FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
4 Jours de Dunkerque
Division I, Stage race, 2nd -7th May 2000, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
GC
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Czechia
Denmark
Estonia
France
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
Ag2r - Décathlon
Alessio - Banca SMG
Alexia Alluminio
BigMat - Auber 93
Bonjour - Toupargel
Cantina Tollo
Cofidis
Crédit Agricole
Farm Frites
Festina - Lotus
Jean Delatour
La Française des Jeux
Lampre-Daikin
Liquigas - Pata
Lotto - Adecco
Mapei - Quick Step
Memory Card-Jack&Jones
Rabobank
St. Quentin - Oktos
US Postal Service
Ville de Chareloi - New Systems
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Rittsel
Martin
1971
Memory Card-Jack&Jones
22:52:07
02
Kasputis
Arturas
1967
Ag2r - Décathlon
+ 24
03
Hunter
Robert
1977
Lampre-Daikin
+ 01:06
04
Moreau
Christophe
1971
Festina - Lotus
+ 01:10
05
Bäckstedt
Magnus
1975
Crédit Agricole
+ 01:13
06
Sandstød
Michael
1968
Memory Card-Jack&Jones
+ 01:23
07
Barthe
Stéphane
1972
Ag2r - Décathlon
+ 01:25
08
Tchmil
Andrei
1963
Lotto - Adecco
+ 01:26
09
Casey
Dylan
1970
US Postal Service
+ 01:27
10
Rodriguez
Fred
1973
Mapei - Quick Step
+ 01:27
11
Moreni
Cristian
1972
Liquigas - Pata
+ 01:32
12
Jemison
Marty
1965
US Postal Service
+ 01:32
13
Rous
Didier
1970
Bonjour - Toupargel
+ 01:39
14
Piziks
Arvis
1969
Memory Card-Jack&Jones
+ 01:39
15
Leipheimer
Levi
1973
US Postal Service
+ 01:46
16
O'Grady
Stuart
1973
Crédit Agricole
+ 01:59
17
Planckaert
Jo
1970
Cofidis
+ 02:03
18
Magnien
Emmanuel
1971
La Française des Jeux
+ 02:04
19
Petersen
Jørgen Bo
1970
Ville de Chareloi - New Systems
+ 02:09
20
Bassons
Christophe
1974
Jean Delatour
+ 02:11
21
Lafis
Michel
1967
Farm Frites
+ 02:12
22
Ruskys
Saulius
1974
St. Quentin - Oktos
+ 02:15
23
Guesdon
Frédéric
1971
La Française des Jeux
+ 02:16
24
Simensen
Ole Sigurd
1972
St. Quentin - Oktos
+ 02:16
25
Robin
Jean-Cyril
1969
Bonjour - Toupargel
+ 02:21
26
Blaudzun
Michael
1973
Memory Card-Jack&Jones
+ 02:23
27
Joachim
Benoit
1976
US Postal Service
+ 02:26
28
Spruch
Zbigniew
1965
Lampre-Daikin
+ 02:26
29
Sivakov
Alexei
1972
BigMat - Auber 93
+ 02:27
30
Johansen
Allan
1971
Memory Card-Jack&Jones
+ 02:27
31
Bossoni
Paolo
1976
Cantina Tollo
+ 02:27
32
Duijn
Marcel
1977
Rabobank
+ 02:28
33
Bessy
Frederic
1972
Jean Delatour
+ 02:29
34
Simon
François
1968
Bonjour - Toupargel
+ 02:31
35
Vansevenant
Wim
1971
Farm Frites
+ 02:31
36
Pronk
Matthé
1974
Rabobank
+ 02:36
37
Oriol
Christophe
1973
Jean Delatour
+ 02:36
38
Botcharov
Alexandre
1975
Ag2r - Décathlon
+ 02:37
39
Capelle
Ludovic
1976
Ville de Chareloi - New Systems
+ 02:38
40
Svorada
Ján
1968
Lampre-Daikin
+ 02:49
41
Baguet
Serge
1969
Lotto - Adecco
+ 02:49
42
Peeters
Wilfried
1964
Mapei - Quick Step
+ 02:57
43
Detilloux
Christophe
1974
Lotto - Adecco
+ 02:58
44
Battistel
Giacomo
1976
