Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour de Pologne
Poland
Overview
Statistics
Edition
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1949
1948
1947
1939
1937
1933
1929
1928
Overall
Points
Mountain
Youth
Year
CAT
Links
Winner
Second
Third
2024
2.UWT
Information
-
-
-
2023
2.UWT
Results
Mohoric
Matej
Almeida
Joao
Kwiatkowski
Michal
2022
2.UWT
Results
Hayter
Ethan
Arensman
Thymen
Bilbao
Pello
2021
2.UWT
Results
Almeida
Joao
Mohoric
Matej
Kwiatkowski
Michal
2020
2.UWT
Results
Evenepoel
Remco
Fuglsang
Jakob
Yates
Simon
2019
2.UWT
Results
Sivakov
Pavel
Hindley
Jai
Ulissi
Diego
2018
2.UWT
Results
Kwiatkowski
Michal
Yates
Simon
Pinot
Thibaut
2017
2.UWT
Results
Teuns
Dylan
Majka
Rafal
Poels
Wout
2016
2.UWT
Results
Wellens
Tim
Felline
Fabio
Bettiol
Alberto
2015
2.UWT
Results
Izagirre
Ion
De Clercq
Bart
Hermans
Ben
2014
2.UWT
Results
Majka
Rafal
Izagirre
Ion
Intxausti
Benat
2013
2.UWT
Results
Weening
Pieter
Izagirre
Ion
Riblon
Christophe
2012
2.UWT
Results
Moser
Moreno
Kwiatkowski
Michal
Henao
Sergio
2011
2.UWT
Results
Sagan
Peter
Martin
Daniel
Marcato
Marco
2010
2.PT
Results
Martin
Daniel
Bole
Grega
Mollema
Bauke
2009
2.PT
Results
Ballan
Alessandro
Moreno
Daniel
Boasson-Hagen
Edvald
2008
2.PT
Results
Voigt
Jens
Bak
Lars
Pellizotti
Franco
2007
2.PT
Results
Vansummeren
Johan
Gesink
Robert
Kirchen
Kim
2006
2.PT
Results
Schumacher
Stefan
Evans
Cadel
Ballan
Alessandro
2005
2.PT
Results
Kirchen
Kim
Weening
Pieter
Dekker
Thomas
2004
2.2
Results
Sosenka
Ondrej
Sabido
Hugo
Pellizotti
Franco
2003
2.2
Results
Zamana
Cezary
Noè
Andrea
Bruylandts
Dave
2002
2.2
Results
Brochard
Laurent
Brozyna
Tomasz
Rutkiewicz
Marek
2001
2.3
Results
Sosenka
Ondrej
Voigt
Jens
Przydzial
Piotr
2000
2.3
Results
Przydzial
Piotr
Wadecki
Piotr
Ivanov
Sergei
1999
2.4
Results
Brozyna
Tomasz
Zamana
Cezary
Voigt
Jens
1998
2.4
Results
Ivanov
Sergei
Durand
Jacky
Malberti
Fabio
1997
2.5
Results
Järmann
Rolf
Jaskula
Zenon
Sviben
Sasa
1996
2.5
Results
Djavanin
Viatscheslav
Fondriest
Maurizio
Noè
Andrea
1995
Am
Results
Spruch
Zbigniew
Guidi
Fabrizio
Baranowski
Dariusz
1994
Am
Results
Fondriest
Maurizio
Lietti
Marco
Brozyna
Tomasz
1993
Am
Results
Baranowski
Dariusz
Lesniewski
Marek
Romanovas
Jonas
1992
Am
Results
Baranowski
Dariusz
Rumsas
Raimondas
Pastukhovich
Igor
1991
Am
Results
Baranowski
Dariusz
Bilewski
Mariusz
Kaminski
Marek
1990
Am
Results
Karlowicz
Mieczyslaw
Ishchenko
Grigoiy
Brozyna
Tomasz
1989
Am
Results
Wrona
Marek
Krawczyk
Slawomir
Krzyzostaniak
Robert
1988
Am
Results
Mierzejweski
Andrzej
Tammesalu
Arvi
Karlowicz
Mieczyslaw
1987
Am
Results
Piatek
Zbigniew
Lesniewski
Marek
Lukaszewicz
Czeslaw
1986
Am
Results
Kulas
Marek
Ludwiniak
Zbigniew
Uryga
Miroslaw
1985
Am
Results
Lesniewski
