2000 Tour de Pologne

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Piotr Przydzial 1974 Poland Mat Ceresit CCC 23t 44' 37''
02 Piotr Wadecki 1973 Poland Mroz - Supradyn Witaminy + 7''
03 Sergei Ivanov 1975 Russia Farm Frites + 1' 26''
04 Viatcheslav Ekimov 1966 Russia US Postal Service + 2' 04''
05 Miguel Ángel Perdiguero 1972 Spain Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 2' 28''
06 Aitor Gonzalez 1975 Spain Kelme - Costa Blanca + 3' 29''
07 Kurt Van de Wouwer 1971 Belgium Lotto - Adecco + 3' 43''
08 Dario Andriotto 1972 Italy Alexia Alluminio + 3' 54''
09 Cezary Zamana 1967 Poland Mat Ceresit CCC + 4' 29''
10 Radoslaw Romanik 1967 Poland Mat Ceresit CCC + 4' 30''
11 Felice Puttini 1967 Switzerland Alessio - Banca SMG + 4' 41''
12 Zbigniew Piatek 1966 Poland Mat Ceresit CCC + 4' 55''
13 Levi Leipheimer 1973 USA US Postal Service + 4' 58''
14 Xavier Jan 1970 France La Française des Jeux + 5' 03''
15 Gerhard Trampusch 1978 Austria Team Deutsche Telekom + 5' 07''
16 Daniel Schnider 1973 Switzerland La Française des Jeux 5' 12"
17 Jaroslaw Ryszewski 1976 Poland Atlas - Lukullus - Ambra 5' 14"
18 Andrea Tonti 1976 Italy Cantina Tollo 5' 17"
19 Zbigniew Spruch 1965 Poland Lampre - Daikin 5' 19"
20 Cristian Gasperoni 1970 Italy Cantina Tollo 5' 50"
21 Alexandre Botcharov 1975 Russia Ag2r - Décathlon 6' 16"
22 Guisvan Piovaccari 1973 Italy Cantina Tollo 6' 18"
23 Nicolas Fritsch 1978 France La Française des Jeux 6' 19"
24 Ricardo Otxoa Palacios 1974 Spain Kelme - Costa Blanca 8' 31"
25 Robert Radosz 1975 Poland Atlas - Lukullus - Ambra 8' 34"
26 Andrei Kivilev 1973 Kazakhstan Ag2r - Décathlon 10' 18"
27 Massimo Giunti 1974 Italy Cantina Tollo 11' 56"
28 Antonio Cruz 1971 USA Saturn 12' 05"
29 Thomas Mühlbacher 1974 Austria Gerolsteiner 12' 30"
30 José Joaquin Castelblanco 1969 Colombia Kelme - Costa Blanca 12' 57"
31 Serge Baguet 1969 Belgium Lotto - Adecco 14' 09"
32 Stéphane Heulot 1971 France La Française des Jeux 14' 23"
33 Dainis Ozols 1966 Latvia Mat Ceresit CCC 15' 36"
34 Jose Javier Gomez Gonzalo 1974 Spain Kelme - Costa Blanca 16' 31"
35 Luca Belluomini 1976 Italy Mat Ceresit CCC 16' 59"
36 Jan Schaffrath 1971 Germany Team Deutsche Telekom 16' 59"
37 Kazimierz Stafiej 1968 Poland Mroz - Supradyn Witaminy 17' 00"
38 Thierry Marichal 1973 France Lotto - Adecco 17' 38"
39 Andrei Tchmil 1963 Russia Lotto - Adecco 18' 08"
40 George Hincapie 1973 USA US Postal Service 18' 15"
41 Sebastien Demarbaix 1973 Belgium Lotto - Adecco 18' 36"
42 Erik Zabel 1970 Germany Team Deutsche Telekom 18' 41"
43 Julian Dean 1975 New Zealand US Postal Service 19' 40"
44 Alessandro Baronti 1967 Italy Cantina Tollo 21' 01"
45 Sascha Henrix 1973 Germany Festina - Lotus 21' 47"
