2010 4 Jours de Dunkerque

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time
01 Alex Rasmussen 1984 Team Saxo Bank 04:22:46
02 Danilo Napolitano 1981 Team Katusha + 00
03 José Joaquin Rojas 1985 Caisse d'Epargne + 00
04 Rafaâ Chtioui 1986 Acqua e Sapone + 00
05 Nikolas Maes 1986 Quick Step + 00
06 Jean-Luc Delpech 1979 Bretagne - Schuller + 00
07 Gerald Ciolek 1986 Team Milram + 00
08 Klaas Lodewyck 1988 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
09 Lloyd Mondory 1982 AG2R La Mondiale + 00
10 Kevyn Ista 1984 Cofidis + 00
11 Fabien Bacquet 1986 BigMat - Auber 93 + 00
12 Gert Dockx 1988 Team HTC - Columbia + 00
13 Romain Zingle 1987 Cofidis + 00
14 Romain Feillu 1984 Vacansoleil + 00
15 Rubén Pérez Moreno 1981 Euskaltel-Euskadi + 00
16 Jocelyn Bar 1988 Roubaix - Lille Metropole + 00
17 Baptiste Planckaert 1988 Landbouwkrediet + 00
18 Sébastien Chavanel 1981 Française des Jeux + 00
19 Didac Ortega Orts 1982 Acqua e Sapone + 00
20 Greg Van Avermaet 1985 Omega Pharma-Lotto + 00
21 Kris Boeckmans 1987 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
22 Rony Martias 1980 Saur - Sojasun + 00
23 Cyril Lemoine 1983 Saur - Sojasun + 00
24 Aleksejs Saramotins 1982 Team HTC - Columbia + 00
25 Steven Caethoven 1981 Landbouwkrediet + 00
26 Javier Aramendia 1986 Euskaltel-Euskadi + 00
27 Renaud Dion 1978 Roubaix - Lille Metropole + 00
28 Alexandre Pichot 1983 BBOX Bouygues Telecom + 00
29 Sep Vanmarcke 1988 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
30 Gaël Malacarne 1986 Bretagne - Schuller + 00
31 Mathieu Drujon 1983 Caisse d'Epargne + 00
32 Pavel Brutt 1982 Team Katusha + 00
33 Matteo Carrara 1979 Vacansoleil + 00
34 Artur Gajek 1985 Team Milram + 00
35 Saïd Haddou 1982 BBOX Bouygues Telecom + 00
36 Stijn Devolder 1979 Quick Step + 00
37 Sébastien Minard 1982 Cofidis + 00
38 Martin Elmiger 1978 AG2R La Mondiale + 00
39 Cedric Pineau 1985 Roubaix - Lille Metropole + 00
40 Mathieu Ladagnous 1984 Française des Jeux + 00
41 Mikhaylo Khalilov 1975 Team Katusha + 00
42 Clément Lhotellerie 1986 Roubaix - Lille Metropole + 00
43 Frédéric Guesdon 1971 Française des Jeux + 00
44 Dominic Klemme 1986 Team Saxo Bank + 00
45 Kristof Goddaert 1986 AG2R La Mondiale + 00
46 Kurt Hovelynck 1981 Quick Step + 00
47 Stephane Augé 1974 Cofidis + 00
48 Imanol Erviti 1983 Caisse d'Epargne + 00
49 Juan José Haedo 1981 Team Saxo Bank + 00
50 Anthony Geslin 1980 Française des Jeux + 00
51 Arnaud Labbe 1976 Cofidis + 00
52 Olivier Bonnaire 1983 Française des Jeux + 00
53 Leif Hoste [*] 1977 Omega Pharma-Lotto + 00
54 Vincent Jérôme 1984 BBOX Bouygues Telecom + 00
55 Jean-Marc Bideau 1984 Bretagne - Schuller + 00
56 Rui Costa 1986 Caisse d'Epargne + 00
57 Steven Tronet 1986 Roubaix - Lille Metropole + 00
58 Stijn Neirynck 1985 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
59 Jimmy Engoulvent 1979 Saur - Sojasun + 00
60 Geert Verheyen 1973 Landbouwkrediet + 00
61 Arnaud Molmy 1988 Roubaix - Lille Metropole + 00
62 Andreas Stauff 1987 Quick Step + 00
63 Luis Pasamontes 1979 Caisse d'Epargne + 00
64 Wilfried Cretskens 1976 Omega Pharma-Lotto + 00
65 Stephane Poulhies 1985 Saur - Sojasun + 00
66 Stijn Vandenbergh 1984 Team Katusha + 00
67 Gorik Gardeyn 1980 Vacansoleil + 00
68 Frank Høj 1973 Team Saxo Bank + 00
69 Gianni Meersman 1985 Française des Jeux + 00
70 Geert Steurs 1981 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
71 Francesco Di Paolo 1982 Acqua e Sapone + 00
72 Julien Berard 1987 AG2R La Mondiale + 00
73 Maxime Mederel 1980 BigMat - Auber 93 + 00
74 Laurent Lefèvre 1976 BBOX Bouygues Telecom + 00
75 David Le Lay 1979 AG2R La Mondiale + 00
76 Pierrick Fedrigo 1978 BBOX Bouygues Telecom + 00
77 Steven Van Vooren 1985 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
78 Kasper Klostergaard 1983 Team Saxo Bank + 00
