2003 Tour de Pologne

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Cezary Zamana 1967 Poland Action - NVidia - Mroz 29t 46' 11''
02 Andrea Noè 1969 Italy Alessio + 1' 12''
03 Dave Bruylandts 1976 Belgium Marlux - Ville de Chareloi + 1' 46''
04 Laurent Brochard 1968 France Ag2r Prévoyance + 1' 51''
05 Marek Rutkiewicz 1981 Poland Cofidis + 2' 00''
06 Andrei Zintchenko 1972 Russia LA Aluminios Pecol + 2' 50''
07 Jon Bru 1977 Spain LA Aluminios Pecol + 3' 12''
08 Zbigniew Piatek 1966 Poland Action - NVidia - Mroz + 3' 19''
09 Tomasz Brozyna 1970 Poland CCC Polsat + 3' 57''
10 Piotr Przydzial 1974 Poland CCC Polsat + 4' 16''
11 Ruben Oarbeascoa Ispizua 1975 Spain LA Aluminios Pecol + 4' 33''
12 Paolo Valoti 1971 Italy Domina Vacanze - Elitron + 4' 36''
13 Giuliano Figueras 1976 Italy Panaria - Fiordo + 4' 40''
14 Jens Voigt 1971 Germany Crédit Agricole + 5' 12''
15 Radoslaw Romanik 1967 Poland CCC Polsat + 7' 18''
16 Nuno Ribeiro 1977 Portugal LA Aluminios Pecol 7' 36"
17 Dawid Krupa 1980 Poland Legia - Bazyliszek 7' 44"
18 Pietro Caucchioli 1975 Italy Alessio 8' 48"
19 Luis Felipe Laverde 1979 Colombia Formaggi Pinzolo Fiave 9' 11"
20 Pedro Goncalves 1975 Portugal LA Aluminios Pecol 9' 58"
21 Vladimir Miholjevic 1974 Croatia Alessio 11' 57"
22 Krzysztof Ciesielski 1974 Poland Servisco - Koop 13' 46"
23 Thomas Grönqvist 1975 Sweden Team Fakta 16' 23"
24 Alexandre Botcharov 1975 Russia Ag2r Prévoyance 16' 50"
25 Sébastien Hinault 1974 France Crédit Agricole 20' 02"
26 Sebastian Skiba 1978 Poland Legia - Bazyliszek 20' 20"
27 Mauricio Ardila Cano 1979 Colombia Marlux - Ville de Chareloi 20' 42"
28 Alberto Contador 1982 Spain ONCE - Eroski 20' 44"
29 Tomasz Kloczko 1971 Poland Weltour - Radio Katowice - Ambra 20' 51"
30 Christophe Agnolutto 1969 France Ag2r Prévoyance 23' 09"
31 Adam Wadecki 1977 Poland Action - NVidia - Mroz 28' 15"
32 Massimiliano Gentili 1971 Italy Domina Vacanze - Elitron 29' 19"
33 Robert Radosz 1975 Poland Servisco - Koop 29' 50"
34 Marek Galinski 1974 Poland CCC Polsat 30' 10"
35 Geert Verheyen 1973 Belgium Marlux - Ville de Chareloi 30' 29"
36 Slawomir Kohut 1977 Poland CCC Polsat 33' 31"
37 Marcin Sapa 1976 Poland Mikomax - Browar Staropolski 33' 45"
38 Florent Brard 1976 France Marlux - Ville de Chareloi 35' 11"
39 Kazimierz Stafiej 1968 Poland Action - NVidia - Mroz 35' 47"
40 Sergej Matveyev 1975 Ukraine Panaria - Fiordo 40' 19"
41 Hayden Roulston 1981 New Zealand Cofidis 40' 35"
42 Rafael Nuritdinov 1977 Uzbekistan De Nardi - Colpack - Astro 40' 41"
43 Tomasz Kiendys 1977 Poland Mikomax - Browar Staropolski 40' 58"
44 Krzysztof Krzywy 1978 Poland Action - NVidia - Mroz 41' 19"
45 Ondrej Fadrny 1978 Czech Republic De Nardi - Colpack - Astro 42' 02"
46 Robert Sassone 1978 France Cofidis 43' 22"
47 Frederic Bessy 1972 France Cofidis 46' 28"
48 Jaroslaw Rebiewski 1974 Poland Mikomax - Browar Staropolski 47' 13"
