Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour de Pologne
ProTour, Stage race, 4th -10th September 2006, Poland
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1949
1948
1947
1939
1937
1933
1929
1928
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
Colombia
Czechia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Italy
Japan
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Venezuela
Teams
AG2R Prévoyance
Astana - Würth Team
Bouygues Telecom
Caisse d'Epargne - Illes Balears
Ceramica Flaminia
Cofidis
Crédit Agricole
Davitamon - Lotto
Discovery Channel
Euskaltel-Euskadi
Française des Jeux
Gerolsteiner
Intel - Action
Lampre-Fondital
Liquigas
Miche
Phonak Hearing Systems
Quick Step - Innergetic
Rabobank
Saunier Duval - Prodir
T-Mobile Team
Team CSC
Team Milram
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Schumacher
Stefan
1981
Gerolsteiner
31:09:41
02
Evans
Cadel
1977
Davitamon - Lotto
+ 18
03
Ballan
Alessandro
1979
Lampre-Fondital
+ 31
04
Rutkiewicz
Marek
1981
Intel - Action
+ 31
05
Kolobnev
Alexandr
1981
Rabobank
+ 39
06
Botcharov
Alexandre
1975
Crédit Agricole
+ 40
07
Moreni
Cristian
1972
Cofidis
+ 45
08
Nibali
Vincenzo
1984
Liquigas
+ 52
09
Bruseghin
Marzio
1974
Lampre-Fondital
+ 56
10
Bertagnolli
Leonardo
[*]
1978
Cofidis
+ 01:01
11
Löfkvist
Thomas
1984
Française des Jeux
+ 01:22
12
Rast
Gregory
1980
Phonak Hearing Systems
+ 01:35
13
Peron
Andrea
1971
Team CSC
+ 01:46
14
Voigt
Jens
1971
Team CSC
+ 01:50
15
Kreuziger
Roman
1986
Liquigas
+ 02:33
16
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 03:12
17
Vogondy
Nicolas
1977
Crédit Agricole
+ 03:53
18
Guesdon
Frédéric
1971
Française des Jeux
+ 03:54
19
Niemiec
Przemyslaw
1980
Miche
+ 03:55
20
Bellotti
Francesco
1979
Crédit Agricole
+ 04:06
21
Mejias
Javier
1983
Saunier Duval - Prodir
+ 04:12
22
Kostyuk
Denys
1982
Intel - Action
+ 05:05
23
Mazur
Piotr
1982
Saunier Duval - Prodir
+ 05:12
24
Efimkin
Vladimir
1981
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 06:22
25
Fertonani
Marco
1976
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 06:39
26
Wegmann
Fabian
1980
Gerolsteiner
+ 07:19
27
Mayoz
Iban
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 07:29
28
Chavanel
Sylvain
1979
Cofidis
+ 08:49
29
Spadi
Manuele
1981
Ceramica Flaminia
+ 09:15
30
Posthuma
Joost
1981
Rabobank
+ 09:31
31
Mazzoleni
Eddy
1973
T-Mobile Team
+ 11:03
32
Celaya
Anton Luengo
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 11:15
33
Zaugg
Oliver
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 11:38
34
Navarro
Daniel
1983
Astana - Würth Team
+ 12:07
35
Pinotti
Marco
1976
Saunier Duval - Prodir
+ 12:20
36
Baranowski
Dariusz
1972
Astana - Würth Team
+ 20:34
37
Stangelj
Gorazd
1973
Lampre-Fondital
+ 20:52
38
Bileka
Volodymyr
1979
Discovery Channel
+ 21:03
39
Vanotti
Alessandro
1980
Team Milram
+ 21:37
40
van Heeswijk
Max
1973
Discovery Channel
+ 21:42
41
Vasseur
Cédric
1970
Quick Step - Innergetic
+ 21:44
42
Quinziato
Manuel
1979
Liquigas
+ 21:51
