2001 Tour de France

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Lance Armstrong [*] 1971 USA US Postal Service 86t 17' 28''
02 Jan Ullrich 1973 Germany Team Deutsche Telekom + 6' 44''
03 Joseba Beloki 1973 Spain ONCE - Eroski - Würth + 9' 05''
04 Andrei Kivilev 1973 Kazakhstan Cofidis + 9' 53''
05 Igor González de G. 1973 Spain ONCE - Eroski - Würth + 13' 28''
06 François Simon 1968 France Bonjour + 17' 22''
07 Óscar Sevilla 1976 Spain Kelme - Costa Blanca + 18' 30''
08 Santiago Botero 1972 Colombia Kelme - Costa Blanca + 20' 55''
09 Marcos Antonio Serrano 1972 Spain ONCE - Eroski - Würth + 21' 45''
10 Michael Boogerd 1972 Netherlands Rabobank + 22' 38''
11 Didier Rous 1970 France Bonjour + 24' 22''
12 Inigo Chaurreau 1973 Spain Euskaltel-Euskadi + 28' 09''
13 Francisco Mancebo 1976 Spain iBanesto.com + 28' 33''
14 Stefano Garzelli 1973 Italy Mapei - Quick Step + 29' 00''
15 Roberto Heras 1974 Spain US Postal Service + 30' 44''
16 Alexandre Vinokourov 1973 Kazakhstan Team Deutsche Telekom + 33' 55''
17 Alexandre Botcharov 1975 Russia Ag2r Prevoyance - Decathlon + 41' 15''
18 Bobby Julich 1971 USA Crédit Agricole + 48' 04''
19 Laurent Jalabert 1968 France Team CSC - Tiscali + 50' 06''
20 Carlos Sastre 1975 Spain ONCE - Eroski - Würth + 50' 20''
21 Tomasz Brozyna 1970 Poland iBanesto.com 53' 35"
22 Axel Merckx 1972 Belgium Domo - Farm Frites - Latexco 55' 29"
23 Laurent Brochard 1968 France Jean Delatour 56' 01"
24 Wladimir Belli 1970 Italy Fassa Bortolo 57' 29"
25 José Enrique Gutiérrez 1974 Spain Kelme - Costa Blanca 59' 17"
26 Andreas Klöden 1975 Germany Team Deutsche Telekom + 59' 53"
27 Mario Aerts 1974 Belgium Lotto - Adecco 1t 00' 06"
28 Roberto Laiseka 1969 Spain Euskaltel-Euskadi 1t 02' 15"
29 Jörg Jaksche 1976 Germany ONCE - Eroski - Würth 1t 06' 02"
30 Daniel Atienza 1974 Spain Cofidis 1t 07' 10"
31 Stephane Goubert 1970 France Jean Delatour 1t 08' 40"
32 Luis Pérez Rodríguez 1974 Spain Festina - Lotus 1t 11' 07"
33 Michele Bartoli 1970 Italy Mapei - Quick Step 1t 13' 05"
34 David Etxebarria 1973 Spain Euskaltel-Euskadi 1t 15' 57"
35 Benoît Salmon 1974 France Ag2r Prevoyance - Decathlon 1t 17' 07"
36 Stive Vermaut 1972 Belgium Lotto - Adecco 1t 20' 13"
37 Felix Manuel Garcia 1968 Spain Festina - Lotus 1t 20' 33"
38 José Luis Rubiera 1973 Spain US Postal Service 1t 21' 48"
39 Giuseppe Guerini 1970 Italy Team Deutsche Telekom 1t 22' 01"
40 Stéphane Heulot 1971 France BigMat - Auber 93 1t 22' 02"
41 Javier Rodriguez 1971 Spain iBanesto.com 1t 22' 37"
42 Walter Bénéteau 1972 France Bonjour 1t 24' 28"
43 Kevin Livingston 1973 USA Team Deutsche Telekom 1t 24' 31"
44 Leonardo Piepoli 1971 Italy iBanesto.com 1t 26' 21"
45 Guido Trentin 1975 Italy Cofidis 1t 29' 40"
46 Jens Voigt 1971 Germany Crédit Agricole 1t 30' 02"
