FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour de Pologne
WorldTour, 12th -18th July 2016, Poland
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1949
1948
1947
1939
1937
1933
1929
1928
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Algeria
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
Canada
Colombia
Costa Rica
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Poland
Portugal
Russia
Rwanda
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Uzbekistan
Teams
AG2R La Mondiale
Astana Pro Team
Bardiani - CSF
BMC Racing Team
Cannondale - Drapac
CCC Sprandi Polkowice
Dimension Data
Etixx - Quick Step
FDJ
Gazprom - RusVelo
IAM Cycling
Lampre-Merida
Lotto - Soudal
Movistar Team
ONE Pro Cycling
Orica - BikeExchange
Poland
Team Giant - Alpecin
Team Katusha
Team LottoNL-Jumbo
Team Novo Nordisk
Team Sky
Tinkoff
Trek-Segafredo
Verva - ActiveJet
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Wellens
Tim
1991
Lotto - Soudal
23:47:23
02
Felline
Fabio
1990
Trek-Segafredo
+ 04:22
03
Bettiol
Alberto
1993
Cannondale - Drapac
+ 04:54
04
Formolo
Davide
1992
Cannondale - Drapac
+ 05:07
05
Benoot
Tiesj
1994
Lotto - Soudal
+ 05:22
06
Fernandez
Ruben
1991
Movistar Team
+ 05:45
07
Warbasse
Lawrence
1990
IAM Cycling
+ 05:47
08
Zeits
Andrey
1986
Astana Pro Team
+ 06:08
09
Cataldo
Dario
1985
Astana Pro Team
+ 06:20
10
Villella
Davide
1991
Cannondale - Drapac
+ 08:01
11
De Clercq
Bart
1986
Lotto - Soudal
+ 08:16
12
Hansen
Jesper
1990
Tinkoff
+ 08:16
13
Maestri
Mirco
1991
Bardiani - CSF
+ 09:13
14
Mamykin
Matvei
1994
Team Katusha
+ 09:28
15
Hermans
Ben
1986
BMC Racing Team
+ 09:39
16
Gilbert
Philippe
1982
BMC Racing Team
+ 10:10
17
Castroviejo
Jonathan
1987
Movistar Team
+ 10:58
18
Monfort
Maxime
1983
Lotto - Soudal
+ 12:25
19
Cieslik
Pawel
1986
Verva - ActiveJet
+ 13:19
20
Yates
Simon
1992
Orica - BikeExchange
+ 13:24
21
Visconti
Giovanni
1983
Movistar Team
+ 14:22
22
Roglic
Primoz
1989
Team LottoNL-Jumbo
+ 14:59
23
Chernetskiy
Sergey
1990
Team Katusha
+ 15:18
24
Großschartner
Felix
1993
CCC Sprandi Polkowice
+ 16:14
25
Clarke
Simon
1986
Cannondale - Drapac
+ 17:41
26
Roche
Nicolas
1984
Team Sky
+ 17:42
27
Ulissi
Diego
1989
Lampre-Merida
+ 18:21
28
Denz
Nico
1994
AG2R La Mondiale
+ 22:55
29
Campenaerts
Victor
1991
Team LottoNL-Jumbo
+ 22:59
30
Paterski
Maciej
1986
CCC Sprandi Polkowice
+ 24:04
31
De La Parte
Victor
1986
CCC Sprandi Polkowice
+ 26:45
32
Houle
Hugo
1990
