Next manager: Wallonie (28/07)

2018 Tryptique Ardennais

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Gianni Vermeersch 1992 Corendon - Circus 03:18:3810+ 44
02 Marcel Meisen 1989 Corendon - Circus + 0813+ 58
03 Kevin Pauwels 1984 Marlux - Bingoal + 1080+ 07:42
04 Lennert Teugels 1993 Cibel - Cebon + 1014+ 01:00
05 Ward Jaspers 1997 Lotto - Soudal U23 + 1204+ 27
06 Adam Toupalik 1996 Corendon - Circus + 1505+ 30
07 Viktor Verschaeve 1998 EFC - L&R - Vulsteke + 1706+ 32
08 Jimmy Janssens 1989 Cibel - Cebon + 170106:49:45
09 Thimo Willems 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 1702+ 21
10 Kenny Molly 1996 Ago - Aquaservice + 1707+ 32
11 Michael Vanthourenhout 1993 Marlux - Bingoal + 1723+ 01:13
12 Eli Iserbyt 1997 Marlux - Bingoal + 1719+ 01:13
13 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal U23 + 1703+ 23
14 Sieben Devalckeneer 1991 Hubo-Aerts Action Bike CT + 1724+ 01:13
15 Seppe Rombouts 1998 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 1722+ 01:13
16 Mauri Vansevenant 1999 EFC - L&R - Vulsteke + 1715+ 01:09
17 Ruben Apers 1998 Lotto - Soudal U23 + 1717+ 01:13
18 Sylvain Moniquet 1998 Ago - Aquaservice + 1720+ 01:13
19 Celestin Leyman 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 1721+ 01:13
20 Jeroen Pattyn 1996 VL Technics - Experza + 1716+ 01:09
21 Jeroen Eyskens 1993 Home Solutions-Anmapa + 1709+ 32
22 Jan Reynaerts 1997 Cibel - Cebon + 1708+ 32
23 David Van der Poel 1992 Corendon - Circus + 1718+ 01:13
24 Gerry Druyts 1991 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 2584+ 08:01
25 Thomas Joseph 1996 Marlux - Bingoal + 2565+ 03:59
26 Brent Cle 1995 Stageco-Special Paint CT + 2526+ 01:21
27 Jacob Relaes 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 2525+ 01:20
28 Marc Franken 1991 United CT + 2527+ 01:21
29 Arno Debeir 1999 Marlux - Bingoal + 2582+ 08:01
30 Harrison Bailey 1996 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 2583+ 08:01
31 Tom Verhaegen 1996 United CT + 2528+ 01:21
32 Ben Turner 1999 Corendon - Circus + 3029+ 01:26
33 Eric Voigt 1998 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 3132+ 01:27
34 Jens Du Four 1999 United CT + 3133+ 01:27
35 Jari Snyers 1997 Nano Development Team + 3130+ 01:27
36 Jonas Smet 1999 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 3186+ 08:07
37 Lander Loockx 1997 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 3135+ 01:27
38 Robby Cobbaert 1990 Cibel - Cebon + 3185+ 08:07
39 Jasper Kaesemans 1999 Prorace Cycling Team + 3131+ 01:27
40 Adam Lewis 1995 T.Palm - Pole Continental Wallon + 3134+ 01:27
41 Marvin Tasset 1997 Ago - Aquaservice + 3537+ 01:31
42 Julien Van Den Brande 1995 EFC - L&R - Vulsteke + 3536+ 01:31
43 Adrien Houbben 1998 Crabbe Toitures - CC Chevigny + 3563+ 03:25
44 Sander Elen 1989 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 3575+ 05:56
45 Tuur Deprez 1996 VL Technics - Experza + 3539+ 01:31
46 Brecht Stas 1995 Home Solutions-Anmapa + 3541+ 01:31
47 Jorden De Haes 1997 Prorace Cycling Team + 3511+ 50
48 Bram Van Broekhoven 1992 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 3542+ 01:31
49 Michael Cools 1994 T.Palm - Pole Continental Wallon + 3540+ 01:31
50 Jelle Schuermans 1996 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 3538+ 01:31
51 Sam Van de Mieroop 1991 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 3587+ 08:11
52 Sander Rietjens 1998 Prorace Cycling Team + 3543+ 01:31
53 Gerben Peersman 1990 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 3544+ 01:31
54 Yves Coolen 1995 Home Solutions-Anmapa + 3512+ 50
55 Maxim Panis 1993 Nano Development Team + 4645+ 01:42
56 Nicolas Verougstraete 1997 VL Technics - Experza + 4746+ 01:43
57 Yarno Vandenbroeck 1998 Stageco-Special Paint CT + 4789+ 08:23
58 Yannick Peeters 1996 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 4788+ 08:23
59 Thomas Vanbesien 1993 United CT + 4747+ 01:43
60 Jarno Liessens 1998 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 4990+ 08:25
61 Dieter Vanthourenhout 1985 Marlux - Bingoal + 4948+ 01:45
62 Kenny Willems 1993 Stageco-Special Paint CT + 4952+ 01:45
63 Mitch Groot 1998 Lotto - Soudal U23 + 4991+ 08:25
64 Johannes De Paepe 1992 Cibel - Cebon + 4954+ 01:45
65 Wietse Bosmans 1991 Corendon - Circus + 4950+ 01:45
66 Gertjan De Sy 1994 Prorace Cycling Team + 4951+ 01:45
67 Massimo Vanderaerden 1995 Nano Development Team + 4992+ 08:25
68 Fabio Sinoy 1995 VL Technics - Experza + 4953+ 01:45
69 Jeroen Vercammen 1992 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 4949+ 01:45
