2010 Grand Prix d'Isbergues - Pas de Calais

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Aleksejs Saramotins 1982 Latvia Team HTC - Columbia 4t 48' 13"
02 Denis Galimzyanov 1987 Russia Team Katusha 02"
03 Romain Feillu 1984 France Vacansoleil 02"
04 Jonathan Hivert 1985 France Saur - Sojasun 02"
05 Kevyn Ista 1984 Belgium Cofidis 02"
06 Marcel Sieberg 1982 Germany Team HTC - Columbia 02"
07 Bert De Backer 1984 Belgium Skil - Shimano 02"
08 Yoann Offredo 1986 France Française des Jeux 02"
09 Sergey Lagutin 1981 Uzbekistan Vacansoleil 02"
10 Robin Chaigneau 1988 Netherlands Skil - Shimano 02"
11 Leonardo Duque 1980 France Cofidis 02"
12 Daryl Impey 1984 South Africa Team RadioShack 02"
13 Romain Lemarchand 1987 France BigMat - Auber 93 02"
14 Maxime Vantomme 1986 Belgium Team Katusha 02"
15 Stèphane Bonsergent 1977 France Bretagne - Schuller 02"
16 Anthony Delaplace 1989 France Saur - Sojasun 02"
17 Cedric Pineau 1985 France Roubaix - Lille Metropole 02"
18 Pieter Ghyllebert 1982 Belgium An Post - Sean Kelly 02"
19 Fabien Bacquet 1986 France BigMat - Auber 93 02"
20 Fumiyuki Beppu 1983 Japan Team RadioShack 02"
21 Leigh Howard 1989 Australia Team HTC - Columbia 02"
22 Steven Tronet 1986 France Roubaix - Lille Metropole 02"
23 Simon Zahner 1983 Switzerland BMC Racing Team 02"
24 Davy Commeyne 1980 Belgium Landbouwkrediet 02"
25 Florian Vachon 1985 France Bretagne - Schuller 02"
26 Yukiya Arashiro 1984 Japan BBOX Bouygues Telecom 02"
27 Ben Hermans 1986 Belgium Team RadioShack 02"
28 Bert Scheirlinckx 1974 Belgium Landbouwkrediet 02"
29 Cyril Gautier 1987 France BBOX Bouygues Telecom 02"
30 Dimitri Le Boulch 1989 France BigMat - Auber 93 02"
31 Arnaud Molmy 1988 France Roubaix - Lille Metropole 02"
32 Laurent Pichon 1986 France Bretagne - Schuller 02"
33 Jan Ghyselinck 1988 Belgium Team HTC - Columbia 02"
34 Nadir Haddou 1983 France BigMat - Auber 93 02"
35 Anthony Geslin 1980 France Française des Jeux 02"
36 Jens Keukeleire 1988 Belgium Cofidis 02"
37 Jean-Luc Delpech 1979 France Bretagne - Schuller 02"
38 Gert Steegmans 1980 Belgium Team RadioShack 02"
39 Michael Schär 1986 Switzerland BMC Racing Team 02"
40 Maarten Tjallingii 1977 Netherlands Rabobank 02"
41 Danilo Wyss 1985 Switzerland BMC Racing Team 02"
42 Steve Houanard 1986 France Skil - Shimano 02"
43 Geert Verheyen 1973 Belgium Landbouwkrediet 02"
44 Bart Dockx 1981 Belgium Landbouwkrediet 02"
45 Lilian Jegou 1976 France Bretagne - Schuller 02"
46 Sébastien Turgot 1984 France BBOX Bouygues Telecom 02"
47 Gert Dockx 1988 Belgium Team HTC - Columbia 02"
48 Martin Kohler 1985 Switzerland BMC Racing Team 02"
49 Geoffroy Lequatre 1981 France Team RadioShack 02"
50 Thomas Voeckler 1979 France BBOX Bouygues Telecom 02"
51 Karsten Kroon 1976 Netherlands BMC Racing Team 02"
52 Frédéric Guesdon 1971 France Française des Jeux 02"
53 Guillaume Faucon 1986 France BigMat - Auber 93 02"
54 Eduard Vorganov 1982 Russia Team Katusha 02"
55 Steven Kruijswijk 1987 Netherlands Rabobank 02"
56 José Luis Rubiera 1973 Spain Team RadioShack 02"
57 Frédéric Amorison 1978 Belgium Landbouwkrediet 02"
58 Egor Silin 1988 Russia Team Katusha 02"
59 Steven Caethoven 1981 Belgium Landbouwkrediet 02"
60 Anatoliy Pakhtusov 1985 Ukraine ISD Continental Team 02"
61 Alessandro Ballan 1979 Italy BMC Racing Team 02"
62 Mauro Santambrogio 1984 Italy BMC Racing Team 02"
63 Roy Curvers 1979 Netherlands Skil - Shimano 13"
64 Renaud Dion 1978 France Roubaix - Lille Metropole 18"
65 Yohann Gène 1981 France BBOX Bouygues Telecom 21"
66 Björn Leukemans 1977 Belgium Vacansoleil 21"
67 Patrick Gretsch 1987 Germany Team HTC - Columbia 21"
68 Rein Taaramäe 1987 Estonia Cofidis 21"