AG2R La Mondiale
+ 26:54
33
Quintana
Dayer
1992
Movistar Team
+ 27:04
34
Kwiatkowski
Michal
1990
Team Sky
+ 27:28
35
Smith
Dion
1993
ONE Pro Cycling
+ 27:48
36
Stybar
Zdenek
1985
Etixx - Quick Step
+ 27:56
37
Lagutin
Sergey
1981
Team Katusha
+ 28:04
38
Gerts
Floris
1992
BMC Racing Team
+ 28:05
39
Puccio
Salvatore
1989
Team Sky
+ 28:26
40
Mori
Manuele
1980
Lampre-Merida
+ 29:08
41
Mejias
Javier
1983
Team Novo Nordisk
+ 29:29
42
Golas
Michal
1984
Team Sky
+ 29:38
43
Uran
Rigoberto
1987
Cannondale - Drapac
+ 30:31
44
Petilli
Simone
1993
Lampre-Merida
+ 31:00
45
De Marchi
Alessandro
1986
BMC Racing Team
+ 33:05
46
Ovechkin
Artem
1986
Gazprom - RusVelo
+ 35:01
47
Fröhlinger
Johannes
1985
Team Giant - Alpecin
+ 39:46
48
Brutt
Pavel
1982
Tinkoff
+ 47:20
49
Haig
Jack
1993
Orica - BikeExchange
+ 47:21
50
De Plus
Laurens
1995
Etixx - Quick Step
+ 47:26
51
Kennaugh
Peter
1989
Team Sky
+ 47:32
52
Manzin
Lorrenzo
1994
FDJ
+ 47:37
53
Bennati
Daniele
1980
Tinkoff
+ 47:38
54
Taaramäe
Rein
1987
Team Katusha
+ 47:46
55
Firsanov
Sergey
1982
Gazprom - RusVelo
+ 47:50
56
De Kort
Koen
1982
Team Giant - Alpecin
+ 47:51
57
Minard
Sébastien
1982
AG2R La Mondiale
+ 48:14
58
Elissonde
Kenny
1991
FDJ
+ 48:16
59
Paulinho
Sergio
1980
Tinkoff
+ 48:51
60
Janse Van Rensburg
Jacques
1987
Dimension Data
+ 49:04
61
Bidard
François
1992
AG2R La Mondiale
+ 49:10
62
Battaglin
Enrico
1989
Team LottoNL-Jumbo
+ 49:40
63
Hnik
Karel
1991
Verva - ActiveJet
+ 49:42
64
Zielinski
Kamil
1988
Poland
+ 49:49
65
Cardoso
André
1984
Cannondale - Drapac
+ 50:01
66
Marycz
Jaroslaw
1987
CCC Sprandi Polkowice
+ 50:14
67
Vervaeke
Louis
1993
Lotto - Soudal
+ 50:16
68
Detko
Artur
1983
Poland
+ 50:26
69
Owsian
Lukasz
1990
CCC Sprandi Polkowice
+ 50:30
70
Bérard
Julien
1987
AG2R La Mondiale
+ 50:34
71
Sutherland
Rory
1982
Movistar Team
+ 51:23
72
Solomennikov
Andrey
1987
Gazprom - RusVelo
+ 51:46
73
Reza
Kevin
1988
FDJ
+ 53:16
74
Skujins
Toms
1991
Cannondale - Drapac
+ 54:02
75
Fraile
Omar
1990
Dimension Data
+ 54:11
76
van Poppel
Boy
1988
Trek-Segafredo
+ 57:57
77
Nikolaev
Sergey
1988
Gazprom - RusVelo
+ 58:03
78
Tuft
Svein
1977
Orica - BikeExchange
+ 58:05
79
Boev
Igor
1989
Gazprom - RusVelo
+ 58:46
80
Armee
Sander
1985
Lotto - Soudal
+ 59:10
81
Waeytens
Zico
1991
Team Giant - Alpecin
+ 59:15
82
Hofland
Moreno
1991
Team LottoNL-Jumbo
+ 01:00:23
83
Paluta
Michal
1995
CCC Sprandi Polkowice
+ 01:01:09
84
Stachowiak
Adam
1989
Verva - ActiveJet
