2007 Tour de Pologne

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Johan Vansummeren 1981 Belgium Predictor - Lotto 30t 52' 11''
02 Robert Gesink 1986 Netherlands Rabobank + 27''
03 Kim Kirchen 1978 Luxembourg T-Mobile Team + 38''
04 Fabian Wegmann 1980 Germany Gerolsteiner + 39''
05 Alessandro Ballan 1979 Italy Lampre - Fondital + 44''
06 Pablo Lastras 1976 Spain Caisse d'Epargne + 44''
07 Fränk Schleck 1980 Luxembourg Team CSC + 44''
08 Danilo Di Luca 1976 Italy Liquigas + 44''
09 José Joaquin Rojas 1985 Spain Caisse d'Epargne + 47''
10 Thomas Voeckler 1979 France Bouygues Telecom + 52''
11 Gregory Rast 1980 Switzerland Astana + 56''
12 Jens Voigt 1971 Germany Team CSC + 56''
13 Bobby Julich 1971 USA Team CSC + 59''
14 Amaël Moinard 1982 France Cofidis + 59''
15 Jon Bru 1977 Spain Euskaltel-Euskadi + 1' 05''
16 Gorazd Stangelj 1973 Slovenia Lampre - Fondital 1' 05"
17 Christophe Riblon 1981 France AG2R Prévoyance 1' 05"
18 Laurens Ten Dam 1980 Netherlands Unibet.com 1' 05"
19 Pieter Weening 1981 Netherlands Rabobank 1' 10"
20 Mikhaylo Khalilov 1975 Ukraine Ceramica Flaminia 1' 16"
21 Joaquim Rodríguez 1979 Spain Caisse d'Epargne 1' 19"
22 Mauro Facci 1982 Italy Quick Step - Innergetic 1' 22"
23 Alberto Losada 1982 Spain Caisse d'Epargne 1' 31"
24 Gustav Erik Larsson 1980 Sweden Unibet.com 1' 47"
25 Cédric Vasseur 1970 France Quick Step - Innergetic 2' 16"
26 William Walker 1985 Australia Rabobank 2' 24"
27 Jurgen Van De Walle 1974 Belgium Quick Step - Innergetic 2' 28"
28 Vincenzo Nibali 1984 Italy Liquigas 2' 51"
29 Bartosz Huzarski 1980 Poland Intel - Action 2' 57"
30 Marzio Bruseghin 1974 Italy Lampre - Fondital 2' 58"
31 Koen De Kort 1982 Netherlands Astana 3' 01"
32 Juan José Oroz 1980 Spain Orbea - Laukiz F.T. 3' 01"
33 Manuele Mori 1980 Italy Saunier Duval - Prodir 3' 01"
34 Beat Zberg 1971 Switzerland Gerolsteiner 3' 01"
35 Christian Knees 1981 Germany Team Milram 3' 35"
36 Murilo Fischer 1979 Brazil Liquigas 3' 55"
37 Matteo Tosatto 1974 Italy Quick Step - Innergetic 5' 32"
38 Markel Irizar 1980 Spain Euskaltel-Euskadi 5' 36"
39 Björn Leukemans 1977 Belgium Predictor - Lotto 5' 40"
40 Dario Cioni 1974 Italy Predictor - Lotto 5' 40"
41 Matthias Russ 1983 Germany Gerolsteiner 5' 43"
42 Benoît Poilvet 1976 France Crédit Agricole 7' 29"
43 Tristan Valentin 1982 France Cofidis 7' 43"
44 Tomasz Marczynski 1984 Poland Ceramica Flaminia 7' 55"
45 Andy Schleck 1985 Luxembourg Team CSC 8' 06"
46 Sergei Yakovlev 1976 Kazakhstan Astana 8' 27"
47 Jesus Del Nero Montes 1982 Spain Saunier Duval - Prodir 8' 39"
48 Rinaldo Nocentini 1977 Italy AG2R Prévoyance 9' 05"
49 Dmitry Fofonov 1976 Kazakhstan Crédit Agricole 12' 06"
50 Giovanni Visconti 1983 Italy Quick Step - Innergetic 12' 23"
51 Iban Iriondo Uranga 1984 Spain Euskaltel-Euskadi 15' 47"
52 Mickaël Cherel 1986 France Française des Jeux 17' 39"
53 Matthew Lloyd 1983 Australia Predictor - Lotto 17' 46"
54 Matthieu Sprick 1981 France Bouygues Telecom 18' 37"