46 Marco Pinotti 1976 Italy Lampre - Daikin 22' 30"
47 Piotr Chmielewski 1970 Poland Mroz - Supradyn Witaminy 22' 58"
48 Michel Lafis 1967 Sweden Farm Frites 25' 06"
49 Gianpaolo Mondini 1972 Italy Cantina Tollo 32' 50"
50 Fabio Testi 1976 Italy Atlas - Lukullus - Ambra 34' 37"
51 Marek Maciejewski 1977 Poland Atlas - Lukullus - Ambra 35' 19"
52 Andy Flickinger 1978 France Festina - Lotus 38' 17"
53 Wojciech Pawlak 1969 Poland Atlas - Lukullus - Ambra 39' 56"
54 Robert Koj 1978 Poland Legia - Bazyliszek - Siemens - Roma 40' 27"
55 Marcin Sapa 1976 Poland Atlas - Lukullus - Ambra 44' 41"
56 Laurent Madouas 1967 France Festina - Lotus 45' 10"
57 Zbigniew Wyrzykowski 1980 Poland Servisco 47' 32"
58 Remigius Lupeikis 1964 Lithuania Mroz - Supradyn Witaminy 48' 07"
59 Marcin Gebka 1974 Poland Mat Ceresit CCC 48' 24"
60 Tomasz Kloczko 1971 Poland Mat Ceresit CCC 50' 13"
61 Simone Zucchi 1971 Italy Atlas - Lukullus - Ambra 50' 13"
62 Dariusz Wojciechowski 1968 Poland Mroz - Supradyn Witaminy 53' 41"
63 Krzysztof Zasada 1976 Poland Legia - Bazyliszek - Siemens - Roma 58' 42"
64 Artur Adamczyk 1974 Poland Servisco 1t 00' 46"
65 Marek Kaminski 1969 Poland Servisco 1t 06' 26"
66 Marek Blazej 1977 Poland Legia - Bazyliszek - Siemens - Roma 1t 07' 14"
67 Emanuele Negrini 1974 Italy Cantina Tollo 1t 12' 49"
68 Oscar Cavagnis 1974 Italy Alexia Alluminio 1t 12' 56"
69 Przemyslaw Mikolajczyk 1970 Poland Atlas - Lukullus - Ambra 1t 13' 41"
70 Pawel Szaniawski 1981 Poland Servisco 1t 13' 55"
71 René Haselbacher 1977 Austria Gerolsteiner 1t 16' 04"
72 Jaroslaw Rebiewski 1974 Poland Legia - Bazyliszek - Siemens - Roma 1t 18' 43"
73 Marcin Lewandowski 1977 Poland Legia - Bazyliszek - Siemens - Roma 1t 19' 22"
74 Maurizio Semprini 1976 Italy Alexia Alluminio 1t 21' 12"
75 Jaroslaw Welniak 1978 Poland Legia - Bazyliszek - Siemens - Roma 1t 26' 43"
76 Mariusz Mielcarek 1978 Poland Legia - Bazyliszek - Siemens - Roma 1t 35' 36"
77 Hubert Nowak 1980 Poland Legia - Bazyliszek - Siemens - Roma 1t 39' 46"
DNF Stéphane Barthe 1972 France Ag2r - Décathlon
DNF Pascal Chanteur 1968 France Ag2r - Décathlon
DNF Arturas Kasputis 1967 Lithuania Ag2r - Décathlon
DNF Arturas Kasputis 1967 Lithuania Ag2r - Décathlon
DNF Jaan Kirsipuu 1969 Estonia Ag2r - Décathlon
DNF Innar Mandoja 1978 Estonia Ag2r - Décathlon
DNF Julien Thollet 1976 France Ag2r - Décathlon
DNF Davide Casarotto 1971 Italy Alessio - Banca SMG
DNF Angelo Furlan 1977 Italy Alessio - Banca SMG
DNF Aleksandar Nikacevic 1978 Serbia Alessio - Banca SMG
DNF Rodolfo Ongarato 1971 Italy Alessio - Banca SMG
DNF Massimo Strazzer 1969 Italy Alessio - Banca SMG
DNF Alberto Vinale 1978 Italy Alessio - Banca SMG
DNF Giacomo Battistel 1976 Italy Alexia Alluminio
