhail Akimov 1992 Russia Itera - Katusha
DNF Aleksandr Grigorev 1992 Russia Itera - Katusha
DNF Vyacheslav Kuznetsov 1989 Russia Itera - Katusha
DNF Maxim Razumov 1990 Russia Itera - Katusha
DNF Sergey Rudaskov 1984 Russia Itera - Katusha
DNF Ilnur Zakarin 1989 Russia Itera - Katusha
DNF Matteo Bono 1983 Italy Lampre - ISD
DNF Massimo Graziato 1988 Italy Lampre - ISD
DNF Joeri Bueken 1991 Belgium Landbouwkrediet - Euphony
DNF Sébastien Delfosse 1982 Belgium Landbouwkrediet - Euphony
DNF Kurt Hovelynck 1981 Belgium Landbouwkrediet - Euphony
DNF Pit Schlechter 1990 Luxembourg Leopard - Trek CT
DNF Fabio Silvestre 1990 Portugal Leopard - Trek CT
DNF Alberto Di Lorenzo 1982 Italy Meridiana - Kamen Team
DNF Mariano Giallorenzo 1982 Italy Meridiana - Kamen Team
DNF Luka Grubic 1989 Croatia Meridiana - Kamen Team
DNF Enrico Rossi 1982 Italy Meridiana - Kamen Team
DNF Endi Sirol 1992 Croatia Meridiana - Kamen Team
DNF Jesus Herrada Lopez 1990 Spain Movistar Team
DNF Jose Herrada Lopez 1985 Spain Movistar Team
DNF Branislau Samoilau 1985 Belarus Movistar Team
DNF Alexis Budaragin 1986 Russia RusVelo
DNF Alexander Khatuntsev 1985 Russia RusVelo
DNF Leonid Krasnov 1988 Russia RusVelo
DNF Ivan Savitsky 1992 Russia RusVelo
DNF Matteo Pelucchi 1989 Italy Team Europcar
DNF Perrig Quemeneur 1984 France Team Europcar
DNF Kevin Reza 1988 France Team Europcar
DNF Luca Barla 1987 Italy Team Idea
DNF Cristian Cominelli 1988 Italy Team Idea
DNF Ruslan Karimov 1986 Uzbekistan Team Idea
DNF Elchin Asadov 1987 Azerbaijan Team Specialized Concept Store
DNF Fabian Schnaidt 1990 Germany Team Specialized Concept Store
DNF Oleksandr Surutkovych 1984 Azerbaijan Team Specialized Concept Store
DNF Ryan Anderson 1987 Canada Team Spidertech p/b C10
DNF Antoine Duchesne 1991 Canada Team Spidertech p/b C10
DNF Martin Gilbert 1982 Canada Team Spidertech p/b C10
DNF Raymond Künzli 1984 Switzerland Team Spidertech p/b C10
DNF Simon Lambert-Lemay 1990 Canada Team Spidertech p/b C10
DNF Florian Bissinger 1988 Germany Team Vorarlberg
DNF Guillaume Bourgeois 1983 Switzerland Team Vorarlberg
DNF Dominik Brändle 1989 Austria Team Vorarlberg
DNF Dominik Hrinkow 1988 Austria Team Vorarlberg
DNF Kenny De Ketele 1985 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Tim Mertens 1986 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Stijn Neirynck 1985 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Steven Van Vooren 1985 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Zico Waeytens 1991 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Filippo Baggio 1988 Italy Utensilnord - Named
DNF Gianluca Maggiore 1985 Italy Utensilnord - Named
DNF Fabio Piscopiello 1985 Italy Utensilnord - Named
DNF Marco Zanotti 1988 Italy Utensilnord - Named
Info
RaceCoppa Bernocchi - GP BPM
Nation Italy
Distance200 km
DateAugust 16th
Edition2012
Classification1.1
Extra Compare top four

Sacha Modolo