+ 01:02:06
85
Koch
Jonas
1993
Verva - ActiveJet
+ 01:02:11
86
Samoilau
Branislau
1985
CCC Sprandi Polkowice
+ 01:02:56
87
Beppu
Fumiyuki
1983
Trek-Segafredo
+ 01:06:00
88
Dowsett
Alex
1988
Movistar Team
+ 01:06:56
89
Van Winden
Dennis
1987
Team LottoNL-Jumbo
+ 01:07:26
90
Vermeulen
Alexey
1994
Team LottoNL-Jumbo
+ 01:08:18
91
De Backer
Bert
1984
Team Giant - Alpecin
+ 01:10:45
92
Aregger
Marcel
1990
IAM Cycling
+ 01:11:58
93
Franczak
Pawel
1991
Verva - ActiveJet
+ 01:15:15
94
Jim
Songezo
1990
Dimension Data
+ 01:15:40
95
Barker
Yanto
1980
ONE Pro Cycling
+ 01:15:43
96
Simion
Paolo
1992
Bardiani - CSF
+ 01:17:03
97
Planet
Charles
1993
Team Novo Nordisk
+ 01:18:04
DNF
Kadri
Blel
1986
AG2R La Mondiale
DNF
Montaguti
Matteo
1984
AG2R La Mondiale
DNF
Péraud
Jean-Christophe
1977
AG2R La Mondiale
DNF
Agnoli
Valerio
1985
Astana Pro Team
DNF
Capecchi
Eros
1986
Astana Pro Team
DNF
Guardini
Andrea
1989
Astana Pro Team
DNF
Kozhatayev
Bakhtiyar
1992
Astana Pro Team
DNF
Smukulis
Gatis
1987
Astana Pro Team
DNF
Tleubayev
Ruslan
1987
Astana Pro Team
DNF
Barbin
Enrico
1990
Bardiani - CSF
DNF
Boem
Nicola
1989
Bardiani - CSF
DNF
Colbrelli
Sonny
1990
Bardiani - CSF
DNF
Rota
Lorenzo
1995
Bardiani - CSF
DNF
Ruffoni
Nicola
1990
Bardiani - CSF
DNF
Tonelli
Alessandro
1992
Bardiani - CSF
DNF
Quinziato
Manuel
1979
BMC Racing Team
DNF
Velits
Peter
1985
BMC Racing Team
DNF
Vliegen
Loic
1993
BMC Racing Team
DNF
Wyss
Danilo
1985
BMC Racing Team
DNF
Woods
Michael
1986
Cannondale - Drapac
DNF
Taciak
Mateusz
1984
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Gaviria
Fernando
1994
Etixx - Quick Step
DNF
Jungels
Bob
1992
Etixx - Quick Step
DNF
Maes
Nikolas
1986
Etixx - Quick Step
DNF
Martinelli
Davide
1993
Etixx - Quick Step
DNF
Serry
Pieter
1988
Etixx - Quick Step
DNF
Wisniowski
Lukasz
1991
Etixx - Quick Step
DNF
Fischer
Murilo
1979
FDJ
DNF
Fournier
Marc
1994
FDJ
DNF
Konovalovas
Ignatas
1985
FDJ
DNF
Le Bon
Johan
1990
FDJ
DNF
Offredo
Yoann
1986
FDJ
DNF
Kolobnev
Alexandr
1981
Gazprom - RusVelo
DNF
Maikin
Roman
1990
Gazprom - RusVelo
DNF
Savitsky
Ivan
1992
Gazprom - RusVelo
DNF
Denifl
Stefan
[*]
1987
IAM Cycling
DNF
Fumeaux
Jonathan
1988
IAM Cycling
DNF
Haussler
Heinrich
1984
IAM Cycling
DNF
Kluge
Roger
1986
IAM Cycling
DNF
Pelucchi
Matteo
1989
IAM Cycling
DNF
Saramotins
Aleksejs
1982
IAM Cycling
DNF
Costa
Mario
1985
Lampre-Merida
DNF
Ferrari
Roberto
1983
Lampre-Merida
DNF
Modolo
Sacha
1987
Lampre-Merida