49 Koldo Gil 1978 Spain ONCE - Eroski 48' 47"
50 Grzegorz Jan Kwiatkowski 1979 France Weltour - Radio Katowice - Ambra 49' 04"
51 Jaroslaw Welniak 1978 Poland Legia - Bazyliszek 50' 00"
52 Dariusz Rudnicki 1981 Poland Legia - Bazyliszek 50' 10"
53 Marek Blazej 1977 Poland Legia - Bazyliszek 56' 10"
54 Mateusz Rybczynski 1981 Poland Legia - Bazyliszek 1t 00' 32"
55 Marek Maciejewski 1977 Poland Servisco - Koop 1t 03' 18"
56 Grzegorz Wajs 1973 Poland Servisco - Koop 1t 04' 09"
57 Mariusz Witecki 1981 Poland Servisco - Koop 1t 06' 32"
58 Marcin Lewandowski 1977 Poland Action - NVidia - Mroz 1t 09' 02"
59 Michal Pawlyta 1981 Poland Action - NVidia - Mroz 1t 16' 07"
60 Giuliano Sulpizi 1979 Italy Formaggi Pinzolo Fiave 1t 16' 18"
61 Krzysztof Miara 1983 Poland Legia - Bazyliszek 1t 20' 30"
62 Mariusz Wiesiak 1981 Poland - 1t 25' 55"
63 Krzysztof Jezowski 1975 Poland Mikomax - Browar Staropolski 1t 26' 12"
64 Pawel Zugaj 1979 Poland Bonda 1t 30' 10"
65 Dariusz Wojciechowski 1968 Poland Weltour - Radio Katowice - Ambra 1t 31' 46"
66 Daniel Majewski 1981 Poland - 1t 40' 31"
DNF Bartosz Huzarski 1980 Poland Action - NVidia - Mroz
DNF Alexander Klymenko 1975 Ukraine Action - NVidia - Mroz
DNF Erki Pütsep 1976 Estonia Ag2r Prévoyance
DNF Mark Scanlon 1980 Ireland Ag2r Prévoyance
DNF Thomas Terrettaz 1981 France Ag2r Prévoyance
DNF Olivier Trastour 1971 France Ag2r Prévoyance
DNF Fabio Baldato 1968 Italy Alessio
DNF Laurent Dufaux 1969 Switzerland Alessio
DNF Andrea Ferrigato 1969 Italy Alessio
DNF Ruggero Marzoli 1976 Italy Alessio
DNF Franco Pellizotti 1978 Italy Alessio
DNF Mateusz Mroz 1980 Poland Amore & Vita - Beretta
DNF Marek Wesoly 1978 Poland Amore & Vita - Beretta
DNF Piotr Mazur 1982 Poland Bonda
DNF Daniel Okrucinski 1980 Poland Bonda
DNF Dariusz Baranowski 1972 Poland CCC Polsat
DNF Piotr Chmielewski 1970 Poland CCC Polsat
DNF Maxime Armataffet 1979 France Chambery Cyclisme Formation
DNF Mederic Clain 1976 France Cofidis
DNF Massimiliano Lelli 1967 Italy Cofidis
DNF David Moncoutié 1975 France Cofidis
DNF Janek Tombak 1976 Estonia Cofidis
DNF Stephane Augé 1974 France Crédit Agricole
DNF Lilian Jegou 1976 France Crédit Agricole
DNF Marcus Ljungqvist 1974 Sweden Crédit Agricole
DNF Anthony Morin 1974 France Crédit Agricole
DNF Benoît Poilvet 1976 France Crédit Agricole
DNF Andrus Aug 1972 Estonia De Nardi - Colpack - Astro
DNF Cristian Bonfanti 1981 Italy De Nardi - Colpack - Astro
DNF Simone Cadamuro 1976 Italy De Nardi - Colpack - Astro
DNF Michele Colleoni 1977 Italy De Nardi - Colpack - Astro
DNF Denis Miorin 1976 Italy De Nardi - Colpack - Astro
DNF Leonardo Zanotti 1978 Italy De Nardi - Colpack - Astro
DNF Daniele Bennati 1980 Italy Domina Vacanze - Elitron
DNF Martin Derganc 1977 Slovenia Domina Vacanze - Elitron
DNF Daniele Di Nucci 1981 Italy Domina Vacanze - Elitron
