Next manager: CN BE (24/06 11:15)

1998 4 Jours de Dunkerque

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07

Stage results: 01.stage

Pos Name Born Team Time
01 Jaan Kirsipuu 1969 Casino - Ag2R 04:14:52
02 Stéphane Barthe 1972 Casino - Ag2R + 00
03 Arvis Piziks 1969 Team Home - Jack&Jones + 00
04 Adriano Baffi 1962 Ballan + 00
05 Mirko Rossato 1968 Scrigno - Gaerne + 00
06 Franck Morelle 1964 La Française des Jeux + 00
07 Aart Vierhouten 1970 Rabobank + 00
08 Sven Teutenberg 1972 US Postal Service + 00
09 Marcel Wüst 1967 Festina - Lotus + 00
10 Jan Koerts 1969 Rabobank + 00
11 Dario Pieri 1975 Scrigno - Gaerne + 00
12 Massimo Strazzer 1969 Cantina Tollo - Alexia Alluminio + 00
13 Tristan Hoffman 1970 TVM - Farm Frites + 00
14 Mario Aerts 1974 Lotto - Mobistar + 00
15 Christophe Detilloux 1974 Lotto - Mobistar + 00
16 Cédric Vasseur 1970 Gan - Crédit Agricole + 00
17 Stuart O'Grady 1973 Gan - Crédit Agricole + 00
18 Fabrizio Guidi 1972 Team Polti + 00
19 Matteo Tosatto 1974 Ballan + 00
20 Fabio Sacchi 1974 Team Polti + 00
21 Christophe Mengin 1968 La Française des Jeux + 00
22 Viatcheslav Ekimov 1966 US Postal Service + 00
23 Denis Zanette 1970 Vini Caldirola - Longoni Sport + 00
24 Nicolas Jalabert 1973 Cofidis + 00
25 Wim Feys 1971 Lotto - Mobistar + 00
26 Alexei Sivakov 1972 BigMat - Auber 93 + 00
27 Charles Guilbert 1972 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 00
28 Nicola Loda 1971 Ballan + 00
29 Mikael Holst Kyneb 1972 Team Home - Jack&Jones + 00
30 Geert Van Bondt 1970 TVM - Farm Frites + 00
31 Davide Casarotto 1971 Scrigno - Gaerne + 00
32 Marco Milesi 1970 Bresciat - Liquigas + 00
33 Frédéric Guesdon 1971 La Française des Jeux + 00
34 Bruno Thibout 1969 Cofidis + 00
35 Marco Serpellini 1972 Bresciat - Liquigas + 00
36 Hans De Clercq 1969 Palmans - Ideal + 00
37 Frank Vandenbroucke 1974 Mapei - Bricobi + 00
38 Biagio Conte 1968 Scrigno - Gaerne + 00
39 Gianluca Bortolami 1968 Festina - Lotus + 00
40 Magnus Bäckstedt 1975 Gan - Crédit Agricole + 00
41 Enrico Cassani 1972 Team Polti + 00
42 Thierry Laurent 1966 Festina - Lotus + 00
43 Bart Leysen 1969 Mapei - Bricobi + 00
44 Guillaume Auger 1976 BigMat - Auber 93 + 00
45 Alexandre Vinokourov 1973 Casino - Ag2R + 00
46 Serhiy Honchar 1970 Cantina Tollo - Alexia Alluminio + 00
47 Cyril Bos 1972 Gan - Crédit Agricole + 00
48 Francis Moreau 1965 Cofidis + 00
49 Christophe Bassons 1974 Festina - Lotus + 00
50 Jay Sweet 1975 BigMat - Auber 93 + 00
51 Daniele Nardello 1972 Mapei - Bricobi + 00
52 Arturas Kasputis 1967 Casino - Ag2R + 00
53 Martin Hvastija 1969 Cantina Tollo - Alexia Alluminio + 00
54 Laurent Lefèvre 1976 Festina - Lotus + 00
55 Eugeni Berzin 1970 La Française des Jeux + 00
56 Lauri Aus 1970 Casino - Ag2R + 00
