FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour de Suisse
Division I, Stage race, 19th -28th June 2001, Switzerland
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Croatia
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Italy
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Teams
Cofidis
Domo - Farm Frites - Latexco
Fassa Bortolo
Gerolsteiner
La Française des Jeux
Lampre-Daikin
Liquigas - Pata
Mapei - Quick Step
Phonak
Post Swiss
Rabobank
Saeco
Tacconi Sport - Vini Caldirola
Team Coast - Buffalo
Team CSC - Tiscali
Team Deutsche Telekom
US Postal Service
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Armstrong
Lance
[*]
1971
US Postal Service
35:00:06
02
Simoni
Gilberto
1971
Lampre-Daikin
+ 01:02
03
Belli
Wladimir
1970
Fassa Bortolo
+ 01:34
04
Zberg
Beat
1971
Rabobank
+ 02:47
05
Vinokourov
Alexandre
1973
Team Deutsche Telekom
+ 02:48
06
Totschnig
Georg
1971
Gerolsteiner
+ 02:58
07
Garate
Juan Manuel
1976
Lampre-Daikin
+ 03:30
08
Beltrán
Manuel
1971
Mapei - Quick Step
+ 03:37
09
Jalabert
Laurent
1968
Team CSC - Tiscali
+ 03:46
10
Schnider
Daniel
1973
La Française des Jeux
+ 05:51
11
Camenzind
Oscar
1971
Lampre-Daikin
+ 05:52
12
Cuesta
Íñigo
1969
Cofidis
+ 06:13
13
Atienza
Daniel
1974
Cofidis
+ 06:16
14
Hamilton
Tyler
1971
US Postal Service
+ 07:23
15
Bölts
Udo
1966
Team Deutsche Telekom
+ 07:52
16
Konecny
Tomas
1973
Domo - Farm Frites - Latexco
+ 10:10
17
Glomser
Gerrit
1975
Post Swiss
+ 10:11
18
Donati
Massimo
1967
Tacconi Sport - Vini Caldirola
+ 11:32
19
Cattai
Stefano
1967
Liquigas - Pata
+ 12:32
20
Dufaux
Laurent
1969
Saeco
+ 12:35
21
Valjavec
Tadej
1977
Fassa Bortolo
+ 13:29
22
Zülle
Alex
1968
Team Coast - Buffalo
+ 13:44
23
Garzelli
Stefano
1973
Mapei - Quick Step
+ 14:00
24
Konyshev
Dimitri
1966
Fassa Bortolo
+ 14:10
25
Garcia
Marcelino
1971
Team CSC - Tiscali
+ 14:19
26
Gianetti
Mauro
1964
Team Coast - Buffalo
+ 14:32
27
Cerezo Perales
Francisco Javier
1971
Team CSC - Tiscali
+ 16:03
28
Aebersold
Niki
1972
Team Coast - Buffalo
+ 17:13
29
Bergmann
Reto
1976
Post Swiss
+ 17:31
30
Codol
Massimo
1973
Lampre-Daikin
+ 19:13
31
Celestino
Mirko
1974
Saeco
+ 19:41
32
Jalabert
Nicolas
1973
Team CSC - Tiscali
+ 20:12
33
Zberg
Markus
1974
Rabobank
+ 24:58
34
Vande Velde
Christian
1976
US Postal Service
+ 25:30
35
Wesemann
Steffen
1971
Team Deutsche Telekom
+ 26:53
36
Buxhofer
Matthias
1973
Phonak
+ 26:54
37
Aldag
Rolf
1968
Team Deutsche Telekom
+ 27:02
38
Bettini
Paolo
1974
Mapei - Quick Step
+ 27:19
39
Kjærgaard
Steffen
1973
US Postal Service
+ 28:28
40
Pozzi
Oscar
1971
Fassa Bortolo
+ 28:44
41
Stadelmann
René
1974
Phonak
+ 28:50
42
Vasseur
Cédric
1970
US Postal Service
+ 30:01
43
Sørensen
Nicki
1975
Team CSC - Tiscali
+ 30:06
44
Elmiger
Martin
1978
Post Swiss
+ 30:18
45
Guesdon
Frédéric
1971
La Française des Jeux
+ 31:14
46
Meier
Armin
1969
Saeco
+ 33:23
47
Moos
Alexandre
1972
Phonak
+ 33:33
48
Hincapie
George
1973
US Postal Service
+ 33:54
49
Bartoli
Michele
1970
Mapei - Quick Step
+ 33:57
50
Szmyd
Sylwester
1978
Tacconi Sport - Vini Caldirola
+ 33:59
51
Fragniere
Cédric
1976
Phonak
+ 34:23
52
Bourquenoud
Pierre
1969
Phonak
+ 34:51
53
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 35:09
54
Poos
Christian
1977
Post Swiss
+ 35:13
55
Tiralongo
Paolo
1977
Fassa Bortolo
+ 36:20
56
Verheyen
Geert
1973
Rabobank
+ 37:00
57
Hunter
Robert
1977
Lampre-Daikin
+ 38:51
58
Wadecki
Piotr
1973
Domo - Farm Frites - Latexco
+ 40:20
59
Huser
Rolf
1971
Team Coast - Buffalo
+ 41:40
60
Dotti
Fausto
1968
Liquigas - Pata
+ 41:58
61
Ordowski
