Next manager: CN BE (24/06)

2010 4 Jours de Dunkerque

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 01.stage

Pos Name Born Team Time
01 Alex Rasmussen 1984 Team Saxo Bank 03:31:23
02 Gerald Ciolek 1986 Team Milram + 00
03 Kevyn Ista 1984 Cofidis + 00
04 Kenny Dehaes 1984 Omega Pharma-Lotto + 00
05 Danilo Napolitano 1981 Team Katusha + 00
06 Koldo Fernandez 1981 Euskaltel-Euskadi + 00
07 Greg Van Avermaet 1985 Omega Pharma-Lotto + 00
08 Fabien Bacquet 1986 BigMat - Auber 93 + 00
09 Gregory Joseph 1988 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
10 Sébastien Chavanel 1981 Française des Jeux + 00
11 Nikolas Maes 1986 Quick Step + 00
12 Lloyd Mondory 1982 AG2R La Mondiale + 00
13 Cyril Lemoine 1983 Saur - Sojasun + 00
14 José Joaquin Rojas 1985 Caisse d'Epargne + 00
15 Romain Feillu 1984 Vacansoleil + 00
16 Klaas Lodewyck 1988 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
17 Jocelyn Bar 1988 Roubaix - Lille Metropole + 00
18 Baptiste Planckaert 1988 Landbouwkrediet + 00
19 Romain Zingle 1987 Cofidis + 00
20 Reinier Honig 1983 Acqua e Sapone + 00
21 Leigh Howard 1989 Team HTC - Columbia + 00
22 Rafaâ Chtioui 1986 Acqua e Sapone + 00
23 Jimmy Engoulvent 1979 Saur - Sojasun + 00
24 Angel Madrazo 1988 Caisse d'Epargne + 00
25 Stèphane Bonsergent 1977 Bretagne - Schuller + 00
26 Steven Caethoven 1981 Landbouwkrediet + 00
27 Gianni Meersman 1985 Française des Jeux + 00
28 Mathieu Drujon 1983 Caisse d'Epargne + 00
29 Stephane Augé 1974 Cofidis + 00
30 Andreas Stauff 1987 Quick Step + 00
31 Juan José Haedo 1981 Team Saxo Bank + 00
32 Gorik Gardeyn 1980 Vacansoleil + 00
33 Nadir Haddou 1983 BigMat - Auber 93 + 00
34 Jimmy Casper 1978 Saur - Sojasun + 00
35 Alexandre Pichot 1983 BBOX Bouygues Telecom + 00
36 Kris Boeckmans 1987 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
37 Gert Dockx 1988 Team HTC - Columbia + 00
38 Rui Costa 1986 Caisse d'Epargne + 00
39 Stijn Devolder 1979 Quick Step + 00
40 Sep Vanmarcke 1988 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
41 Renaud Dion 1978 Roubaix - Lille Metropole + 00
42 Stephane Poulhies 1985 Saur - Sojasun + 00
43 Saïd Haddou 1982 BBOX Bouygues Telecom + 00
44 Martin Elmiger 1978 AG2R La Mondiale + 00
45 Rubén Pérez Moreno 1981 Euskaltel-Euskadi + 00
46 Arnaud Coyot 1980 Caisse d'Epargne + 00
47 Rony Martias 1980 Saur - Sojasun + 00
48 Cedric Pineau 1985 Roubaix - Lille Metropole + 00
49 Jean-Luc Delpech 1979 Bretagne - Schuller + 00
50 Denis Galimzyanov 1987 Team Katusha + 00
51 Gerben Löwik 1977 Omega Pharma-Lotto + 00
52 Jérémie Galland 1983 Saur - Sojasun + 00
53 Mickaël Delage 1985 Omega Pharma-Lotto + 00
54 Nikolai Trusov 1985 Team Katusha + 00
55 Ruggero Marzoli 1976 Acqua e Sapone + 00
56 Arnaud Molmy 1988 Roubaix - Lille Metropole + 00
57 Florian Vachon 1985 Bretagne - Schuller + 00
58 Pavel Brutt 1982 Team Katusha + 00
59 Wouter Mol 1982 Vacansoleil + 00
60 Patrick Gretsch 1987 Team HTC - Columbia + 00
61 Nicolas Rousseau 1983 AG2R La Mondiale + 00
62 Mikhaylo Khalilov 1975 Team Katusha + 00
63 Jan Ghyselinck 1988 Team HTC - Columbia + 00
64 Jonas Ljungblad 1979 Omega Pharma-Lotto + 00
65 Steven Van Vooren 1985 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
66 Javier Aramendia 1986 Euskaltel-Euskadi + 00
67 Geert Steurs 1981 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
68 Michael Van Staeyen 1988 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
69 Jonas Aaen Jørgensen 1986 Team Saxo Bank + 00
70 Stijn Neirynck 1985 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
71 Yohann Gène 1981 BBOX Bouygues Telecom + 00
72 David Boucher 1980 Landbouwkrediet + 00
73 Romain Lemarchand 1987 BigMat - Auber 93 + 00
74 Mathieu Ladagnous 1984 Française des Jeux + 00
75 Sébastien Minard 1982 Cofidis + 00
76 Kurt Hovelynck 1981 Quick Step + 00
77 Maxime Vantomme 1986 Team Katusha + 00