57 Jesper Skibby 1964 Team Home - Jack&Jones + 00
58 Arnaud Pretot 1971 Gan - Crédit Agricole + 00
59 Thierry Marichal 1973 Lotto - Mobistar + 00
60 Ján Svorada 1968 Mapei - Bricobi + 01:47
61 Mauro Radaelli 1967 Vini Caldirola - Longoni Sport + 01:47
62 Nico Mattan 1971 Mapei - Bricobi + 01:47
63 Franck Perque 1974 La Française des Jeux + 01:47
64 Max van Heeswijk 1973 Rabobank + 01:47
65 Jean-Patrick Nazon 1977 La Française des Jeux + 01:47
66 Mariano Piccoli 1970 Bresciat - Liquigas + 01:47
67 Anthony Rokia 1972 Team Polti + 01:47
68 Rossano Brasi 1972 Team Polti + 01:47
69 Carlos Da Cruz 1974 BigMat - Auber 93 + 01:47
70 Juris Silovs 1973 Team Home - Jack&Jones + 01:47
71 Silvio Martinello 1963 Team Polti + 01:47
72 Laurent Desbiens 1969 Cofidis + 01:47
73 Eros Poli 1963 Gan - Crédit Agricole + 01:47
74 Marco Bellini 1969 Cantina Tollo - Alexia Alluminio + 01:47
75 Claus Michael Möller 1968 TVM - Farm Frites + 01:47
76 Davide Bramati 1968 Mapei - Bricobi + 01:47
77 Axel Merckx 1972 Team Polti + 01:47
78 Carlo Bomans 1963 Palmans - Ideal + 01:47
79 Marco Zanotti 1974 Vini Caldirola - Longoni Sport + 01:47
80 Frank Høj 1973 Palmans - Ideal + 01:47
81 Erik Dekker 1970 Rabobank + 01:47
82 Tyler Hamilton 1971 US Postal Service + 01:47
83 Richard Groenendaal 1971 Rabobank + 01:47
84 Alexander Gontchenkov 1970 Ballan + 01:47
85 Endrio Leoni 1968 Ballan + 01:47
86 Pascal Derame 1970 US Postal Service + 01:47
87 Philippe Gaumont 1973 Cofidis + 01:47
88 Ludovic Auger 1971 BigMat - Auber 93 + 01:47
89 Massimo Giunti 1974 Cantina Tollo - Alexia Alluminio + 01:47
90 Rolf Sørensen 1965 Rabobank + 01:47
91 Michael Rosborg 1971 Team Home - Jack&Jones + 01:47
92 Marc Strange Jacobsen 1972 Team Home - Jack&Jones + 01:47
93 Johan Capiot 1964 TVM - Farm Frites + 01:47
94 Gabriele Colombo 1972 Ballan + 01:47
95 Jean-Cyril Robin 1969 US Postal Service + 01:47
96 Enrico Zaina 1967 Bresciat - Liquigas + 01:47
97 Filippo Casagrande 1973 Scrigno - Gaerne + 01:47
98 Johan De Geyter 1972 Palmans - Ideal + 11:30
99 Laurent Pillon 1964 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 11:30
100 Jürgen Vermeersch 1975 Palmans - Ideal + 11:30
101 Jean-Pierre Heynderyckx 1965 Home Market - Ville de Chareloi + 11:30
102 Adri van der Poel 1959 Rabobank + 11:30
103 Jo Planckaert 1970 Lotto - Mobistar + 11:30
104 Ludovic Capelle 1976 Home Market - Ville de Chareloi + 11:30
105 Ronny Assez 1970 Home Market - Ville de Chareloi + 11:30
106 Gianluca Sironi 1974 Vini Caldirola - Longoni Sport + 11:30
107 Laurent Genty 1971 BigMat - Auber 93 + 11:30
108 Ludwig Willems 1966 Lotto - Mobistar + 11:30
109 Massimo Apollonio 1970 Vini Caldirola - Longoni Sport + 11:30
110 Grzegorz Gwiazdowski 1974 Cofidis + 11:30
111 Dariusz Baranowski 1972 US Postal Service + 11:30