55 Hubert Schwab 1982 Switzerland Quick Step - Innergetic 22' 45"
56 Brian Vandborg 1981 Denmark Discovery Channel 24' 35"
57 Mathieu Perget 1984 France Caisse d'Epargne 25' 27"
58 Hubert Krys 1983 Poland Ceramica Flaminia 29' 58"
59 Yoann Le Boulanger 1975 France Bouygues Telecom 31' 26"
60 Marco Pinotti 1976 Italy T-Mobile Team 36' 35"
61 Blaise Sonnery 1985 France AG2R Prévoyance 44' 46"
62 Lukasz Bodnar 1982 Poland Intel - Action 53' 31"
63 Johan Lindgren 1986 Sweden Française des Jeux 1t 05' 33"
DNF John Gadret 1979 France AG2R Prévoyance
DNF Julien Loubet 1985 France AG2R Prévoyance
DNF David Navas Chica 1974 Spain AG2R Prévoyance
DNF Nicolas Rousseau 1983 France AG2R Prévoyance
DNF Assan Bazayev 1981 Kazakhstan Astana
DNF René Haselbacher 1977 Austria Astana
DNF Maxim Iglinskiy 1981 Kazakhstan Astana
DNF Andrey Mizurov 1973 Kazakhstan Astana
DNF Steve Morabito 1983 Switzerland Astana
DNF Laurent Brochard 1968 France Bouygues Telecom
DNF Nicolas Crosbie 1980 France Bouygues Telecom
DNF Saïd Haddou 1982 France Bouygues Telecom
DNF Arnaud Labbe 1976 France Bouygues Telecom
DNF Johann Tschopp 1982 Switzerland Bouygues Telecom
DNF Iván Gutiérrez 1978 Spain Caisse d'Epargne
DNF Aitor Perez Arrieta 1977 Spain Caisse d'Epargne
DNF Nicolas Portal 1979 France Caisse d'Epargne
DNF Vladimir Duma 1972 Ukraine Ceramica Flaminia
DNF Gianluca Geremia 1981 Italy Ceramica Flaminia
DNF Domenico Quagliarella 1979 Italy Ceramica Flaminia
DNF Manuele Spadi 1981 Italy Ceramica Flaminia
DNF Adam Wadecki 1977 Poland Ceramica Flaminia
DNF Hervé Duclos-Lassalle 1979 France Cofidis
DNF Michiel Elijzen 1982 Netherlands Cofidis
DNF Tyler Farrar 1984 USA Cofidis
DNF Frank Høj 1973 Denmark Cofidis
DNF Staf Scheirlinckx 1979 Belgium Cofidis
DNF Rik Verbrugghe 1974 Belgium Cofidis
DNF Francesco Bellotti 1979 Italy Crédit Agricole
DNF Anthony Charteau 1979 France Crédit Agricole
DNF Sébastien Hinault 1974 France Crédit Agricole
DNF Jonathan Hivert 1985 France Crédit Agricole
DNF Mads Kaggestad 1977 Norway Crédit Agricole
DNF Pierre Rolland 1986 France Crédit Agricole
DNF Fumiyuki Beppu 1983 Japan Discovery Channel
DNF Volodymyr Bileka 1979 Ukraine Discovery Channel
DNF Steve Cummings 1981 Great Britain Discovery Channel
DNF Vladimir Gusev 1982 Russia Discovery Channel
DNF Trent Lowe 1984 Australia Discovery Channel
DNF Gianni Meersman 1985 Belgium Discovery Channel
DNF Tomas Vaitkus 1982 Lithuania Discovery Channel
DNF Lander Aperribay Aranda 1982 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Andoni Aranaga Akzune 1979 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Anton Luengo Celaya 1981 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Aitor Galdos 1979 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Ludovic Auger 1971 France Française des Jeux
DNF Sandy Casar 1979 France Française des Jeux
DNF Frédéric Guesdon 1971 France Française des Jeux
DNF Lilian Jegou 1976 France Française des Jeux
DNF Christophe Mengin 1968 France Française des Jeux
