2018 Tryptique Ardennais

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03

Stage results: 01.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Jimmy Janssens 1989 Cibel - Cebon 03:31:000103:30:50
02 Thimo Willems 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 1702+ 21
03 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal U23 + 1703+ 23
04 Yves Coolen 1995 Home Solutions-Anmapa + 2204+ 32
05 Adam Toupalik 1996 Corendon - Circus + 2205+ 32
06 Jan Reynaerts 1997 Cibel - Cebon + 2206+ 32
07 Nils Heyns 1991 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 2207+ 32
08 Kenny Molly 1996 Ago - Aquaservice + 2208+ 32
09 Jeroen Eyskens 1993 Home Solutions-Anmapa + 2209+ 32
10 Jorden De Haes 1997 Prorace Cycling Team + 2210+ 32
11 Viktor Verschaeve 1998 EFC - L&R - Vulsteke + 2211+ 32
12 Ward Jaspers 1997 Lotto - Soudal U23 + 2212+ 32
13 Mauri Vansevenant 1999 EFC - L&R - Vulsteke + 5913+ 01:09
14 Jeroen Pattyn 1996 VL Technics - Experza + 5914+ 01:09
15 David Van Der Poel 1992 Corendon - Circus + 01:0318+ 01:13
16 Ruben Apers 1998 Lotto - Soudal U23 + 01:0319+ 01:13
17 Julien Van Den Brande 1995 EFC - L&R - Vulsteke + 01:0320+ 01:13
18 Gianni Vermeersch 1992 Corendon - Circus + 01:0316+ 01:11
19 Ward Vanhoof 1999 Lotto - Soudal U23 + 01:0321+ 01:13
20 Dieter Vanthourenhout 1985 Marlux - Bingoal + 01:0322+ 01:13
21 Jelle Schuermans 1996 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:0323+ 01:13
22 Han Devos 1997 Stageco-Special Paint CT + 01:0324+ 01:13
23 Brent Cle 1995 Stageco-Special Paint CT + 01:0325+ 01:13
24 Jeroen Vercammen 1992 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 01:0326+ 01:13
25 Marvin Tasset 1997 Ago - Aquaservice + 01:0327+ 01:13
26 Jasper Kaesemans 1999 Prorace Cycling Team + 01:0328+ 01:13
27 Jari Snyers 1997 Nano Development Team + 01:0329+ 01:13
28 Nicolas Verougstraete 1997 VL Technics - Experza + 01:0330+ 01:13
29 Eli Iserbyt 1997 Marlux - Bingoal + 01:0331+ 01:13
30 Sylvain Moniquet 1998 Ago - Aquaservice + 01:0332+ 01:13
31 Maxim Panis 1993 Nano Development Team + 01:0333+ 01:13
32 Wietse Bosmans 1991 Corendon - Circus + 01:0334+ 01:13
33 Tuur Deprez 1996 VL Technics - Experza + 01:0335+ 01:13
34 Eric Voigt 1998 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:0336+ 01:13
35 Gertjan De Sy 1994 Prorace Cycling Team + 01:0337+ 01:13
36 Tanner Ward 1993 United CT + 01:0338+ 01:13
37 Felix Dopchie 1999 Ago - Aquaservice + 01:0339+ 01:13
38 Yann Pestiaux 1998 Ago - Aquaservice + 01:0340+ 01:13
39 Celestin Leyman 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 01:0341+ 01:13
40 Jacob Relaes 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 01:0317+ 01:12
41 Florian Vermeersch 1999 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:0342+ 01:13
42 Ben Turner 1999 Corendon - Circus + 01:0343+ 01:13
43 Ward Timmermans 1995 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 01:0344+ 01:13
44 Gert Smets 1997 Corendon - Circus + 01:0345+ 01:13
45 Michael Cools 1994 T.Palm - Pole Continental Wallon + 01:0346+ 01:13
46 Thomas Vanbesien 1993 United CT + 01:0347+ 01:13
47 Marcel Meisen 1989 Corendon - Circus + 01:0348+ 01:13
48 Tomas Petit 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon + 01:0349+ 01:13
49 Yoni Lagneaux 1997 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:0350+ 01:13
50 Adam Lewis 1995 T.Palm - Pole Continental Wallon + 01:0351+ 01:13
51 Oier Ibarguren Etxeberria 1997 Baqué-Ideus-BH Team + 01:0352+ 01:13
52 Dries Verstrepen 1995 United CT + 01:0353+ 01:13
53 Jens Du Four 1999 United CT + 01:0354+ 01:13
54 Jaron Wydooghe 1997 Home Solutions-Anmapa + 01:0355+ 01:13
55 Kenny Willems 1993 Stageco-Special Paint CT + 01:0356+ 01:13
56 Marc Franken 1991 United CT + 01:0357+ 01:13
