FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour de Pologne
ProTour, Stage race, 14th -20th September 2008, Poland
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1949
1948
1947
1939
1937
1933
1929
1928
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
Colombia
Croatia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Ireland
Israel
Italy
Kazakhstan
Lithuania
Luxembourg
Moldova
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Astana
Bouygues Telecom
Caisse d'Epargne
Cofidis
Crédit Agricole
Euskaltel-Euskadi
Française des Jeux
Gerolsteiner
Lampre
Liquigas
Poland
Quick Step
Rabobank
Scott - American Beef
Silence - Lotto
Team Columbia
Team CSC - Saxo Bank
Team Milram
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Voigt
Jens
1971
Team CSC - Saxo Bank
21:13:18
02
Bak
Lars
1980
Team CSC - Saxo Bank
+ 01:22
03
Pellizotti
Franco
1978
Liquigas
+ 01:24
04
Davis
Allan
1980
Quick Step
+ 01:27
05
Gavazzi
Francesco
1984
Lampre
+ 01:28
06
Rast
Gregory
1980
Astana
+ 01:33
07
Lorenzetto
Mirco
1981
Lampre
+ 01:36
08
Loosli
David
1980
Lampre
+ 01:37
09
Carlström
Kjell
1976
Liquigas
+ 01:37
10
Rutkiewicz
Marek
1981
Poland
+ 01:37
11
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne
+ 01:38
12
Uran
Rigoberto
1987
Caisse d'Epargne
+ 01:38
13
Weening
Pieter
1981
Rabobank
+ 01:40
14
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 01:46
15
Hivert
Jonathan
1985
Crédit Agricole
+ 01:46
16
Baranowski
Dariusz
1972
Poland
+ 01:48
17
Canada
David
1975
Scott - American Beef
+ 01:49
18
Valjavec
Tadej
1977
AG2R La Mondiale
+ 01:55
19
Kuschynski
Aleksandr
1979
Liquigas
+ 02:01
20
Efimkin
Alexander
1981
Quick Step
+ 02:05
21
Navarro
Daniel
1983
Astana
+ 02:09
22
Horner
Chris
1971
Astana
+ 02:09
23
Frei
Thomas
1985
Astana
+ 02:09
24
Kireyev
Roman
1987
Astana
+ 02:22
25
Kangert
Tanel
1987
AG2R La Mondiale
+ 02:25
26
Szmyd
Sylwester
1978
Lampre
+ 02:38
27
De Greef
Francis
1985
Silence - Lotto
+ 02:42
28
Zeits
Andrey
1986
Astana
+ 03:26
29
Karpets
Vladimir
1980
Caisse d'Epargne
+ 04:11
30
Förster
Robert
1978
Gerolsteiner
+ 04:47
31
Rojas
José Joaquin
1985
Caisse d'Epargne
+ 05:05
32
Fischer
Murilo
1979
Liquigas
+ 05:16
33
Wrolich
Peter
1974
Gerolsteiner
+ 05:16
34
Bodnar
Maciej
1985
Liquigas
+ 05:22
35
Irizar
Markel
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 05:24
36
Bono
Matteo
1983
Lampre
+ 05:25
37
de Jongh
Steven
1973
Quick Step
+ 05:27
38
Roelandts
Jürgen
1985
Silence - Lotto
+ 05:30
39
Botcharov
Alexandre
1975
Crédit Agricole
+ 05:31
40
Caucchioli
Pietro
1975
Crédit Agricole
+ 05:50
41
Høj
Frank
1973
Cofidis
+ 06:04
42
Bernaudeau
Giovanni
1983
Bouygues Telecom
+ 06:07
43
Krauss
Sven
1983
Gerolsteiner
+ 06:08
44
Mori
Manuele
1980
Scott - American Beef
+ 06:09
45
Elmiger
Martin
1978
AG2R La Mondiale
+ 06:15
46
Proni
Alessandro
1982
Quick Step
+ 06:32
47
Devolder
Stijn
1979
Quick Step
+ 06:55
48
Löfkvist
Thomas
1984
Team Columbia
+ 07:45
49
Possoni
Morris
1984
Team Columbia
+ 07:45
50
Intxausti
Benat
1986
Scott - American Beef
+ 07:55
51
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Team Columbia
+ 07:58
52
Sieberg
Marcel
1982
Team Columbia
+ 08:38
53
Gudsell
Timothy
1984
Française des Jeux
+ 08:39
54
Miholjevic
Vladimir
1974
Liquigas
+ 08:53
55
Perez
Marlon
1976
Caisse d'Epargne
+ 09:16
56
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
+ 10:09
57
Jezowski
Krzysztof
1975
Poland
+ 10:34
58
Roels
Dominik
1987
Team Milram
+ 10:38
59
Grendene
Andrea
1986
Lampre
+ 10:58
60
Blain
Alexandre
1981
Cofidis
+ 11:05
61
Russ
Matthias
1983
Gerolsteiner
+ 11:32
62
Schär
Michael
1986
Astana
+ 11:42
63
Evans
Cadel
1977
Silence - Lotto
+ 11:56
64
Poitschke
