FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
CCC Tour
UCI, Stage race, 2nd stage, 22nd April 2005, Poland
Race info
Results
Startlist
History
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Czechia
Estonia
Germany
Latvia
Netherlands
Norway
Poland
Russia
Slovakia
Slovenia
Ukraine
Teams
-
Amore & Vita - Beretta - Polska
Cycling Team Bert Story - Piels
DHL - Author
Grupa PSB - Atlas - Orbea
Intel - Action
Kalev Chocolate Team
Knauf Team
Legia - Bazyliszek
Paged - MBK - Scout
PSK Whirlpool
Rietumu Bank
RSH
Sava
Team ComNet - Senges
Team Lamonta
Team Skil - Moser
Team Sparebanken Vest
Team Sparkasse
Team Wiesenhof
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Piatek
Zbigniew
1966
Intel - Action
04:04:16
02
Romanik
Radoslaw
1967
DHL - Author
+ 00
03
Przydzial
Piotr
1974
DHL - Author
+ 00
04
Zamana
Cezary
1967
Intel - Action
+ 00
05
Kuzniak
Krzysztof
1984
-
+ 01:17
06
Miara
Krzysztof
1983
-
+ 01:18
07
Faltynek
Jan
1974
PSK Whirlpool
+ 01:25
08
Zarebski
Jaroslaw
1979
Intel - Action
+ 01:25
09
Saramotins
Aleksejs
1982
Rietumu Bank
+ 01:25
10
Zdzieblko
Dawid
1982
Legia - Bazyliszek
+ 01:25
11
Krzeszowiec
Artur
1972
Amore & Vita - Beretta - Polska
+ 01:25
12
Bonca
Valter
1968
Sava
+ 01:25
13
Czajkowski
Daniel
1978
Grupa PSB - Atlas - Orbea
+ 01:25
14
Kalemba
Wojciech
1969
Paged - MBK - Scout
+ 01:25
15
Wallaard
Arno
1979
Cycling Team Bert Story - Piels
+ 01:25
16
Pietrzak
Przemyslaw
1984
-
+ 01:25
17
Buchacek
Thomas
1978
PSK Whirlpool
+ 01:25
18
Jezowski
Krzysztof
1975
Knauf Team
+ 01:25
19
Ksobiak
Bartlomiej
1976
Paged - MBK - Scout
+ 01:25
20
Wesoly
Marek
1978
Team Skil - Moser
+ 01:25
21
Chmielewski
Piotr
1970
Intel - Action
+ 01:25
22
Mroz
Mateusz
1980
Amore & Vita - Beretta - Polska
+ 01:25
23
Bondariev
Bogdan
1974
Intel - Action
+ 01:25
24
Maciejewski
Marek
1977
Grupa PSB - Atlas - Orbea
+ 01:25
25
Hegreberg
Morten
1977
Team Sparebanken Vest
+ 01:25
26
Christiansen
Morten
1974
Team Sparebanken Vest
+ 01:25
27
Taciak
Mateusz
1984
-
+ 01:25
28
Skiba
Sebastian
1978
Legia - Bazyliszek
+ 01:25
29
Ciesielski
Krzysztof
1974
DHL - Author
+ 01:25
30
Fadrny
Ondrej
1978
PSK Whirlpool
+ 01:25
31
Wadecki
Piotr
1973
Intel - Action
+ 01:25
32
Schüler
Tilo
1980
Team ComNet - Senges
+ 01:25
33
Walczak
Damian
1984
Knauf Team
+ 01:25
34
Skoczylkas
Dariusz
1974
DHL - Author
+ 01:25
35
Zoledziowski
Gregorz
1980
Legia - Bazyliszek
+ 01:25
36
Rasch
Gabriel
1976
Team Sparebanken Vest
+ 01:25
37
Nowak
Hubert
1980
Legia - Bazyliszek
+ 01:25
38
Jerse
Rok
1981
Sava
+ 01:25
39
Riska
Martin
1975
PSK Whirlpool
+ 01:25
40
Premuzic
Boris
1968
Sava
+ 01:25
41
Krupa
Dawid
1980
Paged - MBK - Scout
+ 01:25
42
Brychak
Evgen
1985
-
+ 01:25
43
Andresen
Are
1975
Team Sparebanken Vest
+ 01:25
44
Wolski
Marcin
1984
-
+ 01:25
45
Brozyna
Tomasz
1970
Intel - Action
+ 01:25
46
Lorek
Jakub
1983
Amore & Vita - Beretta - Polska
+ 01:25
47
Wojtas
Arkadiusz
1977
Team Skil - Moser
+ 01:25
48
Radosz
Robert
1975
Grupa PSB - Atlas - Orbea
+ 01:25
49
Pawlak
Wojciech
1969
Knauf Team
+ 01:25
50
Witecki
Mariusz
1981
DHL - Author
+ 01:25
51
Kollert
Michal
1984
PSK Whirlpool
+ 01:25
52
Melehs
Olegs
1982
Rietumu Bank
+ 01:25
53
Gilicki
Wlodzimerz
1975
-
+ 01:25
54
Okrucinski
Daniel
1980
Grupa PSB - Atlas - Orbea
+ 01:25
55
Kornegoor
Arne
1981
Cycling Team Bert Story - Piels
+ 01:25
56
Karczynski
Marcin
1978
Grupa PSB - Atlas - Orbea