57 Dries Lehaen 1995 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:0358+ 01:13
58 Seppe Rombouts 1998 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:0359+ 01:13
59 Tom Verhaegen 1996 United CT + 01:0360+ 01:13
60 Sander Rietjens 1998 Prorace Cycling Team + 01:0361+ 01:13
61 Fabio Sinoy 1995 VL Technics - Experza + 01:0362+ 01:13
62 Lander Loockx 1997 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:0363+ 01:13
63 Bram Van Broekhoven 1992 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 01:0364+ 01:13
64 Brecht Stas 1995 Home Solutions-Anmapa + 01:0365+ 01:13
65 Lennert Teugels 1993 Cibel - Cebon + 01:0315+ 01:10
66 Jordi Van Dingenen 1996 Home Solutions-Anmapa + 01:0366+ 01:13
67 Michael Vanthourenhout 1993 Marlux - Bingoal + 01:0367+ 01:13
68 Jovany Van Oudenhove 1997 VL Technics - Experza + 01:0368+ 01:13
69 Quentin Venner 1998 Crabbe Toitures - CC Chevigny + 01:0369+ 01:13
70 Sieben Devalckeneer 1991 Hubo-Aerts Action Bike CT + 01:0370+ 01:13
71 Nico Houtteman 1997 VL Technics - Experza + 01:0371+ 01:13
72 Johannes De Paepe 1992 Cibel - Cebon + 01:0372+ 01:13
73 Gerben Peersman 1990 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 01:0373+ 01:13
74 Brent Van Tilborgh 1997 Hubo-Aerts Action Bike CT + 01:3174+ 01:41
75 Adrien Houbben 1998 Crabbe Toitures - CC Chevigny + 02:5775+ 03:07
76 Dries De Schrijver 1999 VL Technics - Experza + 03:4176+ 03:51
77 Tim Timmermans 1998 Van Eyck Sport + 03:4177+ 03:51
78 Thomas Joseph 1996 Marlux - Bingoal + 03:4178+ 03:51
79 Wim Reynaerts 1995 Cibel - Cebon + 03:4179+ 03:51
80 Sander Elen 1989 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 05:2880+ 05:38
81 Jay Overvliet 1996 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 05:2881+ 05:38
82 Stijn Van Hecke 1994 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 05:2882+ 05:38
83 Kenny Nijssen 1990 UWTC de Volharding + 05:2883+ 05:38
84 Frank Sutton 1995 CrediFlex Pro4mance + 06:4684+ 06:56
85 Bram Rombouts 1994 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 06:4685+ 06:56
86 Martin Palm 1996 Crabbe Toitures - CC Chevigny + 06:4686+ 06:56
87 Michiel Offermans 1998 Prorace Cycling Team + 07:4387+ 07:53
88 Simon Van Roy 1986 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 07:4388+ 07:53
89 Jeroen Van Krimpen 1999 UWTC de Volharding + 07:4389+ 07:53
90 Jens Bouts 1998 Prorace Cycling Team + 07:4390+ 07:53
91 Thomas Verheyen 1997 Nano Development Team + 07:4391+ 07:53
92 Arno Debeir 1999 Marlux - Bingoal + 07:4392+ 07:53
93 Harrison Bailey 1996 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 07:4393+ 07:53
94 Jari Clauwaert 1998 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 07:4394+ 07:53
95 Mitch Groot 1998 Lotto - Soudal U23 + 07:4395+ 07:53
96 Jarno Liessens 1998 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 07:4396+ 07:53
97 Robby Cobbaert 1990 Cibel - Cebon + 07:4397+ 07:53
98 Tijl Pauwels 1998 Marlux - Bingoal + 07:4398+ 07:53
99 Yannick Peeters 1996 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 07:4399+ 07:53
100 Victor Vandebosch 1998 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 07:43100+ 07:53
101 Rudy Kroon 1997 UWTC de Volharding + 07:43101+ 07:53
102 Massimo Vanderaerden 1995 Nano Development Team + 07:43102+ 07:53
103 Dan Gardner 1996 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 07:43103+ 07:53
104 Jeremy Frehen 1999 Ago - Aquaservice + 07:43104+ 07:53
105 Dries Vastmans 1997 Nano Development Team + 07:43105+ 07:53
106 Rune Herregodts 1998 Lotto - Soudal U23 + 07:43106+ 07:53
107 Angel Fuentes Paniego 1996 Baqué-Ideus-BH Team + 07:43107+ 07:53
108 Rohan Du Plooy 1994 AlphaBodyWorks-Giant + 07:43108+ 07:53
109 Yordi Cannoot 1997 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 07:43109+ 07:53
