Next manager: Roubaix U23 (27/05)

2017 Tryptique Ardennais

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Gianni Marchand 1990 Cibel - Cebon 03:43:090107:15:17
02 Brandon Smith Rivera 1996 U.C.Monaco + 01:1011+ 01:14
03 Kevin De Jonghe 1991 Cibel - Cebon + 01:1003+ 37
04 Thimo Willems 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 01:1004+ 38
05 Ward Jaspers 1997 Lotto - Soudal U23 + 01:1013+ 01:20
06 Jimmy Janssens 1989 Cibel - Cebon + 01:1005+ 41
07 Philip Walsleben 1987 Beobank - Corendon + 01:1074+ 17:41
08 Brecht Dhaene 1988 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:1014+ 01:20
09 Aaron Van Poucke 1998 VL Technics - Experza - Abutriek + 01:1002+ 35
10 Laurens Sweeck 1993 Era Real Estate - Circus + 01:1006+ 52
11 Julian Mertens 1997 VL Technics - Experza - Abutriek + 01:1608+ 58
12 Laurens Huys 1998 Lotto - Soudal U23 + 01:2307+ 54
13 Gianni Vermeersch 1992 Beobank - Corendon + 01:2309+ 59
14 David Van der Poel 1992 Beobank - Corendon + 01:3822+ 01:48
15 Jelle Mannaerts 1991 Tarteletto - Isorex + 01:4710+ 01:09
16 Mathias Van Gompel 1995 Lotto - Soudal U23 + 01:4717+ 01:29
17 Senne Leysen 1996 Lotto - Soudal U23 + 01:4718+ 01:29
18 Celestin Leyman 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 01:4741+ 03:35
19 Bjarne Vanacker 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 01:4727+ 01:57
20 Jacob Relaes 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 01:4724+ 01:57
21 Arjen Livyns 1994 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:4728+ 01:57
22 Lennert Teugels 1993 Profel United CT + 01:4723+ 01:55
23 Vitor Zucco Schizzi 1997 Baguet - MIBA Poorten + 01:4725+ 01:57
24 Boris Dron 1988 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny + 01:4715+ 01:23
25 Kobe Goossens 1996 Marlux - Napoleon Games + 01:4712+ 01:18
26 Michiel Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 01:4726+ 01:57
27 Jorden Bothuyne 1996 VL Technics - Experza - Abutriek + 01:4719+ 01:29
28 Nico Houtteman 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 01:4759+ 12:59
29 Michiel Dieleman 1990 Cibel - Cebon + 01:5316+ 01:24
30 Mathias De Witte 1993 Cibel - Cebon + 01:5920+ 01:30
31 Kevin Pauwels 1984 Marlux - Napoleon Games + 01:5983+ 18:30
32 Johan Mombaerts 1984 V.C.Blancs Gilets + 01:5984+ 18:30
33 Marcel Meisen 1989 Beobank - Corendon + 02:2521+ 01:39
34 Adam Lewis 1995 Profel United CT + 02:5633+ 03:05
35 Teun Mouris 1998 Croford WGPA Cycling + 02:5661+ 14:08
36 Rob Peeters 1985 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 02:5686+ 19:27
37 Han Devos 1997 Stageco-Special Paint CT + 02:5988+ 19:30
38 Yannick Peeters 1996 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 03:0134+ 03:11
39 Antoine Loy 1996 Ago - Aquaservice + 03:0430+ 02:35
40 Jordy Bouts 1996 Prorace Cycling Team + 03:0429+ 02:32
41 Oscar Van Wijk 1997 Croford WGPA Cycling + 03:0737+ 03:17
42 Braam Merlier 1994 Era Real Estate - Circus + 03:0736+ 03:17
43 Arthur Baude 1998 Ago - Aquaservice + 03:0763+ 14:19
44 Ken Simon 1994 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 03:0760+ 14:05
45 Rob Ruygh 1986 Tarteletto - Isorex + 03:0731+ 02:38