Volker
1973
Gerolsteiner
+ 42:19
62
Rutkiewicz
Marek
1981
Cofidis
+ 44:07
63
Ivanov
Sergei
1975
Fassa Bortolo
+ 45:18
64
Nocentini
Rinaldo
1977
Mapei - Quick Step
+ 45:26
65
Zamperi
Steve
1977
Post Swiss
+ 46:32
66
White
Matthew
1974
US Postal Service
+ 46:35
67
Mengin
Christophe
1968
La Française des Jeux
+ 46:56
68
Sacchi
Fabio
1974
Saeco
+ 47:41
69
Rittsel
Martin
1971
Team CSC - Tiscali
+ 48:24
70
Fagnini
Gian Matteo
1970
Team Deutsche Telekom
+ 48:48
71
Giordani
Leonardo
1977
Fassa Bortolo
+ 49:39
72
Lamour
Claude
1969
Cofidis
+ 49:58
73
Zumsteg
Lukas
1972
Phonak
+ 50:43
74
den Bakker
Maarten
1969
Rabobank
+ 51:23
75
Frattini
Cristiano
1973
Liquigas - Pata
+ 51:26
76
Ekimov
Viatcheslav
1966
US Postal Service
+ 51:37
77
Magnien
Emmanuel
1971
La Française des Jeux
+ 51:52
78
Belohvosciks
Raivis
1976
Lampre-Daikin
+ 52:01
79
Museeuw
Johan
1965
Domo - Farm Frites - Latexco
+ 53:05
80
Sidler
Christian
1973
Post Swiss
+ 53:49
81
Radaelli
Mauro
1967
Tacconi Sport - Vini Caldirola
+ 54:38
82
Zabel
Erik
1970
Team Deutsche Telekom
+ 55:54
83
Klier
Andreas
1976
Team Deutsche Telekom
+ 55:54
84
Grabsch
Bert
1975
Phonak
+ 55:57
85
Schaffrath
Jan
1971
Team Deutsche Telekom
+ 56:21
86
Lotz
Marc
1973
Rabobank
+ 56:38
87
Horrillo
Pedro
1974
Mapei - Quick Step
+ 56:39
88
Boven
Jan
1972
Rabobank
+ 56:43
89
Chantyr
Anton
1974
Team Coast - Buffalo
+ 57:28
90
Calcagni
Patrick
1977
Tacconi Sport - Vini Caldirola
+ 57:45
91
Wauters
Marc
1969
Rabobank
+ 58:44
92
Cretskens
Wilfried
1976
Domo - Farm Frites - Latexco
+ 59:00
93
Bertogliati
Rubens
1979
Lampre-Daikin
+ 59:26
94
Mori
Massimiliano
1974
Saeco
+ 59:47
95
Sørensen
Rolf
1965
Team CSC - Tiscali
+ 01:00:27
96
Sassone
Robert
1978
Cofidis
+ 01:00:35
97
Peeters
Wilfried
1964
Domo - Farm Frites - Latexco
+ 01:00:44
98
Ruskys
Saulius
1974
Gerolsteiner
+ 01:01:09
99
Haselbacher
René
1977
Gerolsteiner
+ 01:01:14
100
Heule
Christian
1975
Post Swiss
+ 01:03:58
101
Nazon
Jean-Patrick
1977
La Française des Jeux
+ 01:06:40
102
McEwen
Robbie
1972
Domo - Farm Frites - Latexco
+ 01:14:43
DNF
Farazijn
Peter
1969
Cofidis
DNF
Tessier
Jean-Michel
1977
Cofidis
DNF
Tombak
Janek
1976
Cofidis
DNF
Hoste
Leif
1977
Domo - Farm Frites - Latexco
DNF
Knaven
Servais
1971
Domo - Farm Frites - Latexco
DNF
Fincato
Marco
1970
Fassa Bortolo
DNF
Peschel
Uwe
1968
Gerolsteiner
DNF
Scholz
Ronny
1978
Gerolsteiner
DNF
Strauss
Marcel
1976
Gerolsteiner
DNF
Wrolich
Peter
1974
Gerolsteiner
DNF
Fritsch
Nicolas
1978
La Française des Jeux
DNF
Ledanois
Yvon
1969
La Française des Jeux
DNF
Perque
Franck
1974
La Française des Jeux
DNF
Bertoletti
Simone
1974
Lampre-Daikin
DNF
Contrini
Daniele
1974
Liquigas - Pata
DNF
Malberti
Fabio
1976
Liquigas - Pata
DNF
Raimondi
Giancarlo
1972
Liquigas - Pata
DNF
Rebellin
Davide
1971
Liquigas - Pata
DNF
Stangelj
Gorazd
1973
Liquigas - Pata
DNF
McGrory
Scott
1969
Mapei - Quick Step
DNF
Noè
Andrea
1969
Mapei - Quick Step
DNF
Beuchat
Roger
1972
Phonak
DNF
Cotar
Marin
1977
Post Swiss
DNF
Padrnos
Pavel
1970
Saeco
DNF
Savoldelli
Paolo
1973
Saeco
DNF
Secchiari
Francesco
1972
Saeco
DNF
Bortolami
Gianluca
1968
Tacconi Sport - Vini Caldirola
DNF
Luttenberger
Peter
1972
Tacconi Sport - Vini Caldirola
DNF
Minali
Nicola
1969
Tacconi Sport - Vini Caldirola
DNF
Zucconi
Pietro
1975
Tacconi Sport - Vini Caldirola
DNF
Henrix
Sascha
1973
Team Coast - Buffalo
DNF
Mutschler
Klaus
1977
Team Coast - Buffalo
DNF
Phillips
Jason
1969
Team Coast - Buffalo
DNF
Piziks
Arvis
1969
Team CSC - Tiscali
Information
Tour de Suisse
Switzerland
19th -28th June 2001
2.HC