DNF Fabien Patanchon 1983 France Française des Jeux
DNF Robert Förster 1978 Germany Gerolsteiner
DNF Heinrich Haussler 1984 Australia Gerolsteiner
DNF David Kopp 1979 Germany Gerolsteiner
DNF Sebastian Lang 1979 Germany Gerolsteiner
DNF Peter Wrolich 1974 Austria Gerolsteiner
DNF Bogdan Bondariev 1974 Ukraine Intel - Action
DNF Blazej Janiaczyk 1983 Poland Intel - Action
DNF Denys Kostyuk 1982 Ukraine Intel - Action
DNF Krzysztof Miara 1983 Poland Intel - Action
DNF Robert Radosz 1975 Poland Intel - Action
DNF Marek Rutkiewicz 1981 Poland Intel - Action
DNF Fabio Baldato 1968 Italy Lampre - Fondital
DNF Matteo Bono 1983 Italy Lampre - Fondital
DNF Roberto Longo 1984 Italy Lampre - Fondital
DNF Danilo Napolitano 1981 Italy Lampre - Fondital
DNF Daniele Righi 1976 Italy Lampre - Fondital
DNF Maciej Bodnar 1985 Poland Liquigas
DNF Eros Capecchi 1986 Italy Liquigas
DNF Kjell Carlström 1976 Finland Liquigas
DNF Aleksandr Kuschynski 1979 Belarus Liquigas
DNF Filippo Pozzato 1981 Italy Liquigas
DNF Dominique Cornu 1985 Belgium Predictor - Lotto
DNF Nick Gates 1972 Australia Predictor - Lotto
DNF Jurgen Van den Broeck 1983 Belgium Predictor - Lotto
DNF Preben Van Hecke 1982 Belgium Predictor - Lotto
DNF Dmytro Grabovskyy 1985 Israel Quick Step - Innergetic
DNF Wouter Weylandt 1984 Belgium Quick Step - Innergetic
DNF Jan Boven 1972 Netherlands Rabobank
DNF Graeme Brown 1979 Australia Rabobank
DNF Bram de Groot 1974 Netherlands Rabobank
DNF Rick Flens 1983 Netherlands Rabobank
DNF Mathew Hayman 1978 Australia Rabobank
DNF Raivis Belohvosciks 1976 Latvia Saunier Duval - Prodir
DNF Jose Alberto Benitez 1981 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF David Millar 1977 Great Britain Saunier Duval - Prodir
DNF Riccardo Riccò 1983 Italy Saunier Duval - Prodir
DNF Christophe Rinero 1973 France Saunier Duval - Prodir
DNF Francisco Ventoso 1982 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Marcus Burghardt 1983 Germany T-Mobile Team
DNF Gerald Ciolek 1986 Germany T-Mobile Team
DNF Bernhard Eisel 1981 Austria T-Mobile Team
DNF Jakob Piil 1973 Denmark T-Mobile Team
DNF Thomas Ziegler 1980 Germany T-Mobile Team
DNF Matti Breschel 1984 Denmark Team CSC
DNF Fabian Cancellara 1981 Switzerland Team CSC
DNF Allan Johansen 1971 Denmark Team CSC
DNF Kasper Klostergaard 1983 Denmark Team CSC
DNF Mirko Celestino 1974 Italy Team Milram
DNF Sergio Ghisalberti 1979 Italy Team Milram
DNF Mirco Lorenzetto 1981 Italy Team Milram
DNF Fabio Sacchi 1974 Italy Team Milram
DNF Björn Schröder 1980 Germany Team Milram
DNF Carlo Scognamiglio 1983 Italy Team Milram
DNF Sebastien Siedler 1978 Germany Team Milram
DNF Matteo Carrara 1979 Italy Unibet.com
DNF Jimmy Casper 1978 France Unibet.com
DNF Arnaud Coyot 1980 France Unibet.com
DNF Michal Golas 1984 Poland Unibet.com
DNF Luis Pasamontes 1979 Spain Unibet.com
DNF Victor Hugo Pena 1974 Colombia Unibet.com

Info

RaceTour de Pologne
Nation Poland
DateSeptember 9th-15th
Edition2007
Classification2.PT
Extra Compare top four

Johan Vansummeren