2017 Tryptique Ardennais

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03

Stage results: 01.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Marcel Meisen 1989 Beobank - Corendon 03:31:350103:31:22
02 Wietse Bosmans 1991 Beobank - Corendon + 0102+ 08
03 Jelle Mannaerts 1991 Tarteletto - Isorex + 0103+ 08
04 Jordy Bouts 1996 Prorace Cycling Team + 0104+ 14
05 Lionel Taminiaux 1996 Ago - Aquaservice + 0105+ 14
06 Aaron Van Poucke 1998 VL Technics - Experza - Abutriek + 0106+ 14
07 Thimo Willems 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 0107+ 14
08 Kevin De Jonghe 1991 Cibel - Cebon + 0408+ 17
09 Mathias De Witte 1993 Cibel - Cebon + 0409+ 17
10 Laurens Huys 1998 Lotto - Soudal U23 + 0410+ 17
11 Jimmy Janssens 1989 Cibel - Cebon + 0411+ 17
12 Kobe Goossens 1996 Marlux - Napoleon Games + 0412+ 17
13 Antoine Loy 1996 Ago - Aquaservice + 0413+ 17
14 Rob Ruygh 1986 Tarteletto - Isorex + 0414+ 17
15 Michiel Dieleman 1990 Cibel - Cebon + 0415+ 17
16 Gianni Vermeersch 1992 Beobank - Corendon + 0916+ 22
17 Boris Dron 1988 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny + 0917+ 22
18 Laurens Sweeck 1993 Era Real Estate - Circus + 1518+ 28
19 Mathias Van Gompel 1995 Lotto - Soudal U23 + 1519+ 28
20 Senne Leysen 1996 Lotto - Soudal U23 + 1520+ 28
21 Jorden Bothuyne 1996 VL Technics - Experza - Abutriek + 1521+ 28
22 Julian Mertens 1997 VL Technics - Experza - Abutriek + 1522+ 28
23 Niels De Rooze 1992 Tarteletto - Isorex + 1523+ 28
24 Martin Palm 1996 Ago - Aquaservice + 2124+ 34
25 Diether Sweeck 1993 Era Real Estate - Circus + 2225+ 35
26 Brent Cle 1995 Stageco-Special Paint CT + 4327+ 56
27 Jacob Relaes 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 4328+ 56
28 David Van der Poel 1992 Beobank - Corendon + 4329+ 56
29 Yannick Peeters 1996 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 4330+ 56
30 Alex Colman 1998 Lotto - Soudal U23 + 4331+ 56
31 Nicolas Verougstraete 1997 VL Technics - Experza - Abutriek + 4332+ 56
32 Brandon Smith Rivera 1996 U.C.Monaco + 4333+ 56
33 Brecht Stas 1995 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 4334+ 56
34 Pierre Goebeert 1997 Ago - Aquaservice + 4335+ 56
35 Quentin Venner 1998 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny + 4336+ 56
36 Braam Merlier 1994 Era Real Estate - Circus + 4337+ 56
37 Oskari Vainionpaa 1995 Asfra Racing Team Oudenaarde + 4338+ 56
38 Stijn Van Hecke 1994 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 4339+ 56
39 Michiel Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 4340+ 56
40 Oscar Van Wijk 1997 Croford WGPA Cycling + 4341+ 56
41 Vitor Zucco Schizzi 1997 Baguet - MIBA Poorten + 4342+ 56
42 Jordi Andries 1996 Prorace Cycling Team + 4343+ 56
43 Gosse Van der Meer 1995 Tarteletto - Isorex + 4344+ 56
44 Gianni Marchand 1990 Cibel - Cebon + 4345+ 56
45 Lennert Teugels 1993 Profel United CT + 4346+ 56
46 Adam Lewis 1995 Profel United CT + 4326+ 55
47 Adrien Houbben 1998 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny + 4347+ 56
48 Ward Jaspers 1997 Lotto - Soudal U23 + 4348+ 56
49 Bjarne Vanacker 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 4349+ 56
50 Thomas Vanbesien 1993 Profel United CT + 4350+ 56
51 Remy Dechambre 1994 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny + 4351+ 56
52 Brecht Dhaene 1988 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 4352+ 56
53 Arjen Livyns 1994 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 4353+ 56
54 Gertjan De Sy 1994 Prorace Cycling Team + 4354+ 56
55 Yorben Van Tichelt 1994 Era Real Estate - Circus + 4355+ 56
56 Yoni Lagneaux 1997 Baguet - MIBA Poorten + 4356+ 56