46 Alex Colman 1998 Lotto - Soudal U23 + 03:0735+ 03:17
47 Niels De Rooze 1992 Tarteletto - Isorex + 03:0732+ 02:49
48 Michiel Minnaert 1992 Asfra Racing Team Oudenaarde + 03:0762+ 14:11
49 Quentin Venner 1998 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny + 03:0739+ 03:17
50 Brecht Stas 1995 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 03:0738+ 03:17
51 Robbe Debuyck 1998 Lotto - Soudal U23 + 03:0740+ 03:27
52 Jeroen Pattyn 1996 VL Technics - Experza - Abutriek + 03:0787+ 19:28
53 Rob Leemans 1993 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 03:0789+ 19:38
54 Fabio Sinoy 1995 Profel United CT + 03:0790+ 19:38
55 Mike Terpstra 1987 Croford WGPA Cycling + 03:1769+ 14:29
56 Thijs Vandaele 1993 Dovy Keukens FCC + 04:2071+ 15:32
57 Jari Snyers 1997 Profel United CT + 04:2392+ 20:54
58 Auxence Buntinx 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon + 04:2591+ 20:46
59 Gertjan De Sy 1994 Prorace Cycling Team + 04:2542+ 04:35
60 Stijn Van Hecke 1994 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 04:3043+ 04:40
61 Jorgos Schrijver 1997 Croford WGPA Cycling + 04:2072+ 15:32
62 Thomas Gibbons 1989 Baguet - MIBA Poorten + 05:3246+ 06:06
63 Gosse Van der Meer 1995 Tarteletto - Isorex + 06:0547+ 06:15
64 Jay Overvliet 1996 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 06:1973+ 17:12
65 Remi Cara 1998 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny + 06:3793+ 22:58
66 Edouard Bonnefoix 1998 U.C.Monaco + 06:3795+ 22:58
67 Guillaume Delvaux 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon + 06:3794+ 22:58
68 Tomas Petit 1996 Ago - Aquaservice + 06:3780+ 17:57
69 Sander Rietjens 1998 Prorace Cycling Team + 06:3775+ 17:49
70 Ross Lamb 1995 Profel United CT + 06:3796+ 22:58
71 Victor Langellotti 1995 U.C.Monaco + 06:3778+ 17:49
72 Abram Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 06:3755+ 06:47
73 Pierre Goebeert 1997 Ago - Aquaservice + 06:3751+ 06:47
74 Nicolas Verougstraete 1997 VL Technics - Experza - Abutriek + 06:3750+ 06:47
75 Cedric Beck 1998 VL Technics - Experza - Abutriek + 06:3776+ 17:49
76 Oliver Moors 1996 Baguet - MIBA Poorten + 06:3777+ 17:49
77 Taylor Johnstone 1993 Baguet - MIBA Poorten + 06:37104+ 23:08
78 Sieben Wouters 1996 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 06:3758+ 12:55
79 Jovany Van Oudenhove 1997 VL Technics - Experza - Abutriek + 06:37101+ 22:58
80 Matthias Vandewalle 1994 Tarteletto - Isorex + 06:3797+ 22:58
81 Jordi Andries 1996 Prorace Cycling Team + 06:3754+ 06:47
82 Sander De Pestel 1998 Lotto - Soudal U23 + 06:3779+ 17:49
83 Julien Mortier 1997 Ago - Aquaservice + 06:3781+ 17:57
84 Oskari Vainionpaa 1995 Asfra Racing Team Oudenaarde + 06:3753+ 06:47
85 Lorenzo Delco 1995 U.C.Monaco + 06:3782+ 17:57
86 Thomas Vanbesien 1993 Profel United CT + 06:3756+ 06:47
87 Michiel Offermans 1998 Prorace Cycling Team + 06:3798+ 22:58
88 Jelle Schuermans 1996 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 06:37100+ 22:58
89 Brent Cle 1995 Stageco-Special Paint CT + 06:3752+ 06:47
90 Kenny Willems 1993 Stageco-Special Paint CT + 06:37105+ 23:08