112 Frankie Andreu 1966 US Postal Service + 11:30
113 Giacomo Battistel 1976 Cantina Tollo - Alexia Alluminio + 11:30
114 Patrice Halgand 1974 Festina - Lotus + 11:30
115 Laurent Brochard 1968 Festina - Lotus + 11:30
116 Gilles Talmant 1970 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 11:30
117 Gilles Maignan 1968 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 11:30
118 Sebastien Demarbaix 1973 Home Market - Ville de Chareloi + 11:30
119 Michael Steen Nielsen 1972 Team Home - Jack&Jones + 11:30
120 Christian Andersen 1967 Team Home - Jack&Jones + 11:30
121 Pascal Chanteur 1968 Casino - Ag2R + 11:30
122 Andre Korff 1973 Festina - Lotus + 11:30
123 Roberto Sgambelluri 1974 Bresciat - Liquigas + 11:30
124 Giancarlo Raimondi 1972 Bresciat - Liquigas + 11:30
125 David Delrieu 1971 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 11:30
126 Gert Vanderaerden 1973 Palmans - Ideal + 11:30
127 Karl Pauwels 1971 Palmans - Ideal + 11:30
128 Viatscheslav Djavanin 1969 BigMat - Auber 93 + 11:30
129 Serguei Outschakov 1968 TVM - Farm Frites + 11:30
130 Giuliano Figueras 1976 Mapei - Bricobi + 11:30
131 Jacky Durand 1967 Casino - Ag2R + 11:30
132 Jean-Philippe Dojwa 1967 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 11:30
133 Stéphane Cueff 1969 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 11:30
134 Stefano De Mauri 1975 Vini Caldirola - Longoni Sport + 11:30
135 Marco Villa 1969 Cantina Tollo - Alexia Alluminio + 11:30
136 Stéphane Bergès 1975 BigMat - Auber 93 + 11:30
137 David Lefevre 1972 Casino - Ag2R + 11:30
138 Claude Lamour 1969 Mutuelle De Seine-Et-Marne + 11:30
139 Jerome Laveur-Pedoux 1973 Home Market - Ville de Chareloi + 11:30
140 Christophe Capelle 1967 Cofidis + 11:30
141 Roger Hammond 1974 Palmans - Ideal + 11:30
142 Jörg Jaksche 1976 Team Polti + 11:30
143 Maurizio Fondriest 1965 Cofidis + 11:30
144 Frédéric Moncassin 1968 Gan - Crédit Agricole + 11:30
145 Giorgio Furlan 1966 Vini Caldirola - Longoni Sport + 11:30
146 Giuseppe Di Grande 1973 Mapei - Bricobi + 11:30
147 Marco Antonio Di Renzo 1969 Cantina Tollo - Alexia Alluminio + 11:30
148 Daniele Contrini 1974 Bresciat - Liquigas + 11:30
149 Johan Bruinsma 1976 Rabobank + 11:30
DNF Simone Bertoletti 1974 Bresciat - Liquigas
DNF Gregory Schoelens 1974 Home Market - Ville de Chareloi
DNF Jurgen De Buysschere 1976 Home Market - Ville de Chareloi
DNF Alessandro Petacchi 1974 Scrigno - Gaerne
DNF Jeroen Blijlevens 1971 TVM - Farm Frites
DNF Michael Andersson 1967 TVM - Farm Frites
DNF Joan Llaneras Rosello 1969 US Postal Service

Info

Race 4 Jours de Dunkerque
Nation France
Stage 01.stage
Type Flat
Distance 180 km
StartDunkerque
FinishGrande
DateMay 5th (1998)
Leader J.Kirsipuu

Jaan Kirsipuu