57 Wim Reynaerts 1995 Cibel - Cebon + 4357+ 56
58 Abram Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 4358+ 56
59 Robbe Debuyck 1998 Lotto - Soudal U23 + 5359+ 01:06
60 Thomas Gibbons 1989 Baguet - MIBA Poorten + 01:0760+ 01:20
61 Celestin Leyman 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 02:2161+ 02:34
62 Jelle Cant 1992 Era Real Estate - Circus + 02:4562+ 02:58
63 Sieben Wouters 1996 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 06:5163+ 07:04
64 Julien Van Den Brande 1995 EFC - L&R - Vulsteke + 09:0964+ 09:22
65 Angelo Van Den Bossche 1996 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 09:0965+ 09:22
66 Sven Burger 1997 - + 09:0966+ 09:22
67 Jay Overvliet 1996 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 11:2667+ 11:39
68 Jens Teirlinck 1996 Dovy Keukens FCC + 11:2668+ 11:39
69 Ken Simon 1994 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 11:3169+ 11:44
70 Michiel Minnaert 1992 Asfra Racing Team Oudenaarde + 11:3870+ 11:51
71 Oliver Moors 1996 Baguet - MIBA Poorten + 11:4571+ 11:58
72 Cedric Beck 1998 VL Technics - Experza - Abutriek + 11:4572+ 11:58
73 Thijs Vandaele 1993 Dovy Keukens FCC + 11:4573+ 11:58
74 Teun Mouris 1998 Croford WGPA Cycling + 11:4574+ 11:58
75 Jorgos Schrijver 1997 Croford WGPA Cycling + 11:4575+ 11:58
76 Sander Rietjens 1998 Prorace Cycling Team + 11:4576+ 11:58
77 Colin Elst 1998 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny + 11:4577+ 11:58
78 Steff Van Genechten 1994 Stageco-Special Paint CT + 11:4578+ 11:58
79 Arthur Baude 1998 Ago - Aquaservice + 11:4579+ 11:58
80 Sander De Pestel 1998 Lotto - Soudal U23 + 11:4580+ 11:58
81 Victor Langellotti 1995 U.C.Monaco + 11:4581+ 11:58
82 Nico Houtteman 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 11:4582+ 11:58
83 Mike Terpstra 1987 Croford WGPA Cycling + 11:4583+ 11:58
84 Andrej Petrovski 1996 U.C.Monaco + 11:5184+ 12:04
85 Julien Mortier 1997 Ago - Aquaservice + 11:5385+ 12:06
86 Tomas Petit 1996 Ago - Aquaservice + 11:5386+ 12:06
87 Lorenzo Delco 1995 U.C.Monaco + 11:5387+ 12:06
88 Bastien Kroonen 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon + 11:5388+ 12:06
89 Remi Cara 1998 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny + 16:5489+ 17:07
90 Jaron Wydooghe 1997 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 16:5490+ 17:07
91 Yarne Driesen 1998 Marlux - Napoleon Games + 16:5491+ 17:07
92 Anko Goossens 1997 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 16:5492+ 17:07
93 Guillaume Delvaux 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon + 16:5493+ 17:07
94 Joeri Van der Tuin 1998 WV West Frisia-Matong + 16:5494+ 17:07
95 Mathias Van Lysebeth 1998 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 16:5495+ 17:07
96 Michiel Offermans 1998 Prorace Cycling Team + 16:5496+ 17:07
97 Gert Smets 1997 Era Real Estate - Circus + 16:5497+ 17:07
98 Edouard Bonnefoix 1998 U.C.Monaco + 16:5498+ 17:07
99 Ben Gerrits 1997 U.C.Monaco + 16:5499+ 17:07
100 Matthias Vandewalle 1994 Tarteletto - Isorex + 16:54100+ 17:07
101 Kevin Nyssen 1997 - + 16:54101+ 17:07
102 Yentil Ruimgaard 1998 Croford WGPA Cycling + 16:54102+ 17:07
103 Jelle Schuermans 1996 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 16:54103+ 17:07
104 Antoine Didier 1992 T.Palm - Pole Continental Wallon + 16:54104+ 17:07
105 Foeke Dubois 1992 Asfra Racing Team Oudenaarde + 16:54105+ 17:07
106 Auxence Buntinx 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon + 16:54106+ 17:07
107 Ward Schoevaers 1997 Stageco-Special Paint CT + 16:54107+ 17:07
108 Ross Lamb 1995 Profel United CT + 16:54108+ 17:07