DNF Stefano Della Santa 1967 Italy Alexia Alluminio
DNF Nicola Minali 1969 Italy Alexia Alluminio
DNF Eddy Serri 1974 Italy Alexia Alluminio
DNF Nico Ruyloft 1973 Belgium Axa Pro Cycling Team
DNF Marco Antonio Di Renzo 1969 Italy Cantina Tollo
DNF Andreas Klier 1976 Germany Farm Frites
DNF Servais Knaven 1971 Netherlands Farm Frites
DNF Robbie McEwen 1972 Australia Farm Frites
DNF Koos Moerenhout 1973 Netherlands Farm Frites
DNF Bram Schmitz 1977 Netherlands Farm Frites
DNF Stephane Augé 1974 France Festina - Lotus
DNF Pascal Lino 1966 France Festina - Lotus
DNF Christophe Moreau 1971 France Festina - Lotus
DNF Nicolas Reynaud 1977 France Festina - Lotus
DNF Ivan Sastre 1977 Spain Festina - Lotus
DNF Svein Gaute Hølestøl 1971 Norway Gerolsteiner
DNF Volker Ordowski 1973 Germany Gerolsteiner
DNF Michael Rich 1969 Germany Gerolsteiner
DNF Torsten Schmidt 1972 Germany Gerolsteiner
DNF Sven Teutenberg 1972 Germany Gerolsteiner
DNF Juan Jose De Los Angeles 1973 Spain Kelme - Costa Blanca
DNF Javier Rodriguez 1971 Spain Kelme - Costa Blanca
DNF Angel Vicioso 1977 Spain Kelme - Costa Blanca
DNF Grzegorz Gwiazdowski 1974 Poland La Française des Jeux
DNF Regis Lhuillier 1980 France La Française des Jeux
DNF Emmanuel Magnien 1971 France La Française des Jeux
DNF Cyril Saugrain 1973 France La Française des Jeux
DNF Matteo Algeri 1976 Italy Lampre - Daikin
DNF Raivis Belohvosciks 1976 Latvia Lampre - Daikin
DNF Rubens Bertogliati 1979 Switzerland Lampre - Daikin
DNF Marco Cannone 1974 Italy Lampre - Daikin
DNF Robert Hunter 1977 South Africa Lampre - Daikin
DNF Luciano Pagliarini 1978 Brazil Lampre - Daikin
DNF Zbigniew Spruch 1965 Poland Lampre - Daikin
DNF Mario Aerts 1974 Belgium Lotto - Adecco
DNF Jacky Durand 1967 France Lotto - Adecco
DNF Rik Verbrugghe 1974 Belgium Lotto - Adecco
DNF Jacek Mickiewicz 1970 Poland Mroz - Supradyn Witaminy
DNF Pawel Niedzwicki 1974 Poland Mroz - Supradyn Witaminy
DNF Pawel Niedzwicki 1974 Poland Mroz - Supradyn Witaminy
DNF Dariusz Skoczylkas 1974 Poland Mroz - Supradyn Witaminy
DNF Krzysztof Krzywy 1978 Poland Servisco
DNF Grzegorz Rosolinski 1972 Poland Servisco
DNF Jens Heppner 1964 Germany Team Deutsche Telekom
DNF Jörg Jaksche 1976 Germany Team Deutsche Telekom
DNF Andrey Mizurov 1973 Kazakhstan Team Deutsche Telekom
DNF Stephan Schreck 1978 Germany Team Deutsche Telekom
DNF Steffen Wesemann 1971 Switzerland Team Deutsche Telekom
DNF Tom Boonen 1980 Belgium US Postal Service
DNF Jamie Burrow 1977 Great Britain US Postal Service
DNF Tyler Hamilton 1971 USA US Postal Service
DNF Juan Carlos Dominguez 1971 Spain Vitalicio Seguros - Grupo Generali

Info

RaceTour de Pologne
Nation Poland
DateSeptember 4th-10th
Edition2000
Classification2.3
Extra Compare top four