2009 Clasica Ciclista San Sebastian

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Carlos Barredo [*] 1981 Spain Quick Step 5t 37' 00''
02 Roman Kreuziger 1986 Czech Republic Liquigas + 0''
03 Mickaël Delage 1985 France Silence - Lotto + 7''
04 Peter Velits 1985 Slovakia Team Milram + 7''
05 Ryder Hesjedal 1980 Canada Garmin-Slipstream + 7''
06 Filippo Pozzato 1981 Italy Team Katusha + 7''
07 Christophe Riblon 1981 France AG2R La Mondiale + 7''
08 Sergei Ivanov 1975 Russia Team Katusha + 7''
09 Rubén Pérez Moreno 1981 Spain Euskaltel-Euskadi + 7''
10 Marco Pinotti 1976 Italy Team Columbia - HTC + 7''
11 Johan Vansummeren 1981 Belgium Silence - Lotto + 7''
12 Sebastian Langeveld 1985 Netherlands Rabobank + 7''
13 Christophe Le Mével 1980 France Française des Jeux + 7''
14 Dries Devenyns 1983 Belgium Quick Step + 7''
15 Janez Brajkovic 1983 Slovenia Astana + 7''
16 Alexandr Kolobnev 1981 Russia Team Saxo Bank + 7''
17 Alejandro Valverde 1980 Spain Caisse d'Epargne + 7''
18 David de la Fuente 1981 Spain Fuji-Servetto + 7''
19 Pierrick Fedrigo 1978 France BBOX Bouygues Telecom + 7''
20 Luis León Sánchez 1983 Spain Caisse d'Epargne + 7''
21 Rinaldo Nocentini 1977 Italy AG2R La Mondiale + 7''
22 Damiano Cunego 1981 Italy Lampre - NGC + 7''
23 Stijn Devolder 1979 Belgium Quick Step + 7''
24 Egoi Martinez 1978 Spain Euskaltel-Euskadi + 7''
25 Kim Kirchen 1978 Luxembourg Team Columbia - HTC + 7''
26 Haimar Zubeldia 1977 Spain Astana 07"
27 Chris Anker Sørensen 1984 Denmark Team Saxo Bank 07"
28 Simon Spilak 1986 Slovenia Lampre - NGC 07"
29 Jerome Pineau 1980 France Quick Step 07"
30 Stephane Goubert 1970 France AG2R La Mondiale 07"
31 Matteo Tosatto 1974 Italy Quick Step 07"
32 Matthew Lloyd 1983 Australia Silence - Lotto 07"
33 Sylvain Chavanel 1979 France Quick Step 07"
34 Joaquim Rodríguez 1979 Spain Caisse d'Epargne 07"
35 Gustav Erik Larsson 1980 Sweden Team Saxo Bank 07"
36 Vladimir Karpets 1980 Russia Team Katusha 2' 00"
37 Alexandre Botcharov 1975 Russia Team Katusha 2' 00"
38 Enrico Magazzini 1988 Italy Lampre - NGC 2' 19"
39 Marco Marzano 1980 Italy Lampre - NGC 2' 21"
40 Marco Bandiera 1984 Italy Lampre - NGC 2' 21"
41 David Millar 1977 Great Britain Garmin-Slipstream 3' 09
42 Matthieu Sprick 1981 France BBOX Bouygues Telecom 3' 18"
43 Fredrik Kessiakoff 1980 Sweden Fuji-Servetto 3' 18"
44 Manuel Vazquez 1981 Spain Contentpolis - Ampo 3' 18"
45 Danny Pate 1979 USA Garmin-Slipstream 3' 18"
46 Thomas Rohregger 1982 Austria Team Milram 4' 52"
47 Evgeni Petrov 1978 Russia Team Katusha 4' 52"
48 Dario Cataldo 1985 Italy Quick Step 4' 52"
49 Morris Possoni 1984 Italy Team Columbia - HTC 5' 49"
50 Samuel Sánchez 1978 Spain Euskaltel-Euskadi 5' 58"
51 Mathieu Perget 1984 France Caisse d'Epargne 5' 58"
52 Valerio Agnoli 1985 Italy Liquigas 5' 58"
53 Gorazd Stangelj 1973 Slovenia Liquigas 5' 58"
54 Lasse Bøchman Larsen 1983 Denmark Team Saxo Bank 5' 58"
55 Joan Horrach 1974 Spain Team Katusha 5' 58"
56 Iñaki Isasi 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 8' 45"
57 Iván Gutiérrez 1978 Spain Caisse d'Epargne 9' 24"
58 Gorka Izagirre 1987 Spain Contentpolis - Ampo 10' 52"
59 Javier Etxarri Marin 1986 Spain Contentpolis - Ampo 10' 52"
60 Aitor Perez Arrieta 1977 Spain Contentpolis - Ampo 10' 52"
61 Peter Wrolich 1974 Austria Team Milram 10' 52"
62 Peter Velits 1985 Slovakia Team Milram 10' 52"
63 Michael Barry 1975 Canada Team Columbia - HTC 10' 52"
64 Svein Tuft 1977 Canada Garmin-Slipstream 10' 52"
65 Johannes Fröhlinger 1985 Germany Team Milram 10' 52"
66 Vicente Reynès 1981 Spain Team Columbia - HTC 10' 52"
67 Tom Stamsnijder 1985 Netherlands Rabobank 10' 52"
68 Gert Dockx 1988 Belgium Team Columbia - HTC 10' 52"
69 Paul Martens 1983 Germany Rabobank 10' 52"
70 Thomas Löfkvist 1984 Sweden Team Columbia - HTC 10' 52"