+ 01:25
57
Gebka
Marcin
1974
DHL - Author
+ 01:25
58
Klymenko
Alexander
1975
-
+ 01:25
59
Zaradny
Piotr
1972
Knauf Team
+ 01:25
60
Stevens
Christophe
1974
Team Skil - Moser
+ 01:25
61
Prous
Priit
1984
Kalev Chocolate Team
+ 01:25
62
Rudnicki
Dariusz
1981
Team Skil - Moser
+ 01:25
63
Kiendys
Tomasz
1977
Knauf Team
+ 01:25
64
Volkmann
Karsten
1978
RSH
+ 01:25
65
Pajor
Bartosz
1984
-
+ 01:25
66
Rebiewski
Jaroslaw
1974
Knauf Team
+ 01:25
67
Silar
Uros
1978
Sava
+ 01:25
68
Sapa
Marcin
1976
Knauf Team
+ 01:25
69
Jezierski
Sebastian
1981
Legia - Bazyliszek
+ 01:25
70
Huzarski
Bartosz
1980
Intel - Action
+ 01:25
71
Welniak
Jaroslaw
1978
Legia - Bazyliszek
+ 01:25
72
Rabon
Frantisek
1983
PSK Whirlpool
+ 01:25
73
Lisowicz
Tomasz
1977
Knauf Team
+ 02:13
74
Lenferink
Jesper
1982
Cycling Team Bert Story - Piels
+ 02:13
75
Sowinski
Kasper
1978
Amore & Vita - Beretta - Polska
+ 02:13
76
Kwanten
Frank
1982
Team Skil - Moser
+ 02:59
77
Zugaj
Pawel
1979
DHL - Author
+ 04:15
78
Lenferink
Maarten
1985
Cycling Team Bert Story - Piels
+ 04:44
79
Schoonacker
Jehudi
1978
Team Skil - Moser
+ 09:46
80
Wasilewski
Radoslaw
1985
-
+ 10:17
81
Rudyy
Stanislav
1982
-
+ 10:17
82
Matsko
Vadym
-
-
+ 10:17
83
Mikeychyuk
Maksym
-
-
+ 10:17
84
Ziolkowski
Wojciech
1984
DHL - Author
+ 10:33
85
Putek
Grzegorz
1982
Grupa PSB - Atlas - Orbea
+ 10:33
86
Rezman
Bostijan
1980
Sava
+ 13:27
87
Friedemann
Matthias
1984
Team Lamonta
+ 13:27
88
Rybczynski
Mateusz
1981
Legia - Bazyliszek
+ 13:27
89
Kloczko
Tomasz
1971
Amore & Vita - Beretta - Polska
+ 13:27
90
Jerse
Tom
1986
Sava
+ 13:27
91
Kukk
Sigvard
1972
Kalev Chocolate Team
+ 13:27
92
Schulze
André
1974
Team Sparkasse
+ 13:27
93
Obst
René
1977
Team Wiesenhof
+ 13:27
94
Kremer
May
-
-
+ 13:27
95
Remme
Stian
1982
Team Sparebanken Vest
+ 13:27
96
Schröder
Björn
1980
Team Wiesenhof
+ 13:27
97
Veinbergs
Toms
1986
Rietumu Bank
+ 13:27
98
Ellertsen
Kristian
1982
Team Sparebanken Vest
+ 13:27
99
Blahut
Radek
1973
PSK Whirlpool
+ 13:27
100
Sznitko
Adam
1984
-
+ 13:27
101
Martinek
Pavel
1982
PSK Whirlpool
+ 13:27
102
Alloo
Mike
1985
Cycling Team Bert Story - Piels
+ 13:27
103
Podolski
Lukasz
1980
Grupa PSB - Atlas - Orbea
+ 13:27
104
Szaniawski
Pawel
1981
Grupa PSB - Atlas - Orbea
+ 13:27
105
Polatayko
Lyubomyr
1979
-
+ 25:28
106
Gladkyy
Andriy
1980
-
+ 25:28
107
Bialowiezec
Jaroslaw
1981
Legia - Bazyliszek
+ 25:28
108
Lagkuti
Sergiy
1985
-
+ 25:28
109
Matysiak
Bartlomiej
1984
-
+ 26:42
110
Onoshko
Oleksandr
1981
-
+ 27:04
111
Vite
Mikelis
1986
Rietumu Bank
+ 27:04
112
Popkov
Vitaliy
1983
-
+ 27:04
113
Sarkanis
Santis
1984
-
+ 27:04
114
Kiritschenko
Marco
1982
-
+ 27:04
115
Mustonen
Andrei
1984
Kalev Chocolate Team
+ 27:04
116
Ojavee
Mart
1981
Kalev Chocolate Team
+ 27:04
117
Wallaard
Freek
1986
Cycling Team Bert Story - Piels
+ 34:28
DNF
Bryk
Maciej
1980
Paged - MBK - Scout
DNF
Mermer
Krzysztof
1974
Paged - MBK - Scout
DNF
Mikolajczyk
Przemyslaw
1970
Paged - MBK - Scout
DNF
Eidsheim
Gunnar
1981
Team Sparebanken Vest
DNF
Pedersen
Frank
1980
Team Sparebanken Vest
DNF
Lebedev
Andri
1982
Kalev Chocolate Team
DNF
Poldma
Mirko
1981
Kalev Chocolate Team
DNF
Knopf
Michael
1980
Sava
DNF
Maciolek
Dominik
1985
-
DNF
Lesniak
Tomasz
1979
Paged - MBK - Scout
DNF
Trepolenkov
Roman
1985
-
DNF
Kononenko
Roman
1981
-
Information
CCC Tour
Poland
2nd stage | 174.8 km
Jawor
->
Zlotoryja
2.2
Z.Piatek
| Leader