01 |
ONCE - Eroski |
01:19:49 |
|
Olano Abraham
González de Galdeano Álvaro
González de Galdeano Igor
Nozal Vega Isidro
Jaksche Jörg
Azevedo José
Beloki Joseba
Serrano Marcos Antonio
Pradera Mikel
(07:00)
|
02 |
US Postal Service |
+ 16 |
|
Joachim Benoit
Landis Floyd
Hincapie George
Rubiera José Luis
Armstrong Lance
[*]
Padrnos Pavel
Heras Roberto
Pena Victor Hugo
Ekimov Viatcheslav
(+ 25)
|
03 |
Team CSC - Tiscali |
+ 46 |
|
Peron Andrea
Sastre Carlos
Piil Jakob
Jalabert Laurent
Sørensen Nicki
Van Hyfte Paul
Hamilton Tyler
Sandstød Michael
(+ 05:46)
Piziks Arvis
(+ 07:00)
|
04 |
Fassa Bortolo |
+ 01:30 |
|
Basso Ivan
Velo Marco
Ivanov Sergei
Honchar Serhiy
Gustov Volodymir
Belli Wladimir
Pozzi Oscar
(+ 03:34)
Baldato Fabio
(+ 07:00)
Loda Nicola
(+ 07:00)
|
05 |
Cofidis |
+ 01:44 |
|
Kivilev Andrei
Vasseur Cédric
Atienza Daniel
Millar David
Moncoutié David
Cuesta Íñigo
Lelli Massimiliano
Mattan Nico
Fernández Bustinza Bingen
(+ 01:53)
|
06 |
iBanesto.com |
+ 01:56 |
|
Baranowski Dariusz
Latasa Lasa David
Menchov Denis
Mancebo Francisco
Rodriguez Javier
García José Vicente
Blanco Santiago
Osa Unai
Bruseghin Marzio
(+ 07:00)
|
07 |
Domo - Farm Frites |
+ 02:12 |
|
Merckx Axel
Bruylandts Dave
Cassani Enrico
Wadecki Piotr
Virenque Richard
Knaven Servais
Konecny Tomas
van Bon Léon
(+ 02:15)
Rodriguez Fred
(+ 02:23)
|
08 |
Rabobank |
+ 02:16 |
|
Zberg Beat
Dekker Erik
Niermann Grischa
Kroon Karsten
Leipheimer Levi
Wauters Marc
Boogerd Michael
Engels Addy
(+ 07:00)
de Groot Bram
(+ 07:00)
|
09 |
Kelme - Costa Blanca |
+ 02:19 |
|
Zaballa Constantino
Gutiérrez José Enrique
Sevilla Oscar
Botero Santiago
Pérez Santiago
Tauler Llull Antonio
Cabello Francisco
(+ 07:00)
Vidal Martinez Jose Angel
(+ 07:00)
Gomez Gonzalo Jose Javier
(+ 07:00)
|
10 |
Lampre-Daikin |
+ 02:22 |
|
Dierckxsens Ludo
Pinotti Marco
Rumsas Raimondas
Belohvosciks Raivis
Bertogliati Rubens
Svorada Ján
(+ 02:40)
Serpellini Marco
(+ 06:32)
Cortinovis Alessandro
(+ 07:00)
Pagliarini Luciano
(+ 07:00)
|
11 |
Crédit Agricole |
+ 02:28 |
|
Langella Anthony
Morin Anthony
Moreau Christophe
Bessy Frederic
Voigt Jens
Vaughters Jonathan
Hinault Sébastien
O'Grady Stuart
Hushovd Thor
|
12 |
Team Telekom |
+ 02:47 |
|
Julich Bobby
Hondo Danilo
Zabel Erik
Guerini Giuseppe
Livingston Kevin
Aldag Rolf
Wesemann Steffen
Bölts Udo
Fagnini Gian Matteo
(+ 05:39)
|
13 |
Bonjour |
+ 03:13 |
|
Rous Didier
Bouyer Franck
Renier Franck
Simon François
Pineau Jérôme
Chavanel Sylvain
Bénéteau Walter
Nazon Damien
(+ 03:29)
Magnien Emmanuel
(+ 04:03)
|
14 |
Alessio |
+ 03:15 |
|
Shefer Alexandre
Moreni Cristian
Gotti Ivan
Dufaux Laurent
Hvastija Martin
Ivanov Ruslan
Brognara Andrea
(+ 03:20)
Casagranda Stefano
(+ 05:45)
Casarotto Davide
(+ 07:00)
|
15 |
Lotto - Adecco |
+ 03:32 |
|
Vierhouten Aart
Brandt Christophe
Mikhailov Gennady
De Clercq Hans
Aerts Mario
Verbrugghe Rik
McEwen Robbie
Baguet Serge
Marichal Thierry
(+ 03:42)
|
16 |
La Française des Jeux |
+ 03:34 |
|
Cooke Baden
Mengin Christophe
Guesdon Frédéric
Durand Jacky
Robin Jean-Cyril
Vogondy Nicolas
Casar Sandy
McGee Bradley
Casper Jimmy
(+ 04:19)
|
17 |
Jean Delatour |
+ 03:43 |
|
Edaleine Christophe
Dessel Cyril
Seigneur Eddy
Bernard Jerome
Brochard Laurent
Lefèvre Laurent
Halgand Patrice
Goubert Stéphane
Augé Stephane
(+ 07:00)
|
18 |
Tacconi Sport - Emmegi |
+ 03:45 |
|
Hauptman Andrej
Frigo Dario
Mazzoleni Eddy
Bortolami Gianluca
Donati Massimo
Luttenberger Peter
Apollonio Massimo
(+ 07:00)
Radaelli Mauro
(+ 07:00)
Bossoni Paolo
(+ 07:00)
|
19 |
Mapei - Quick Step |
+ 03:47 |
|
De Waele Fabien
Trampusch Gerhard
Bodrogi László
Martinez Miguel
Freire Óscar
Horrillo Pedro
Hunter Robert
Steels Tom
Tafi Andrea
(+ 07:00)
|
20 |
Euskaltel-Euskadi |
+ 04:22 |
|
Etxebarria David
Arrizabalaga Agirre Gorka
Gonzalez Gorka
Zubeldia Haimar
Mayo Iban
Flores Galarza Igor
Laiseka Roberto
Sánchez Samuel
Etxebarria Arana Unai
(+ 07:00)
|
21 |
Ag2r Prévoyance |
+ 04:24 |
|
Botcharov Alexandre
Flickinger Andy
Agnolutto Christophe
Oriol Christophe
Chaurreau Inigo
Turpin Ludovic
Bergès Stéphane
Loder Thierry
Kirsipuu Jaan
(+ 04:59)
|