71 Julien Loubet 1985 France AG2R La Mondiale 10' 52"
72 Daniel Navarro 1983 Spain Astana 10' 52"
73 Imanol Erviti 1983 Spain Caisse d'Epargne 10' 52"
74 Juan José Oroz 1980 Spain Euskaltel-Euskadi 10' 52"
75 Jean-Charles Senac 1985 France AG2R La Mondiale 10' 52"
76 Mauro Da Dalto 1981 Italy Lampre - NGC 10' 52"
77 Yukiya Arashiro 1984 Japan BBOX Bouygues Telecom 10' 52"
78 Aleksandr Kuschynski 1979 Belarus Liquigas 10' 52"
79 Ivan Rovny 1987 Russia Team Katusha 10' 52"
80 Luca Mazzanti 1974 Italy Team Katusha 10' 52"
81 Jérôme Coppel 1986 France Française des Jeux 10' 52"
82 Lars Boom 1985 Netherlands Rabobank 10' 52"
83 José Vicente García 1972 Spain Caisse d'Epargne 10' 56"
84 Denis Menchov 1978 Russia Rabobank 10' 56"
85 Francisco Pérez 1978 Spain Caisse d'Epargne 10' 56"
86 Johann Tschopp 1982 Switzerland BBOX Bouygues Telecom 10' 56"
87 Martijn Maaskant 1983 Netherlands Garmin-Slipstream 10' 56"
88 Rein Taaramäe 1987 Estonia Cofidis 10' 56"
89 Daniele Righi 1976 Italy Lampre - NGC 10' 56"
90 Jérémy Roy 1983 France Française des Jeux 11' 59"
DNF José Luis Arrieta 1971 Spain AG2R La Mondiale
DNF Alexander Efimkin 1981 Russia AG2R La Mondiale
DNF Nicolas Roche 1984 Ireland AG2R La Mondiale
DNF Branislau Samoilau 1985 Belarus Amica Chips - Knauf
DNF Valeriy Dmitriyev 1984 Kazakhstan Astana
DNF Jesús Hernández 1981 Spain Astana
DNF Berik Kupeshov 1987 Kazakhstan Astana
DNF Steve Morabito 1983 Switzerland Astana
DNF José Luis Rubiera 1973 Spain Astana
DNF Olivier Bonnaire 1983 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Guillaume Le Floch 1982 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Evgeny Sokolov 1984 Russia BBOX Bouygues Telecom
DNF Stephane Augé 1974 France Cofidis
DNF Leonardo Duque 1980 France Cofidis
DNF Bingen Fernández Bustinza 1972 Spain Cofidis
DNF Christophe Kern 1981 France Cofidis
DNF Amaël Moinard 1982 France Cofidis
DNF David Moncoutié 1975 France Cofidis
DNF Rémi Pauriol 1982 France Cofidis
DNF Dionisio Galparsoro 1978 Spain Contentpolis - Ampo
DNF Mikel Gaztanaga 1979 Spain Contentpolis - Ampo
DNF Adrian Palomares 1976 Spain Contentpolis - Ampo
DNF Julian Sanchez 1980 Spain Contentpolis - Ampo
DNF Pablo Urtasun Perez 1980 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Gorka Verdugo 1978 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Sandy Casar 1979 France Française des Jeux
DNF Rémy Di Gregorio 1985 France Française des Jeux
DNF Sébastien Joly 1979 France Française des Jeux
DNF Jose Alberto Benitez 1981 Spain Fuji-Servetto
DNF Eros Capecchi 1986 Italy Fuji-Servetto
DNF Arkaitz Durán 1986 Spain Fuji-Servetto
DNF Hector Gonzalez Baeza 1986 Spain Fuji-Servetto
DNF Benat Intxausti 1986 Spain Fuji-Servetto
DNF Robert Kiserlovski 1986 Croatia Fuji-Servetto
DNF Timothy Duggan 1982 USA Garmin-Slipstream
DNF Christian Vande Velde 1976 USA Garmin-Slipstream
DNF David Zabriskie 1979 USA Garmin-Slipstream
DNF Paolo Tiralongo 1977 Italy Lampre - NGC
DNF Murilo Fischer 1979 Brazil Liquigas
DNF Franco Pellizotti [*] 1978 Italy Liquigas
DNF Alessandro Vanotti 1980 Italy Liquigas
DNF Bram de Groot 1974 Netherlands Rabobank
DNF Óscar Freire 1976 Spain Rabobank
DNF Juan Manuel Garate 1976 Spain Rabobank
DNF Sebastian Lang 1979 Germany Silence - Lotto
DNF Staf Scheirlinckx 1979 Belgium Silence - Lotto
DNF Jurgen Van den Broeck 1983 Belgium Silence - Lotto
DNF Jelle Vanendert 1985 Belgium Silence - Lotto
DNF Frantisek Rabon 1983 Czech Republic Team Columbia - HTC
DNF Linus Gerdemann 1982 Germany Team Milram
DNF Paul Voss 1986 Germany Team Milram
DNF Jonathan Bellis 1988 Great Britain Team Saxo Bank
DNF Andy Schleck 1985 Luxembourg Team Saxo Bank

Info

RaceClasica Ciclista San Sebastian
Nation Spain
Distance 237 km
DateAugust 1st
Edition2009
Classification1.PT2
Extra Compare top four

Carlos Barredo