79 Benoit Vaugrenard 1982 Française des Jeux + 00
80 Francisco Pérez 1978 Caisse d'Epargne + 00
81 Romain Lemarchand 1987 BigMat - Auber 93 + 00
82 Mickaël Delage 1985 Omega Pharma-Lotto + 00
83 Maxime Vantomme 1986 Team Katusha + 00
84 Jimmy Casper 1978 Saur - Sojasun + 00
85 Jérôme Coppel 1986 Saur - Sojasun + 00
86 Sébastien Duret 1980 Bretagne - Schuller + 00
87 Brice Feillu 1985 Vacansoleil + 00
88 Frédéric Amorison 1978 Landbouwkrediet + 00
89 Gerben Löwik 1977 Omega Pharma-Lotto + 00
90 Niels Brouzes 1981 BigMat - Auber 93 + 00
91 Jaroslaw Marycz 1987 Team Saxo Bank + 00
92 Franck Bouyer 1974 BBOX Bouygues Telecom + 00
93 Reinier Honig 1983 Acqua e Sapone + 00
94 Andrei Kunitski 1984 Quick Step + 00
95 Dimitri Le Boulch 1989 BigMat - Auber 93 + 00
96 Lilian Jegou 1976 Bretagne - Schuller + 00
97 Jonas Aaen Jørgensen 1986 Team Saxo Bank + 00
98 Jan Ghyselinck 1988 Team HTC - Columbia + 00
99 Kevin Neirynck 1982 Landbouwkrediet + 00
100 Kevin van Impe 1981 Quick Step + 00
101 Julien El Fares 1985 Cofidis + 00
102 Iljo Keisse 1982 Quick Step + 00
103 Patrick Gretsch 1987 Team HTC - Columbia + 00
104 Angel Madrazo 1988 Caisse d'Epargne + 00
105 Mikel Nieve 1984 Euskaltel-Euskadi + 00
106 Jens Mouris 1980 Vacansoleil + 00
107 Koen Barbe 1981 Landbouwkrediet + 00
108 Laurent Mangel 1981 Saur - Sojasun + 00
109 Pierre Cazaux 1984 Française des Jeux + 00
110 Wouter Mol 1982 Vacansoleil + 00
111 Alessandro Fantini 1985 Acqua e Sapone + 15
112 David Boucher 1980 Landbouwkrediet + 06:33
113 Wim De Vocht 1982 Team Milram + 06:33
114 Alexandre Lemair 1988 Roubaix - Lille Metropole + 06:33
115 Gregory Joseph 1988 Topsport Vlaanderen - Mercator + 07:26
116 Thomas Vedel Kvist 1987 Quick Step + 07:26
117 Jonas Ljungblad 1979 Omega Pharma-Lotto + 07:26
118 Denis Galimzyanov 1987 Team Katusha + 09:28
119 Florian Vachon 1985 Bretagne - Schuller + 09:28
120 Julien Loubet 1985 AG2R La Mondiale + 09:28
121 Nicolas Rousseau 1983 AG2R La Mondiale + 09:28
122 Paolo Ciavatta 1984 Acqua e Sapone + 09:28
123 Ruggero Marzoli 1976 Acqua e Sapone + 09:28
124 Lieuwe Westra 1982 Vacansoleil + 09:28
125 Julien Mazet 1981 BigMat - Auber 93 + 09:28
126 Yohann Gène 1981 BBOX Bouygues Telecom + 09:28
127 Matthieu Sprick 1981 BBOX Bouygues Telecom + 09:28
128 Christophe Kern 1981 Cofidis + 09:31
129 Daniel Sesma Sorbet 1984 Euskaltel-Euskadi + 10:07
130 Leigh Howard 1989 Team HTC - Columbia + 13:32
131 Thomas Fothen 1983 Team Milram + 13:32
132 László Bodrogi 1976 Team Katusha + 13:32
133 Servais Knaven 1971 Team Milram + 13:32
134 Björn Schröder 1980 Team Milram + 13:32
135 Michael Van Staeyen 1988 Topsport Vlaanderen - Mercator + 13:32
136 Gatis Smukulis 1987 AG2R La Mondiale + 16:08
137 Nadir Haddou 1983 BigMat - Auber 93 + 16:08
138 Nikolai Trusov 1985 Team Katusha + 16:08
139 Koldo Fernandez 1981 Euskaltel-Euskadi + 16:08
140 Markus Eichler 1982 Team Milram + 16:08
141 Aitor Hernández 1982 Euskaltel-Euskadi + 16:08
142 Aitor Galdos 1979 Euskaltel-Euskadi + 16:08
143 Stèphane Bonsergent 1977 Bretagne - Schuller + 16:08
144 Johan Mombaerts 1984 BigMat - Auber 93 + 16:08
145 Roger Kluge 1986 Team Milram + 16:08
146 Kenny Dehaes 1984 Omega Pharma-Lotto + 16:08
147 Benjamin Gourgue 1986 Landbouwkrediet + 16:08
148 Joost Van Leijen 1984 Vacansoleil + 16:08
DNF Florian Guillou 1982 Bretagne - Schuller
DNF Arnaud Coyot 1980 Caisse d'Epargne
DNF Amaël Moinard 1982 Cofidis
DNF Jelle Vanendert 1985 Omega Pharma-Lotto
DNF Benoît Daeninck 1981 Roubaix - Lille Metropole
DNF Jérémie Galland 1983 Saur - Sojasun
DNF Rasmus Guldhammer 1989 Team HTC - Columbia

Info

Race 4 Jours de Dunkerque
Nation France
Stage 03.stage
Type Flat
Distance 189 km
StartMenin
FinishYpres
DateMay 7th (2010)
Leader A.Rasmussen
Youth C.Pineau
Points D.Napolitano
Mountain J.Bideau

Alex Rasmussen