FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
4 Jours de Dunkerque
UCI, Stage race, 8th -13th May 2018, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Lithuania
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Romania
Russia
Spain
Teams
AG2R La Mondiale
Aqua Blue Sport
Cofidis
Delko-Marseille Provence-KTM
Direct Energie
Euskadi - Murias
Gazprom - RusVelo
Groupama - FDJ
Lotto - Soudal
Nippo - Vini Fantini
Roompot - Ned.Loterij
Roubaix-Lille Metropole
Sport Vlaanderen - Baloise
St. Michel - Auber 93
Team Fortuneo - Samsic
Verandas Willems - Crelan
Vital Concept
Wanty - Groupe Gobert
WB Veranclassic Aqua Protect
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Pedersen
Casper
1996
Aqua Blue Sport
24:53:35
02
Madouas
Valentin
1996
Groupama - FDJ
+ 09
03
Le Gac
Olivier
1993
Groupama - FDJ
+ 15
04
Sarreau
Marc
1993
Groupama - FDJ
+ 16
05
De Gendt
Aimé
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 33
06
Mertz
Remy
1995
Lotto - Soudal
+ 36
07
Ourselin
Paul
1994
Direct Energie
+ 49
08
Hoelgaard
Daniel
1993
Groupama - FDJ
+ 01:01
09
Touzé
Damien
1996
St. Michel - Auber 93
+ 01:59
10
Capiot
Amaury
1993
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 03:47
11
Saez
Hector
1993
Euskadi - Murias
+ 07:01
12
Rickaert
Jonas
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 11:36
13
De Vylder
Lindsay
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 12:12
14
van Schip
Jan-Willem
1994
Roompot - Ned.Loterij
+ 12:58
15
Livyns
Arjen
1994
Verandas Willems - Crelan
+ 13:10
16
Leysen
Senne
1996
Verandas Willems - Crelan
+ 13:48
17
Lecroq
Jérémy
1995
Vital Concept
+ 13:57
18
Welten
Bram
1997
Team Fortuneo - Samsic
+ 15:18
19
Planckaert
Edward
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 15:28
20
Cima
Damiano
1993
Nippo - Vini Fantini
+ 15:38
21
Ermenault
Corentin
1996
Vital Concept
+ 20:23
22
Carbel
Michael
1995
Team Fortuneo - Samsic
+ 20:51
23
Wouters
Enzo
1996
Lotto - Soudal
+ 21:41
24
Robeet
Ludovic
1994
WB Veranclassic Aqua Protect
+ 21:51
25
Sellier
Simon
1995
Direct Energie
+ 22:26
26
Manzin
Lorrenzo
1994
Vital Concept
+ 23:13
27
Leroux
Samuel
1994
Roubaix-Lille Metropole
+ 24:11
28
Idjouadiene
Pierre
1996
Roubaix-Lille Metropole
+ 26:17
29
Aristi
Mikel
1993
Euskadi - Murias
+ 30:38
30
Armirail
Bruno
1994
Groupama - FDJ
+ 36:54
31
Barbier
Pierre
1997
Roubaix-Lille Metropole
+ 44:10
Information
4 Jours de Dunkerque
France
8th -13th May 2018
2.HC