FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Coppa Bernocchi
UCI, One-day race, 19th August 2010, Italy
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Brazil
Canada
Colombia
Croatia
Germany
Great Britain
Ireland
Israel
Italy
Latvia
Mexico
Netherlands
New Zealand
Poland
Romania
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Tunisia
Ukraine
USA
Uzbekistan
Venezuela
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Belletti
Manuel
1985
Colnago - CSF Inox
04:43:35
02
Hondo
Danilo
1974
Lampre-Farnese Vini
+ 00
03
Cavendish
Mark
1985
Team HTC - Columbia
+ 00
04
Colli
Daniele
1982
Ceramica Flaminia
+ 00
05
Bennati
Daniele
1980
Liquigas-Doimo
+ 00
06
Farrar
Tyler
1984
Garmin-Transitions
+ 00
07
Ratto
Daniele
1989
Carmiooro NGC
+ 00
08
De Negri
Pierpaolo
1986
ISD - Neri
+ 00
09
Rossi
Enrico
1982
Ceramica Flaminia
+ 00
10
Pacheco Torres
Francisco
1982
Xacobeo-Galicia
+ 00
11
Callegarin
Daniele
1982
CDC - Cavaliere
+ 00
12
Loria
Domenico
1981
CDC - Cavaliere
+ 00
13
Paolini
Luca
1977
Acqua e Sapone
+ 00
14
Chtioui
Rafaâ
1986
Acqua e Sapone
+ 00
15
Szczawinski
Krzysztof
1979
Miche Pro Cycling Team
+ 00
16
Bertolini
Alessandro
1971
Androni Giocattoli
+ 00
17
Murphy
John
1984
BMC Racing Team
+ 00
18
Rubiano
Miguel Angel
1984
Meridiana - Kamen Team
+ 00
19
Kocjan
Jure
1984
Carmiooro NGC
+ 00
20
Benenati
Cristian
1982
De Rosa - Stac Plastic
+ 00
21
Marzoli
Ruggero
1976
Acqua e Sapone
+ 00
22
Fischer
Murilo
1979
Garmin-Transitions
+ 15
23
De Segovia
Jose Antonio
1982
Xacobeo-Galicia
+ 32
24
Fajt
Kristjan
1982
Adria Mobil
+ 32
25
Bonuccelli
Davide
1982
CDC - Cavaliere
+ 32
26
Dominguez Lemos
Gustavo
1980
Xacobeo-Galicia
+ 32
27
Ortega
Manuel
1981
Andalucía - Cajasur
+ 32
28
Taborre
Fabio
1985
Androni Giocattoli
+ 32
29
Pasqualon
Andrea
1988
Lampre-Farnese Vini
+ 32
30
Brambilla
Giorgio
1988
De Rosa - Stac Plastic
+ 01:26
31
Felline
Fabio
1990
Footon-Servetto
+ 01:26
32
Capecchi
Eros
1986
Footon-Servetto
+ 01:26
33
Palandri
Marino
1985
Adria Mobil
+ 01:26
34
Toribio
Jose Vicente
1985
Andalucía - Cajasur
+ 01:26
35
Torres
Pablo
1987
Xacobeo-Galicia
+ 01:26
36
Stalder
Florian
1982
BMC Racing Team
+ 01:26
37
Baugnies
Jérôme
1987
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 01:26
38
Pietropolli
Daniele
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 01:26
39
Kohler
Martin
1985
BMC Racing Team
+ 01:26
40
Morabito
Steve
1983
BMC Racing Team
+ 01:26
41
Bileka
Volodymyr
1979
Amore & Vita-Conad
+ 01:26
42
Vicioso
Angel
1977
Andalucía - Cajasur
+ 01:26
43
Vandewalle
Kristof
1985
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 01:26
44
Kessiakoff
Fredrik
1980
Garmin-Transitions
+ 01:26
45
Martin
Daniel
1986
Garmin-Transitions
+ 01:26
46
Peterson
Thomas
1986
Garmin-Transitions
+ 01:26
47
Andriotto
Dario
1972
Acqua e Sapone
+ 01:26
48
Mirenda
Gianluca
1983
ISD - Neri
+ 01:26
49
Huzarski
Bartosz