110 Sam Van de Mieroop 1991 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 07:43110+ 07:53
111 Feddrik Lauwens 1999 Prorace Cycling Team + 07:43111+ 07:53
112 Brent Govaerts 1999 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 07:43112+ 07:53
113 Sieben Wouters 1996 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 07:43113+ 07:53
114 Sander Lemmens 1999 - + 07:43114+ 07:53
115 Jens Vertongen 1999 Nano Development Team + 07:43115+ 07:53
116 Jonas Smet 1999 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 07:43116+ 07:53
117 Michiel Hillen 1999 Hubo-Aerts Action Bike CT + 07:43117+ 07:53
118 Timothy Sellar 1996 Asfra Racing Team + 07:43118+ 07:53
119 Steven Vandemeulebroecke 1991 Asfra Racing Team + 07:43119+ 07:53
120 Renaud Anselme 1999 Crabbe Toitures - CC Chevigny + 07:43120+ 07:53
121 Lionel Taminiaux 1996 WB Veranclassic Aqua Protect + 07:43121+ 07:53
122 Francois Allard 1998 RC Pesant Club Ligeois + 07:43122+ 07:53
123 Johan Meens 1999 - + 07:43123+ 07:53
124 Robby Willems 1993 Stageco-Special Paint CT + 07:43124+ 07:53
125 Yarno Vandenbroeck 1998 Stageco-Special Paint CT + 07:43125+ 07:53
126 Martin Kelderman 1987 UWTC de Volharding + 07:43126+ 07:53
127 Olaf Oussoren 1992 UWTC de Volharding + 07:43127+ 07:53
128 Dieter Bouvry 1992 Cibel - Cebon + 07:43128+ 07:53
129 Gerry Druyts 1991 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 07:43129+ 07:53
130 Kevin Pauwels 1984 Marlux - Bingoal + 07:43130+ 07:53
131 Martin Den Hengst 1992 UWTC de Volharding + 07:43131+ 07:53
DNF Anko Goossens 1997 - 999
DNF Laurenz De Meuleneire 1991 Asfra Racing Team 999
DNF Aaron Bibeau 1997 Asfra Racing Team 999
DNF Foeke Dubois 1992 Asfra Racing Team 999
DNF Oskari Vainionpaa 1995 Asfra Racing Team 999
DNF Kilian Baillievier 1998 Asfra Racing Team 999
DNF Jose Luciano Martinez 1997 Baqué-Ideus-BH Team 999
DNF Miguel Angel Fernandez Ruiz 1997 Baqué-Ideus-BH Team 999
DNF Gontzal Garcia Etxeguibel 1998 Baqué-Ideus-BH Team 999
DNF Mikel Elguezabal Gandarias 1998 Baqué-Ideus-BH Team 999
DNF Laurenz Rex 1999 Crabbe Toitures - CC Chevigny 999
DNF Antoine Baurin 1995 Crabbe Toitures - CC Chevigny 999
DNF Louis Blouwe 1999 EFC - L&R - Vulsteke 999
DNF Mathias Van Lysebeth 1998 Home Solutions-Anmapa 999
DNF Stijn Goolaerts 1997 Hubo-Aerts Action Bike CT 999
DNF Senna Verbiest 1995 Hubo-Aerts Action Bike CT 999
DNF Timmy De Boes 1981 Hubo-Aerts Action Bike CT 999
DNF Robbe Deleu 1991 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT 999
DNF Guus Van Dorpe 1999 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT 999
DNF Simon Daniels 1997 Nano Development Team 999
DNF Adrien Forthomme 1997 RC Pesant Club Ligeois 999
DNF Gianni Daghuyt 1997 RC Pesant Club Ligeois 999
DNF Colin Elst 1998 RC Pesant Club Ligeois 999
DNF Guillaume Peigneur 1998 RC Pesant Club Ligeois 999
DNF Felipe Fialho 1992 RC Pesant Club Ligeois 999
DNF John Archibald 1990 Ribble Pro Cycling 999
DNF Daniel Bigham 1991 Ribble Pro Cycling 999
DNF Lawrence Carpenter 1993 Ribble Pro Cycling 999
DNF David Hewett 1994 Ribble Pro Cycling 999
DNF Alex Luhrs 1994 Ribble Pro Cycling 999
DNF Jack Rees 1989 Ribble Pro Cycling 999
DNF Thomas Timothy 1990 Ribble Pro Cycling 999
DNF Lars Put 1999 Stageco-Special Paint CT 999
DNF Sven Verbeeck 1998 Stageco-Special Paint CT 999
DNF Ugo D'Angelo 1998 T.Palm - Pole Continental Wallon 999
DNF Merlijn Decoster 1994 T.Palm - Pole Continental Wallon 999
DNF Yorick Slagmulders 1995 T.Palm - Pole Continental Wallon 999
DNF Jordi Talen 1996 UWTC de Volharding 999

Info

Race Tryptique Ardennais
Nation Belgium
Stage 01.stage
Type Hills
Distance 152 km
StartLa Calamine
FinishHellenthal
DateMay 18th (2018)
Leader J.Janssens
Youth T.Willems
Points J.Janssens
Mountain J.Janssens
Sprint L.Teugels

Jimmy Janssens