2000 Tour de France

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Lance Armstrong [*] 1971 USA US Postal Service 92t 33' 08''
02 Jan Ullrich 1973 Germany Team Deutsche Telekom + 6' 02''
03 Joseba Beloki 1973 Spain Festina - Lotus + 10' 02''
04 Christophe Moreau 1971 France Festina - Lotus + 10' 34''
05 Roberto Heras 1974 Spain Kelme - Costa Blanca + 11' 50''
06 Richard Virenque 1969 France Team Polti + 13' 26''
07 Santiago Botero 1972 Colombia Kelme - Costa Blanca + 14' 18''
08 Fernando Escartín 1968 Spain Kelme - Costa Blanca + 17' 21''
09 Francisco Mancebo 1976 Spain Banesto + 18' 09''
10 Daniele Nardello 1972 Italy Mapei - Quick Step + 18' 25''
11 Manuel Beltrán 1971 Spain Mapei - Quick Step + 21' 11''
12 Pascal Hervé 1964 France Team Polti + 23' 14''
13 Javier Otxoa 1974 Spain Kelme - Costa Blanca + 25' 00''
14 Felix Manuel Garcia 1968 Spain Festina - Lotus + 32' 04''
15 Alexandre Vinokourov 1973 Kazakhstan Team Deutsche Telekom + 32' 26''
16 Roberto Conti 1964 Italy Vini Caldirola - Sidermec + 34' 18''
17 Kurt Van de Wouwer 1971 Belgium Lotto - Adecco + 34' 29''
18 Guido Trentin 1975 Italy Vini Caldirola - Sidermec + 35' 57''
19 Jean-Cyril Robin 1969 France Bonjour - Toupargel + 43' 12''
20 Geert Verheyen 1973 Belgium Lotto - Adecco + 46' 24''
21 Peter Luttenberger 1972 Austria ONCE - Deutsche Bank 48' 27"
22 Nico Mattan 1971 Belgium Cofidis 50' 09"
23 José María Jiménez 1971 Spain Banesto 51' 45"
24 Grischa Niermann 1975 Germany Rabobank 52' 06"
25 Tyler Hamilton 1971 USA US Postal Service 56' 30"
26 Giuseppe Guerini 1970 Italy Team Deutsche Telekom 59' 33"
27 Massimiliano Lelli 1967 Italy Cofidis 1t 06' 05"
28 Mario Aerts 1974 Belgium Lotto - Adecco 1t 06' 44"
29 Daniel Atienza 1974 Spain Saeco - Valli & Valli 1t 09' 19"
30 Dariusz Baranowski 1972 Poland Banesto 1t 09' 27"
31 Javier Pascual Llorente 1971 Spain Kelme - Costa Blanca 1t 16' 33"
32 Andrei Kivilev 1973 Kazakhstan Ag2r - Décathlon 1t 17' 28"
33 David Canada 1975 Spain ONCE - Deutsche Bank 1t 17' 44"
34 Abraham Olano 1970 Spain ONCE - Deutsche Bank 1t 19' 44"
35 Laurent Madouas 1967 France Festina - Lotus 1t 20' 40"
36 Bo Hamburger 1970 Denmark Memory Card-Jack&Jones 1t 21' 33"
37 Kevin Livingston 1973 USA US Postal Service 1t 23' 13"
38 Enrico Zaina 1967 Italy Mercatone Uno - Albacom 1t 23' 33"
39 Marco Velo 1974 Italy Mercatone Uno - Albacom 1t 24' 21"
40 Jens Heppner 1964 Germany Team Deutsche Telekom 1t 29' 51"
41 Paolo Savoldelli 1973 Italy Saeco - Valli & Valli 1t 32' 00"
42 Udo Bölts 1966 Germany Team Deutsche Telekom 1t 32' 33"
43 Marc Wauters 1969 Belgium Rabobank 1t 33' 34"
44 Roland Meier 1967 Switzerland Cofidis 1t 35' 57"
45 Didier Rous 1970 France Bonjour - Toupargel 1t 39' 55"
46 Marcello Siboni 1965 Italy Mercatone Uno - Albacom 1t 42' 00"
47 Jon Odriozola Mugarza 1970 Spain Banesto 1t 43' 22"
48 Bobby Julich 1971 USA Crédit Agricole 1t 44' 15"
49 Maarten Den Bakker 1969 Netherlands Rabobank 1t 46' 17"
50 Jose Angel Vidal Martinez 1969 Spain Kelme - Costa Blanca 1t 50' 59"
51 Erik Dekker 1970 Netherlands Rabobank 1t 51' 27"
52 Cédric Vasseur 1970 France US Postal Service 1t 55' 25"
53 José Vicente García 1972 Spain Banesto 1t 56' 31"
54 Laurent Jalabert 1968 France ONCE - Deutsche Bank 1t 58' 47"
55 Viatcheslav Ekimov 1966 Russia US Postal Service 1t 59' 57"
56 Marc Lotz 1973 Netherlands Rabobank 2t 02' 04"
57 José Luis Arrieta 1971 Spain Banesto 2t 04' 21"
58 François Simon 1968 France Bonjour - Toupargel 2t 10' 08"