69 Gorik Gardeyn 1980 Belgium Vacansoleil 21"
70 Rony Martias 1980 France Saur - Sojasun 21"
71 Riccardo Riccò 1983 Italy Ceramica Flaminia 21"
72 Stephane Poulhies 1985 France Saur - Sojasun 27"
73 Bernhard Eisel 1981 Austria Team HTC - Columbia 27"
74 David Boucher 1980 Belgium Landbouwkrediet 29"
75 Morgan Kneisky 1987 France Roubaix - Lille Metropole 38"
76 Sébastien Delfosse 1982 Belgium Landbouwkrediet 55"
77 Lloyd Mondory 1982 France AG2R La Mondiale 1' 05"
78 Martin Elmiger 1978 Switzerland AG2R La Mondiale 1' 05"
79 Kalle Kriit 1983 Estonia Cofidis 1' 38"
80 Serguei Klimov 1980 Russia Team Katusha 1' 38"
81 Pavel Brutt 1982 Russia Team Katusha 1' 38"
82 Paul Martens 1983 Germany Rabobank 1' 38"
83 Dennis Van Winden 1987 Netherlands Rabobank 1' 38"
84 Julien El Fares 1985 France Cofidis 1' 38"
85 Stephane Augé 1974 France Cofidis 1' 38"
86 Franck Bouyer 1974 France BBOX Bouygues Telecom 1' 38"
87 Maxime Mederel 1980 France BigMat - Auber 93 1' 38"
88 Steve Morabito 1983 Switzerland BMC Racing Team 1' 38"
89 Alberto Ongarato 1975 Italy Vacansoleil 1' 58"
90 Laurent Mangel 1981 France Saur - Sojasun 1' 59"
91 Jimmy Casper 1978 France Saur - Sojasun 1' 59"
92 Johan Mombaerts 1984 France BigMat - Auber 93 3' 00"
93 Timofey Kritskiy 1987 Russia Team Katusha 3' 00"
94 Joost Van Leijen 1984 Netherlands Vacansoleil 5' 00"
95 Alexander Mironov 1984 Russia Team Katusha 6' 24"
DNF Maxime Bouet 1986 France AG2R La Mondiale
DNF William Clarke 1985 Australia AG2R La Mondiale
DNF Kristof Goddaert 1986 Belgium AG2R La Mondiale
DNF Anthony Ravard 1983 France AG2R La Mondiale
DNF Gatis Smukulis 1987 Latvia AG2R La Mondiale
DNF Kim Borry 1985 Belgium An Post - Sean Kelly
DNF Benny De Schrooder 1980 Belgium An Post - Sean Kelly
DNF Maxim Debusschere 1986 Belgium An Post - Sean Kelly
DNF Stephan Halpin 1988 Ireland An Post - Sean Kelly
DNF Kenny Lisabeth 1981 Belgium An Post - Sean Kelly
DNF Gil Suray 1984 Belgium An Post - Sean Kelly
DNF Anthony Charteau 1979 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Laurent Lefèvre 1976 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Jean-Marc Bideau 1984 France Bretagne - Schuller
DNF Johan Le Bon 1990 France Bretagne - Schuller
DNF Gaël Malacarne 1986 France Bretagne - Schuller
DNF Tristan Valentin 1982 France Cofidis
DNF Olivier Bonnaire 1983 France Française des Jeux
DNF Sandy Casar 1979 France Française des Jeux
DNF Arnaud Gérard 1984 France Française des Jeux
DNF Mathieu Ladagnous 1984 France Française des Jeux
DNF Benoit Vaugrenard 1982 France Française des Jeux
DNF Indulis Bekmanis 1989 Latvia ISD Continental Team
DNF Yegor Dementyev 1987 Ukraine ISD Continental Team
DNF Denis Flahaut 1978 France ISD Continental Team
DNF Alexandre Usov 1977 Belarus ISD Continental Team
DNF Tom Leezer 1985 Netherlands Rabobank
DNF Bram Tankink 1978 Netherlands Rabobank
DNF Jocelyn Bar 1988 France Roubaix - Lille Metropole
DNF Benoît Daeninck 1981 France Roubaix - Lille Metropole
DNF Alexandre Lemair 1988 France Roubaix - Lille Metropole
DNF Jimmy Engoulvent 1979 France Saur - Sojasun
DNF Jérémie Galland 1983 France Saur - Sojasun
DNF David Deroo 1985 France Skil - Shimano
DNF Yukihiro Doi 1983 Japan Skil - Shimano
DNF Simon Geschke 1986 Germany Skil - Shimano
DNF Tom Veelers 1984 Netherlands Skil - Shimano
DNF Rasmus Guldhammer 1989 Denmark Team HTC - Columbia
DNF Dmitriy Muravyev 1979 Kazakhstan Team RadioShack
DNF Ivan Rovny 1987 Russia Team RadioShack
DNF Fredrik Veuchelen 1978 Belgium Vacansoleil

Info

RaceGrand Prix d'Isbergues - Pas de Calais
Nation France
Distance 200 km
DateSeptember 19th
Edition2010
Classification1.1
Extra Compare top four

Aleksejs Saramotins