47 Denis Menchov 1978 Russia iBanesto.com 1t 31' 50"
48 David Moncoutié 1975 France Cofidis 1t 32' 09"
49 Nicki Sørensen 1975 Denmark Team CSC - Tiscali 1t 33' 14"
50 Laurent Roux 1972 France Jean Delatour 1t 33' 26"
51 Udo Bölts 1966 Germany Team Deutsche Telekom 1t 34' 10"
52 Marco Pinotti 1976 Italy Lampre - Daikin 1t 34' 29"
53 Gilles Bouvard 1969 France Jean Delatour 1t 35' 35"
54 Stuart O'Grady 1973 Australia Crédit Agricole 1t 36' 20"
55 Patrice Halgand 1974 France Jean Delatour 1t 38' 38"
56 Jean-Cyril Robin 1969 France Bonjour 1t 39' 33"
57 Daniele Nardello 1972 Italy Mapei - Quick Step 1t 41' 49"
58 Javier Pascual Llorente 1971 Spain Kelme - Costa Blanca 1t 44' 40"
59 Guinnadi Mikhailov 1974 Russia Lotto - Adecco 1t 46' 23"
60 Matteo Tosatto 1974 Italy Fassa Bortolo 1t 50' 07"
61 Félix Cárdenas 1972 Colombia Kelme - Costa Blanca 1t 55' 25"
62 Mikel Pradera 1975 Spain ONCE - Eroski - Würth 1t 57' 09"
63 Íñigo Cuesta 1969 Spain Cofidis 1t 58' 31"
64 Iván Gutiérrez 1978 Spain ONCE - Eroski - Würth 1t 59' 12"
65 Sylvain Chavanel 1979 France Bonjour 1t 59' 40"
66 Daniel Schnider 1973 Switzerland La Française des Jeux 2t 00' 43"
67 Massimiliano Lelli 1967 Italy Cofidis 2t 01' 26"
68 Piotr Wadecki 1973 Poland Domo - Farm Frites - Latexco 2t 02' 03"
69 Jon Odriozola Mugarza 1970 Spain iBanesto.com 2t 05' 23"
70 Paolo Bettini 1974 Italy Mapei - Quick Step 2t 05' 38"
71 George Hincapie 1973 USA US Postal Service 2t 05' 46"
72 Geert Verheyen 1973 Belgium Rabobank 2t 05' 53"
73 Haimar Zubeldia 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 2t 06' 17"
74 Franck Bouyer 1974 France Bonjour 2t 07' 01"
75 Maarten Den Bakker 1969 Netherlands Rabobank 2t 07' 42"
76 Antonio Tauler Llull 1974 Spain Kelme - Costa Blanca 2t 08' 11"
77 Alberto Lopez 1972 Spain Euskaltel-Euskadi 2t 08' 19"
78 Ludovic Turpin 1975 France Ag2r Prevoyance - Decathlon 2t 09' 21"
79 Victor Hugo Pena 1974 Colombia US Postal Service 2t 10' 05"
80 Sven Teutenberg 1972 Germany Festina - Lotus 2t 11' 22"
81 Fabio Baldato 1968 Italy Fassa Bortolo 2t 11' 50"
82 Viatcheslav Ekimov 1966 Russia US Postal Service 2t 17' 04"
83 Bradley McGee 1976 Australia La Française des Jeux 2t 17' 54"
84 Michael Blaudzun 1973 Denmark Team CSC - Tiscali 2t 22' 28"
85 Serge Baguet 1969 Belgium Lotto - Adecco 2t 22' 50"
86 Jose Angel Vidal Martinez 1969 Spain Kelme - Costa Blanca 2t 23' 09"
87 Pascal Lino 1966 France Festina - Lotus 2t 24' 09"
88 Unai Etxebarria Arana 1972 Venezuela Euskaltel-Euskadi 2t 26' 04"
89 Nicolas Vogondy 1977 France La Française des Jeux 2t 27' 37"
90 Servais Knaven 1971 Netherlands Domo - Farm Frites - Latexco 2t 27' 51"
91 Erik Dekker 1970 Netherlands Rabobank 2t 29' 16"
92 Paul Van Hyfte 1972 Belgium Lotto - Adecco 2t 29' 57"
93 Marc Lotz 1973 Netherlands Rabobank 2t 31' 02"