59 Ermanno Brignoli 1969 Italy Mercatone Uno - Albacom 2t 10' 28"
60 Jens Voigt 1971 Germany Crédit Agricole 2t 10' 37"
61 Erik Zabel 1970 Germany Team Deutsche Telekom 2t 11' 07"
62 David Millar 1977 Great Britain Cofidis 2t 13' 03"
63 Antonio Tauler Llull 1974 Spain Kelme - Costa Blanca 2t 16' 05"
64 Fabio Sacchi 1974 Italy Team Polti 2t 17' 40"
65 George Hincapie 1973 USA US Postal Service 2t 20' 31"
66 Christophe Agnolutto 1969 France Ag2r - Décathlon 2t 23' 07"
67 Massimiliano Mori 1974 Italy Saeco - Valli & Valli 2t 24' 05"
68 Markus Zberg 1974 Switzerland Rabobank 2t 26' 40"
69 Pascal Chanteur 1968 France Ag2r - Décathlon 2t 27' 19"
70 Riccardo Forconi 1970 Italy Mercatone Uno - Albacom 2t 28' 14"
71 Walter Bénéteau 1972 France Bonjour - Toupargel 2t 28' 17"
72 Salvatore Commesso 1975 Italy Saeco - Valli & Valli 2t 28' 48"
73 Massimo Podenzana 1961 Italy Mercatone Uno - Albacom 2t 29' 17"
74 Jacky Durand 1967 France Lotto - Adecco 2t 31' 48"
75 David Moncoutié 1975 France Cofidis 2t 32' 26"
76 Xavier Jan 1970 France La Française des Jeux 2t 33' 55"
77 Koos Moerenhout 1973 Netherlands Farm Frites 2t 34' 31"
78 Michel Lafis 1967 Sweden Farm Frites 2t 35' 52"
79 Paul Van Hyfte 1972 Belgium Lotto - Adecco 2t 36' 03"
80 Stefano Zanini 1969 Italy Mapei - Quick Step 2t 36' 07"
81 Gilles Maignan 1968 France Ag2r - Décathlon 2t 36' 12"
82 Romans Vainsteins 1973 Latvia Vini Caldirola - Sidermec 2t 38' 10"
83 David Delrieu 1971 France Ag2r - Décathlon 2t 38' 10"
84 Alberto Elli 1964 Italy Team Deutsche Telekom 2t 40' 12"
85 Pavel Padrnos 1970 Czech Republic Saeco - Valli & Valli 2t 40' 19"
86 Fred Rodriguez 1973 USA Mapei - Quick Step 2t 40' 19"
87 Orlando Sergio Rodrigues 1969 Portugal Banesto 2t 40' 31"
88 Sebastien Demarbaix 1973 Belgium Lotto - Adecco 2t 41' 19"
89 Steffen Kjærgaard 1973 Norway US Postal Service 2t 44' 01"
90 Anthony Morin 1974 France Crédit Agricole 2t 44' 02"
91 Glenn Magnusson 1969 Sweden Farm Frites 2t 45' 46"
92 Benoit Joachim 1976 Luxembourg US Postal Service 2t 45' 56"
93 Arvis Piziks 1969 Latvia Memory Card-Jack&Jones 2t 46' 06"
94 Mirko Crepaldi 1972 Italy Team Polti 2t 48' 30"
95 Christophe Mengin 1968 France La Française des Jeux 2t 50' 21"
96 Mauro Radaelli 1967 Italy Vini Caldirola - Sidermec 2t 51' 01"
97 Jaime Javier Hernandez Bertran 1972 Spain Festina - Lotus 2t 51' 14"
98 Emmanuel Magnien 1971 France La Française des Jeux 2t 51' 21"
99 Nicolaj Bo Larsen 1971 Denmark Memory Card-Jack&Jones 2t 52' 14"
100 Frank Høj 1973 Denmark La Française des Jeux 2t 52' 46"
101 Thierry Marichal 1973 France Lotto - Adecco 2t 52' 52"
102 Massimo Apollonio 1970 Italy Vini Caldirola - Sidermec 2t 54' 00"
103 Max van Heeswijk 1973 Netherlands Mapei - Quick Step 2t 54' 50"
104 Gian Matteo Fagnini 1970 Italy Team Deutsche Telekom 2t 55' 45"
105 Andreas Klier 1976 Germany Farm Frites 2t 58' 04"
106 Grzegorz Gwiazdowski 1974 Poland La Française des Jeux 2t 58' 05"
107 Benoît Salmon 1974 France Ag2r - Décathlon 2t 59' 59"
108 Martin Rittsel 1971 Sweden Memory Card-Jack&Jones 3t 00' 47"
109 Servais Knaven 1971 Netherlands Farm Frites 3t 02' 09"
110 Frankie Andreu 1966 USA US Postal Service 3t 02' 15"
111 Pascal Derame 1970 France Bonjour - Toupargel 3t 03' 30"
112 Pascal Lino 1966 France Festina - Lotus 3t 03' 38"
113 Robbie McEwen 1972 Australia Farm Frites 3t 04' 28"
114 Simone Borgheresi 1968 Italy Mercatone Uno - Albacom 3t 04' 28"