Alexia Alluminio
+ 03:05
45
Vierhouten
Aart
1970
Rabobank
+ 03:06
46
Nocentini
Rinaldo
1977
Mapei - Quick Step
+ 03:07
47
Raimondi
Giancarlo
1972
Liquigas - Pata
+ 03:10
48
Da Cruz
Carlos
1974
BigMat - Auber 93
+ 03:28
49
Casarotto
Davide
1971
Alessio - Banca SMG
+ 03:36
50
Auger
Ludovic
1971
BigMat - Auber 93
+ 03:55
51
Capelle
Christophe
1967
BigMat - Auber 93
+ 04:00
52
Zandarin
Flavio
1975
Alessio - Banca SMG
+ 04:45
53
Verstrepen
Johan
1967
Lampre-Daikin
+ 06:58
54
Kozlitine
Oleg
1969
St. Quentin - Oktos
+ 07:15
55
D'Hollander
Glenn
1974
Lotto - Adecco
+ 10:14
56
Vries
Pieter
1975
Farm Frites
+ 10:31
57
Van de Wouwer
Kurt
1971
Lotto - Adecco
+ 10:37
58
Faudot
Christophe
1968
Bonjour - Toupargel
+ 10:45
59
Pillon
Laurent
1964
Ville de Chareloi - New Systems
+ 11:18
60
Righi
Daniele
1976
Alexia Alluminio
+ 11:33
61
Moerenhout
Koos
1973
Farm Frites
+ 11:37
62
Stangelj
Gorazd
1973
Liquigas - Pata
+ 11:58
63
Moreau
Francis
1965
Cofidis
+ 12:18
64
Kjærgaard
Steffen
1973
US Postal Service
+ 12:30
65
Cali
Vincent
1970
Ville de Chareloi - New Systems
+ 12:34
66
Jørgensen
Rene
1975
Memory Card-Jack&Jones
+ 12:47
67
Skibby
Jesper
1964
Memory Card-Jack&Jones
+ 13:09
68
Balciunas
Linas
1978
St. Quentin - Oktos
+ 13:11
69
van Steen
Martin
1969
Farm Frites
+ 13:24
70
Vasseur
Cédric
1970
US Postal Service
+ 13:24
71
Templier
Vincent
1972
St. Quentin - Oktos
+ 13:28
72
Boardman
Chris
1968
Crédit Agricole
+ 13:35
73
Van Kessel
Miquel
1975
Farm Frites
+ 13:38
74
Contrini
Daniele
1974
Liquigas - Pata
+ 14:14
75
Brard
Florent
1976
Festina - Lotus
+ 14:19
76
Bouvard
Gilles
1969
Jean Delatour
+ 14:26
77
Boerman
Coen
1976
Rabobank
+ 14:27
78
Agnolutto
Christophe
1969
Ag2r - Décathlon
+ 14:34
79
Zanette
Denis
1970
Liquigas - Pata
+ 14:35
80
Hayman
Mathew
1978
Rabobank
+ 14:38
81
Aus
Lauri
1970
Ag2r - Décathlon
+ 14:45
82
Gabriel
Frédéric
1970
Bonjour - Toupargel
+ 14:56
83
Perraudeau
Olivier
1972
Bonjour - Toupargel
+ 14:58
84
Mondini
Gianpaolo
1972
Cantina Tollo
+ 15:00
85
Turpin
Ludovic
1975
Ag2r - Décathlon
+ 15:00
86
Lefevre
David
1972
Cofidis
+ 15:01
87
Salvato
Christian
1971
Liquigas - Pata
+ 15:10
88
Kirsipuu
Jaan
1969
Ag2r - Décathlon
+ 15:17
89
Bernard
Jerome
1971
Jean Delatour
+ 15:19
90
McEwen
Robbie
1972
Farm Frites
+ 16:06
91
Durand
Jacky
1967
Lotto - Adecco
+ 17:17
92
de Jongh
Steven
1973
Rabobank
+ 19:43
93
Negrini
Emanuele
1974
Cantina Tollo
+ 19:48
94
Lefèvre
Laurent
1976
Cofidis
+ 20:24
95
Van Lancker
Kurt
1971
Lotto - Adecco
+ 20:59
96
O'Bee
Kirk
1977
US Postal Service
+ 21:19
97
Andriotto
Dario
1972
Alexia Alluminio
+ 21:24
98
Desbiens
Laurent
1969
Cofidis
+ 21:26
99
Casper
Jimmy
1978
La Française des Jeux
+ 22:03
100
Leysen
Bart
1969
Mapei - Quick Step
+ 23:10
101
Gono
Marcel
1976
Crédit Agricole
+ 24:10
102
Corvers
Frank
1969
Memory Card-Jack&Jones
+ 25:06
103
Hunt
Jeremy
1974
BigMat - Auber 93
+ 25:47
104
Perque