DNF Sergio Marinangeli 1980 Italy Domina Vacanze - Elitron
DNF Alberto Ongarato 1975 Italy Domina Vacanze - Elitron
DNF Fortunato Baliani 1974 Italy Formaggi Pinzolo Fiave
DNF Biagio Conte 1968 Italy Formaggi Pinzolo Fiave
DNF Moreno Di Biase 1975 Italy Formaggi Pinzolo Fiave
DNF Domenico Gualdi 1974 Italy Formaggi Pinzolo Fiave
DNF Hector Orlando Mesa Mesa 1976 Colombia Formaggi Pinzolo Fiave
DNF Rinaldo Nocentini 1977 Italy Formaggi Pinzolo Fiave
DNF Jerome Bernard 1971 France Jean Delatour
DNF Pierre Bourquenoud 1969 Switzerland Jean Delatour
DNF Frederic Finot 1977 France Jean Delatour
DNF Patrice Halgand 1974 France Jean Delatour
DNF Christophe Laurent 1977 France Jean Delatour
DNF Laurent Lefèvre 1976 France Jean Delatour
DNF Ludovic Martin 1976 France Jean Delatour
DNF Eddy Seigneur 1969 France Jean Delatour
DNF Bruno Miguel Castanheira 1977 Portugal LA Aluminios Pecol
DNF Rui Pedro Henriques Pereira Roque 1977 Portugal LA Aluminios Pecol
DNF Luis Pinheiro 1980 Portugal LA Aluminios Pecol
DNF Gregorz Zoledziowski 1980 Poland Legia - Bazyliszek
DNF Dimitri Konyshev 1966 Russia Marlux - Ville de Chareloi
DNF Maxim Rudenko 1979 Ukraine Marlux - Ville de Chareloi
DNF Christope Stevens 1974 Belgium Marlux - Ville de Chareloi
DNF Jean-Michel Tessier 1977 France Marlux - Ville de Chareloi
DNF Tomasz Lisowicz 1977 Poland Mikomax - Browar Staropolski
DNF Wojciech Pawlak 1969 Poland Mikomax - Browar Staropolski
DNF Piotr Zaradny 1972 Poland Mikomax - Browar Staropolski
DNF Rene Andrle 1974 Czech Republic ONCE - Eroski
DNF David Arroyo 1980 Spain ONCE - Eroski
DNF Allan Davis 1980 Australia ONCE - Eroski
DNF Rafael Diaz Justo 1972 Spain ONCE - Eroski
DNF Mikel Zarrabeitia 1970 Spain ONCE - Eroski
DNF Guillermo Ruben Bongiorno 1978 Argentina Panaria - Fiordo
DNF Alejandro Borrajo 1980 Argentina Panaria - Fiordo
DNF Graeme Brown 1979 Australia Panaria - Fiordo
DNF Brett Lancaster 1979 Australia Panaria - Fiordo
DNF Julio Perez Cuapio 1977 Mexico Panaria - Fiordo
DNF Filippo Perfetto 1976 Italy Panaria - Fiordo
DNF Artur Krasinski 1971 Poland Servisco - Koop
DNF Przemyslaw Mikolajczyk 1970 Poland Servisco - Koop
DNF Daniel Wieczorek 1983 Poland Servisco - Koop
DNF Fredrik Modin 1980 Sweden Team Fakta
DNF Jacob Moe Rasmussen 1975 Denmark Team Fakta
DNF Jørgen Bo Pettersen 1970 Denmark Team Fakta
DNF Michael Reihs 1979 Denmark Team Fakta
DNF Martin Rittsel 1971 Sweden Team Fakta
DNF Bjørnar Vestøl 1974 Norway Team Fakta
DNF Marcin Gebka 1974 Poland Weltour - Radio Katowice - Ambra
DNF Gregorz Gronkiewicz 1965 Poland Weltour - Radio Katowice - Ambra
DNF Wojciech Kalemba 1969 Poland Weltour - Radio Katowice - Ambra
DNF Tomasz Lesniak 1979 Poland Weltour - Radio Katowice - Ambra
DNF Konstantin Pimkin 1972 Ukraine Weltour - Radio Katowice - Ambra

Info

RaceTour de Pologne
Nation Poland
DateSeptember 8th-14th
Edition2003
Classification2.2
Extra Compare top four