2009 GP Ind. & Com.di Prato

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Giovanni Visconti 1983 Italy ISD - Neri 4t 04' 00"
02 Francesco Gavazzi 1984 Italy Lampre - NGC 00"
03 Luca Paolini 1977 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 00"
04 Volodymir Starchyk 1980 Ukraine Amore & Vita - McDonald's 00"
05 Daniel Oss 1987 Italy Liquigas 00"
06 Mauro Santambrogio 1984 Italy Lampre - NGC 00"
07 Michele Scarponi 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 00"
08 Przemyslaw Niemiec 1980 Poland Miche - Silver Cross 00"
09 Niklas Axelsson [*] 1972 Sweden Team Utensilnord 00"
10 Marzio Bruseghin 1974 Italy Lampre - NGC 05"
11 Stefano Garzelli 1973 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 09"
12 Murilo Fischer 1979 Brazil Liquigas 13"
13 Roberto Ferrari 1983 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 13"
14 Mikhaylo Khalilov 1975 Ukraine Ceramica Flaminia-Bossini Docce 13"
15 Manuel Belletti 1985 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 13"
16 Francesco Ginanni 1985 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 13"
17 Enrico Rossi 1982 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 13"
18 Francisco Ventoso 1982 Spain Carmiooro - A-Style 13"
19 Eugenio Loria 1981 Italy Centri della Calzatura 13"
20 Marcello Pavarin 1986 Italy CSF Group - Navigare 13"
21 Manuele Mori 1980 Italy Lampre - NGC 13"
22 Miguel Angel Rubiano 1984 Colombia Centri della Calzatura 13"
23 Aleksandr Kuschynski 1979 Belarus Liquigas 13"
24 Alex Meenhorst 1987 Australia Nazionale Elettronica - Hadimec 13"
25 Enrico Magazzini 1988 Italy Lampre - NGC 13"
26 Fortunato Baliani 1974 Italy CSF Group - Navigare 13"
27 Krzysztof Szczawinski 1979 Poland Miche - Silver Cross 13"
28 Daryl Impey 1984 South Africa Barloworld - Bianchi 13"
29 Clemens Fankhauser 1985 Austria Elk Haus 13"
30 Gerhard Trampusch 1978 Austria Elk Haus 13"
31 Blaz Furdi 1988 Slovenia Sava 13"
32 Franklin Raul Chachon 1980 Venezuela - 13"
33 Diego Caccia 1981 Italy Barloworld - Bianchi 13"
34 Marco Corti 1986 Italy Barloworld - Bianchi 13"
35 Freddy Vargas 1982 Venezuela - 13"
36 Gorazd Stangelj 1973 Slovenia Liquigas 13"
37 Serhiy Honchar 1970 Ukraine Team Utensilnord 13"
38 Emanuele Sella 1981 Italy Carmiooro - A-Style 13"
39 Yauheni Sobal 1981 Belarus Centri della Calzatura 13"
40 Ruslan Pidgornyy 1977 Ukraine ISD - Neri 13"
41 Jaroslaw Dabrowski 1983 Poland Amore & Vita - McDonald's 13"
42 Vladimir Miholjevic 1974 Croatia Liquigas 13"
43 Alessandro Bisolti 1985 Italy CSF Group - Navigare 13"
44 Andriy Grivko 1983 Ukraine ISD - Neri 13"
45 Valerio Agnoli 1985 Italy Liquigas 13"
46 Stefan Denifl 1987 Austria Elk Haus 13"
47 Francesco Bellotti 1979 Italy Barloworld - Bianchi 13"
48 Simone Ponzi 1987 Italy Lampre - NGC 13"
49 Francesco Failli 1983 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 13"
50 Edwin Carvajal 1983 Colombia Miche - Silver Cross 13"
51 Luca Solari 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 13"
52 Leonardo Giordani 1977 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 13"
53 Jackson Rodriguez 1985 Venezuela Serramenti - Androni Giocattoli 13"
54 Luca Zanasca 1983 Italy Centri della Calzatura 13"
55 Cristiano Fumagalli 1984 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 13"
56 Luigi Sestili 1983 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 13"
57 Giuseppe Muraglia [*] 1979 Italy Centri della Calzatura 13"
58 Thomas Bertolini 1988 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 13"
59 Giampaolo Caruso 1980 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 13"
60 Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 13"
61 Cristiano Salerno 1985 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 13"
62 Fabio Negri 1982 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 13"
63 Gianluca Mirenda 1983 Italy ISD - Neri 13"
64 Aristide Ratti 1982 Italy Carmiooro - A-Style 13"
65 Riccardo Chiarini 1984 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 13"
66 Matteo Montaguti 1984 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 13"
67 Paolo Longo Borghini 1980 Italy Barloworld - Bianchi 13"
68 Mauro Da Dalto 1981 Italy Lampre - NGC 13"
69 Tiziano Dall'Antonia 1983 Italy CSF Group - Navigare 13"
70 Tomasz Marczynski 1984 Poland Miche - Silver Cross 13"