94 Tyler Hamilton 1971 USA US Postal Service 2t 31' 35"
95 Eddy Seigneur 1969 France Jean Delatour 2t 34' 19"
96 Erik Zabel 1970 Germany Team Deutsche Telekom 2t 34' 28"
97 Alessandro Petacchi 1974 Italy Fassa Bortolo 2t 35' 08"
98 Nico Mattan 1971 Belgium Cofidis 2t 35' 39"
99 Nicola Loda 1971 Italy Fassa Bortolo 2t 35' 51"
100 Florent Brard 1976 France Festina - Lotus 2t 37' 05"
101 Steffen Kjærgaard 1973 Norway US Postal Service 2t 37' 24"
102 Christophe Mengin 1968 France La Française des Jeux 2t 40' 28"
103 Angel Castresana del Val 1972 Spain Euskaltel-Euskadi 2t 42' 41"
104 Alexei Sivakov 1972 Russia BigMat - Auber 93 2t 43' 02"
105 Eladio Jiménez 1976 Spain iBanesto.com 2t 43' 08"
106 Jerome Bernard 1971 France Jean Delatour 2t 44' 09"
107 Anthony Morin 1974 France Crédit Agricole 2t 46' 48"
108 Sebastien Demarbaix 1973 Belgium Ag2r Prevoyance - Decathlon 2t 47' 19"
109 Damien Nazon 1974 France Bonjour 2t 48' 10"
110 Raivis Belohvosciks 1976 Latvia Lampre - Daikin 2t 48' 14"
111 Christophe Oriol 1973 France Jean Delatour 2t 49' 00"
112 Rik Verbrugghe 1974 Belgium Lotto - Adecco 2t 49' 17"
113 Emmanuel Magnien 1971 France La Française des Jeux 2t 50' 07"
114 Pascal Chanteur 1968 France Festina - Lotus 2t 50' 26"
115 Nicolas Jalabert 1973 France Team CSC - Tiscali 2t 50' 31"
116 Franck Renier 1974 France Bonjour 2t 56' 00"
117 Jakob Piil 1973 Denmark Team CSC - Tiscali 2t 58' 06"
118 Francisco Javier Cerezo Perales 1971 Spain Team CSC - Tiscali 2t 59' 57"
119 Frederic Bessy 1972 France Crédit Agricole 3t 01' 02"
120 Christophe Agnolutto 1969 France Ag2r Prevoyance - Decathlon 3t 01' 24"
121 Gilles Maignan 1968 France Ag2r Prevoyance - Decathlon 3t 01' 27"
122 Marcelino Garcia 1971 Spain Team CSC - Tiscali 3t 05' 05"
123 Christophe Capelle 1967 France BigMat - Auber 93 3t 05' 12"
124 Frédéric Guesdon 1971 France La Française des Jeux 3t 07' 12"
125 Marco Serpellini 1972 Italy Lampre - Daikin 3t 07' 47"
126 Sebastien Talabardon 1978 France BigMat - Auber 93 3t 09' 02"
127 Jacky Durand 1967 France La Française des Jeux 3t 09' 58"
128 Matteo Frutti 1975 Italy Lampre - Daikin 3t 13' 01"
129 Ján Svorada 1968 Czech Republic Lampre - Daikin 3t 17' 38"
130 Johan Verstrepen 1967 Belgium Lampre - Daikin 3t 21' 26"
131 Thierry Gouvenou 1969 France BigMat - Auber 93 3t 24' 23"
132 Romans Vainsteins 1973 Latvia Domo - Farm Frites - Latexco 3t 24' 56"
133 Ludovic Auger 1971 France BigMat - Auber 93 3t 26' 02"
134 Max van Heeswijk 1973 Netherlands Domo - Farm Frites - Latexco 3t 27' 22"
135 Stéphane Bergès 1975 France Ag2r Prevoyance - Decathlon 3t 29' 53"
136 Guillaume Auger 1976 France BigMat - Auber 93 3t 30' 44"
137 Sébastien Hinault 1974 France Crédit Agricole 3t 33' 21"
138 Olivier Perraudeau 1972 France Bonjour 3t 38' 00"