115 Bart Voskamp 1968 Netherlands Team Polti 3t 05' 17"
116 Frédéric Guesdon 1971 France La Française des Jeux 3t 07' 16"
117 Tristan Hoffman 1970 Netherlands Memory Card-Jack&Jones 3t 07' 17"
118 Geert Van Bondt 1970 Belgium Farm Frites 3t 07' 39"
119 Allan Johansen 1971 Denmark Memory Card-Jack&Jones 3t 08' 22"
120 Anthony Langella 1974 France Crédit Agricole 3t 13' 40"
121 Serge Baguet 1969 Belgium Lotto - Adecco 3t 17' 15"
122 Franck Bouyer 1974 France Bonjour - Toupargel 3t 18' 37"
123 Magnus Bäckstedt 1975 Sweden Crédit Agricole 3t 20' 27"
124 Francisco Leon Mane 1973 Spain Kelme - Costa Blanca 3t 22' 52"
125 Sébastien Hinault 1974 France Crédit Agricole 3t 41' 02"
126 Damien Nazon 1974 France Bonjour - Toupargel 3t 43' 13"
127 Olivier Perraudeau 1972 France Bonjour - Toupargel 3t 46' 37"
DNF Lauri Aus 1970 Estonia Ag2r - Décathlon
DNF Arturas Kasputis 1967 Lithuania Ag2r - Décathlon
DNF Jaan Kirsipuu 1969 Estonia Ag2r - Décathlon
DNF Leonardo Piepoli 1971 Italy Banesto
DNF Alex Zülle 1968 Switzerland Banesto
DNF Christophe Faudot 1968 France Bonjour - Toupargel
DNF Laurent Desbiens 1969 France Cofidis
DNF Laurent Lefèvre 1976 France Cofidis
DNF Chris Peers 1970 Belgium Cofidis
DNF Frank Vandenbroucke 1974 Belgium Cofidis
DNF Fabrice Gougot 1971 France Crédit Agricole
DNF Stuart O'Grady 1973 Australia Crédit Agricole
DNF Jonathan Vaughters 1973 USA Crédit Agricole
DNF Jan Koerts 1969 Netherlands Farm Frites
DNF Ángel Casero 1972 Spain Festina - Lotus
DNF David Plaza Romero 1970 Spain Festina - Lotus
DNF Marcel Wüst 1967 Germany Festina - Lotus
DNF Carlos Alberto Contreras 1973 Colombia Kelme - Costa Blanca
DNF Stéphane Heulot 1971 France La Française des Jeux
DNF Sven Montgomery 1976 Switzerland La Française des Jeux
DNF Jean-Patrick Nazon 1977 France La Française des Jeux
DNF Rik Verbrugghe 1974 Belgium Lotto - Adecco
DNF Michele Bartoli 1970 Italy Mapei - Quick Step
DNF Paolo Bettini 1974 Italy Mapei - Quick Step
DNF William Chann McRae 1971 USA Mapei - Quick Step
DNF Tom Steels 1971 Belgium Mapei - Quick Step
DNF Michael Blaudzun 1973 Denmark Memory Card-Jack&Jones
DNF Michael Sandstød 1968 Denmark Memory Card-Jack&Jones
DNF Jesper Skibby 1964 Denmark Memory Card-Jack&Jones
DNF Fabiano Fontanelli 1965 Italy Mercatone Uno - Albacom
DNF Marco Pantani 1970 Italy Mercatone Uno - Albacom
DNF David Etxebarria 1973 Spain ONCE - Deutsche Bank
DNF Iván Gutiérrez 1978 Spain ONCE - Deutsche Bank
DNF Nicolas Jalabert 1973 France ONCE - Deutsche Bank
DNF Miguel Angel Peña 1970 Spain ONCE - Deutsche Bank
DNF Marcos Antonio Serrano 1972 Spain ONCE - Deutsche Bank
DNF Michael Boogerd 1972 Netherlands Rabobank
DNF Jan Boven 1972 Netherlands Rabobank
DNF Léon van Bon 1972 Netherlands Rabobank
DNF Laurent Dufaux 1969 Switzerland Saeco - Valli & Valli
DNF Armin Meier 1969 Switzerland Saeco - Valli & Valli
DNF Dario Pieri 1975 Italy Saeco - Valli & Valli
DNF Mario Scirea 1964 Italy Saeco - Valli & Valli
DNF Steffen Wesemann 1971 Switzerland Team Deutsche Telekom
DNF Jeroen Blijlevens 1971 Netherlands Team Polti
DNF Enrico Cassani 1972 Italy Team Polti
DNF Rafael Mateos Perez 1976 Spain Team Polti
DNF Gianluca Bortolami 1968 Italy Vini Caldirola - Sidermec
DNF Filippo Casagrande 1973 Italy Vini Caldirola - Sidermec
DNF Zoran Klemencic 1976 Slovenia Vini Caldirola - Sidermec

Info

RaceTour de France
Nation France
DateJuly 1st-23rd
Edition2000
ClassificationGT
Extra Compare top four

Lance Armstrong