43
De Kort
Koen
1982
Astana - Würth Team
+ 21:53
44
Kirchen
Kim
1978
T-Mobile Team
+ 21:53
45
Krivtsov
Yuriy
1979
AG2R Prévoyance
+ 21:56
46
Labbe
Arnaud
1976
Bouygues Telecom
+ 22:13
47
Bennati
Daniele
1980
Lampre-Fondital
+ 22:25
48
Jegou
Lilian
1976
Française des Jeux
+ 22:37
49
Portal
Nicolas
1979
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 22:37
50
Zamana
Cezary
1967
Intel - Action
+ 22:46
51
Cortinovis
Alessandro
1977
Team Milram
+ 23:17
52
Beppu
Fumiyuki
1983
Discovery Channel
+ 23:44
53
Lowe
Trent
1984
Discovery Channel
+ 23:51
54
Pauriol
Rémi
1982
Crédit Agricole
+ 24:10
55
Moos
Alexandre
1972
Phonak Hearing Systems
+ 24:25
56
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
+ 24:45
57
Schär
Michael
1986
Phonak Hearing Systems
+ 25:09
58
Weylandt
Wouter
1984
Quick Step - Innergetic
+ 25:52
59
Guidi
Fabrizio
1972
Phonak Hearing Systems
+ 26:05
60
Kuyckx
Jan
1979
Davitamon - Lotto
+ 26:23
61
Dion
Renaud
1978
AG2R Prévoyance
+ 26:28
62
Longo Borghini
Paolo
1980
Ceramica Flaminia
+ 26:52
63
Johansen
Allan
1971
Team CSC
+ 29:09
64
Vandborg
Brian
1981
Team CSC
+ 29:34
65
Carrasco Gamiz
José Luis
1982
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 29:50
66
Marczynski
Tomasz
1984
Ceramica Flaminia
+ 30:20
67
Erviti
Imanol
1983
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 30:47
68
van Hecke
Preben
1982
Davitamon - Lotto
+ 30:56
69
Trentin
Guido
1975
Saunier Duval - Prodir
+ 30:57
70
Krauss
Sven
1983
Gerolsteiner
+ 31:12
71
Quagliarella
Domenico
1979
Ceramica Flaminia
+ 33:30
72
Voeckler
Thomas
1979
Bouygues Telecom
+ 33:40
73
Huzarski
Bartosz
1980
Intel - Action
+ 33:40
74
Perget
Mathieu
1984
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 34:05
75
Olson
Aaron
1978
Saunier Duval - Prodir
+ 34:08
76
Zubeldia
Joseba
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 36:05
77
Krys
Hubert
1983
Ceramica Flaminia
+ 38:50
78
de Groot
Bram
1974
Rabobank
+ 40:43
79
Iriondo Uranga
Iban
1984
Euskaltel-Euskadi
+ 42:10
80
Abellan Ossenbach
Carlos
1983
Astana - Würth Team
+ 42:37
81
Santaromita
Ivan
1984
Quick Step - Innergetic
+ 42:40
82
Osinski
Marcin
1983
Intel - Action
+ 01:21:30
DNF
Calzati
Sylvain
1979
AG2R Prévoyance
DNF
Dumoulin
Samuel
1980
AG2R Prévoyance
DNF
Gerrans
Simon
1980
AG2R Prévoyance
DNF
Mangel
Laurent
1981
AG2R Prévoyance
DNF
Moreau
Christophe
1971
AG2R Prévoyance
DNF
Rojas
José Joaquin
1985
Astana - Würth Team
DNF
Sánchez
Eladio
1984
Astana - Würth Team
DNF
Santos Martinez
Ivan
1982
Astana - Würth Team
DNF
Chavanel
Sébastien
1981
Bouygues Telecom
DNF
Fedrigo
Pierrick
1978
Bouygues Telecom
DNF
Flickinger
Andy
1978
Bouygues Telecom
DNF
Le Boulanger
Yoann
1975
Bouygues Telecom
DNF
Rous
Didier
1970
Bouygues Telecom
DNF
Markov
Alexey
1979
Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF
Kuschynski
Aleksandr
1979
Ceramica Flaminia
DNF
Rudenko
Maxim
1979
Ceramica Flaminia
DNF
Szczawinski
Krzysztof
1979
Ceramica Flaminia
DNF
Augé
Stephane
1974
Cofidis
DNF
Elijzen
Michiel
1982
