Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
GP Artigianato Carn
UCI, One-day race, 23rd August 2012, Italy
Race info
Results
History
2019
2018
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
Results
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Azerbaijan
Belarus
Brazil
Bulgaria
Colombia
Croatia
France
Germany
Hungary
Israel
Italy
Japan
Kazakhstan
Latvia
Luxembourg
Moldova
Poland
Portugal
Romania
Russia
Slovakia
Slovenia
Switzerland
Ukraine
Venezuela
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Ulissi
Diego
1989
Lampre-ISD
04:50:00
02
Palini
Andrea
1989
Team Idea
+ 00
03
Oss
Daniel
1987
Liquigas-Cannondale
+ 00
04
Rebellin
Davide
1971
Meridiana - Kamen Team
+ 00
05
Serpa
José
1979
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 00
06
Locatelli
Stefano
1989
Colnago - CSF Inox
+ 00
07
Barbin
Enrico
1990
Colnago - CSF Inox
+ 00
08
Mazzanti
Luca
1974
Farnese Vini - Selle Italia
+ 00
09
Sella
Emanuele
1981
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 00
10
Bosisio
Gabriele
1980
Utensilnord - Named
+ 00
11
Koren
Kristjan
[*]
1986
Liquigas-Cannondale
+ 00
12
Bole
Grega
1985
Lampre-ISD
+ 00
13
Felline
Fabio
1990
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 00
14
Bailetti
Paolo
1980
Utensilnord - Named
+ 00
15
Pagani
Angelo
1988
Colnago - CSF Inox
+ 00
16
Kusztor
Peter
1984
Atlas Personal - Jakroo
+ 00
17
Canola
Marco
1988
Colnago - CSF Inox
+ 00
18
Kuznetsov
Vyacheslav
1989
Itera - Katusha
+ 00
19
Masciarelli
Andrea
1982
Acqua e Sapone
+ 00
20
Di Paolo
Francesco
1982
Acqua e Sapone
+ 00
21
Duarte
Fabio
1986
Colombia - Coldeportes
+ 00
22
Chaves
Esteban
1990
Colombia - Coldeportes
+ 00
23
Pantano
Jarlinson
1988
Colombia - Coldeportes
+ 00
24
Kern
Julian
1989
Leopard - Trek CT
+ 00
25
Pliuschin
Alexandre
1987
Leopard - Trek CT
+ 00
26
Chiarini
Riccardo
1984
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 00
27
Klimiankou
Kansatansin
1989
Continental Team Astana
+ 00
28
Andriato
Rafael
1987
Farnese Vini - Selle Italia
+ 15
29
Ayazbayev
Maxat
1992
Continental Team Astana
+ 28
30
Romero
Jeffry
1989
Colombia - Coldeportes
+ 28
31
Pasqualon
Andrea
1988
Colnago - CSF Inox
+ 28
32
Valencia
Juan Pablo
1988
Colombia - Coldeportes
+ 28
33
Durasek
Kristijan
1987
Adria Mobil
+ 28
34
Corioni
Claudio
1982
Acqua e Sapone
+ 28
35
Ferrari
Roberto
1983
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 28
36
Davidenok
Ilya
1992
Continental Team Astana
+ 28
37
Shushemoin
Alexandre
1987
Continental Team Astana
+ 28
38
Napolitano
Danilo
1981
Acqua e Sapone
+ 28
39
Kulimbetov
Nubolat
1992
Continental Team Astana
+ 28
40
Rocchetti
Federico
1986
Utensilnord - Named
+ 28
41
Proni
Alessandro
1982
Farnese Vini - Selle Italia
+ 28
42
Silvestre
Fabio
1990
Leopard - Trek CT
+ 28
43
Krizek
Matthias
1988
Liquigas-Cannondale
+ 28
44
Averin
Maksym
1985
Amore & Vita
+ 28
45
Cominelli
Cristian
1988
Team Idea
+ 28
46
Ochoa
Carles José
1980
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 28
47
Mugerli
Matej
1981
Adria Mobil
+ 28
48
Ciavatta
Paolo
1984
Acqua e Sapone
+ 28
49
Zangerle
Joel
1988
Leopard - Trek CT
+ 28
50
Laverde
Luis
1979
Colombia - Coldeportes
+ 28
51
Baliani
Fortunato
1974
Team Nippo
+ 28
52
Pellizotti
Franco
1978
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 28
53
Sabatini
Fabio
1985
Liquigas-Cannondale
+ 28
54
Aldegheri
Daniele
1990
Liquigas-Cannondale
+ 28
55
Baldo
Nicolas
1984
Atlas Personal - Jakroo
+ 28
56
Jungels
Bob
1992
Leopard - Trek CT
+ 28
57
Betancur
Carlos
1989
Acqua e Sapone
+ 28
58
Palandri
Marino
1985
Amore & Vita
+ 02:02
59
Rogina
Radoslav
1979
Adria Mobil
+ 02:02
60
De Negri
Pierpaolo
1986
Farnese Vini - Selle Italia
+ 02:02
61
Springer
Christoph
1985
Team Specialized Concept Store
+ 02:02
62
Bär
Michael
1988
Atlas Personal - Jakroo
+ 02:02
63
Luksevics
