2012 Giro di Padania

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Stage results: 01.stage

Pos Name Born Team Time
01 Enrico Rossi 1982 Meridiana - Kamen Team 01:55:12
02 Massimo Graziato 1988 Lampre - ISD + 00
03 Filippo Baggio 1988 Utensilnord - Named + 00
04 Fabio Taborre 1985 Acqua e Sapone + 00
05 Elia Favilli 1989 Farnese Vini - Selle Italia + 00
06 Tim Mertens 1986 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
07 Maximiliano Richeze 1983 Team Nippo + 00
08 Jonas Koch 1993 Team Specialized Concept Store + 00
09 Sonny Colbrelli 1990 Colnago - CSF Inox + 00
10 Aljaz Hocevar 1991 Adria Mobil + 00
11 Dominik Hrinkow 1988 Team Vorarlberg + 00
12 Florian Bissinger 1988 Team Vorarlberg + 00
13 Riccardo Chiarini 1984 Androni Giocattoli - Venezuela + 00
14 Fabio Silvestre 1990 Leopard - Trek CT + 00
15 Nikodemus Holler 1991 Team Specialized Concept Store + 00
16 Simone Campagnaro 1986 Team Nippo + 00
17 Zico Waeytens 1991 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
18 Arthur Van Overberghe 1990 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
19 Bartlomiej Matysiak 1984 CCC Polsat Polkowice + 00
20 Gianluca Maggiore 1985 Utensilnord - Named + 00
21 Grzegorz Stepniak 1989 CCC Polsat Polkowice + 00
22 Jarlinson Pantano 1988 Colombia - Coldeportes + 00
23 Andreas Hofer 1991 Team Vorarlberg + 00
24 Matthias Krizek 1988 Liquigas-Cannondale + 00
25 Marek Rutkiewicz 1981 CCC Polsat Polkowice + 00
26 Lukasz Owsian 1990 CCC Polsat Polkowice + 00
27 Paolo Longo Borghini 1980 Liquigas-Cannondale + 00
28 Igor Boev 1989 Itera - Katusha + 00
29 Maxim Pokidov 1989 Itera - Katusha + 00
30 Vincenzo Nibali 1984 Liquigas-Cannondale + 00
31 Roberto Cesaro 1986 Meridiana - Kamen Team + 00
32 Andrea Masciarelli 1982 Acqua e Sapone + 00
33 Aleksandr Grigorev 1992 Itera - Katusha + 00
34 Elchin Asadov 1987 Team Specialized Concept Store + 00
35 Francesco Failli 1983 Farnese Vini - Selle Italia + 00
36 Vladimir Miholjevic 1974 Acqua e Sapone + 00
37 Nikolay Mihaylov 1988 CCC Polsat Polkowice + 00
38 Alessandro Petacchi 1974 Lampre - ISD + 00
39 Tobais Jenny 1987 Team Vorarlberg + 00
40 Luca Mazzanti 1974 Farnese Vini - Selle Italia + 00
41 Stefano Borchi 1987 Farnese Vini - Selle Italia + 00
42 Francesco Reda 1982 Acqua e Sapone + 00
43 Alessandro Bisolti 1985 Team Idea + 00
44 Kevin De Jonghe 1991 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
45 Pieter Jacobs 1986 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
46 Davide Rebellin 1971 Meridiana - Kamen Team + 00
47 Fabio Felline 1990 Androni Giocattoli - Venezuela + 00
48 Sander Armee 1985 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
49 Luca Barla 1987 Team Idea + 00
50 Gianluca Brambilla 1987 Colnago - CSF Inox + 00
51 Pieter Serry 1988 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
52 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 00
53 Federico Rocchetti 1986 Utensilnord - Named + 00
54 Pierpaolo De Negri 1986 Farnese Vini - Selle Italia + 00
55 Michele Scarponi 1979 Lampre - ISD + 00
56 Esteban Chaves 1990 Colombia - Coldeportes + 00
57 Carlos Betancur 1989 Acqua e Sapone + 00
58 Domenico Pozzovivo 1982 Colnago - CSF Inox + 00
59 Danilo Hondo 1974 Lampre - ISD + 00
60 Fabio Nappa 1992 Team Specialized Concept Store + 00
61 Franco Pellizotti 1978 Androni Giocattoli - Venezuela + 00
62 Patxi Vila 1975 Utensilnord - Named + 00
63 Sergey Belykh 1990 Lokosphinx + 00
64 Emanuele Sella 1981 Androni Giocattoli - Venezuela + 00
65 Luca Wackermann 1992 Lampre - ISD + 00
66 Paolo Bailetti 1980 Utensilnord - Named + 00
67 Luis Felipe Laverde 1979 Colombia - Coldeportes + 00
68 Kristjan Fajt 1985 Adria Mobil + 00
69 Andrey Solomennikov 1987 Itera - Katusha + 00
70 Anton Vorobyev 1990 Itera - Katusha + 00
71 Marco Frapporti 1985 Team Idea + 00
72 Matej Mugerli 1981 Adria Mobil + 00
73 Luca Dodi 1987 Team Idea + 00
74 Alexander Prishpetnyy 1987 Itera - Katusha + 00
