2018 Tryptique Ardennais

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 03

Pos Name Born Nation Team Time
01 Jimmy Janssens 1989 Belgium Cibel - Cebon 10:40:37
02 Thimo Willems 1996 Belgium EFC - L&R - Vulsteke + 21
03 Brent Van Moer 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 + 23
04 Ward Jaspers 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 + 27
05 Adam Toupalik 1996 Czech Republic Corendon - Circus + 28
06 Kenny Molly 1996 Belgium Ago - Aquaservice + 32
07 Viktor Verschaeve 1998 Belgium EFC - L&R - Vulsteke + 32
08 Jeroen Eyskens 1993 Belgium Home Solutions-Anmapa + 32
09 Gianni Vermeersch 1992 Belgium Corendon - Circus + 37
10 Yves Coolen 1995 Belgium Home Solutions-Anmapa + 44
11 Jorden De Haes 1997 Belgium Prorace Cycling Team + 50
12 Marcel Meisen 1989 Germany Corendon - Circus + 58
13 David Van Der Poel 1992 Netherlands Corendon - Circus + 01:00
14 Lennert Teugels 1993 Belgium Cibel - Cebon + 01:00
15 Mauri Vansevenant 1999 Belgium EFC - L&R - Vulsteke + 01:09
16 Jeroen Pattyn 1996 Belgium VL Technics - Experza + 01:09
17 Ruben Apers 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 + 01:13
18 Eli Iserbyt 1997 Belgium Marlux - Bingoal + 01:13
19 Sylvain Moniquet 1998 Belgium Ago - Aquaservice + 01:13
20 Seppe Rombouts 1998 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:13
21 Sieben Devalckeneer 1991 Belgium Hubo-Aerts Action Bike CT + 01:13
22 Jacob Relaes 1996 Belgium EFC - L&R - Vulsteke + 01:20
23 Brent Cle 1995 Belgium Stageco-Special Paint CT + 01:21
24 Marc Franken 1991 Netherlands United CT + 01:21
25 Tom Verhaegen 1996 Belgium United CT + 01:21
26 Adam Lewis 1995 Great Britain T.Palm - Pole Continental Wallon + 01:27
27 Lander Loockx 1997 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:27
28 Jelle Schuermans 1996 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:31
29 Julien Van Den Brande 1995 Belgium EFC - L&R - Vulsteke + 01:31
30 Tuur Deprez 1996 Belgium VL Technics - Experza + 01:31
31 Michael Cools 1994 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon + 01:31
32 Brecht Stas 1995 Belgium Home Solutions-Anmapa + 01:31
33 Bram Van Broekhoven 1992 Belgium Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 01:31
34 Nicolas Verougstraete 1997 Belgium VL Technics - Experza + 01:43
35 Dieter Vanthourenhout 1985 Belgium Marlux - Bingoal + 01:45
36 Fabio Sinoy 1995 Belgium VL Technics - Experza + 01:45
37 Jari Snyers 1997 Belgium Nano Development Team + 02:02
38 Gertjan De Sy 1994 Belgium Prorace Cycling Team + 02:13
39 Celestin Leyman 1997 Belgium EFC - L&R - Vulsteke + 03:05
40 Gerben Peersman 1990 Belgium Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 03:05
41 Eric Voigt 1998 USA Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03:19
42 Jens Du Four 1999 Belgium United CT + 03:19
43 Marvin Tasset 1997 Belgium Ago - Aquaservice + 03:23
44 Thomas Vanbesien 1993 Belgium United CT + 03:35
45 Jeroen Vercammen 1992 Belgium Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 03:37
46 Nico Houtteman 1997 Belgium VL Technics - Experza + 03:51
47 Dries Verstrepen 1995 Belgium United CT + 03:57
48 Thomas Joseph 1996 Belgium Marlux - Bingoal + 03:59
49 Jan Reynaerts 1997 Belgium Cibel - Cebon + 04:17
50 Han Devos 1997 Belgium Stageco-Special Paint CT + 04:19
51 Brent Van Tilborgh 1997 Belgium Hubo-Aerts Action Bike CT + 04:19
52 Nils Heyns 1991 Belgium Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 04:26
53 Jordi Van Dingenen 1996 Belgium Home Solutions-Anmapa + 04:45
54 Jasper Kaesemans 1999 Belgium Prorace Cycling Team + 05:50
55 Sander Rietjens 1998 Belgium Prorace Cycling Team + 05:54
56 Sander Elen 1989 Belgium Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 05:56
57 Tomas Petit 1996 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon + 05:56
58 Tanner Ward 1993 USA United CT + 06:00
59 Kenny Willems 1993 Belgium Stageco-Special Paint CT + 06:08
60 Yann Pestiaux 1998 Belgium Ago - Aquaservice + 06:15
61 Jaron Wydooghe 1997 Belgium Home Solutions-Anmapa + 06:52
62 Stijn Van Hecke 1994 Belgium Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 07:09
63 Kevin Pauwels 1984 Belgium Marlux - Bingoal + 07:42
64 Adrien Houbben 1998 Belgium Crabbe Toitures - CC Chevigny + 07:48
65 Gerry Druyts 1991 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 08:01
66 Arno Debeir 1999 Belgium Marlux - Bingoal + 08:36
67 Lionel Taminiaux 1996 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect + 08:53
68 Maxim Panis 1993 Belgium Nano Development Team + 09:01
69 Johannes De Paepe 1992 Belgium Cibel - Cebon + 09:04
70 Oier Ibarguren Etxeberria 1997 Spain Baqué-Ideus-BH Team + 09:17
71 Kenny Nijssen 1990 Netherlands UWTC de Volharding + 10:08
72 Dan Gardner 1996 Great Britain Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 10:45
73 Tijl Pauwels 1998 Belgium Marlux - Bingoal + 10:55
74 Jeremy Frehen 1999 Belgium Ago - Aquaservice + 11:06
75 Ward Vanhoof 1999 Belgium Lotto - Soudal U23 + 11:15
76 Yoni Lagneaux 1997 Belgium Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 11:19
77 Felix Dopchie 1999 Belgium Ago - Aquaservice + 11:31
78 Jay Overvliet 1996 Netherlands Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 12:12
79 Robby Cobbaert 1990 Belgium Cibel - Cebon + 12:30
80 Jonas Smet 1999 Belgium Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 12:30
81 Yannick Peeters 1996 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 12:46
82 Mitch Groot 1998 Netherlands Lotto - Soudal U23 + 12:48
83 Feddrik Lauwens 1999 Belgium Prorace Cycling Team + 13:02
84 Dries De Schrijver 1999 Belgium VL Technics - Experza + 14:14
85 Michiel Offermans 1998 Belgium Prorace Cycling Team + 15:29
86 Michiel Hillen 1999 Belgium Hubo-Aerts Action Bike CT + 15:29
87 Martin Kelderman 1987 Netherlands UWTC de Volharding + 15:29
88 Bram Rombouts 1994 Belgium Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 17:32
89 Harrison Bailey 1996 Australia Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 17:37
90 Rohan Du Plooy 1994 South Africa AlphaBodyWorks-Giant + 18:44
91 Johan Meens 1999 Belgium - + 18:44
Info
RaceTryptique Ardennais
Nation Belgium
DateMay 18th-20th
Edition2018
Classification2.IC
Leader J.Janssens
Youth T.Willems
Points G.Vermeersch
Mountain S.Rietjens
Sprint L.Teugels
Extra Compare top four

Jimmy Janssens