Franck
1974
La Française des Jeux
+ 25:51
105
Marchesin
Fabio
1977
Liquigas - Pata
+ 25:54
106
Finot
Frederic
1977
Crédit Agricole
+ 26:08
107
Hvastija
Martin
1969
Alessio - Banca SMG
+ 26:27
108
Brognara
Andrea
1971
Alexia Alluminio
+ 26:57
109
Flammang
Tom
1978
Cofidis
+ 29:55
110
Madouas
Laurent
1967
Festina - Lotus
+ 31:03
111
Barbier
Gregory
1972
Ville de Chareloi - New Systems
+ 31:16
112
Guilbert
Charles
1972
Bonjour - Toupargel
+ 32:45
113
Serri
Eddy
1974
Alexia Alluminio
+ 33:33
114
Boxus
Renaud
1973
Ville de Chareloi - New Systems
+ 36:38
115
Gouvenou
Thierry
1969
BigMat - Auber 93
+ 37:10
116
Nazon
Damien
1974
Bonjour - Toupargel
+ 38:59
DNF
Chanteur
Pascal
1968
Ag2r - Décathlon
DNF
Guidi
Leonardo
1974
Alessio - Banca SMG
DNF
Leoni
Endrio
1968
Alessio - Banca SMG
DNF
Ongarato
Rodolfo
1971
Alessio - Banca SMG
DNF
Outschakov
Serguei
1968
Alessio - Banca SMG
DNF
Puttini
Felice
1967
Alessio - Banca SMG
DNF
Cavagnis
Oscar
1974
Alexia Alluminio
DNF
Minali
Nicola
1969
Alexia Alluminio
DNF
Villa
Marco
1969
Alexia Alluminio
DNF
Auger
Guillaume
1976
BigMat - Auber 93
DNF
Sweet
Jay
1975
BigMat - Auber 93
DNF
Colonna
Federico
1972
Cantina Tollo
DNF
Di Renzo
Marco
1969
Cantina Tollo
DNF
Giabbecucci
Fedrico
1975
Cantina Tollo
DNF
Pierdomenico
Germano
1967
Cantina Tollo
DNF
Gaumont
Philippe
1973
Cofidis
DNF
Tombak
Janek
1976
Cofidis
DNF
Hinault
Sébastien
1974
Crédit Agricole
DNF
Langella
Anthony
1974
Crédit Agricole
DNF
Neuville
Jerome
1975
Crédit Agricole
DNF
Van der Ven
Remco
1975
Farm Frites
DNF
Casero Moreno
Rafael
1976
Festina - Lotus
DNF
Clinger
David
1977
Festina - Lotus
DNF
Flickinger
Andy
1978
Festina - Lotus
DNF
Hernandez Bertran
Jaime Javier
1972
Festina - Lotus
DNF
Lino
Pascal
1966
Festina - Lotus
DNF
Seigneur
Eddy
1969
Jean Delatour
DNF
Teyssier
Francisque
1969
Jean Delatour
DNF
Thibout
Bruno
1969
Jean Delatour
DNF
D'Hondt
Patrick
1975
La Française des Jeux
DNF
McGee
Bradley
1976
La Française des Jeux
DNF
Mengin
Christophe
1968
La Française des Jeux
DNF
Nazon
Jean-Patrick
1977
La Française des Jeux
DNF
Ballerini
Franco
1964
Lampre-Daikin
DNF
Frutti
Matteo
1975
Lampre-Daikin
DNF
Pinotti
Marco
1976
Lampre-Daikin
DNF
Serpellini
Marco
1972
Lampre-Daikin
DNF
Fedenko
Olexandr
1970
Liquigas - Pata
DNF
De Waele
Fabien
1975
Lotto - Adecco
DNF
Baffi
Adriano
1962
Mapei - Quick Step
DNF
Fornaciari
Paolo
1971
Mapei - Quick Step
DNF
Koehler
Philippe
1978
Mapei - Quick Step
DNF
Museeuw
Johan
1965
Mapei - Quick Step
DNF
Sørensen
Rolf
1965
Rabobank
DNF
van Bon
Léon
1972
Rabobank
DNF
Goncaras
Mindaugas
1975
St. Quentin - Oktos
DNF
Ravaleu
Stéphane
1974
St. Quentin - Oktos
DNF
Thilloy
Jean-Michel
1966
St. Quentin - Oktos
DNF
Dean
Julian
1975
US Postal Service
DNF
Streel
Marc
1971
Ville de Chareloi - New Systems
DNF
Vereecke
Philippe
1975
Ville de Chareloi - New Systems
Information
4 Jours de Dunkerque
France
2nd -7th May 2000
2.1