1980
ISD - Neri
+ 01:26
50
Visconti
Giovanni
1983
ISD - Neri
+ 01:26
51
Koren
Kristjan
1986
Liquigas-Doimo
+ 01:26
52
Berdos
Oleg
1987
De Rosa - Stac Plastic
+ 01:26
53
Girardi
Edoardo
1985
Ceramica Flaminia
+ 01:26
54
Zagorodniy
Volodymyr
1981
Miche Pro Cycling Team
+ 01:26
55
Sagan
Juraj
1988
Liquigas-Doimo
+ 01:26
56
Pavarin
Marcello
1986
Colnago - CSF Inox
+ 01:26
57
Piedra
Antonio
1985
Andalucía - Cajasur
+ 01:26
58
Longo Borghini
Paolo
1980
ISD - Neri
+ 01:26
59
Caccia
Diego
1981
ISD - Neri
+ 01:26
60
Proni
Alessandro
1982
Acqua e Sapone
+ 01:26
61
Niemiec
Przemyslaw
1980
Miche Pro Cycling Team
+ 01:26
62
Carrasco Garcia
Sergio
1985
Andalucía - Cajasur
+ 01:26
63
Monfort
Maxime
1983
Team HTC - Columbia
+ 01:26
64
Canuti
Federico
1985
Colnago - CSF Inox
+ 01:26
65
Raisoni
Alessandro
1983
Carmiooro NGC
+ 01:26
66
Magazzini
Enrico
1988
Lampre-Farnese Vini
+ 01:26
67
Marangoni
Alan
1984
Colnago - CSF Inox
+ 01:26
68
Sagan
Peter
1990
Liquigas-Doimo
+ 01:26
69
Cheula
Giampaolo
1979
Footon-Servetto
+ 01:26
70
Basso
Ivan
1977
Liquigas-Doimo
+ 01:26
71
Boaro
Manuele
1987
Carmiooro NGC
+ 01:26
72
Nibali
Vincenzo
1984
Liquigas-Doimo
+ 01:26
73
Frapporti
Marco
1985
Colnago - CSF Inox
+ 01:26
74
Gaia
Michele
1985
Colnago - CSF Inox
+ 01:26
75
Cattaneo
Marco
1982
De Rosa - Stac Plastic
+ 01:26
76
Ermeti
Giairo
1981
De Rosa - Stac Plastic
+ 01:35
77
Van der Velde
Ricardo
1987
Garmin-Transitions
+ 02:04
78
Terrenzio
Fabio
1985
Carmiooro NGC
+ 02:04
79
Velits
Martin
1985
Team HTC - Columbia
+ 02:04
80
Campagnaro
Simone
1986
Miche Pro Cycling Team
+ 02:04
81
Pinizzotto
Leonardo
1986
Miche Pro Cycling Team
+ 02:04
DNF
Ciavatta
Paolo
1984
Acqua e Sapone
DNF
Donati
Alessandro
1979
Acqua e Sapone
DNF
Fantini
Alessandro
1985
Acqua e Sapone
DNF
Masciarelli
Simone
1980
Acqua e Sapone
DNF
Gnezda
Matej
1979
Adria Mobil
DNF
Hocevar
Aljaz
1991
Adria Mobil
DNF
Jarc
Blaz
1988
Adria Mobil
DNF
Kump
Marko
1988
Adria Mobil
DNF
Music
Jani
1991
Adria Mobil
DNF
Nose
Tomasz
1982
Adria Mobil
DNF
Borisov
Vladislav
1978
Amore & Vita-Conad
DNF
Colex Tepoz
Bernardo
1983
Amore & Vita-Conad
DNF
Dabrowski
Jaroslaw
1983
Amore & Vita-Conad
DNF
Grechyn
Sergiy
1979
Amore & Vita-Conad
DNF
Metlushenko
Yuriy
1976
Amore & Vita-Conad
DNF
Volik
Konstantin
1984
Amore & Vita-Conad
DNF
Zanetti
Andrea
1989
Amore & Vita-Conad
DNF
Calvente
Manuel
1976
Andalucía - Cajasur
DNF
Gomez
José
1980
Andalucía - Cajasur
DNF
Montenegro Adaro
Jorge Martin
1983
Andalucía - Cajasur
DNF
Bertolini
Thomas
1988
Androni Giocattoli
DNF
Ginanni
Francesco
1985
Androni Giocattoli
DNF
Loddo
Alberto
1979
Androni Giocattoli
DNF
Piemontesi
Fabrice
1983
Androni Giocattoli
DNF
Rodriguez
Jackson
1985
Androni Giocattoli
DNF
Solari
Luca
1979
Androni Giocattoli
DNF
Barton
Chris
1988
BMC Racing Team
DNF
Butler
Chris
1988
BMC Racing Team
DNF
House
Cole
1988
BMC Racing Team
DNF
Santambrogio
Mauro
1984