Marek
Wrona
Zdzislaw
Zakrzewski
Dariusz
1984
Am
Results
Mierzejweski
Andrzej
Krawczyk
Tadeusz
Piotrowicz
Tadeusz
1983
Am
Results
Krawczyk
Tadeusz
Serediuk
Andrzej
Mierzejweski
Andrzej
1982
Am
Results
Mierzejweski
Andrzej
Schur
Jan
Masiar
Stanislaw
1981
Am
Results
Brzezny
Jan
Cieślak
Roman
Podwojniak
Slawomir
1980
Am
Results
Lang
Czeslaw
Wojtas
Tadeusz
Jankiewicz
Jan
1979
Am
Results
Charucki
Henryk
Kowalski
Janusz
Krawczyk
Jan
1978
Am
Results
Brzezny
Jan
Wojtas
Tadeusz
Jankiewicz
Jan
1977
Am
Results
Michalak
Lechoslaw
Skrzypek
Tadeusz
Schiffner
Michael
1976
Am
Results
Kowalski
Janusz
Brzezny
Jan
Vogel
Joachim
1975
Am
Results
Mytnik
Tadeusz
Hartnick
Hans-Joachim
Majkowski
Marian
1974
Am
Results
Delcroix
André
Peeters
Ludo
Matusiak
Wojciech
1973
Am
Results
Lis
Lujcan
Szurkowski
Ryszard
Mytnik
Tadeusz
1972
Am
Results
Viejo
José Luis
Mytnik
Tadeusz
Gazda
Stanislaw
1971
Am
Results
Szozda
Stanislaw
Smyrak
Jan
Zakretta
Ladislav
1970
Am
Results
Stachura
Jan
Polewiak
Czeslaw
Szpak
Tadeusz
1969
Am
Results
Matusiak
Wojciech
Hanusik
Zygmunt
Szurkowski
Ryszard
1968
Am
Results
Kudra
Jan
Forma
Marian
Demel
Stanislaw
1967
Am
Results
Blawdzin
Andrzej
Kulibin
Alexandre
Mikolajczyk
Jozef
1966
Am
Results
Gawliczek
Jozef
Magiera
Jan
Zadrozny
Tadeusz
1965
Am
Results
Beker
Jozef
Mikolajczyk
Jozef
Kozlowski
Wladyslaw
1964
Am
Results
Zielinski
Rajmund
Kozlowski
Wladyslaw
Magiera
Jan
1963
Am
Results
Gazda
Stanislaw
Pawlowski
Stanislaw
Beker
Jozef
1962
Am
Results
Kudra
Jan
Swerts
Roger
Goral
Sylwester
1961
Am
Results
Kowalski
Henryk
Fornalczyk
Boguslaw
Butzke
Eberhard
1960
Am
Results
Diercken
Roger
Kudra
Jan
Olizarenko
Anatoly
1959
Am
Results
Podobas
Wieslaw
Gazda
Stanislaw
Enthoven
Dick
1958
Am
Results
Fornalczyk
Boguslaw
Goossens
Constant
Gazda
Stanislaw
1957
Am
Results
Kowalski
Henryk
Wrzesinski
Waclaw
Levacic
Ivan
1956
Am
Results
Wieckowski
Marian
Bugalski
Stanislaw
Podobas
Wieslaw
1955
Am
Results
Wieckowski
Marian
Podobas
Wieslaw
Wisniewski
Adam
1954
Am
Results
Wieckowski
Marian
Bugalski
Stanislaw
Wisniewski
Adam
1953
Am
Results
Wilczewski
Mieczyslaw
Wojcik
Waclaw
Chwiendacz
Grzegorz
1952
Am
Results
Wojcik
Waclaw
Kapiak
Jozef
Ulik
Mieczyslaw
1949
Am
Results
Locatelli
Francesco
Niculescu
Marin
Olsen
Kaj Allan
1948
Am
Results
Wojcik
Waclaw
Pietrazewski
Lucjan
Wrzesinski
Waclaw
1947
Am
Results
Grzelak
Stanislaw
Stolarczyk
Zdzislaw
Napierala
Boleslaw
1939
Am
Results
Napierala
Boleslaw
Rzeznicki
Marian
Jaskolski
Mieczyslaw
1937
Am
Results
Napierala
Boleslaw
Wasilewski
Stanislaw
Kapiak
Jozef
1933
Am
Results
Lipinski
Jerzy
Olecki
Wiktor
Wasilewski
Stanislaw
1929
Am
Results
Stefanski
Jozef
Michalak
Eugeniusz
Kolodziejczyk
Waclaw
1928
Am
Results
Wiecek
Feliks
Olecki
Wiktor
Klosowicz
Stanislaw