71 Umberto Nardecchia 1981 Italy CSF Group - Navigare 13"
DNF Jose Alarcon 1988 Venezuela -
DNF Ronald Gonzalez 1981 Venezuela -
DNF Manuel Medina 1976 Venezuela -
DNF Yonathan Monsalve 1989 Venezuela -
DNF José Rujano 1982 Venezuela -
DNF Francesco Di Paolo 1982 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Alessandro Donati 1979 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Ruggero Marzoli 1976 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Guiseppe Palumbo 1975 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Luca Pierfelici 1983 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Santo Anzà 1980 Italy Amica Chips - Knauf
DNF Vladislav Borisov 1978 Russia Amore & Vita - McDonald's
DNF Richard England 1981 Australia Amore & Vita - McDonald's
DNF Fabio Gilioli 1979 Italy Amore & Vita - McDonald's
DNF Sergiy Gretchyn 1979 Ukraine Amore & Vita - McDonald's
DNF Philipp Mamos 1982 Germany Amore & Vita - McDonald's
DNF Yuri Metlushenko 1976 Ukraine Amore & Vita - McDonald's
DNF John-Lee Augustyn 1986 South Africa Barloworld - Bianchi
DNF Giampaolo Cheula 1979 Italy Barloworld - Bianchi
DNF Diego Genovesi 1981 Italy Carmiooro - A-Style
DNF Maxim Gourov 1979 Kazakhstan Carmiooro - A-Style
DNF Jure Kocjan 1984 Slovenia Carmiooro - A-Style
DNF Alessandro Raisoni 1983 Italy Carmiooro - A-Style
DNF Fabio Terrenzio 1985 Italy Carmiooro - A-Style
DNF Davide D'Angelo 1982 Italy Centri della Calzatura
DNF Artur Krol 1983 Poland Centri della Calzatura
DNF Dmitri Nikandrov 1979 Russia Centri della Calzatura
DNF Vladimir Duma 1972 Ukraine Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Bernardo Riccio 1985 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Michele Gaia 1985 Italy CSF Group - Navigare
DNF Simone Stortoni 1985 Italy CSF Group - Navigare
DNF Matthias Brändle 1989 Austria Elk Haus
DNF Björn Thurau 1988 Germany Elk Haus
DNF Jan Valach 1973 Slovakia Elk Haus
DNF Maxim Belkov 1985 Russia ISD - Neri
DNF Vitaly Kondrut 1984 Ukraine ISD - Neri
DNF Oleksandr Kvachuk 1983 Ukraine ISD - Neri
DNF Mirco Lorenzetto 1981 Italy Lampre - NGC
DNF Ivan Santaromita 1984 Italy Liquigas
DNF Brian Vandborg 1981 Denmark Liquigas
DNF Gabriele Bosisio [*] 1980 Italy LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Marco Cattaneo 1982 Italy LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Sergio Lagana 1982 Italy LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Domenico Agosta 1983 Italy Meridiana - Kalev Chocolate Team
DNF Salvatore Commesso 1975 Italy Meridiana - Kalev Chocolate Team
DNF Nicola D'Andrea 1983 Italy Meridiana - Kalev Chocolate Team
DNF Mariano Giallorenzo 1982 Italy Meridiana - Kalev Chocolate Team
DNF Gert Joeaar 1987 Estonia Meridiana - Kalev Chocolate Team
DNF Oļegs Meļehs 1982 Latvia Meridiana - Kalev Chocolate Team
DNF Eddy Serri 1974 Italy Meridiana - Kalev Chocolate Team
DNF Urmo Utar 1989 Estonia Meridiana - Kalev Chocolate Team
DNF Massimo Giunti 1974 Italy Miche - Silver Cross
DNF Andrea Moletta 1979 Italy Miche - Silver Cross
DNF Pasquale Muto 1980 Italy Miche - Silver Cross
DNF Marino Palandri 1985 Italy Miche - Silver Cross
DNF Danilo Andrenacci 1978 Italy Nazionale Elettronica - Hadimec
DNF Michael Bär 1988 Switzerland Nazionale Elettronica - Hadimec
DNF Guillaume Dessibourg 1986 Switzerland Nazionale Elettronica - Hadimec
DNF Christopher Duperrut 1988 Switzerland Nazionale Elettronica - Hadimec
DNF Nico Keinath 1987 Germany Nazionale Elettronica - Hadimec
DNF Bernhard Oberholzer 1985 Switzerland Nazionale Elettronica - Hadimec
DNF Leopoldo Rocchetti 1986 Italy Nazionale Elettronica - Hadimec
DNF Dejan Bajt 1987 Slovenia Sava
DNF Nik Burjek 1987 Slovenia Sava
DNF Vladimir Kerkez 1984 Slovenia Sava
DNF Uros Silar 1978 Slovenia Sava
DNF Matej Stare 1978 Slovenia Sava
DNF Luca Celli 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Fabrizio Amerighi 1982 Italy Team Utensilnord
DNF Carlo Corra 1984 Italy Team Utensilnord
DNF Marco Corsini 1981 Italy Team Utensilnord
DNF Emiliano Donadello 1983 Italy Team Utensilnord
DNF Andrea Pagoto 1985 Italy Team Utensilnord
DNF Bruno Rizzi 1983 Italy Team Utensilnord

Info

RaceGP Ind. & Com.di Prato
Nation Italy
Distance 178.6 km
DateSeptember 20th
Edition2009
Classification1.1
Extra Compare top four

Giovanni Visconti