BMC Racing Team
DNF
Zahner
Simon
1983
BMC Racing Team
DNF
Genovesi
Diego
1981
Carmiooro NGC
DNF
Peruffo
Enrico
1985
Carmiooro NGC
DNF
Tedeschi
Mirko
1987
Carmiooro NGC
DNF
Ascani
Luca
1983
CDC - Cavaliere
DNF
Belli
Matteo
1988
CDC - Cavaliere
DNF
D'Angelo
Davide
1982
CDC - Cavaliere
DNF
Riccio
Bernardo
1985
CDC - Cavaliere
DNF
Zanasca
Luca
1983
CDC - Cavaliere
DNF
Baggio
Filippo
1988
Ceramica Flaminia
DNF
Celli
Luca
1979
Ceramica Flaminia
DNF
Fumagalli
Cristiano
1984
Ceramica Flaminia
DNF
Lucciola
Fabrizio
1986
Ceramica Flaminia
DNF
Maserati
Alessandro
1979
Ceramica Flaminia
DNF
Modolo
Sacha
1987
Colnago - CSF Inox
DNF
Stortoni
Simone
1985
Colnago - CSF Inox
DNF
Zen
Enrico
1986
Colnago - CSF Inox
DNF
Borchi
Stefano
1987
De Rosa - Stac Plastic
DNF
Corioni
Claudio
1982
De Rosa - Stac Plastic
DNF
Cucinotta
Claudio
1982
De Rosa - Stac Plastic
DNF
Ferrari
Roberto
1983
De Rosa - Stac Plastic
DNF
Capelli
Ermanno
1985
Footon-Servetto
DNF
Corti
Marco
1986
Footon-Servetto
DNF
Gianetti
Noe
1989
Footon-Servetto
DNF
Margaliot
Ran
1988
Footon-Servetto
DNF
Merino Criado
Pedro
1987
Footon-Servetto
DNF
Meier
Christian
1985
Garmin-Transitions
DNF
Stetina
Peter
1987
Garmin-Transitions
DNF
Gatto
Oscar
1985
ISD - Neri
DNF
Ricci Bitti
Davide
1984
ISD - Neri
DNF
Lorenzetto
Mirco
1981
Lampre-Farnese Vini
DNF
Ponzi
Simone
1987
Lampre-Farnese Vini
DNF
Spezialetti
Alessandro
1975
Lampre-Farnese Vini
DNF
Ulissi
Diego
1989
Lampre-Farnese Vini
DNF
Finetto
Mauro
1985
Liquigas-Doimo
DNF
Guarnieri
Jacopo
1987
Liquigas-Doimo
DNF
Andelini
Marin
1991
Meridiana - Kamen Team
DNF
Commesso
Salvatore
1975
Meridiana - Kamen Team
DNF
D'Andrea
Nicola
1983
Meridiana - Kamen Team
DNF
Giallorenzo
Mariano
1982
Meridiana - Kamen Team
DNF
Hrastnik
Mauro
1991
Meridiana - Kamen Team
DNF
Radotic
Bruno
1983
Meridiana - Kamen Team
DNF
Ugrinic
Juraj
1990
Meridiana - Kamen Team
DNF
Baliani
Fortunato
1974
Miche Pro Cycling Team
DNF
Muto
Pasquale
1980
Miche Pro Cycling Team
DNF
Rocchetti
Leopoldo
1986
Miche Pro Cycling Team
DNF
Eisel
Bernhard
1981
Team HTC - Columbia
DNF
Goss
Matthew
1986
Team HTC - Columbia
DNF
Pinotti
Marco
1976
Team HTC - Columbia
DNF
Roulston
Hayden
1981
Team HTC - Columbia
DNF
Saramotins
Aleksejs
1982
Team HTC - Columbia
DNF
Armee
Sander
1985
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Jacobs
Pieter
1986
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Neyens
Maarten
1985
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Serry
Pieter
1988
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Steurs
Geert
1981
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
van Hecke
Preben
1982
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Fernandez Sainz
Alberto
1981
Xacobeo-Galicia
DNF
Isaichev
Vladimir
1986
Xacobeo-Galicia
DNF
Martinez
Serafín
1984
Xacobeo-Galicia
Information
Coppa Bernocchi
Italy
19th August 2010
1.1 | 199.3 km