Cofidis
DNF
Parra
Iván Ramiro
1975
Cofidis
DNF
Wiggins
Bradley
1980
Cofidis
DNF
Dean
Julian
1975
Crédit Agricole
DNF
Hinault
Sébastien
1974
Crédit Agricole
DNF
Kirsipuu
Jaan
1969
Crédit Agricole
DNF
Aerts
Mario
1974
Davitamon - Lotto
DNF
Gates
Nick
1972
Davitamon - Lotto
DNF
Ingels
Nick
1984
Davitamon - Lotto
DNF
Steels
Tom
1971
Davitamon - Lotto
DNF
Vogels
Henk
1973
Davitamon - Lotto
DNF
Azevedo
José
1973
Discovery Channel
DNF
Hoste
Leif
1977
Discovery Channel
DNF
Popovych
Yaroslav
1980
Discovery Channel
DNF
White
Matthew
1974
Discovery Channel
DNF
Aranaga Akzune
Andoni
1979
Euskaltel-Euskadi
DNF
Fernandez
Koldo
1981
Euskaltel-Euskadi
DNF
Gonzalez
Gorka
1977
Euskaltel-Euskadi
DNF
Verdugo
Gorka
1978
Euskaltel-Euskadi
DNF
Da Cruz
Carlos
1974
Française des Jeux
DNF
McGee
Bradley
1976
Française des Jeux
DNF
Mengin
Christophe
1968
Française des Jeux
DNF
Vaugrenard
Benoît
1982
Française des Jeux
DNF
Veikkanen
Jussi
1981
Française des Jeux
DNF
Ordowski
Volker
1973
Gerolsteiner
DNF
Russ
Matthias
1983
Gerolsteiner
DNF
Scholz
Ronny
1978
Gerolsteiner
DNF
Wrolich
Peter
1974
Gerolsteiner
DNF
Zberg
Beat
1971
Gerolsteiner
DNF
Bondariev
Bogdan
1974
Intel - Action
DNF
Witecki
Mariusz
1981
Intel - Action
DNF
Zarebski
Jaroslaw
1979
Intel - Action
DNF
Bono
Matteo
1983
Lampre-Fondital
DNF
Fornaciari
Paolo
1971
Lampre-Fondital
DNF
Righi
Daniele
1976
Lampre-Fondital
DNF
Santambrogio
Mauro
1984
Lampre-Fondital
DNF
Capecchi
Eros
1986
Liquigas
DNF
Curtolo
Alberto
1984
Liquigas
DNF
Da Dalto
Mauro
1981
Liquigas
DNF
Garzelli
Stefano
1973
Liquigas
DNF
Gasparotto
Enrico
1982
Liquigas
DNF
Caneschi
Leonardo
1977
Miche
DNF
Di Grande
Giuseppe
1973
Miche
DNF
Kohut
Seweryn
1976
Miche
DNF
Kohut
Slawomir
1977
Miche
DNF
Muto
Pasquale
1980
Miche
DNF
Serri
Eddy
1974
Miche
DNF
Wojtas
Arkadiusz
1977
Miche
DNF
Hunter
Robert
1977
Phonak Hearing Systems
DNF
McCarty
Jonathan Patrick
1982
Phonak Hearing Systems
DNF
Rujano
José
1982
Quick Step - Innergetic
DNF
Scarselli
Leonardo
1975
Quick Step - Innergetic
DNF
Tankink
Bram
1978
Quick Step - Innergetic
DNF
Trenti
Guido
1972
Quick Step - Innergetic
DNF
Van De Walle
Jurgen
1977
Quick Step - Innergetic
DNF
Dekker
Thomas
1984
Rabobank
DNF
Flecha
Juan Antonio
1977
Rabobank
DNF
Freire
Óscar
1976
Rabobank
DNF
Löwik
Gerben
1977
Rabobank
DNF
Reus
Kai
1985
Rabobank
DNF
Pagliarini
Luciano
1978
Saunier Duval - Prodir
DNF
Rinero
Christophe
1973
Saunier Duval - Prodir
DNF
Baumann
Eric
1980
T-Mobile Team
DNF
Gerdemann
Linus
1982
T-Mobile Team
DNF
Honchar
Serhiy
1970
T-Mobile Team
DNF
Ivanov
Sergei
1975
T-Mobile Team
DNF
Rabon
Frantisek
1983
T-Mobile Team
DNF
Wesemann
Steffen
1971
T-Mobile Team
DNF
Luttenberger
Peter
1972
Team CSC
DNF
Michaelsen
Lars
1969
Team CSC
DNF
Müller
Christian
1982
Team CSC
DNF
Cadamuro
Simone
1976
Team Milram
DNF
Jurco
Matej
1984
Team Milram
DNF
Lorenzetto
Mirco
1981
Team Milram
DNF
Müller
Martin
1974
Team Milram
DNF
Scognamiglio
Carlo
1983
Team Milram
Information
Tour de Pologne
Poland
4th -10th September 2006
2.PT