91 Diether Sweeck 1993 Era Real Estate - Circus + 06:3748+ 06:26
92 Ward Schoevaers 1997 Stageco-Special Paint CT + 06:37103+ 22:58
93 Mathias Van Lysebeth 1998 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 06:3799+ 22:58
94 Antoine Didier 1992 T.Palm - Pole Continental Wallon + 06:37102+ 22:58
95 Jelle Cant 1992 Era Real Estate - Circus + 06:3757+ 08:49
96 Wietse Bosmans 1991 Beobank - Corendon + 06:3744+ 05:59
97 Lionel Taminiaux 1996 Ago - Aquaservice + 06:3745+ 06:05
98 Stijn Caluwe 1996 Beobank - Corendon + 06:37106+ 23:08
99 Yarno Vandenbroeck 1998 Stageco-Special Paint CT + 06:37107+ 23:08
100 Joakim Kjemhus 1998 Team Coop + 06:37108+ 23:08
101 Angelo Van Den Bossche 1996 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 06:3770+ 15:13
102 Martin Palm 1996 Ago - Aquaservice + 06:4749+ 06:35
103 Niels Tooth 1992 Prorace Cycling Team + 06:50109+ 23:21
104 Georgios Stavrakakis 1998 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 06:55110+ 23:26
105 Yarne Driesen 1998 Marlux - Napoleon Games + 10:36113+ 26:57
106 Sven Burger 1997 - + 10:3685+ 19:12
107 Jesse Lowyck 1995 Dovy Keukens FCC + 10:36114+ 27:07
108 Adrien Houbben 1998 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny + 14:1764+ 14:27
109 Remy Dechambre 1994 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny + 14:1765+ 14:27
110 Jens Teirlinck 1996 Dovy Keukens FCC + 14:17111+ 25:10
111 Jake Coward 1996 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 14:17117+ 30:38
112 Andrej Petrovski 1996 U.C.Monaco + 14:17112+ 25:35
113 Robin Haubruge 1993 V.C.Blancs Gilets + 14:17118+ 30:38
114 Yorben Van Tichelt 1994 Era Real Estate - Circus + 14:1766+ 14:27
115 Yoni Lagneaux 1997 Baguet - MIBA Poorten + 14:1767+ 14:27
116 Ben Gerrits 1997 U.C.Monaco + 14:17116+ 30:38
117 Steven Vandemeulebroecke 1991 Asfra Racing Team Oudenaarde + 14:17121+ 30:48
118 Jaron Wydooghe 1997 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 14:17115+ 30:38
119 Sven Verbeeck 1998 Stageco-Special Paint CT + 14:17120+ 30:38
120 Wim Reynaerts 1995 Cibel - Cebon + 14:1768+ 14:27
121 Sean Bero 1998 NaturaBlue Cycling Team + 14:17119+ 30:38
DNF Jack English 1993 - 999
DNF Kevin Nyssen 1997 - 999
DNF Foeke Dubois 1992 Asfra Racing Team Oudenaarde 999
DNF Yentil Ruimgaard 1998 Croford WGPA Cycling 999
DNF Gert Smets 1997 Era Real Estate - Circus 999
DNF Anko Goossens 1997 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT 999
DNF Steff Van Genechten 1994 Stageco-Special Paint CT 999
DNF Bastien Kroonen 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon 999
DNF Tom Galle 1995 T.Palm - Pole Continental Wallon 999
DNF Thomas Huyberechts 1996 V.C.Blancs Gilets 999
DNF Colin Elst 1998 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny 999
DNF Wouter Poot 1998 WV Noord Holland-Monkey Town CT 999
DNF Joeri Van der Tuin 1998 WV West Frisia-Matong 999

Info

Race Tryptique Ardennais
Nation Belgium
Stage 02.stage
Type Hills
Distance 153.1 km
StartEupen
FinishButgenbach
DateMay 20th (2017)
Leader G.Marchand
Youth A.Van Poucke
Points G.Marchand
Mountain J.Janssens
Sprint A.Van Poucke

Gianni Marchand