Viesturs
1987
Amore & Vita
+ 02:02
64
Gatto
Oscar
1985
Farnese Vini - Selle Italia
+ 03:00
65
Ginanni
Francesco
1985
Acqua e Sapone
+ 03:00
66
Barla
Luca
1987
Team Idea
+ 03:00
67
Dodi
Luca
1987
Team Idea
+ 03:00
68
Giordani
Leonardo
1977
Farnese Vini - Selle Italia
+ 03:00
69
Girardi
Edoardo
1985
Utensilnord - Named
+ 03:00
70
Libner
Niv
1987
Amore & Vita
+ 03:00
71
Biondo
Maurizio
1981
Meridiana - Kamen Team
+ 03:00
72
Bederbekob
Miras
1989
Continental Team Astana
+ 03:00
73
Rodriguez
Michael
1989
Colombia - Coldeportes
+ 03:40
74
Canuti
Federico
1985
Liquigas-Cannondale
+ 03:40
75
Dabrowski
Jaroslaw
1983
Amore & Vita
+ 03:40
76
Holler
Nikodemus
1991
Team Specialized Concept Store
+ 03:40
77
Masciarelli
Simone
1980
Acqua e Sapone
+ 03:40
78
Richeze
Maximiliano
1983
Team Nippo
+ 03:40
79
Favilli
Elia
1989
Farnese Vini - Selle Italia
+ 03:40
80
Pirazzi
Stefano
1987
Colnago - CSF Inox
+ 03:40
81
Sagan
Juraj
1988
Liquigas-Cannondale
+ 04:01
82
Kump
Marko
1988
Adria Mobil
+ 04:01
83
Rubiano
Miguel Angel
1984
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 04:01
84
Tleubayev
Ruslan
1987
Continental Team Astana
+ 04:01
85
Garofalo
Vincenzo
1982
Team Nippo
+ 04:01
86
Frapporti
Marco
1985
Team Idea
+ 04:01
87
Sano
Junya
1982
Team Nippo
+ 04:01
88
Campagnaro
Simone
1986
Team Nippo
+ 04:01
89
Wackermann
Luca
1992
Lampre-ISD
+ 04:01
90
Buts
Vitaliy
1986
Lampre-ISD
+ 04:01
91
Ratti
Aristide
1982
Team Idea
+ 04:01
92
Chalapud
Robinson
1984
Colombia - Coldeportes
+ 04:01
93
Battaglin
Enrico
1989
Colnago - CSF Inox
+ 04:01
94
Jumabekov
Nazar
1987
Continental Team Astana
+ 04:01
95
Fanelli
Stiven
1987
Utensilnord - Named
+ 04:01
96
Komori
Ryohei
1988
Team Nippo
+ 04:01
97
Brambilla
Gianluca
1987
Colnago - CSF Inox
+ 04:01
98
Alafaci
Eugenio
1990
Leopard - Trek CT
+ 04:50
99
Testa
Antonio
1984
Team Nippo
+ 04:50
100
Bonca
Blaz
1989
Meridiana - Kamen Team
+ 04:50
101
Richeze
Mauro
1985
Team Nippo
+ 04:50
102
Fumeaux
Jonathan
1988
Atlas Personal - Jakroo
+ 04:50
103
Berdos
Oleg
1987
Utensilnord - Named
+ 04:50
104
Yovchev
Yovcho
1991
Amore & Vita
+ 04:50
DNF
Gnezda
Matej
1979
Adria Mobil
DNF
Gorenc
Pavel
1991
Adria Mobil
DNF
Nose
Tomasz
1982
Adria Mobil
DNF
Pavlin
Simon
1992
Adria Mobil
DNF
Cingi
Luca
1991
Amore & Vita
DNF
Storchous
Anton
1992
Amore & Vita
DNF
Lang
Pirmin
1984
Atlas Personal - Jakroo
DNF
Pellaud
Simon
1992
Atlas Personal - Jakroo
DNF
Salzinger
Florian
1983
Atlas Personal - Jakroo
DNF
Winter
Nicolas
1989
Atlas Personal - Jakroo
DNF
Viola
Antonio
1990
Farnese Vini - Selle Italia
DNF
Akimov
Mikhail
1992
Itera - Katusha
DNF
Baranov
Kirill
1989
Itera - Katusha
DNF
Grigorev
Aleksandr
1992
Itera - Katusha
DNF
Razumov
Maxim
1990
Itera - Katusha
DNF
Rudaskov
Sergey
1984
Itera - Katusha
DNF
Lloyd
Matthew
1983
Lampre-ISD
DNF
Malori
Adriano
1988
Lampre-ISD
DNF
Pietropolli
Daniele
1980
Lampre-ISD
DNF
Righi
Daniele
1976
Lampre-ISD
DNF
Baffi
Piero
1990
Leopard - Trek CT
DNF
Hofstetter
Oliver
1990
Leopard - Trek CT
DNF
Vanotti
Alessandro
1980
Liquigas-Cannondale
DNF
Sirol
Endi
1992
Loborika Favorit Team
DNF
Di Lorenzo
Alberto
1982
Meridiana - Kamen Team
DNF
Giallorenzo
Mariano
1982
Meridiana - Kamen Team
DNF
Grubic
Luka
1989
Meridiana - Kamen Team
DNF
Rossi
Enrico
1982
Meridiana - Kamen Team
DNF
De Maria
Giuseppe
1984
Team Idea
DNF
Gadda
Fabio
1993
Team Idea
DNF
Buchmann
Emanuel
1992
Team Specialized Concept Store
DNF
Cismondi
Andrea
1993
Team Specialized Concept Store
DNF
Isgandarov
Tural
1992
Team Specialized Concept Store
DNF
Knab
Nico
1992
Team Specialized Concept Store
DNF
Nappa
Fabio
1992
Team Specialized Concept Store
DNF
Schnaidt
Fabian
1990
Team Specialized Concept Store
DNF
Baggio
Filippo
1988
Utensilnord - Named
DNF
Kurek
Adrian
1988
Utensilnord - Named
Information
GP Artigianato Carn
Italy
23rd August 2012
1.1 | 199.7 km