2008 Trofeo Melinda

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Italy Liquigas 4t 55' 17"
02 Stefano Garzelli 1973 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 00"
03 Mauro Finetto 1985 Italy CSF Group - Navigare 00"
04 Cristiano Fumagalli 1984 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 00"
05 Massimo Giunti 1974 Italy Miche - Silver Cross 00"
06 Santo Anzà 1980 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 00"
07 Thomas Löfkvist 1984 Sweden Team Columbia 00"
08 Francesco Reda 1982 Italy NGC Medical - OTC Industria Porte 00"
09 Daniele Pietropolli 1980 Italy LPR Brakes - Ballan 08"
10 Romas Sinicinas 1984 Lithuania Cinelli - OPD 15"
11 Daniele Callegarin 1982 Italy Centri della Calzatura - Partizan 15"
12 Gabriele Bosisio 1980 Italy LPR Brakes - Ballan 15"
13 Leonardo Moser 1984 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 27"
14 Alexei Shchebelin 1981 Russia Cinelli - OPD 27"
15 Giampaolo Caruso 1980 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 32"
16 Marco Pinotti 1976 Italy Team Columbia 39"
17 Luca Solari 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 47"
18 Franco Pellizotti 1978 Italy Liquigas 50"
19 Manuele Spadi 1981 Italy Cinelli - OPD 1' 35"
20 Massimo Codol 1973 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 1' 40"
21 Francesco Failli 1983 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 1' 40"
22 Andrea Noè 1969 Italy Liquigas 2' 10"
23 Michael Barry 1975 Canada Team Columbia 2' 50"
24 Denis Miorin 1976 Italy Nippo - Endeka 3' 10"
25 Ruslan Ivanov 1973 Moldova Serramenti - Androni Giocattoli 3' 10"
26 Frantisek Rabon 1983 Czech Republic Team Columbia 4' 10"
27 Juan Pablo Dotti 1984 Argentina Cinelli - OPD 10' 30"
28 Vincenzo Centrone 1976 Luxembourg Preti Mangimi - Prisma Stufe 11' 00"
29 Dainius Kairelis 1979 Lithuania Ceramica Flaminia-Bossini Docce 11' 00"
30 Michael Stevenson 1984 Sweden Amore & Vita - McDonald's 11' 00"
31 Marco Corti 1986 Italy Barloworld 11' 00"
32 Volodymyr Zagorodny 1981 Ukraine NGC Medical - OTC Industria Porte 11' 00"
33 Pasquale Muto 1980 Italy Miche - Silver Cross 11' 00"
34 Roberto Traficante 1984 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 11' 00"
DNF Massimiliano Gentili 1971 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Andrea Masciarelli 1982 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Francesco Masciarelli 1986 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Simone Masciarelli 1980 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Luca Pierfelici 1983 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Vladislav Borisov 1978 Russia Amore & Vita - McDonald's
DNF Slawomyr Bury 1985 Poland Amore & Vita - McDonald's
DNF Fabio Gilioli 1979 Italy Amore & Vita - McDonald's
DNF Ruslan Gryschenko 1981 Ukraine Amore & Vita - McDonald's
DNF Slawomir Kohut 1977 Poland Amore & Vita - McDonald's
DNF Søren Nissen 1984 Luxembourg Amore & Vita - McDonald's
DNF Giampaolo Cheula 1979 Italy Barloworld
DNF Steve Cummings 1981 Great Britain Barloworld
DNF Chris Froome 1985 Great Britain Barloworld
DNF Paolo Longo Borghini 1980 Italy Barloworld
DNF Christian Pfannberger 1979 Austria Barloworld
DNF Mauricio Soler 1983 Colombia Barloworld
DNF Winner Anacona 1988 Colombia Centri della Calzatura - Partizan
DNF Ivan Dario Hernandez Henao 1984 Colombia Centri della Calzatura - Partizan
DNF Jaime Ramirez Bernal 1989 Colombia Centri della Calzatura - Partizan
DNF Federico Scotti 1986 Italy Centri della Calzatura - Partizan
DNF Emanuele Zitti 1985 Italy Centri della Calzatura - Partizan