Enrico
1969
Team Milram
+ 12:06
65
Furlan
Angelo
1977
Crédit Agricole
+ 13:46
66
Da Dalto
Mauro
1981
Liquigas
+ 13:47
67
Hutarovich
Yauheni
1983
Française des Jeux
+ 13:48
68
Offredo
Yoann
1986
Française des Jeux
+ 13:52
69
Bodnar
Lukasz
1982
Poland
+ 13:52
70
Curtolo
Alberto
1984
Liquigas
+ 13:58
71
Brown
Graeme
1979
Rabobank
+ 14:03
72
Cretskens
Wilfried
1976
Quick Step
+ 14:08
73
Pagliarini
Luciano
1978
Scott - American Beef
+ 14:17
74
Wadecki
Adam
1977
Poland
+ 14:31
75
Aramendia
Javier
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 14:31
76
Kiendys
Tomasz
1977
Poland
+ 14:37
77
Lancaster
Brett
1979
Team Milram
+ 14:42
78
Ljungqvist
Marcus
1974
Team CSC - Saxo Bank
+ 14:46
79
Grabovskyy
Dmytro
1985
Quick Step
+ 14:59
80
Demaret
Jean-Eudes
1984
Cofidis
+ 15:03
81
Claude
Mathieu
1983
Bouygues Telecom
+ 15:36
82
Sapa
Marcin
1976
Poland
+ 15:39
83
Pauriol
Rémi
1982
Crédit Agricole
+ 15:51
84
Bandiera
Marco
1984
Lampre
+ 16:07
85
Ten Dam
Laurens
1980
Rabobank
+ 16:14
86
Capelli
Ermanno
1985
Scott - American Beef
+ 17:13
87
Senac
Jean-Charles
1985
AG2R La Mondiale
+ 18:11
88
Lafuente
Andoni
1985
Euskaltel-Euskadi
+ 19:01
89
Martens
Paul
1983
Rabobank
+ 19:02
90
Schleck
Andy
1985
Team CSC - Saxo Bank
+ 19:48
91
Longo
Roberto
1984
Lampre
+ 20:37
92
Belgy
Julien
1983
Bouygues Telecom
+ 20:37
93
Charteau
Anthony
1979
Caisse d'Epargne
+ 23:53
94
Agirre Asegniloaza
Josu
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 24:54
95
Quemeneur
Perrig
1984
Bouygues Telecom
+ 30:40
DNF
Matysiak
Bartlomiej
1984
Poland
DNF
Deignan
Philip
1983
AG2R La Mondiale
DNF
Mandri
René
1984
AG2R La Mondiale
DNF
Pliuschin
Alexandre
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Mizurov
Andrey
1973
Astana
DNF
Gaudin
Damien
1986
Bouygues Telecom
DNF
Haddou
Saïd
1982
Bouygues Telecom
DNF
Pütsep
Erki
1976
Bouygues Telecom
DNF
Sokolov
Evgeny
1984
Bouygues Telecom
DNF
Gutiérrez
Iván
1978
Caisse d'Epargne
DNF
Duclos-Lassalle
Hervé
1979
Cofidis
DNF
Moinard
Amaël
1982
Cofidis
DNF
Monfort
Maxime
1983
Cofidis
DNF
Monier
Damien
1982
Cofidis
DNF
Zamperi
Steve
1977
Cofidis
DNF
Konovalovas
Ignatas
1985
Crédit Agricole
DNF
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
DNF
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
DNF
Sánchez
Samuel
1978
Euskaltel-Euskadi
DNF
Stubbe
Tom
1981
Française des Jeux
DNF
Veikkanen
Jussi
1981
Française des Jeux
DNF
Wegmann
Fabian
1980
Gerolsteiner
DNF
Zberg
Markus
1974
Gerolsteiner
DNF
Scarselli
Leonardo
1975
Quick Step
DNF
de Groot
Bram
1974
Rabobank
DNF
Moerenhout
Koos
1973
Rabobank
DNF
Mollema
Bauke
1986
Rabobank
DNF
Posthuma
Joost
1981
Rabobank
DNF
Alarcon
Raul
1986
Scott - American Beef
DNF
Flahaut
Denis
1978
Scott - American Beef
DNF
Mejias
Javier
1983
Scott - American Beef
DNF
Aerts
Mario
1974
Silence - Lotto
DNF
Cioni
Dario
1974
Silence - Lotto
DNF
Van den Broeck
Jurgen
1983
Silence - Lotto
DNF
Van Huffel
Wim
1979
Silence - Lotto
DNF
Vansummeren
Johan
1981
Silence - Lotto
DNF
Burghardt
Marcus
1983
Team Columbia
DNF
Ciolek
Gerald
1986
Team Columbia
DNF
Grabsch
Bert
1975
Team Columbia
DNF
Martin
Tony
1985
Team Columbia
DNF
Arvesen
Kurt Asle
1975
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Cancellara
Fabian
1981
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Larsson
Gustav
1980
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Schleck
Fränk
1980
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Barla
Luca
1987
Team Milram
DNF
Haueisen
Dennis
1978
Team Milram
DNF
Ongarato
Alberto
1975
Team Milram
DNF
Rigotto
Elia
1982
Team Milram
DNF
Velo
Marco
1974
Team Milram
Information
Tour de Pologne
Poland
14th -20th September 2008
2.PT