109 Robin Haubruge 1993 V.C.Blancs Gilets + 16:54109+ 17:07
110 Sean Bero 1998 NaturaBlue Cycling Team + 16:54110+ 17:07
111 Jake Coward 1996 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 16:54111+ 17:07
112 Wouter Poot 1998 WV Noord Holland-Monkey Town CT + 16:54112+ 17:07
113 Jovany Van Oudenhove 1997 VL Technics - Experza - Abutriek + 16:54113+ 17:07
114 Jeroen Pattyn 1996 VL Technics - Experza - Abutriek + 16:54114+ 17:07
115 Sven Verbeeck 1998 Stageco-Special Paint CT + 16:54115+ 17:07
116 Georgios Stavrakakis 1998 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 17:04116+ 17:17
117 Han Devos 1997 - + 17:04117+ 17:17
118 Rob Leemans 1993 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 17:04118+ 17:17
119 Taylor Johnstone 1993 Baguet - MIBA Poorten + 17:04119+ 17:17
120 Tom Galle 1995 T.Palm - Pole Continental Wallon + 17:04120+ 17:17
121 Stijn Caluwe 1996 Beobank - Corendon + 17:04121+ 17:17
122 Philip Walsleben 1987 Beobank - Corendon + 17:04122+ 17:17
123 Rob Peeters 1985 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 17:04123+ 17:17
124 Kevin Pauwels 1984 Marlux - Napoleon Games + 17:04124+ 17:17
125 Fabio Sinoy 1995 Profel United CT + 17:04125+ 17:17
126 Jari Snyers 1997 Profel United CT + 17:04126+ 17:17
127 Steven Vandemeulebroecke 1991 Asfra Racing Team Oudenaarde + 17:04127+ 17:17
128 Yarno Vandenbroeck 1998 Stageco-Special Paint CT + 17:04128+ 17:17
129 Kenny Willems 1993 Stageco-Special Paint CT + 17:04129+ 17:17
130 Joakim Kjemhus 1998 Baguet - MIBA Poorten + 17:04130+ 17:17
131 Jesse Lowyck 1995 Dovy Keukens FCC + 17:04131+ 17:17
132 Johan Mombaerts 1984 V.C.Blancs Gilets + 17:04132+ 17:17
133 Niels Tooth 1992 Prorace Cycling Team + 17:04133+ 17:17
134 Thomas Huyberechts 1996 V.C.Blancs Gilets + 17:04134+ 17:17
135 Jack English 1993 - + 18:35135+ 18:48
DNF Florian Duterloo - - 999
DNF Angelo De Clercq 1991 - 999
DNF Jellen Schiettecatte 1993 Asfra Racing Team Oudenaarde 999
DNF Daniel Patten 1986 Asfra Racing Team Oudenaarde 999
DNF Kevin Heylen 1996 Baguet - MIBA Poorten 999
DNF Jens Dekker 1998 Beobank - Corendon 999
DNF Daan Hoeyberghs 1994 Beobank - Corendon 999
DNF Maxim Cappelle 1998 Dovy Keukens FCC 999
DNF Aaron De Veirman 1997 Dovy Keukens FCC 999
DNF Bjarne Vanderbeken 1994 Dovy Keukens FCC 999
DNF Wannes Roels 1997 Dovy Keukens FCC 999
DNF Viktor Verschaeve 1998 EFC - L&R - Vulsteke 999
DNF Stijn Goolaerts 1997 Home Solutions-Anmapa-Soenens 999
DNF Michael Vanthourenhout 1993 Marlux - Napoleon Games 999
DNF Dieter Vanthourenhout 1985 Marlux - Napoleon Games 999
DNF Eli Iserbyt 1997 Marlux - Napoleon Games 999
DNF Aaron Bibeau 1997 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT 999
DNF Berre Delesie 1997 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT 999
DNF Michiel Van der Bauwhede 1992 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT 999
DNF Julien Deschesne 1991 NaturaBlue Cycling Team 999
DNF Ilya Ahloblin 1998 NaturaBlue Cycling Team 999
DNF Dries Verstrepen 1995 Profel United CT 999
DNF Marc Franken 1991 Prorace Cycling Team 999
DNF Maximilien Picoux 1995 T.Palm - Pole Continental Wallon 999
DNF Anthony Vandrepotte 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon 999
DNF Benjamin Adam 1998 V.C.Blancs Gilets 999
DNF Martins Pluto 1998 WV Noord Holland-Monkey Town CT 999
DNF Mike Schoonderwoerd 1997 WV Noord Holland-Monkey Town CT 999

Info

Race Tryptique Ardennais
Nation Belgium
Stage 01.stage
Type Flat
Distance 152 km
StartBullange
FinishLa Calamine
DateMay 19th (2017)
Leader M.Meisen
Youth J.Janssens
Points M.Meisen
Mountain J.Bouts
Sprint J.Mannaerts