75 Matteo Rabottini 1987 Farnese Vini - Selle Italia + 00
76 Massimo Codol 1973 Acqua e Sapone + 00
77 Fabio Duarte 1986 Colombia - Coldeportes + 00
78 Vincenzo Garofalo 1982 Team Nippo + 00
79 Dominik Brändle 1989 Team Vorarlberg + 00
80 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 00
81 Davide Mucelli 1986 Utensilnord - Named + 00
82 Vitaliy Buts 1986 Lampre - ISD + 00
83 Kristijan Durasek 1987 Adria Mobil + 00
84 Alexandre Pliuschin 1987 Leopard - Trek CT + 00
85 Matej Gnezda 1979 Adria Mobil + 00
86 Tomasz Kiendys 1977 CCC Polsat Polkowice + 00
87 Paolo Ciavatta 1984 Acqua e Sapone + 00
88 Giorgio Brambilla 1988 Leopard - Trek CT + 00
89 Alberto Di Lorenzo 1982 Meridiana - Kamen Team + 00
90 Maxim Razumov 1990 Itera - Katusha + 00
91 Aleksey Rybalkin 1993 Lokosphinx + 00
92 Dmitry Sokolov 1988 Lokosphinx + 00
93 Preben Van Hecke 1982 Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
94 Andrea Cismondi 1993 Team Specialized Concept Store + 00
95 Marco Coledan 1988 Colnago - CSF Inox + 00
96 Matteo Busato 1987 Team Idea + 00
97 Mateusz Taciak 1984 CCC Polsat Polkowice + 00
98 Tural Isgandarov 1992 Team Specialized Concept Store + 00
99 Mikhail Antonov 1986 Lokosphinx + 00
100 Tomohiro Hayakawa 1990 Team Nippo + 00
101 Wilson Marentes 1985 Colombia - Coldeportes + 00
102 Alessandro Proni 1982 Farnese Vini - Selle Italia + 00
103 Enrico Battaglin 1989 Colnago - CSF Inox + 00
104 Sergey Shilov 1988 Lokosphinx + 00
105 Adriano Malori 1988 Lampre - ISD + 00
106 Piero Baffi 1990 Leopard - Trek CT + 32
107 José Serpa 1979 Androni Giocattoli - Venezuela + 00
108 Javier Alberto Gonzalez 1979 Colombia - Coldeportes + 00
109 Darwin Atapuma 1988 Colombia - Coldeportes + 00
110 Dalivier Ospina 1985 Colombia - Coldeportes + 00
111 Joel Zangerle 1988 Leopard - Trek CT + 00
112 Josef Benetseder 1983 Team Vorarlberg + 00
113 Fortunato Baliani 1974 Team Nippo + 00
114 Cristian Cominelli 1988 Team Idea + 00
115 Angelo Pagani 1988 Colnago - CSF Inox + 00
116 Henry Frusto 1986 Team Nippo + 00
117 Sacha Modolo 1987 Colnago - CSF Inox + 00
118 Emanuel Buchmann 1992 Team Specialized Concept Store + 00
119 Marco Canola 1988 Colnago - CSF Inox + 00
120 Kirill Svesnikov 1992 Lokosphinx + 00
121 Miguel Angel Rubiano 1984 Androni Giocattoli - Venezuela + 00
122 Gabriele Bosisio 1980 Utensilnord - Named + 00
123 Piotr Gawronski 1990 CCC Polsat Polkowice + 00
124 Aristide Ratti 1982 Team Idea + 00
125 Robert Vrecer 1980 Team Vorarlberg + 32
126 Sergio Lagana 1982 Utensilnord - Named + 00
127 Federico Canuti 1985 Liquigas-Cannondale + 00
128 Ryohei Komori 1988 Team Nippo + 00
129 Sylwester Szmyd 1978 Liquigas-Cannondale + 46
130 Alessandro Spezialetti 1975 Lampre - ISD + 00
131 Oscar Gatto 1985 Farnese Vini - Selle Italia + 00
132 Blaz Bonca 1989 Meridiana - Kamen Team + 00
133 Luka Grubic 1989 Meridiana - Kamen Team + 01:17
134 Maurizio Biondo 1981 Meridiana - Kamen Team + 00
135 Andrea Palini 1989 Team Idea + 00
136 Danilo Napolitano 1981 Acqua e Sapone + 00
137 Fabian Schnaidt 1990 Team Specialized Concept Store + 00
138 Roberto Ferrari 1983 Androni Giocattoli - Venezuela + 00
139 Alessandro De Marchi 1986 Androni Giocattoli - Venezuela + 00
140 Fabio Sabatini 1985 Liquigas-Cannondale + 02:09
141 Evgeny Shalunov 1992 Lokosphinx + 02:10
142 Mikhail Akimov 1992 Itera - Katusha + 02:10
143 Jan Hirt 1991 Leopard - Trek CT + 02:12
144 Alessandro Vanotti 1980 Liquigas-Cannondale + 00
145 Julian Kern 1989 Leopard - Trek CT + 02:48
146 Pavel Ptashkin 1990 Lokosphinx + 03:45
147 Mariano Giallorenzo 1982 Meridiana - Kamen Team + 03:50
148 Pavel Gorenc 1991 Adria Mobil + 04:03
149 Daniel Oss 1987 Liquigas-Cannondale + 04:09
150 Mauro Richeze 1985 Team Nippo + 00
151 Eugenio Alafaci 1990 Leopard - Trek CT + 00

Info

Race Giro di Padania
Nation Italy
Stage 01.stage
Type Flat
Distance 83 km
StartSant'Agostino
FinishBondeno
DateSeptember 3rd (2012)
Leader E.Rossi
Youth E.Favilli
Points E.Rossi

Enrico Rossi