139 Christopher Jenner 1974 Australia Crédit Agricole 3t 38' 21"
140 Rubens Bertogliati 1979 Switzerland Lampre - Daikin 3t 39' 05"
141 Rolf Sørensen 1965 Denmark Team CSC - Tiscali 3t 40' 36"
142 Davide Bramati 1968 Italy Mapei - Quick Step 3t 41' 14"
143 Enrico Cassani 1972 Italy Domo - Farm Frites - Latexco 3t 41' 46"
144 Jimmy Casper 1978 France La Française des Jeux 3t 52' 17"
DNF Ludovic Capelle 1976 Belgium Ag2r Prevoyance - Decathlon
DNF Jaan Kirsipuu 1969 Estonia Ag2r Prevoyance - Decathlon
DNF Xavier Jan 1970 France BigMat - Auber 93
DNF Loic Lamouller 1978 France BigMat - Auber 93
DNF David Millar 1977 Great Britain Cofidis
DNF Christophe Rinero 1973 France Cofidis
DNF Thor Hushovd 1978 Norway Crédit Agricole
DNF Jonathan Vaughters 1973 USA Crédit Agricole
DNF Marco Milesi 1970 Italy Domo - Farm Frites - Latexco
DNF Johan Museeuw 1965 Belgium Domo - Farm Frites - Latexco
DNF Fred Rodriguez 1973 USA Domo - Farm Frites - Latexco
DNF Txema Del Olmo 1973 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Iker Flores 1976 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Ivan Basso 1977 Italy Fassa Bortolo
DNF Francesco Casagrande 1970 Italy Fassa Bortolo
DNF Sergei Ivanov 1975 Russia Fassa Bortolo
DNF Oscar Pozzi 1971 Italy Fassa Bortolo
DNF Ángel Casero 1972 Spain Festina - Lotus
DNF Christophe Moreau 1971 France Festina - Lotus
DNF Arnaud Pretot 1971 France Festina - Lotus
DNF Santiago Blanco 1974 Spain iBanesto.com
DNF José Vicente García 1972 Spain iBanesto.com
DNF Olivier Trastour 1971 France Jean Delatour
DNF Laurent Desbiens 1969 France Kelme - Costa Blanca
DNF Aitor Gonzalez 1975 Spain Kelme - Costa Blanca
DNF Sven Montgomery 1976 Switzerland La Française des Jeux
DNF Ludo Dierckxsens 1964 Belgium Lampre - Daikin
DNF Robert Hunter 1977 South Africa Lampre - Daikin
DNF Jeroen Blijlevens 1971 Netherlands Lotto - Adecco
DNF Fabien De Waele 1975 Belgium Lotto - Adecco
DNF Kurt Van de Wouwer 1971 Belgium Lotto - Adecco
DNF Paolo Fornaciari 1971 Italy Mapei - Quick Step
DNF Bart Leysen 1969 Belgium Mapei - Quick Step
DNF Tom Steels 1971 Belgium Mapei - Quick Step
DNF Stefano Zanini 1969 Italy Mapei - Quick Step
DNF Santos Gonzalez 1973 Spain ONCE - Eroski - Würth
DNF Álvaro González de G. 1970 Spain ONCE - Eroski - Würth
DNF Bram de Groot 1974 Netherlands Rabobank
DNF Steven De Jongh 1973 Netherlands Rabobank
DNF Grischa Niermann 1975 Germany Rabobank
DNF Marc Wauters 1969 Belgium Rabobank
DNF Nicolaj Bo Larsen 1971 Denmark Team CSC - Tiscali
DNF Jens Heppner 1964 Germany Team Deutsche Telekom
DNF Steffen Wesemann 1971 Switzerland Team Deutsche Telekom
DNF Christian Vande Velde 1976 USA US Postal Service

Info

RaceTour de France
Nation France
DateJuly 7th-29th
Edition2001
ClassificationGT
Extra Compare top four

Lance Armstrong