DNF
Mohoric
Matej
1994
Lampre-Merida
DNF
Niemiec
Przemyslaw
1980
Lampre-Merida
DNF
De Buyst
Jasper
1993
Lotto - Soudal
DNF
Valls
Rafael
1987
Lotto - Soudal
DNF
Amador
Andrey
1986
Movistar Team
DNF
Ventoso
Francisco
1982
Movistar Team
DNF
Bialoblocki
Marcin
1983
ONE Pro Cycling
DNF
Domagalski
Karol
1989
ONE Pro Cycling
DNF
Goss
Matthew
1986
ONE Pro Cycling
DNF
Opie
Chris
1987
ONE Pro Cycling
DNF
Oram
James
1993
ONE Pro Cycling
DNF
Williams
Peter
1986
ONE Pro Cycling
DNF
Bewley
Sam
1987
Orica - BikeExchange
DNF
Docker
Mitchell
1986
Orica - BikeExchange
DNF
Ewan
Caleb
1994
Orica - BikeExchange
DNF
Keukeleire
Jens
1988
Orica - BikeExchange
DNF
Mezgec
Luka
1988
Orica - BikeExchange
DNF
Batek
Dariusz
1986
Poland
DNF
Kasperkiewicz
Przemyslaw
1994
Poland
DNF
Konwa
Piotr
1995
Poland
DNF
Rekita
Szymon
1994
Poland
DNF
Rutkiewicz
Marek
1981
Poland
DNF
Szelag
Gracjan
1995
Poland
DNF
Brammeier
Matthew
1985
Dimension Data
DNF
Niyonshuti
Adrien
1987
Dimension Data
DNF
Reguigui
Youcef
1990
Dimension Data
DNF
Sbaragli
Kristian
1990
Dimension Data
DNF
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Dimension Data
DNF
Arndt
Nikias
1991
Team Giant - Alpecin
DNF
Ludvigsson
Tobias
1991
Team Giant - Alpecin
DNF
Stamsnijder
Tom
1985
Team Giant - Alpecin
DNF
Walscheid
Max
1993
Team Giant - Alpecin
DNF
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Team Katusha
DNF
Restrepo
Jhonatan
1994
Team Katusha
DNF
Spilak
Simon
1986
Team Katusha
DNF
Vorobyev
Anton
1990
Team Katusha
DNF
Bouwman
Koen
1993
Team LottoNL-Jumbo
DNF
Leezer
Tom
1985
Team LottoNL-Jumbo
DNF
Clancy
Stephen
1992
Team Novo Nordisk
DNF
Lefrancois
Nicolas
1987
Team Novo Nordisk
DNF
Lozano
David
1988
Team Novo Nordisk
DNF
Peron
Andrea
1988
Team Novo Nordisk
DNF
Verschoor
Martijn
1985
Team Novo Nordisk
DNF
Williams
Christopher
1981
Team Novo Nordisk
DNF
Intxausti
Benat
1986
Team Sky
DNF
König
Leopold
1987
Team Sky
DNF
Viviani
Elia
1989
Team Sky
DNF
Hernández
Jesús
1981
Tinkoff
DNF
Petrov
Evgeni
1978
Tinkoff
DNF
Sagan
Juraj
1988
Tinkoff
DNF
Trofimov
Yury
1984
Tinkoff
DNF
Alafaci
Eugenio
1990
Trek-Segafredo
DNF
Bonifazio
Niccolo
1993
Trek-Segafredo
DNF
Coledan
Marco
1988
Trek-Segafredo
DNF
Devolder
Stijn
1979
Trek-Segafredo
DNF
Hesjedal
Ryder
1980
Trek-Segafredo
DNF
Bodnar
Lukasz
1982
Verva - ActiveJet
DNF
Gradek
Kamil
1990
Verva - ActiveJet
DNF
Simon
Jordi
1990
Verva - ActiveJet
Information
Tour de Pologne
Poland
12th -18th July 2016
2.UWT