DNF Antonio Di Battista 1986 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Vladimir Duma 1972 Ukraine Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Leonardo Giordani 1977 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Tomasz Marczynski 1984 Poland Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Filippo Simeoni 1971 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Gianluca Cavalli 1978 Italy Cinelli - OPD
DNF Alfonso Falzarano 1976 Italy Cinelli - OPD
DNF Oleksandr Kvachuk 1983 Ukraine Cinelli - OPD
DNF Andriyy Pryshcepa 1982 Ukraine Cinelli - OPD
DNF Fortunato Baliani 1974 Italy CSF Group - Navigare
DNF Federico Canuti 1985 Italy CSF Group - Navigare
DNF Marco Frapporti 1985 Italy CSF Group - Navigare
DNF Andrea Pagoto 1985 Italy CSF Group - Navigare
DNF Domenico Pozzovivo 1982 Italy CSF Group - Navigare
DNF Filippo Savini 1985 Italy CSF Group - Navigare
DNF David Tanner 1984 Australia La Pomme Marseille
DNF Valerio Agnoli 1985 Italy Liquigas
DNF Dario Cataldo 1985 Italy Liquigas
DNF Vladimir Miholjevic 1974 Croatia Liquigas
DNF Gorazd Stangelj 1973 Slovenia Liquigas
DNF Charles Wegelius 1978 Great Britain Liquigas
DNF Danilo Di Luca 1976 Italy LPR Brakes - Ballan
DNF Raffaele Ferrara 1976 Italy LPR Brakes - Ballan
DNF Roberto Ferrari 1983 Italy LPR Brakes - Ballan
DNF Alessandro Maserati 1979 Italy LPR Brakes - Ballan
DNF Ruslan Pidgornyy 1977 Ukraine LPR Brakes - Ballan
DNF Alessandro Spezialetti 1975 Italy LPR Brakes - Ballan
DNF Edwin Carvajal 1983 Colombia Miche - Silver Cross
DNF Nicola D'Andrea 1983 Italy Miche - Silver Cross
DNF Mariano Giallorenzo 1982 Italy Miche - Silver Cross
DNF Przemyslaw Niemiec 1980 Poland Miche - Silver Cross
DNF Eddy Serri 1974 Italy Miche - Silver Cross
DNF Stefano Usai 1982 Italy Miche - Silver Cross
DNF Silvere Ackermann 1984 Switzerland NGC Medical - OTC Industria Porte
DNF Donato Cannone 1982 Italy NGC Medical - OTC Industria Porte
DNF Marco Cattaneo 1982 Italy NGC Medical - OTC Industria Porte
DNF Massimiliano Maisto 1980 Italy NGC Medical - OTC Industria Porte
DNF Bruno Rizzi 1983 Italy NGC Medical - OTC Industria Porte
DNF Francesco Tizza 1981 Italy NGC Medical - OTC Industria Porte
DNF Vincenzo Garofalo 1982 Italy Nippo - Endeka
DNF Kazuo Inoue 1981 Japan Nippo - Endeka
DNF Marino Palandri 1985 Italy Nippo - Endeka
DNF Eddy Ratti 1977 Italy Nippo - Endeka
DNF Junya Sano 1982 Japan Nippo - Endeka
DNF Pierpaolo Tondo 1984 Italy Nippo - Endeka
DNF Takahiro Yamashita 1985 Japan Nippo - Endeka
DNF Alessandro Bertuola 1979 Italy Preti Mangimi - Prisma Stufe
DNF Steve Fogen 1979 Luxembourg Preti Mangimi - Prisma Stufe
DNF Gianluca Geremia 1981 Italy Preti Mangimi - Prisma Stufe
DNF Michele Gobbi 1977 Italy Preti Mangimi - Prisma Stufe
DNF Serhiy Honchar 1970 Ukraine Preti Mangimi - Prisma Stufe
DNF Boris Shpilevsky 1982 Russia Preti Mangimi - Prisma Stufe
DNF Niklas Axelsson 1972 Sweden Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Roger Beuchat 1972 Switzerland Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Gabriele Missaglia 1970 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Scott Davis 1979 Australia Team Columbia
DNF Morris Possoni 1984 Italy Team Columbia
DNF Kanstantsin Sivtsov 1982 Belarus Team Columbia
DNF Andreas Dietziker 1982 Switzerland Volksbank - Corratec
DNF Gerrit Glomser 1975 Austria Volksbank - Corratec
DNF Alexander Gufler 1983 Italy Volksbank - Corratec
DNF Pascal Hungerbühler 1977 Austria Volksbank - Corratec
DNF Philipp Ludescher 1987 Austria Volksbank - Corratec
DNF Harald Morscher 1972 Austria Volksbank - Corratec
DNF Florian Stalder 1982 Switzerland Volksbank - Corratec
DNF René Weissinger 1978 Germany Volksbank - Corratec

Info

RaceTrofeo Melinda
Nation Italy
Distance194 km
DateAugust 23rd
Edition2008
Classification1.1
Extra Compare top four

Leonardo Bertagnolli