78 Jaroslaw Marycz 1987 Team Saxo Bank + 00
79 Matteo Carrara 1979 Vacansoleil + 00
80 Lilian Jegou 1976 Bretagne - Schuller + 00
81 Steven Tronet 1986 Roubaix - Lille Metropole + 00
82 Didac Ortega Orts 1982 Acqua e Sapone + 00
83 Arnaud Labbe 1976 Cofidis + 00
84 Matthieu Sprick 1981 BBOX Bouygues Telecom + 00
85 Thomas Fothen 1983 Team Milram + 00
86 Luis Pasamontes 1979 Caisse d'Epargne + 00
87 Imanol Erviti 1983 Caisse d'Epargne + 00
88 Geert Verheyen 1973 Landbouwkrediet + 00
89 Leif Hoste [*] 1977 Omega Pharma-Lotto + 00
90 Laurent Mangel 1981 Saur - Sojasun + 00
91 Julien El Fares 1985 Cofidis + 00
92 Koen Barbe 1981 Landbouwkrediet + 00
93 Iljo Keisse 1982 Quick Step + 00
94 Kristof Goddaert 1986 AG2R La Mondiale + 00
95 Clément Lhotellerie 1986 Roubaix - Lille Metropole + 00
96 Kevin Neirynck 1982 Landbouwkrediet + 00
97 Kasper Klostergaard 1983 Team Saxo Bank + 00
98 Dominic Klemme 1986 Team Saxo Bank + 00
99 David Le Lay 1979 AG2R La Mondiale + 00
100 Anthony Geslin 1980 Française des Jeux + 00
101 Frédéric Amorison 1978 Landbouwkrediet + 00
102 Florian Guillou 1982 Bretagne - Schuller + 00
103 Sébastien Duret 1980 Bretagne - Schuller + 00
104 Gatis Smukulis 1987 AG2R La Mondiale + 00
105 Francisco Pérez 1978 Caisse d'Epargne + 00
106 Jérôme Coppel 1986 Saur - Sojasun + 00
107 Kevin van Impe 1981 Quick Step + 00
108 Gaël Malacarne 1986 Bretagne - Schuller + 00
109 Olivier Bonnaire 1983 Française des Jeux + 00
110 Frédéric Guesdon 1971 Française des Jeux + 00
111 Benoit Vaugrenard 1982 Française des Jeux + 00
112 Laurent Lefèvre 1976 BBOX Bouygues Telecom + 00
113 Wim De Vocht 1982 Team Milram + 00
114 Daniel Sesma Sorbet 1984 Euskaltel-Euskadi + 00
115 Stijn Vandenbergh 1984 Team Katusha + 00
116 Francesco Di Paolo 1982 Acqua e Sapone + 00
117 Wilfried Cretskens 1976 Omega Pharma-Lotto + 00
118 Benoît Daeninck 1981 Roubaix - Lille Metropole + 00
119 Brice Feillu 1985 Vacansoleil + 00
120 Julien Loubet 1985 AG2R La Mondiale + 00
121 Julien Berard 1987 AG2R La Mondiale + 00
122 Aitor Galdos 1979 Euskaltel-Euskadi + 00
123 Pierrick Fedrigo 1978 BBOX Bouygues Telecom + 00
124 Mikel Nieve 1984 Euskaltel-Euskadi + 00
125 Alexandre Lemair 1988 Roubaix - Lille Metropole + 00
126 Björn Schröder 1980 Team Milram + 00
127 Joost Van Leijen 1984 Vacansoleil + 00
128 Rasmus Guldhammer 1989 Team HTC - Columbia + 00
129 Dimitri Le Boulch 1989 BigMat - Auber 93 + 00
130 Franck Bouyer 1974 BBOX Bouygues Telecom + 00
131 Markus Eichler 1982 Team Milram + 00
132 Thomas Vedel Kvist 1987 Quick Step + 00
133 Pierre Cazaux 1984 Française des Jeux + 00
134 Andrei Kunitski 1984 Quick Step + 00
135 Christophe Kern 1981 Cofidis + 00
136 László Bodrogi 1976 Team Katusha + 00
137 Paolo Ciavatta 1984 Acqua e Sapone + 00
138 Aitor Hernández 1982 Euskaltel-Euskadi + 00
139 Lieuwe Westra 1982 Vacansoleil + 00
140 Niels Brouzes 1981 BigMat - Auber 93 + 00
141 Roger Kluge 1986 Team Milram + 00
142 Maxime Mederel 1980 BigMat - Auber 93 + 00
143 Amaël Moinard 1982 Cofidis + 00
144 Benjamin Gourgue 1986 Landbouwkrediet + 00
145 Aleksejs Saramotins 1982 Team HTC - Columbia + 00
146 Vincent Jérôme 1984 BBOX Bouygues Telecom + 00
147 Artur Gajek 1985 Team Milram + 00
148 Servais Knaven 1971 Team Milram + 00
149 Julien Mazet 1981 BigMat - Auber 93 + 00
150 Jens Mouris 1980 Vacansoleil + 00
151 Johan Mombaerts 1984 BigMat - Auber 93 + 00
152 Jean-Marc Bideau 1984 Bretagne - Schuller + 00
153 Jelle Vanendert 1985 Omega Pharma-Lotto + 00
154 Frank Høj 1973 Team Saxo Bank + 00
155 Alessandro Fantini 1985 Acqua e Sapone + 00
156 Pablo Urtasun Perez 1980 Euskaltel-Euskadi + 05:31

Info

Race 4 Jours de Dunkerque
Nation France
Stage 01.stage
Type Flat
Distance 143 km
StartDunkerque
FinishBray-Dunes
DateMay 5th (2010)
Leader A.Rasmussen
Youth G.Ciolek
Points A.Rasmussen
Mountain S.Vanmarcke

Alex Rasmussen