70 Yann Pestiaux 1998 Ago - Aquaservice + 5655+ 01:52
71 Ward Timmermans 1995 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 5957+ 01:55
72 Felix Dopchie 1999 Ago - Aquaservice + 5956+ 01:55
73 Kenny Nijssen 1990 UWTC de Volharding + 01:0276+ 06:23
74 Yoni Lagneaux 1997 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:0258+ 01:58
75 Stijn Van Hecke 1994 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 01:0377+ 06:24
76 Brent Van Tilborgh 1997 Hubo-Aerts Action Bike CT + 01:0362+ 02:27
77 Nico Houtteman 1997 VL Technics - Experza + 01:0359+ 01:59
78 Feddrik Lauwens 1999 Prorace Cycling Team + 01:0394+ 08:39
79 Dries Verstrepen 1995 United CT + 01:0960+ 02:05
80 Bram Rombouts 1994 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 01:1781+ 07:56
81 Lionel Taminiaux 1996 WB Veranclassic Aqua Protect + 01:1796+ 08:53
82 Dan Gardner 1996 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:1795+ 08:53
83 Dries De Schrijver 1999 VL Technics - Experza + 01:1972+ 04:53
84 Tijl Pauwels 1998 Marlux - Bingoal + 01:2797+ 09:03
85 Han Devos 1997 Stageco-Special Paint CT + 01:3161+ 02:27
86 Johan Meens 1999 - + 01:3299+ 09:08
87 Rohan Du Plooy 1994 AlphaBodyWorks-Giant + 01:3298+ 09:08
88 Jeremy Frehen 1999 Ago - Aquaservice + 01:38100+ 09:14
89 Sieben Wouters 1996 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 02:18104+ 09:54
90 Jay Overvliet 1996 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 03:0893+ 08:29
91 Tomas Petit 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon + 03:0866+ 04:04
92 Francois Allard 1998 RC Pesant Club Ligeois + 03:08107+ 10:44
93 Gert Smets 1997 Corendon - Circus + 03:1567+ 04:11
94 Dries Vastmans 1997 Nano Development Team + 03:21108+ 10:57
95 Yordi Cannoot 1997 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 03:21109+ 10:57
96 Sander Lemmens 1999 - + 03:21110+ 10:57
97 Rudy Kroon 1997 UWTC de Volharding + 03:25112+ 11:01
98 Timothy Sellar 1996 Asfra Racing Team + 03:25113+ 11:01
99 Simon Van Roy 1986 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 03:25111+ 11:01
100 Thomas Verheyen 1997 Nano Development Team + 03:30114+ 11:06
101 Michiel Hillen 1999 Hubo-Aerts Action Bike CT + 03:30117+ 11:06
101 Tanner Ward 1993 United CT + 03:3068+ 04:26
103 Martin Kelderman 1987 UWTC de Volharding + 03:30119+ 11:06
104 Jari Clauwaert 1998 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03:30116+ 11:06
105 Michiel Offermans 1998 Prorace Cycling Team + 03:30115+ 11:06
106 Brent Govaerts 1999 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 03:30118+ 11:06
107 Renaud Anselme 1999 Crabbe Toitures - CC Chevigny + 03:35121+ 11:11
108 Jeroen Van Krimpen 1999 UWTC de Volharding + 03:35120+ 11:11
109 Olaf Oussoren 1992 UWTC de Volharding + 03:35122+ 11:11
110 Nils Heyns 1991 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 03:3864+ 03:51
111 Quentin Venner 1998 Crabbe Toitures - CC Chevigny + 03:3869+ 04:34
112 Steven Vandemeulebroecke 1991 Asfra Racing Team + 03:38124+ 11:14
113 Robby Willems 1993 Stageco-Special Paint CT + 03:38125+ 11:14
114 Jens Bouts 1998 Prorace Cycling Team + 03:38123+ 11:14
115 Tim Timmermans 1998 Van Eyck Sport + 03:4178+ 07:15
116 Dries Lehaen 1995 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 03:4470+ 04:40
117 Frank Sutton 1995 CrediFlex Pro4mance + 03:48105+ 10:27
118 Jordi Van Dingenen 1996 Home Solutions-Anmapa + 03:5071+ 04:45
119 Victor Vandebosch 1998 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 03:58126+ 11:34
120 Martin Palm 1996 Crabbe Toitures - CC Chevigny + 03:58106+ 10:37
121 Oier Ibarguren Etxeberria 1997 Baqué-Ideus-BH Team + 03:5873+ 04:54
122 Jaron Wydooghe 1997 Home Solutions-Anmapa + 04:0474+ 05:00
123 Jens Vertongen 1999 Nano Development Team + 04:04127+ 11:40
124 Wim Reynaerts 1995 Cibel - Cebon + 04:0679+ 07:40
125 Dieter Bouvry 1992 Cibel - Cebon + 04:22128+ 11:58
126 Martin Den Hengst 1992 UWTC de Volharding + 04:25129+ 12:01
127 Jovany Van Oudenhove 1997 VL Technics - Experza + 08:41101+ 09:37
128 Florian Vermeersch 1999 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 08:45103+ 09:41
129 Ward Vanhoof 1999 Lotto - Soudal U23 + 08:45102+ 09:41
130 Angel Fuentes Paniego 1996 Baqué-Ideus-BH Team + 13:41130+ 21:17
DNS Rune Herregodts 1998 Lotto - Soudal U23 999

Info

Race Tryptique Ardennais
Nation Belgium
Stage 02.stage
Type Hills
Distance 141.8 km
StartMonschau
FinishEupen
DateMay 19th (2018)
Leader J.Janssens
Youth T.Willems
Points J.Janssens
Mountain J.Janssens
Sprint L.Teugels

Gianni Vermeersch